Jump to content

Δεν αναγνωρίζει cdr και dvd..Τώρα?????


annabis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, χρειάζομαι οπωσδήποτε μια βοήθεια..

Πριν κάποιο καιρό το pc άρχισε να μην αναγνωρίζει καθόλου μα καθόλου το cdr (το οποίο το έχω secondary). Το σκληρό τον έχω master και το dvd το έχω slave. Πήρα στο μαγαζί που έχω αγοράσει το motherboard και μου είπαν ότι μάλλον φταίει το motherboard εφόσον δεν μου αναγνωρίζει οτιδήποτε βάζω για secondary. Χτες όμως όταν άνοιξα το pc, διαπίστωσα ότι ενώ μου έδειχνε κανονικά το εικονίδιο του dvd δίπλα από το σκληρό, όταν έβαλα ένα cd μέσα σ'αυτό δεν άνοιγε το folder με τα files του cd. Δηλαδή τώρα τί γίνεται? Καλά, το cdr δεν το αναγνωρίζει καθόλου και μάλλον φταίει το motherboard. Αλλά το dvd πώς γίνεται να μου δείχνει οτι υπάρχει στο pc αλλα δεν δείχνει καθόλου τα περιεχόμενα του cd (είτε είναι audio, είτε είναι dvd, είτε είναι απλό cd)??

Και γενικώς αν χρειαστεί να μου αλλάξουν motherboard μέσω εγγύησης, θα χρειαστεί να κάνω format φαντάζομαι..?..?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει, αλλά δε νομίζω ότι θα χρειαστεί format αν απλά αντικατασταθεί η μητρική με μια ίδια. Φυσικά αν είναι παλιά και δεν υπάρχει πλέον αυτό το μοντέλο, ίσως σου δώσουν μια πιο καινούργια, οπότε ίσως χρειαστεί format.
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα μητρική πρόσφατα και τα XP δεν ξεκινούσαν καν. Δεν χρειάστηκε όμως να κάνω format. Έκανα απλά επανεγκατάσταση και τα XP στηθηκαν πάνω στη νέα μητρική. Οδηγοί κάρτας οθόνης, προσωπικές ρυθμίσεις κλπ δεν πειράχτηκαν. Προστέθηκαν κάποιες συσκευές (οι ενσωματωμενες στη μητρική) αφαιρέθηκαν οι προηγούμενες, δουλευει άψογα.

 

Μήν κάνεις φορμάτ. Απλα εγκατέστησε από πάνω το λειτουργικό. Σε μένα δούλεψε.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...