Jump to content

Συνθεση gamer PC


tasos_greece
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω ένα gamer PC, δηλαδή να αγοράσω όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα ώστε να φτιάξω ένα ικανοποιητικό και προσιτό gaming pc. Σκέφτομαι να βάλω τον επεξεργαστή Intel Core i5 6402P 6ης γενιάς γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ κάλος. Το ερώτημα είναι ότι δεν ξέρω ποια είναι τα κατάλληλα εξαρτήματα (μητρική κάρτα,κάρτα γραφικών,τροφοδοτικό,μνήμη RAM κλπ.) που θα ταίριαζαν με τον επεξεργαστή. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Η τοποθέτηση της CPU είναι LGA 1151.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε παρόμοια φάση είμαι κι εγώ, αλλά με λίγο ψάξιμο έχω φτιάξει ένα ικανοποιητικό σύστημα μπορώ να πω.

Το θέμα πρώτα απ' όλα είναι το μπάτζετ που θέλεις να διαθέσεις για να σου προτείνουν και οι πιο ψαγμένοι το τι θα ήταν καλύτερο.

 

Ενδεικτικά σε αυτά που έχω καταλήξει εγώ είναι:

CPU: i5 6600K

M/B: ASUS Z170 Pro Gaming

GPU: MSI GTX970 ή 1060

RAM: G.Skill RipjawsV 16GB DDR4 στα 2400

PSU: COOLERMASTER G650M GM ή Corsair Vengeance V650M

ενώ για ψήκτρα είμαι ανάμεσα στις CoolerMaster Hyper 212 EVO και Cryorig H7

 

Όλα αυτά σκέφτομαι να τα βάλω σε ένα Corsair Carbide Spec-03 RED και να προσθέσω άλλα 2x140mm και 2x120mm RED LED fan της Corsair

 

Το μόνο στο οποίο δεν έχω καταλήξει ακόμη, είναι το που θα βρώ τα χρήματα για να το φτιάξω :lol::lol:

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμφωνώ ότι τα χρήματα που διαθέτεις παίζουν μεγάλο ρόλο!

Εγώ λοιπόν μπορώ να διαθέσω το πολύ 400€!

Αν έχετε κάποια ιδέα με αυτά τα χρήματα!:)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα είμαι σίγουρος ότι θέλω GTA 5 και Need For Speed 2015. Είχα κάνει μια έρευνα στο Internet και είδα ότι η CPU που θέλω μπορεί να τα παίξει.
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο το cpu που θελεις να παιζεις ενα παιχνιδι.πλεον το βαρος το εχει η καρτα γραφικων.τα λεφτα που διαθετης ειναι λιγα για ενα τετοιο μηχάνημα.
Link to comment
Share on other sites

Με 400 ευρω υπολγιζε μονο για την καρτα γραφικων.

Για αξιοπρεπες gaming pc μαζι με οθονη θες 1000 ευρω τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...