Jump to content

Pepsi P1S


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν βρήκα κάποιο άλλο θέμα γι'αυτό αποφάσισα να φτιάξω ένα. Το συγκεκριμένο τηλέφωνο το είδα στις αρχικές των BangGood & GearBest και σκεύτομαι να το παραγγείλω. Η τιμή είναι ~80€ και έχει 5,5" οθόνη, 2gb RAM, 8πύρηνο 1,7 GHz επεξεργαστή 13 & 5 mp κάμερες. Αξίζει ή υπάρχει κάποιο άλλο καλύτερο σε κοντινή τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω το κινητο και ουτε την μαρκα, αλλα εγω στην θεση σου θα κοιταγα το Lenovo K3 note που ειναι καλο και επωνυμο κινητο, μπορεις να το βρεις περιπου στα 90 ευρω πλεον.
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν ανάμεσα στο Vernee Thor και αυτό, τελικά πήρα αυτό από Banggod για ~80€. Το τηλέφωνο έχει κατασκευάσει η κινέζικη koobee και απο reviews που βγαίνουν τις τελευταίες μέρες φαίνετε σημπαθητικό τηλεφωνάκι. Μόλις μου έρθει ίσως κάνω ένα hands on.
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να σου βγει καλο.

Εγω δεν θα το επερνα μονο και μονο για το ονομα. Οταν σε ρωτανε τι τλφ εχεις τι θα λες? :rolleyes:

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Παντος εχει ονομα κολοσσου από πισω του το τηλ. και δεν νομιζω να θελει κοτζαμ pepsi να χαλασει το ονομα της βγαζοντας ένα μαπα προιον στην αγορα!
Link to comment
Share on other sites

Παντος εχει ονομα κολοσσου από πισω του το τηλ. και δεν νομιζω να θελει κοτζαμ pepsi να χαλασει το ονομα της βγαζοντας ένα μαπα προιον στην αγορα!

 

Σε αυτο θα συμφωνησω.

Βλεπω ομως οτι ουσιαστικα σε ενα μονο μαγαζι παιζει μπαλα! :worry:

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ότι διαβάζω στο needrom και στο forum του cyanogenmod το κινητό έχει προεγκατεστημένους ιούς (σαν το lenovo a806). Μπορεί να μήν υπάρχει άλλο λογισμικό παρόλ' αυτά έχει επεξεργαστή MT6592 (σαν το lenovo a806) οπότε ίσως μπορέσω να κάνω port το 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τα χρήματα που ζητά είναι πολυ καλη περίπτωση.

Με 80-85 € πριν απο ένα χρόνο αγόραζες thl που ουδεμία σχέση εχει ποιοτικά και κατασκευαστικά με το p1s.

Μπορεί ο mediatek που φορά να θεωρείται πλέον αρχαίος αλλά τα πάει πολύ καλά και μάλιστα χωρίς καθαρό Android που είναι πιο ελαφρύ αλλά με την προταση της Pepsi που ονομάζει dido os.

 

 

 

Στάλθηκε από το P1S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160903/0a2249255cd29ef2d8521fb1d67477ca.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160903/b4ffe4d9bbcf9237c9936248923f9ace.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160903/e0751cd4655d336574d54375d7a3ae2e.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160903/0da1d52dac0582b014856298cac5bf22.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε telmusic βλεπω κατω στην υπογραφη σου Honor 6 και Xiaomi Note 3 Prime,

εχεις αυτά τα 2 τηλ.?

Αν ναι πως στεκει το Pepsi P1S σε συγκριση με αυτά τα 2 τηλ.?

Σαν σπεκς π.χ και τα 3 τηλ. εχουν οθονες 1080 x 1920 pixels και 13 MP πισω καμερα και 5 MP μπροστινη,πως στεκει δηλ. το Pepsi P1S σε συγκριση με τα πιο πανω τηλ. ,και επισης σαν ποιοτητα κατασκευης πες μας αν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής του είναι πολυ καλη σε σύγκριση με το honor 6 ίσως ενα κλικ πιο πανω λογο μεταλλικού πλαισίου ενώ σε σχέση με το Xiaomi τα βάζω στην ίδια κατηγορία.

Όπως γράφω παραπάνω σε software τα πάει αρκετά καλά.

Δεν φορά βέβαια emui η miui και σίγουρα δεν έχει την ίδια σβελταδα με αυτά (προφανώς λογο νηπιακού επιπέδου dido os) και κάποια λαγκακια δεν τα αποφεύγει.

Όχι τίποτα φοβερό πιστεύω με έναν nova ουτε που θα τα πάρει κανείς χαμπάρι.

Το πιο ενοχλητικό είναι το δήθεν multitasking.

Κοινώς μου κλείνει πολυ ευκολα εφαρμογές που μόλις πριν απο λίγο χρησιμοποιούσα χωρίς μάλιστα να είναι φορτωμένο.

Για την κάμερα δεν έχω άποψη ακόμη .

 

 

 

 

Στάλθηκε από το P1S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160903/3af4795854a3b01fb6a35600d5fa8ada.jpg

 

Αυτή είναι η μπαταρία του απο το μεσημέρι πρώτη φόρτιση με πολυ παιδεμα όλη την ώρα WiFi και gps

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα κατασκευής σε σύγκριση με το honor 6 ίσως ενα κλικ πιο πανω λογο μεταλλικού πλαισίου ενώ σε σχέση με το Xiaomi τα βάζεις στην ίδια κατηγορία(μιλαμε για τηλ. τριπλάσιας τιμης)?????

Για τηλ. των 85 ευρω πολύ καλα τα ακουω αυτά!

Πες μας αν γινεται για την οθονη σε σχεση με τα πιο πανω τηλ. φιλε,χρωματα,φωτηνοτητα κ.τ.λ.

Και περιμενουμε αν γινεται και καμερα review.

Κατι μου λεει ότι το τηλ. θα βγει καλο VFM !

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτα που λετε, ναι! Vfm.

Ομως αν δεν το δω να πουλησει κοματια και να μπει στην βιτρινα περισσοτερων μαγαζιων, λιγο δυσκολο να γινει. :O

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτα που λετε, ναι! Vfm.

Ομως αν δεν το δω να πουλησει κοματια και να μπει στην βιτρινα περισσοτερων μαγαζιων, λιγο δυσκολο να γινει. :O

Φιλε μην τα μπερδευεις ,άλλο best seller(πουλαω αβερτα!) και άλλο vfm(αξια για τα χρηματα που ξοδεψα!).

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ότι διαβάζω στο needrom και στο forum του cyanogenmod το κινητό έχει προεγκατεστημένους ιούς (σαν το lenovo a806). Μπορεί να μήν υπάρχει άλλο λογισμικό παρόλ' αυτά έχει επεξεργαστή MT6592 (σαν το lenovo a806) οπότε ίσως μπορέσω να κάνω port το 6.0.1

Κάτι παίζει με αυτο.

Όταν το ανοίγω ξεκινά να κανει εγκατασταση καποιας ασχετης εφαρμογής.

Ως τώρα προσπάθησε να μου περάσει ένα παιχνίδι και μια πυξίδα που φυσικά μετα έβγαλα.

Υποψιάζομαι κάποια προεγκατεστημενη εφαρμογή

 

Συνεχίζοντας στα αρνητικά όπως γραφω και παραπάνω multitasking στην ουσια ανύπαρκτο.

Μπορει να δειχνει ότι κρατα τις εφαρμογές ανοικτες αλλα σε κάθε κάλεσμα τις φορτωνει από την αρχη.

Επισης δεν ερχεται καμια ειδοποίηση από mail , Facebook , skype.

Είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί άλλη εφαρμογή file manager αφου ο ενσωματωμένος δεν βλεπει την sd.

To κινητό δεν εχει notification led και τα keys δεν είναι φωτιζόμενα ( αναμενόμενο για το κοστος του)

 

Θετικά.

Καλο wifi και GPS ( δοκιμασμένο με copilot και igo)

 

Παρακάτω μερικες φωτο σε συνθήκες ημερας

 

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/IMG_20160904_134221_zpsdp57rjof.jpg

 

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/IMG_20160904_134215_zpsn23qhd5p.jpg

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με αυτο.

Όταν το ανοίγω ξεκινά να κανει εγκατασταση καποιας ασχετης εφαρμογής.

Ως τώρα προσπάθησε να μου περάσει ένα παιχνίδι και μια πυξίδα που φυσικά μετα έβγαλα.

Υποψιάζομαι κάποια προεγκατεστημενη εφαρμογή

 

Συνεχίζοντας στα αρνητικά όπως γραφω και παραπάνω multitasking στην ουσια ανύπαρκτο.

Μπορει να δειχνει ότι κρατα τις εφαρμογές ανοικτες αλλα σε κάθε κάλεσμα τις φορτωνει από την αρχη.

Επισης δεν ερχεται καμια ειδοποίηση από mail , Facebook , skype.

Είναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί άλλη εφαρμογή file manager αφου ο ενσωματωμένος δεν βλεπει την sd.

To κινητό δεν εχει notification led και τα keys δεν είναι φωτιζόμενα ( αναμενόμενο για το κοστος του)

 

Θετικά.

Καλο wifi και GPS ( δοκιμασμένο με copilot και igo)

 

Παρακάτω μερικες φωτο σε συνθήκες ημερας

 

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/IMG_20160904_134221_zpsdp57rjof.jpg

 

http://i402.photobucket.com/albums/pp110/cinemusic/My%20phone%20screenshots/IMG_20160904_134215_zpsn23qhd5p.jpg

 

χαλια ειναι

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις αυτόματες εγκαταστάσεις άσχετων εφαρμογών νομίζω πως έχει να κάνει με την εφαρμογή themes του κινητού.

Από την στιγμή που την απενεργοποίησα δεν το ξανα έκανε

 

Στάλθηκε από το H60-L04 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αριστερό ηχείο είναί διακοσμητικό. Ιους εγω δεν ειχα ακομη. Υπαρχει λιστα με τις κακοβουλες εφαρμογες του και ειναι πανω απο 5!
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν....μετά από λίγες μέρες συμβίωσης με το p1s έχουμε και λέμε...

-κατασκευή πολύ καλή και όμορφη.

-οθόνη αρκετά καλή.

-μπαταρία άριστη.

-απόκριση οθόνης πολύ καλή.

-απόκριση εφαρμογών καλή.

-τηλεφωνικές κλήσεις άριστες

-ηχείο καλό.

πάμε τώρα στην άλλη όχθη...

-multitasking με 1.2 ram free για γέλια.

-ο launcher είναι απλός κι εύκολος,χωρίς app drawer,όμως,είναι μια συνεχόμενη διαφήμιση της pepsi...νταξ,το παραξήλωσαν.αν τον κρατήσεις πολύ θα βλέπεις αναψυκτικά στον ύπνο σου.

-έβαλα nova,δουλεύει άριστα,αλλά κατά 90% όποτε πατάω home button βγαίνει παράθυρο από κάτω και ζητάει εντολή εκκίνησης launcher....κι ενώ πατάω nova πάντα και όχι μια φορά κάνει τα ίδια....να σημειώσω ότι δεν έχει στο μενού αρχική οθόνη η κάτι παρόμοιο για να επιλέγεις launcher.(και όποιος μπορεί να βοηθήσει,δεκτό).να πω ότι δοκίμασα και home switchers,τζίφος.επίσης δοκίμασα διακοπή μαμίσιου launcher,πάλι τζίφος.

-το viber,εάν δεν το εκκινήσεις χειροκίνητα,δύσκολα θα πάρεις ειδοποίηση...μετά την εκκίνηση έρχονται ειδοποιήσεις κανονικά.

-φωτογραφική απλά καλή...ικανοποιητική έξω.

 

γενικά,για 85 ευρώ,είναι μια καλή συσκευή και αν βελτιώσουμε στα ίσια η πλαγίως τα θεματάκια του θα γίνει μια πολύ τίμια συσκευή.

θεωρώ ότι το τηλέφωνο,ελέω pepsi-διαφήμιση,δίνεται σε οικονομική τιμή με το βάρος pepsi theme,dido os η όπως θέλετε να το πείτε.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν....μετά από λίγες μέρες συμβίωσης με το p1s έχουμε και λέμε...

-κατασκευή πολύ καλή και όμορφη.

-οθόνη αρκετά καλή.

-μπαταρία άριστη.

-απόκριση οθόνης πολύ καλή.

-απόκριση εφαρμογών καλή.

-τηλεφωνικές κλήσεις άριστες

-ηχείο καλό.

πάμε τώρα στην άλλη όχθη...

-multitasking με 1.2 ram free για γέλια.

-ο launcher είναι απλός κι εύκολος,χωρίς app drawer,όμως,είναι μια συνεχόμενη διαφήμιση της pepsi...νταξ,το παραξήλωσαν.αν τον κρατήσεις πολύ θα βλέπεις αναψυκτικά στον ύπνο σου.

-έβαλα nova,δουλεύει άριστα,αλλά κατά 90% όποτε πατάω home button βγαίνει παράθυρο από κάτω και ζητάει εντολή εκκίνησης launcher....κι ενώ πατάω nova πάντα και όχι μια φορά κάνει τα ίδια....να σημειώσω ότι δεν έχει στο μενού αρχική οθόνη η κάτι παρόμοιο για να επιλέγεις launcher.(και όποιος μπορεί να βοηθήσει,δεκτό).να πω ότι δοκίμασα και home switchers,τζίφος.επίσης δοκίμασα διακοπή μαμίσιου launcher,πάλι τζίφος.

-το viber,εάν δεν το εκκινήσεις χειροκίνητα,δύσκολα θα πάρεις ειδοποίηση...μετά την εκκίνηση έρχονται ειδοποιήσεις κανονικά.

-φωτογραφική απλά καλή...ικανοποιητική έξω.

 

γενικά,για 85 ευρώ,είναι μια καλή συσκευή και αν βελτιώσουμε στα ίσια η πλαγίως τα θεματάκια του θα γίνει μια πολύ τίμια συσκευή.

θεωρώ ότι το τηλέφωνο,ελέω pepsi-διαφήμιση,δίνεται σε οικονομική τιμή με το βάρος pepsi theme,dido os η όπως θέλετε να το πείτε.

 

Αν η συσκευή ειναι ρουτ, μπορείς να παγωσεις τον μαμα launcher με το link2sd

Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή ειναι ρουτ, μπορείς να παγωσεις τον μαμα launcher με το link2sd

 

δεν είναι...ρουτ γίνετε?...άλλο firm?

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλη η Rom είναι για πέταμα.

Με κάποια άλλη θα είχε καλύτερη τύχη γιατί όπως γράφω παραπάνω σε ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλό.

Software όμως δεν....

 

Στάλθηκε από το H60-L04 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...