Jump to content

Xiaomi Redmi Note 4 vs Samsung Galaxy A5 ή άλλο;


Blackie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Λόγω πρόσφατου προβλήματος (σπασμένη οθόνη), αποφάσισα να αλλάξω κινητό. Ψάχνοντας, αλλά έχοντας καιρό να ασχοληθώ με το σπορ, βρήκα τα κινητά που αναγράφονται και στον τίτλο. Το Xiaomi υπερέχει στα πάντα (3GB RAM,64GB internal memory), εκτός από την έλλειψη αντιπροσωπίας εδώ, αν και κάποια καταστήματα αναλαμβάνουν το service, καθώς και την έλλειψη του gorilla glass που έχει το Α5. Το ότι η ROM είναι στα αγγλικά, δε με ενοχλεί καθόλου. Τα χρήματα που δίνω είναι 200-250 ευρώ, το πολύ.

 

Τι άποψη έχετε για τα παραπάνω; Κάποιο από τα 2 ή κάποιο άλλο; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα, δε λέω, απλά κατά την άποψή σου σε τι υπερέχουν; Το λέω γιατί τα καθαρά τεχνικά χαρακτηριστικά υπερέχουν στο Xiaomi, ενώ τα άλλα είναι 30-40 ευρώ πιο ακριβά...
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο οχι απο αποψη ομορφιάς, αλλα σχέση τιμης απόδοσης κατασκευής.

Προχτές το λειτούργησα. Αψογο.

 

Δε λεω, καλο χρυσό το νοτε 4, ομως ισως επελεγα το α5

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις θεωρείς ως η ποιότητα κατασκευής στα xiaomi είναι χειρότερη; Το λέω επειδή τα specs φαίνονται καλύτερα στο Xiaomi, όσον αφορά μνήμη, ram, cpu κλπ...
Link to comment
Share on other sites

Όχι ισα ισα!

Και τα χιαομι, οσα έχω δει ειναι αψογα σε ποιότητα. Είτε πλαστικά είτε μεταλλικα.

 

Αν παρεις απο ελλαδα, το α5 είναι οκ επιλογη.

Αλλιως απο κινα το νοτε 4(φθηνοτερο από οτι στην ελληνική αγορα)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην ελληνική αγορά το βρίσκω πλέον φθηνότερα, αναλογικά, οπότε με ψήνει περισσότερο, εκτός αν παίζει κάποιο άλλο αρνητικό που δεν έχω εντοπίσει ως τώρα...
Link to comment
Share on other sites

Στην ελληνική αγορά το βρίσκω πλέον φθηνότερα, αναλογικά, οπότε με ψήνει περισσότερο, εκτός αν παίζει κάποιο άλλο αρνητικό που δεν έχω εντοπίσει ως τώρα...

 

Ίσως το SAR?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, αλλά είναι εντός ορίων που θέτει η Ε.Ε., άρα δε βρίσκω ιδιαίτερο λόγο ανησυχίας... Διαφωνείς;
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω, αλλά είναι εντός ορίων που θέτει η Ε.Ε., άρα δε βρίσκω ιδιαίτερο λόγο ανησυχίας... Διαφωνείς;

 

Τα φοβάμαι λίγο τα Xiaomi μόνο σε αυτό αλλά δεν νομίζω να υπάρχει θέμα εφόσον δεν μιλάς 10 ώρες την μερα.

Το redmi pro τι σου λέει?

Link to comment
Share on other sites

Το Redmi Pro είναι το 3, οπότε είναι παλαιότερης τεχνολογίας... Το 4 Pro δε βγήκε ακόμα! Αυτό που με προβληματίζει, επειδή όσο το έψαξα φαίνεται κορυφή, είναι η αντιπροσωπία... Αν το πάρω από εξωτερικό βγαίνει 40 ευρώ πιο κάτω, αλλά έχεις το κόστος αποστολής στο μυαλό αν γίνει καμιά στραβή, συν την αναμονή...
Link to comment
Share on other sites

Το Redmi Pro είναι το 3, οπότε είναι παλαιότερης τεχνολογίας... Το 4 Pro δε βγήκε ακόμα! Αυτό που με προβληματίζει, επειδή όσο το έψαξα φαίνεται κορυφή, είναι η αντιπροσωπία... Αν το πάρω από εξωτερικό βγαίνει 40 ευρώ πιο κάτω, αλλά έχεις το κόστος αποστολής στο μυαλό αν γίνει καμιά στραβή, συν την αναμονή...

 

Αυτό λέω http://www.skroutz.gr/s/9501836/Xiaomi-Redmi-Pro-32GB.html εγώ προσωπικά θα το έπερνα απο Ελλάδα λόγω αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά τους είναι στην high και exclusive edition απ'ό,τι βλέπω, όπου θα ξεφεύγει πολύ η τιμή... Κατά τα άλλα δεν πιστεύω πως αξίζει η διαφορά τιμής!
Link to comment
Share on other sites

To redmi pro φοράει led οθονη και εχει 2 κάμερες πισω.

Θα το προτιμούσα μαλλον σε σχεση με το 4

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά τους είναι στην high και exclusive edition απ'ό,τι βλέπω, όπου θα ξεφεύγει πολύ η τιμή... Κατά τα άλλα δεν πιστεύω πως αξίζει η διαφορά τιμής!

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς, το redmi pro δεν έχει καμια σχέση με το 3 πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε μ'ενδιαφέρουν οι 2 κάμερες, ούτε βρίσκω καμιά εξωπραγματική διαφορά μεταξύ LED και LCD οθονών που να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής. Αν είχε gorilla glass, θα το συζητούσα... :D
Link to comment
Share on other sites

Στο σκρουτζ έχει μονο αρκετή διαφορά η τιμή!

Στα κινεζομαγαζα πανω κατω ιδια ευρω κοστίζουν

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα δεν τα εμπιστεύομαι λόγω του ότι τα ελληνικά καταστήματα πώλησής τους αναλαμβάνουν και τη διαδικασία του service, πράγμα που σημαίνει πιο εύκολη διαδικασία, κατ' εμέ... Τουλάχιστον μέχρι να βάλουν επιτέλους ελληνική αντιπροσωπεία!
Link to comment
Share on other sites

Το Redmi Pro είναι το 3, οπότε είναι παλαιότερης τεχνολογίας... Το 4 Pro δε βγήκε ακόμα! Αυτό που με προβληματίζει, επειδή όσο το έψαξα φαίνεται κορυφή, είναι η αντιπροσωπία... Αν το πάρω από εξωτερικό βγαίνει 40 ευρώ πιο κάτω, αλλά έχεις το κόστος αποστολής στο μυαλό αν γίνει καμιά στραβή, συν την αναμονή...

 

To redmi 3 pro όμως έχει τον 650 (οποίος για mid chipset κοντράρει μέχρι και 810) με την 800άρα. Επίσης σε κάμερα το 3άρι είναι καλύτερο από όσο έχω ψάξει και δει και όχι λόγω των παραπάνω mpx.

 

Το 4αρι είναι ομορφότερο. Σε θέμα hw όμως το 3 pro ίσως είναι και καλύτερο συν την εγγύηση αν το πάρεις από τα μεγάλα καταστήματα. Μέχρι να βγει το 4 σε έκδοση με snapdragon για μένα κοιτάς το redmi note 3 pro.

 

Το Α5 πάντως έχει πολύ καλή οθόνη, είναι πανέμορφο, καλή κάμερα και καλή αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

To redmi 3 pro όμως έχει τον 650 (οποίος για mid chipset κοντράρει μέχρι και 810) με την 800άρα. Επίσης σε κάμερα το 3άρι είναι καλύτερο από όσο έχω ψάξει και δει και όχι λόγω των παραπάνω mpx.

 

Το 4αρι είναι ομορφότερο. Σε θέμα hw όμως το 3 pro ίσως είναι και καλύτερο συν την εγγύηση αν το πάρεις από τα μεγάλα καταστήματα. Μέχρι να βγει το 4 σε έκδοση με snapdragon για μένα κοιτάς το redmi note 3 pro.

 

Το Α5 πάντως έχει πολύ καλή οθόνη, είναι πανέμορφο, καλή κάμερα και καλή αυτονομία.

 

Απ' όσα benchmarks κι αν είδα, κατάλαβα πως τα mediatek έχουν θέμα θέρμανσης και "εξάντληση" μπαταρίας, ως μεγαλύτερο ελάττωμα. Κατά τ' άλλα, δε βρίσκω σοβαρές διαφορές, και πέραν τούτου, οι 10 cpu του 4 τρέχουν στα 2.1, εν αντιθέσει με του pro 3 που είναι 1.5 και κάτω.

 

Επειδή αλλάζω κινητά ανά 2-3 χρόνια, αυτό που ψάχνω είναι αντοχή μπαταρίας, ανθεκτικότητα συσκευής, έλλειψη κολλημάτων και multitasking, γι' αυτό τείνω στο 4, με 64GB internal, 3GB RAM και 2.1 10πύρηνο CPU.

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα benchmarks κι αν είδα, κατάλαβα πως τα mediatek έχουν θέμα θέρμανσης και "εξάντληση" μπαταρίας, ως μεγαλύτερο ελάττωμα. Κατά τ' άλλα, δε βρίσκω σοβαρές διαφορές, και πέραν τούτου, οι 10 cpu του 4 τρέχουν στα 2.1, εν αντιθέσει με του pro 3 που είναι 1.5 και κάτω.

 

Επειδή αλλάζω κινητά ανά 2-3 χρόνια, αυτό που ψάχνω είναι αντοχή μπαταρίας, ανθεκτικότητα συσκευής, έλλειψη κολλημάτων και multitasking, γι' αυτό τείνω στο 4, με 64GB internal, 3GB RAM και 2.1 10πύρηνο CPU.

 

Δεν είμαι ο κατάλληλος για να μιλήσω αλλά τα ghz από μόνα τους δεν λένε τίποτα. Και ο snapdragon 800 μου είναι στα 2,3gHz αλλά σίγουρα τον σκορπάνε τα παραπάνω chipsets...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς πως ο snapdragon 616 είναι καλύτερος από τον 800; Ψάχνω πληροφορίες για τον X20 αλλά δε βρίσκω κάτι που να αναφέρει πως υπερθερμαίνεται όπως οι παλιοί...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...