Jump to content

Ευθανασία και ανίατες ασθένειες


Michelle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εαν καποιο "δικο" μου ατομο επασχε απο καποια τετοια ασθενεια και οι επιστημη μου ειχε "ξεκωψει" οτι ΔΕΝ υπαρχει ελπιδα σωτηριας , τοτε εαν μου το ζητουσε ο ιδιος , πρωτα θα μιλαγα με τους γιατρους να δω τι πιστευουν για το ολο θεμα και υστερα θα επρατα αναλογα.

Οσο οδυνηρο και ψυχοφθρο ειναι να παρεις μια τοσο σημαντικη αποφαση , αλλο τοσο οδυνηρο ειναι να βλεπεις ενα "κομματι της καρδιας" σου να ποναει μερα την μερα , ωρα μετην ωρα , η ζωη του να εχει γινει μαρτυριο και να εχει φτασει στο σημειο να σε "παρακαλαει" να τον βοηθησεις-αφησεις να πεθανει ή καλλιτερα να "αναπαυθει".

Ενας λογος για τον οποιο δεν ειμαι υπερ της ευθανασιας ειναι γιατι πολλες φορες η επιστημη μαθαινει και προοδευει μεσα απο τετοιες περιπτωσεις(με πειραματικα φαρμακα και μεθοδους κτλ κτλ.)

Προσωπικα τωρα δεν ξερω να απαντησω εαν θα το εκανα ή οχι.

ειναι εκεινη την ωρα που βρισκεσαι στο μεγαλυτερο ισως διλλημα και πρατεις αναλογα την κριση της στιγμης και με την κατασταση στην οποια βρισκεσαι(συναισθηματικα) και βρισκεται και ο αλλος.(γενικα ομως εκεινος)

Υπαρχει και η περιπτωση θαυματος(επιστημονικου και μη , οπως θελει το παιρνει ο καθενας μας) , το θεμα ειναι κατα ποσο ο καθενας ειναι προθυμος να το περιμενει....για λογαριασμο καποιου αλλου που αντι να του φυγει η ψυχη σε μια στιγμη , του φευγει απο λιγο καθε μερα ολο και πιο οδυνηρα...

Ισως να εδινα την "αδεια" μου , ισως οχι...μακαρι να μην το ανακαλυψω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων σε κωμα για πανω απο 15-20 χρονια που απλα καποια στιγμη ξυπνησαν.Επισης το οτι καποιος ειναι σε κωμα δεν σημαινει απαραιτητα οτι δεν ακουει ή καταλαβαινει τι συμβαινει γυρω του.

Δεν θα ηθελα ποτε να παρω την αποφαση για την ζωη ή τον θανατο καποιου,ουτε ο χειροτερος εγκληματιας να ηταν .Δεν πιστευω οτι εχω τετοιο δικαιωμα.

Αληθεια ο Δρ Κεβορκιαν τι εγινε;Τον θυμαστε;

Link to comment
Share on other sites

ΈΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕλεος πραγματικά το τι καθόμαστε και συζητάμε για αυτό το θέμα!!!Όπως και ένα άλλο που έλεγε πέθανε η Αγγελοπούλου(ευτυχώς που πρόλαβε το έκλεισε ο oper,εγώ αν ήμουν oper θα τα έψελνα κι όλας δεν μπορεί να μην είχε πεί τίποτα η τηλεόραση και να ανοίξει ένα τέτοιο λεπτό ζήτημα και να το αναφέρει και όλας μέσα στο myphone και σαν αποκλειστική είδηση)!Εγω αυτήν την περιοχή chat and fun την έχω για να κάνω πλάκα έχουν ανοιχτεί τόσο ωραία θέματα αλλά όταν βλεπω κάτι τέτοια νευριάζω όπως και πολλόι άλλοι πιστέυω εδώ μέσα σαν εμένα!!Ας σοβαρευτούμε λίγο!!Να ανοίξουμε κανά θέμα που να κάνουμε χαβαλέ και όχι κάτι τέτοια θέματα τα οποία είναι ιδιαίτερα για τον καθένα μας!!
Link to comment
Share on other sites

ΈΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕλεος πραγματικά το τι καθόμαστε και συζητάμε για αυτό το θέμα!!!Όπως και ένα άλλο που έλεγε πέθανε η Αγγελοπούλου(ευτυχώς που πρόλαβε το έκλεισε ο oper,εγώ αν ήμουν oper θα τα έψελνα κι όλας δεν μπορεί να μην είχε πεί τίποτα η τηλεόραση και να ανοίξει ένα τέτοιο λεπτό ζήτημα και να το αναφέρει και όλας μέσα στο myphone και σαν αποκλειστική είδηση)!Εγω αυτήν την περιοχή chat and fun την έχω για να κάνω πλάκα έχουν ανοιχτεί τόσο ωραία θέματα αλλά όταν βλεπω κάτι τέτοια νευριάζω όπως και πολλόι άλλοι πιστέυω εδώ μέσα σαν εμένα!!Ας σοβαρευτούμε λίγο!!Να ανοίξουμε κανά θέμα που να κάνουμε χαβαλέ και όχι κάτι τέτοια θέματα τα οποία είναι ιδιαίτερα για τον καθένα μας!!

Η ζωη δυστυχως δεν ειναι μονο για κανουμε την πλακα μας και χαβαλε...

Υπαρχουν και πολυ πιο σοβαρα πραγματα τα οποια συμβαινουν "καθε μερα" γυρω μας , και για τα οποια αξιζουν ανταλαγες αποψεων απο την στιγμη που κραταμε καποιο επιπεδο και δεν προσβαλουμε τον αλλο.

Εαν σε καποιον το συγκεκριμενο θεμα ακουμπα "ευαισθητες χορδες" τοτε ας το πει στον αρμοδιο moderator και εκεινος θα πραξει αναλογα.

Απο την στιγμη που σε νευριαζει το εν λογω θεμα , μην το διαβαζεις.

Το "να σοβαρευτουμε" δεν το καταλαβα...Κανει κανεις πλακα απο οσους ποσταραν εδω; :confused:

Για το περιστατικο της Αγγελοπουλου εχεις δικιο , αλλα εκεινο ηταν Hoax...

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη αποφαση.......εχει να κανει με την αμεσοτητα του προβληματος...το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων πιστευει οτι ειναι η <μονη>λυση.Αλλα ειναι τελειως διαφορετικα οταν ερθει η στιγμη που θα σου περασει απο το μυαλο για ενα <δικο> σου.

Μακαρι κανεις να μην ερθει σε αυτη την θεση!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ πρόσφατη την περίπτωση μιας καθηγήτριάς μου με καρκίνο... Ξεκίνησε από το 2001 στους πνεύμονες. Κάποια στιγμή λέγανε ότι είναι στο τελικό στάδιο. Όμως δεν πέθανε. Από ότι θυμάμαι είχε πάει και αλλού ο καρκίνος. Πέρσι, γύρω στον Μάϊο, της πήγε στα κόκκαλα. Από τότε που το μάθαμε ξέραμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να την γλιτώσει. Όλη την ώρα ήταν στα νοσοκομεία. Τα Χριστούγεννα που μίλησε μαζί της η μάνα μου, της είπε η καθηγήτρια ότι κινείται με δυσκολία από δωμάτιο σε δωμάτιο και ότι νιώθει φοβερή εξάντληση. 2-3 βδομάδες μετά που ξαναπήρε μίλησε με την μάνα μου ο άντρας της. Η ίδια δεν μπορούσε να μιλήσει. Στις 13-14 Φεβρουαρίου πέθανε. Στην κηδεία έμαθα ότι μια άλλη καθηγήτρια την είχε δει τελευταία φορά 4-5 μέρες πριν πεθάνει. Λέει ότι ήταν πάρα πολύ χάλια και κάποια στιγμή άνοιξε τα μάτια της και κοίταγε όσους ήταν εκεί και τους χαμογελούσε. Το χειρότερο όμως είναι ότι άφησε και ένα παιδί 7 χρονών. Πέθανε αλλά τουλάχιστον δεν βασανίζεται πλέον. Βέβαια είχε μεγάλη δύναμη για να αντέξει τόσα χρόνια με αυτή την κολωαρρώστια. Όλα αυτά τα είπα για να καταλήξω στο εξής: όταν είναι τέτοιες σοβαρές περιπτώσεις θα έπρεπε με την συγκατάθεσή τους να μπορούν να τους κάνουν ευθανασία. Αυτή την αρρώστια δεν εύχομαι ούτε στον χειρότερο εχθρό μου να την πάθει. Επίσης και εγώ είμαι εντελώς αντίθετος στο να λένε ψέματα σε κάποιον για την αρρώστια που έχει. Ένα άτομο 70 ετών π.χ. είναι παιδάκι για να του κρύβουν τι έχει;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Η ζωη δυστυχως δεν ειναι μονο για κανουμε την πλακα μας και χαβαλε...

Υπαρχουν και πολυ πιο σοβαρα πραγματα τα οποια συμβαινουν "καθε μερα" γυρω μας , και για τα οποια αξιζουν ανταλαγες αποψεων απο την στιγμη που κραταμε καποιο επιπεδο και δεν προσβαλουμε τον αλλο.

Εαν σε καποιον το συγκεκριμενο θεμα ακουμπα "ευαισθητες χορδες" τοτε ας το πει στον αρμοδιο moderator και εκεινος θα πραξει αναλογα.

Απο την στιγμη που σε νευριαζει το εν λογω θεμα , μην το διαβαζεις.

Το "να σοβαρευτουμε" δεν το καταλαβα...Κανει κανεις πλακα απο οσους ποσταραν εδω; :confused:

Για το περιστατικο της Αγγελοπουλου εχεις δικιο , αλλα εκεινο ηταν Hoax...

Η περιοχή όμως λέγεται chat and fun ας ανοιχτεί αν είναι κάποιο που να μιλάμε γενικά για τέτοια θέματα που αφορούν σοβαρά ζητήματα!Δεν κατάλαβες πως το ανέφερα με την λέξη πλάκα!Δεν είπα ότι όσοι πόσταραν εδω μέσα κάνουν πλάκα σε καμμιά περίπτωση!Γνώμη μου δεν έπρεπε να ανοιχτεί τέτοιο θέμα σε αυτήν την περιοχή και να συζητάμε τέτοιο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Ένα άτομο 70 ετών π.χ. είναι παιδάκι για να του κρύβουν τι έχει;
όχι αλλά αν δε το γνωρίζεις, δεν αποκτάς αυτό το άσχημο άγχος κ υπάρχει περίπτωση ν'αντιμετωπίσει ο οργανισμός σου καλύτερα την αρρώστια.
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ πρόσφατη την περίπτωση μιας καθηγήτριάς μου με καρκίνο...

 

Κανεις δεν θελει να πεθανει....μεχρι την τελευταια στιγμη περιμενει οτι κατι θα συμβει και θα γλυτωσει το μοιραιο.

 

Και οσο για το θεμα της ευθανασιας ποιος μπορει να βεβαιωσει οτι η διαυγεια του ασθενους θα ειναι σε τετοιο σημειο ωστε να μπορει να παρει αποφασεις.

Ο γιατρος;......Συγνωμη δεν θα παρω!

Ο συγγενης;....Με ποια κριτηρια κ ποιες διαδικασιες ωστε να αποφευχθει η εκμεταλευση;

Link to comment
Share on other sites

swiffer: thanx για τα καλά σου λόγια :)

sallax: επιμένω πως πάντα υπάρχει ελπίδα και όπως είπαν και άλλα παιδιά κάποιοι ξύπνησαν μετά από πολλά χρόνια,έτσι ξαφνικά..

 

πάντως εμένα παιδιά δε μου είχαν πεί τίποτα για το τι είχε ο μπαμπάς μου.ήξερα μόνο ότι έχει όγκο και αφαιρέθηκε.μου έλεγαν ότι δε τρέχει τίποτα πολλοί έχουν καρκίνο αλλά γίνεται η εγχείρηση και όλα καλά.η ιστορία ξεκίνησε έτσι:έκανε την πρώτη εγχείρηση και μετά ήταν οκ.μετά από κάτι μήνες ξεκίνησαν οι πόνοι στη μέση..είχε πάει στα κόκκαλα(ότι χειρότερο)αλλά εγώ φυσικά δε το ήξερα,μου έλεγαν ότι είναι λογικό,οι μεγάλοι έχουν συχνά πόνους στη μέση κλπ.το πίστεψα.μετά από ένα χρόνο από την πρώτη εγχείρηση ξαφνικά μια μέρα γύρισε από τη δουλειά και ξάπλωσε και από τότε δε ξανασηκώθηκε ποτέ.δε μπορούσε να περπατήσει κι εγώ δεν ήξερα τι γίνεται,δε καταλάβαινα...νόμιζα ότι είναι ένα προσωρινό πρόβλημα με τη μέση του.

ο καιρός πέρναγε και μπαινόβγαινε στα νοσοκομεία κι εγώ απλά πίστευα όπως μου έλεγε και ο ίδιος ότι παίζει κάποιο πρόβλημα στη μέση.το συνειδητοποιήσαμε και οι 2 ότι έχει γίνει μετάσταση όταν πια δε περπάταγε όταν του διάβαζα ένα χαρτί από το νοσοκομείο που έλεγε τι έχει.πόσο άσχημα ένιωσα..πάντως χαζός δεν ήταν,το ήξερε αλλά δε το πίστευε.από τότε δε σταμάτησα στιγμή να πιστεύω πως θα γίνει καλά,ήταν σαν να μη το ήξερα.

έγιναν τα χειρότερα μετά,οι μεταστάσεις συνεχίστηκαν και προς το τέλος όταν πήγε στον εγκέφαλο ακόμα και τότε που δε μίλαγε είχα ελπίδες.ίσως είναι χαζό δε ξέρω,αλλά πως να πιστέψεις κάτι τέτοιο?δε γίνεται.δε θες.

δε ξέρω αν είναι καλό να το ξέρει το παιδί,πάντως και να το ξέρει δε το συνειδητοποιεί.ακόμα και τώρα κολλάω και δε μπορώ να το πιστέψω.αυτά δε ξεπερνιούνται ποτέ.

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

όχι αλλά αν δε το γνωρίζεις, δεν αποκτάς αυτό το άσχημο άγχος κ υπάρχει περίπτωση ν'αντιμετωπίσει ο οργανισμός σου καλύτερα την αρρώστια.

 

Ναι, αλλά τουλάχιστον μπορείς να πράξεις μόνος σου αυτό που κρίνεις. Πχ ξέρω περιπτωση ενος πολυ καλου φίλου και συνάδελφου της μητέρας μου ο οποίος είχε καρκίνο του εγκεφάλου. Οι γιατροι δεν είχαν δώσει πολλές ελπίδες αλλά είπαν ότι αν επαιρνε κάποια (πάρα πολύ ακριβά) φάρμακα θα είχε κάποιες (κάπου 10%) ελπίδες να γιατρευτεί... "Φυσικά" όλα αυτά δεν τα είπαν στον ίδιο αλλά στη γυναίκα του, η οποία και έκρινε ότι δεν άξιζε τον κόπο για το 10% να χάσει την κληρονομιά ή έστω σημαντικο μέρος αυτης... Και έτσι τον άφησε χωρίς φάρμακα, χωρίς να του πει τίποτα, και του παρίστανε την καλή μέχρι που εκείνος πέθανε μέσα σε φριχτούς πόνους και έχοντας παραμορφωθεί τόσο απο την ασθένεια που ούτε καν ήθελε να τον δει η μητέρα μου σε τέτοιο χάλι (είχαν κ ενα φλέρτ όταν ήταν μικροι, όποτε λογικό είναι :p) :( :cry:

Link to comment
Share on other sites

ωχ παναγια μου MICHELLE πραγματικα πολυ λυπητερο το μηνυμα σου κριμα ρε γαμωτο εγω θα τα εδινα τα λεφτα εστω και για ενα 10% μονο,ποτε δε ξερει κανεις ακομα και με 1% μπορει να ζησει καποιος παντα υπαρχει μια ελπιδα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το κάνουν αρκετοί αυτό,αφού σου λέει καρκίνο έχει δεν έχει και πολλές πιθανότητες να ζήσει.κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς λάθος.εμείς δώσαμε τρελά λεφτά σε νοσοκομεία,φάρμακα,γιατρούς κλπ και μαζί με την αγάπη και την φροντίδα που δώσαμε και οι ίδιοι είχε ως αποτέλεσμα να ζήσει πολύ παραπάνω απ'ότι περιμέναμε.θα τα έδινα όλα και πιο λίγο από 10% να είχε πιθανότητες.
http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το θέμα είναι λίγο παλιό.Αλλά επειδή κουφάθηκα με κάτι που άκουσα στην τηλεόραση θεώρησα καλό να το γράψω και τα συμπεράσματα δικά σας

Μια κοπέλα που 20 χρονών χτύπησε σε τροχαίο νομίζω ήταν σε κώμα αμίλητη ακούνητη για 20 χρόνια

Οι δικοί της δεν της έκαναν ευθανασία.

Ποιός το περίμενε πως 20 χρόνια μετά όχι απλά θα συνερχόταν λίγο αλλά θα μιλούσε στο τηλέφωνο στον πατέρα της και θα έλεγε "hi dad i am ..... "

Φανταστείτε χαρά και συγκίνηση οι γονείς

Την ταινία ΜΙΛΑ ΤΗΣ την έχετε δει ?

Αρα να μια περίπτωση που αν είχε γίνει ευθανασία θα είχε χαθεί μια ζωή από μια κοπέλα που μπορεί να ήθελε να ζήσει τελικά ώστε σήμερα να μπορεί και πάλι να έχει επικοινωνία με τους δικούς της

Link to comment
Share on other sites

to 8ema ths ey8anasias einai ligo poluploko...apo polles pleures..h8ikes,iatrikes,koinonikes,sunais8hmatikes...

to na mpei kapoios sthn diadikasia na skeftei an einai sosth h oxi de nomizo na exei ofelos..mporei apla na pei an thn apodexete h oxi..an htan giatros an 8a thn proteine h oxi...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τι να λεμε τωρα εδω η σκυλιτσα μου που ειχε σοβαροτατο προβλημα καρδιας και στα τελευταια αναπνευστικο μεγαλο, δεν μπορουσα με τιποτα να παρω αποφαση να την παω για ευθανασια παρολο που ο κτηνιατρος της μας ειχε πει πως δεν υπαρχει ελπιδα να ζησει.το παλεψα ομως με 100 φαρμακα την ημερα και ειχα καταφερει να ζησει αλλους 8 μηνες αξιοπρεπος χωρις μεγαλα προβληματα.το να πας καποιο αγαπημενο σου ζωο για ευθανασια ειναι σαν να το σκοτωνεις ποσο μαλλον να παρεις μια τετοια αποφαση για εναν ανθρωπο.ειναι παρα πολυ δυσκολο.καλυτερα να το παλεψεις και οσο κρατησει αλλοστε η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια..

δεν ειναι θεμα εγωισμου απλα εγω προσωπικα θα το ειχα τυψεις για την υπολοιπη ζωη μου...

Link to comment
Share on other sites

τι να λεμε τωρα εδω η σκυλιτσα μου που ειχε σοβαροτατο προβλημα καρδιας και στα τελευταια αναπνευστικο μεγαλο, δεν μπορουσα με τιποτα να παρω αποφαση να την παω για ευθανασια παρολο που ο κτηνιατρος της μας ειχε πει πως δεν υπαρχει ελπιδα να ζησει.το παλεψα ομως με 100 φαρμακα την ημερα και ειχα καταφερει να ζησει αλλους 8 μηνες αξιοπρεπος χωρις μεγαλα προβληματα.το να πας καποιο αγαπημενο σου ζωο για ευθανασια ειναι σαν να το σκοτωνεις ποσο μαλλον να παρεις μια τετοια αποφαση για εναν ανθρωπο.ειναι παρα πολυ δυσκολο.καλυτερα να το παλεψεις και οσο κρατησει αλλοστε η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια..

δεν ειναι θεμα εγωισμου απλα εγω προσωπικα θα το ειχα τυψεις για την υπολοιπη ζωη μου...

Το σκυλι της κοπελας μου είχε εσωτερική πυομητρα για αρκετο καιρο χωρίς να το καταλάβουμε και μια μερα έσκασε και έπαθε περιτονιτιδα. Ο κτηνίατρος μας είπε να κάνουμε ευθανασια γιατι δεν υπηρχε πιθανοτητα επιβίωσης.

 

Ενα χρόνο μετά το περιστατικό το σκυλί είναι μια χαρά αν εξαιρέσεις κάτι παρενέργειες που της αφησε η αναισθησια και ο κτηνίατρος μιλαει για θαυμα.

 

Το θέμα της ευθανασίας όμως δεν αφορα τις αντιστοιχες περιπτώσεις σε ανθρώπους αλλά ανιάτες και επώδυνες καταστάσεις. Εγώ πιστέυω ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να ζησει και να πεθάνει αξιοπρεπώς και οπως ο ιδιος ορίζει.

 

Κανείς αλλος εκτός από τον ιδιο δεν μπορεί να πάρει τέτοια απόφαση....

Just me...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα οπως ξαναειπα, το πρωτο σκυλι μου ειχε δυσπλασια ισχιου αμφοτεροπλευρη και αναγκαστηκα το εκανε ο κτηνιατρος ευθανασια, οταν ηταν 9 μηνων.

Τωρα εχω παρει ενα ντοπερμαν το οποιο επαθε καλαζαρ/λεισμανιαση. Τι να πω.

Ο κτηνιατρος ειχε πει για ευθανασια και οτι υπηρχαν λιγες πιθανοτητες να ζησει. Ζει και βασιλευει, αλλα παιρνει χαπια μια φορα τη βδομαδα καθε μηνα και εξετασεις αιματος καθε εξαμηνο.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δυστυχως αυτη τη στιγμη θα γραψω για ενα προσωπικο μου δραμα που περναω αυτον τον καιρο,οχι δεν συμβαινει κατι σχετικα με την υγεια μου αλλα κατι αλλο που θα σας γραψω τωρα.

εχω μια πολυ καλη φιλη εδω και καιρο,βγαιναμε μαζι,διασκεδαζαμε,συζητουσαμε και γενικα ειχαμε μια πολυ καλη επαφη σαν φιλοι,την ενιωθα σαν δικο μου ανθρωπο.

εδω και περιπου 1,5 μηνα δεν την εβλεπα αλλα ουτε και μηνυματα στελναμε κι οποτε της εστελνα μηνυμα η την επαιρνα τηλεφωνο ηταν κλειστο το κινητο της,ειχα παραξενευτει πολυ με την συμπεριφορα της,καλα σκεφτηκα αλλαξε κινητο και δεν μου εστειλε ουτε ενα μηνυμα?ωστοσο στο σπιτι της δεν ειχα παει ποτε γιατι οι γονεις της ηταν καπως παραξενοι και δεν χρειαζομουν μπλεξιματα,σκεφτηκα λοιπον να περασω απο το σχολειο της και να δω ποιοι εχουν μεινει για να δωσουν τον σεπτεμβρη ωστε να παω καμια μερα και να μαθω αν την βλεπει κανενας συμμαθητης της,πηγα λοιπον και ειδα και πηγα την δευτερα το πρωι στο σχολειο και πετυχα κατι συμμαθητες της που ειχαν μεινει και ειχαν παει να δωσουν,τους ρωτησα και μου ειπαν,δυστυχως φιλε μου η κοπελα πεθαινει,επαθε καρκινο στη μητρα,στην αρχη μου κοπηκαν τα ποδια και σκεφτηκα πως αποκλειεται να συμβαινει κατι τετοιο σε νεα κοπελα μολις 19 χροννων,πηγα λοιπον στο γραφειο του σχολειου και ρωτησα μι ακαθηγητρια της που μαλιστα ειχε παει στο νοσοκομειο να την δει και μου ειπε αναλυτικα οτι ηξερε.

οντως επαθε καρκινο στη μητρα και μαλιστα της την αφαιρεσαν κιολας αλλα ειναι ηδη σε προχωρημενο σταδιο κι εχει κανει μετασταση,ειναι χαλια η φιλη μου ειναι ακομα στο νοσοκομειο και της εχουν βαλει σωληνακια για να ενεργειται,εχει αδυνατισει λεει πολυ και γενικα μου ειπε οτι δεν την βγαζει κι οτι ειναι στα τελευταια της.

εφυγε η γη κατω απο τα ποδια μου,απο εκεινη την ωρα κι επειτα δεν μπορει να μου φυγει καθλου απο το μυαλο,δεν μπορω να πιστεψω οτι αυτος ο ανθρωπος που ηταν γεματος ζωντανια χαμογελο,που ειχαμε συζητησει τοσα πολλα πραγματα μαζι θα φυγει απο την ζωη,οχι δεν το πιστευω,δεν μπορει να συμβαινει τοσο απλα....

δεν εχω παει ακομα να την δω,εμαθα οτι θα την πανε σπιτι της,εκει θα παω κι εγω για να την συναντησω ξανα,δεν ξερω πως θα το αντεξω ομως αυτο που θα αντικρυσω εκεινη τη στιγμη,δεν ξερω,νιωθω σαν χαμμενος αλλα θελω να την δω,θελω και πρεπει να ειμαι εκει.

δεν ξερω αν βγηκα off topic,συγχωρηστε με παντως επρεπε να τα πω.

μακαρι να γινει ενα θαυμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ασχημη η κατασταση, λυπαμαι πολυ :(

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

ειναι τραγικο ταξιδιωτης22.. οτι και να σου πουμε εμεις απο δω μεσα ειναι πολυ λιγο..

μακαρι οπως λες να γινει ενα θαυμα και να ζησει η κοπελα.ειναι κριμα στα 19 της και τοσο ξαφνικα να φυγει απο την ζωη..

πρεπει να πας οποσδηποτε και να της σταθεις.ειναι το λιγοτερο που μπορεις να κανεις αυτες τις στιγμες γι αυτην την κοπελα..

καλο κουραγιο και μακαρι ολα να πανε καλα :(

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο νοσοκομείο είναι;...Να ετοιμάσουμε μια ομαδική μπούκα να την εμψυχώσουμε...Όσο για το θέμα που συζητάτε...........

 

Τίποτα, τίποτα δεν συγκρίνεται με τη ζωή. Είναι πάνω από όλα! ......

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

ειναι τραγικο ταξιδιωτης22.. οτι και να σου πουμε εμεις απο δω μεσα ειναι πολυ λιγο..

μακαρι οπως λες να γινει ενα θαυμα και να ζησει η κοπελα.ειναι κριμα στα 19 της και τοσο ξαφνικα να φυγει απο την ζωη..

πρεπει να πας οποσδηποτε και να της σταθεις.ειναι το λιγοτερο που μπορεις να κανεις αυτες τις στιγμες γι αυτην την κοπελα..

καλο κουραγιο και μακαρι ολα να πανε καλα :(

πολυ τραγικο ειναι,αστα να πανε,ωστοσο ειδα και την αδερφη της στην αγορα και της ειπα οτι θα παω μολις την πανε στο σπιτι και την ειδα και δεν μου απαντησε,την ρωτησα γιατι δεν μου απαντας και μου ειπε οτι δε θελει να βλεπει ανθρωπο ειναι παρα πολυ πεσμενη ψυχολογικα,εγω ομως παιδια θα παω δεν γινεται να μην παω,θα παω και θα της παρω αρκουδακια (ηταν η συμπαθεια της παντα) και θα παω να την δω,ελπιζω να μην της κανω κακο.

παντως παρολο που η αδερφη της μου ειπε πως ειναι η κατασταση μου ειπε οτι αν θελω να παω γιατι ισως και να χαρει.το ελπιζω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αυτες ειναι οι δυστυχιες της ζωης και μεις ασχολουμαστε με τα κινητα και ποιο ειναι το τελευταιο μοντελο ποιο ειναι το καλυτερο για ν'αλλαζουμε..

κατι τετοια βλεπω και εχω ζησει και αναθεωρω πολλες απο τις αποψεις μου.

γνωμη μου ειναι να πας.λογικο ειναι να μην τρελαθει και απο την χαρα της που θα σε δει μπροστα σε αυτο που αντιμετωπιζει δυστηχως δεν νομιζω να υπαρχει κατι η καποιος που να της φερει χαρα ..

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι,μα θα παω,ξερεις ποιο ειναι το θεμα?αυτη πριν καιρο αισθανοτανε καποιες ενοχλησεις και καποιους μικρους πονους αυτο το θυμαμαι,μετα χαθηκαμε,εμαθα ομως πως οταν μπηκε στο νοσοκομειο δεν της ειπαν τι ειχε μονο της ειπαν οτι θα την κανουν εγχειρηση κυστης και καλα,τελικα μετα την εγχειρηση φαινεται οτι καταλαβε τι εγινε αν δεν το ειχε καταλαβει και ποιο πριν.

τι να πω ολα αυτα εγιναν σε ενα πολυ μικρο διαστημα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...