Jump to content

Επιστροφή στη μη δωρεάν μουσική


hpapanikolaou
 Κοινοποίηση

Συμφωνείτε οτι η μουσική εχει χάσει την αξία της;  

39 members have voted

  1. 1. Συμφωνείτε οτι η μουσική εχει χάσει την αξία της;

    • Συμφωνώ
    • Διαφωνώ
    • ΔΞ/ΔΑ/ΔΕΔΤΑ(Δεν Έχω Διαβάσει Το Άρθρο)


Recommended Posts

Συμφωνει κανείς οτι η μουσικη σημερα εχει χασει την αξια της; Αφου εφευρεθηκαν τα CD-R και απογειωθηκε η χρηση του mp3 οι περισσοτεροι ασχολουνται με τον όγκο της μουσικής που θα συλλεξουν και όχι με την ποιοτητα. Η ποσότητα της μουσικής εγινε πλέον το αποδεικτικο στοιχειο ενος μουσικόφιλου ενώ η ποιότητα εχει παραγκωνιστεί.

 

Κάποτε μαζεύαμε χρηματα για καιρο (δεν έχει σημασία πόσο ο καθενας) και αγοράζαμε τον τελευταιο δισκο των Pink Floyd, των Rolling Stones των Depeche Mode ή των U2. Ούτε τί μουσικη ακούει ο καθένας έχει σημασία. Σημασία εχει οτι αυτόν το δισκο τον ακούγαμε για καιρό, για μήνες ολόκληρους ακαταπαυστα μεχρι που μα8αιναμε ολους τους στιχους όλων των τραγουδιών απ'έξω. Και οι δισκογραφικές έκαναν μεγάλες πωλησεις. Και η καλή μουσικη δυσκολα ξεπερνιόταν σε ένα χρόνο, και οι καλλιτέχνες δεν θεωρούσαν υποχρεωση τους να βγάζουν κάθε τόσο δίσκο. Και γι'αυτο η μουσικη ηταν τοσο πιο ποιοτική. Γιατί ειχε κάτι να πει.

 

Δε θέλω να φανεί οτι εκγωμιάζω το παρελθόν λες και είμαι 60 χρονών. 25 είμαι αλλα βρισκω πολυ περισσοτερα στη μουσικη προηγούμενων δεκαετιών (ακόμα και της δεκαετίας του 90) παρα στη συγχρονη. Δίχως να απορριπτω τα αριστουργηματα που εχουν δημιουργηθει και πιο προσφατα, επιμένω οτι η βιομηχανία της ευκολης μουσικης ειναι τροχοπεδη στη μουσικη ως τεχνη.

 

Χωρις λοιπον να ειμαι μελος αυτης της βιομηχανιας προτρεπω τους παντες να σταματησουν να αντιγραφουν, να κατεβαζουν ή να αγοράζουν μουσικη από πειρατες και να επιδοθουν στη - αναμφιβολα πιο πολυέξοδη - ασχολία της αυθεντικής μουσικης με τα βιβλιαράκια με τους στίχους, με τα χρωματιστά δισκάκια που ταιριάζουν στις βιβλιοθήκες πολυ καλυτερα απ' ότι οι τεράστιοι κυλινδροι απο αντιγραμμενα CD και με την αίσθηση οτι δημιουργείται μια συλλογή και ονομαστικής αλλά προπαντώς συναισθηματικής αξίας.

 

harry p.

 

Υ.Γ. Παρακαλώ ξανακούστε το Listen to the Music των Doobie Brothers

There's no sensation to compare with this

Suspended animation, a state of bliss

Can't keep my eyes from the circling sky

Tongue-tied and twisted just an earth-bound misfit, I

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το θέσω διαφορετικά το θέμα. Μήπως η ίδια η βιομηχανία πρέπει να σταματήσει να παράγει TRASH music και να αρχίσει να βρίσκει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ καλλιτέχνες εγκαταλείποντας την Καλομοίρα και την κάθε Καλομοίρα; Όταν ο καλλιτέχνης σέβεται το εαυτό του και δουλεύει για να βγάλει ένα cd (και όχι όταν πέρνει έτοιμους τους στίχους και έχει και ένα mainframe φορτωμένο με ειδικά προγράμματα ήχου από πίσω για να τον βοηθάει), τότε πιστεύω πως και ο ακροατής θα τον σεβαστεί. Εγώ αγοράζω αυθεντικά cd από τα συγκροτήματα που μου αρέσουν (αφού γενικά έχω πρώτα κατεβάσει και ακούσει τα τραγούδια) όπως αγοράζω και αυθεντικά παιχνίδια (και έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ) και ταινίες. Εκεί που αξίζουν τα λεφτά (έστω και λίγο, να δω δηλαδή ότι έχει γίνει δουλειά) θα τα δώσω. Αλλά για τους σκουπιδοκαλλιτέχνες, όχι λέφτα δεν θα δώσω, αλλά ούτε το bandwidth από την dsl μου...

 

Να αναφέρω και το άλλο. Πως γίνεται να βλέπω σε δισκάδικο δίπλα δίπλα στο ίδιο ράφι, το CD απο πχ. Linkin Park (ή Cradle of Filth ή ή ή ) με δώρο DVD σε άψογη συσκευασία που θυμίζει special edition, και από δίπλα τον cd του Μαζωνάκη ή της Britney ή δεν ξέρω και γω ποιου που είναι μόνο ένα πλαστικό κουτί με ένα δισκάκι, να είναι και τα δύο στην ίδια τιμή...Η κερδοσκοπία στο έπακρο...δεν νομίζω να περιμένουν οι εταιρίες ότι θα πουλήσουν αυτά τα cd...

 

Βέβαια πρέπει να συμφωνήσω ότι υπάρχουν και άτομα που κατεβάζουν μουσική απλά για να κατεβάζουν...όταν ακούω μερικούς που έχουν 80γίγα ΜΡ3 (που μιλάμε συνήθως για μέρες ΜΡ3( με ένα πρόχειρο υπολογισμό (1 CD=80 megabyte) τότε 80 giga=1000 cd= 1000 ώρες=40 μέρες περίπου)) δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ...τα έχουν ακούσει όλα αυτά;

 

Κλείνοντας θα πω ότι στην δημοσκόπηση ψήφισα πως Ναι, η μουσική έχει χάσει την αξία της. Αλλά σε αυτό ευθύνονται σε μεγαλύτερο βαθμό οι εταιρίες και πολύ λιγότερο οι καταναλωτές.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η ίδια η βιομηχανία πρέπει να σταματήσει να παράγει TRASH music και να αρχίσει να βρίσκει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ καλλιτέχνες και να εγκαταλείψει την Καλομοίρα και την κάθε Καλομοίρα;

 

Συμφωνω μαζι σου :worry:

 

ο υπολογισμος σου ομως ειναι λιγο περιεργος..

 

1 CD=80 megabyte <----700 ΜΒ ;)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι καποτε καναμε πολυ καιρο να αγορασουμε τον επομενο δισκο δε νομιζω οτι εχει να κανει με την εμπορευματοποιηση της μουσικης. Καποτε δεν περισευαν τα λεφτα για δευτερο δισκο, καποτε η εκδοση δισκου ηταν πολυ ακριβοτερη απο οτι σημερα. Σαβουρομουσικοι υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν. Επισης, επειδη εσυ θεωρεις καποια συγκροτηματα σαν τα καλυτερα δε σημαινει οτι ισχυει και για για μενα. Εμενα μου αρεσει που υπαρχει τοση μεγαλη ποικιλια, μπορω να διαλεξω, να ακουσω, να μη βαρεθω και γενικα να ξεφυγω απο οτι πλασσαρουν οι μεγαλες δισκογραφικες εταιρειες εδω και χρονια. Η τεχνολογια φερνει την αλλαγη και την ευκολια της επιλογης μειονωντας το κοστος και κανωντας ενα προϊον προσιτο σε πολλους.
Link to comment
Share on other sites

Ayto pou uposthrizw egw einai oti h mousikh biomhxania anagkazetai (pi8anws) na vgalei pollous kai a8lious kallitexnes anti gia ligous kai kalous akribws giati oi oikonomikes pieseis pou dexetai apo thn para-agora ths peirateias einai terasties. Kai ama parathrhsete (gia ta ellhnika dedomena - pou den htan h arxikh idea mou alla anyway) oi megales diskografikes exoun 1-2 kala onomata ta opoia prow8oun kai trigurw tous mia limnh apo mikrometrious (ews kakous).. kai sthn ellhnikh pragmatikothta kapote oi tragoudistes htan ligoteroi, evgazan disko polu pio spania kai ta tragoudia tous htan diaxronika....

 

 

auta

 

harry p.

There's no sensation to compare with this

Suspended animation, a state of bliss

Can't keep my eyes from the circling sky

Tongue-tied and twisted just an earth-bound misfit, I

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Παρακαλώ ξανακούστε το Listen to the Music των Doobie Brothers

 

Απο που να το κατεβασω;;; :P:P

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Το οτι καποτε καναμε πολυ καιρο να αγορασουμε τον επομενο δισκο δε νομιζω οτι εχει να κανει με την εμπορευματοποιηση της μουσικης. Καποτε δεν περισευαν τα λεφτα για δευτερο δισκο, καποτε η εκδοση δισκου ηταν πολυ ακριβοτερη απο οτι σημερα. Σαβουρομουσικοι υπηρχαν, υπαρχουν και θα υπαρχουν. Επισης, επειδη εσυ θεωρεις καποια συγκροτηματα σαν τα καλυτερα δε σημαινει οτι ισχυει και για για μενα. Εμενα μου αρεσει που υπαρχει τοση μεγαλη ποικιλια, μπορω να διαλεξω, να ακουσω, να μη βαρεθω και γενικα να ξεφυγω απο οτι πλασσαρουν οι μεγαλες δισκογραφικες εταιρειες εδω και χρονια. Η τεχνολογια φερνει την αλλαγη και την ευκολια της επιλογης μειονωντας το κοστος και κανωντας ενα προϊον προσιτο σε πολλους.

Ara uposthrizeis thn emporeumatopoihsh ths texnhs ws meso meiwshs tou kostous ths. Kai malista auto einai kai ligo o3umwro giati ousiastika uposthrizeis thn para-emporeumatopoihsh.

 

Epishs, efoson uposthrizeis oti tote den periseuan lefta gia 2o album, giati ta albums twn prohgoumenwn dekaetiwn den exoun 3eperastei akoma se pwlhseis apo kanena sugxrono? kai shmera katevazoume dwrean tragoudia epeidh mas perisseuoun lefta? einai ligo paralogo oxi?

 

Epishs, gia na 3eka8arisw th 8esh mou, epeidh akouw ola ta eidh ths mousikhs (me mia mikrh klish pros to rock einai alh8eia) den merolhptw uper sugkrothmatwn h tasewn. 8ewrw oti h 8ewria mou einai ka8olikh sth mousikh viomhxania. Akoma kai to alternative htan alternative sto parel8on kai twra exei ginei pio mainstream apo to mainstream.

There's no sensation to compare with this

Suspended animation, a state of bliss

Can't keep my eyes from the circling sky

Tongue-tied and twisted just an earth-bound misfit, I

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πριν λίγες μέρες ένα thread, όπου γινόταν συναγωνισμός για το ποιος έχει τα περισσότερα gb μουσικής. Απογοητεύθηκα και προβληματίστηκα...:confused:

Σίγουρα, και παλιότερα με τα βινύλια και τα cd, υπήρχε η ποσότητα ως "μέσο μέτρησης και σύγκρισης" -αλλά όχι τόσο ισωπεδωτικά και μονοκόμματα!

Κατεβάζω μουσική συνέχεια, είναι ο μόνος τρόπος για να ενημερώνομαι για πράγματα που αλλιώς δε θα έφταναν ποτέ στα αυτιά μου...αυτό τουλάχιστον το βρίσκω συγκλονιστικό. Και αυτά που αξίζουν -αν δεν αγοράσω τελικά το cd- τα ακούω και τα ξανακούω (άρα για μένα το μέσο έχει μικρότερη σημασία). Αγοράζω και cd (γνήσια πάντα) αρκετά συχνά, αλλά συγκεκριμένα πράγματα, τα οποία συνήθως τα έχω ήδη τσεκάρει μέσω downloading...Και σίγουρα προτιμώ τα βιβλιαράκια και τις όμορφες εκδόσεις!

 

Αυτό που λέω είναι ότι υπάρχει μια ενδιάμεση περιοχή και πως το downloading είναι ως μέσο ηθικά ουδέτερο -Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι το πώς εμείς τη μεταχειριζόμαστε

http://img.photobucket.com/albums/v39/astralon/post10035.gif
Link to comment
Share on other sites

btw, Καλομοίρες πάντα υπήρχαν και όσο πουλάνε θα συνεχίσουν να υπάρχουν

Κάθε μουσική έχει το κοινό της [/off topic]

http://img.photobucket.com/albums/v39/astralon/post10035.gif
Link to comment
Share on other sites

Ara uposthrizeis thn emporeumatopoihsh ths texnhs ws meso meiwshs tou kostous ths. Kai malista auto einai kai ligo o3umwro giati ousiastika uposthrizeis thn para-emporeumatopoihsh.

 

Epishs, efoson uposthrizeis oti tote den periseuan lefta gia 2o album, giati ta albums twn prohgoumenwn dekaetiwn den exoun 3eperastei akoma se pwlhseis apo kanena sugxrono? kai shmera katevazoume dwrean tragoudia epeidh mas perisseuoun lefta? einai ligo paralogo oxi?

 

Epishs, gia na 3eka8arisw th 8esh mou, epeidh akouw ola ta eidh ths mousikhs (me mia mikrh klish pros to rock einai alh8eia) den merolhptw uper sugkrothmatwn h tasewn. 8ewrw oti h 8ewria mou einai ka8olikh sth mousikh viomhxania. Akoma kai to alternative htan alternative sto parel8on kai twra exei ginei pio mainstream apo to mainstream.

Βασικα, ελπιζω να μην πηρες κατι προσωπικα γιατι δεν ειναι ετσι. Ειναι πολυ λογικο να ακους ολα ή καποια ειδη μουσικης οπως και εγω αλωστε αλλα προτιμας καποιοα οπως και εγω. Αυτο δε σημαινει οτι μας αρεσουν τα ιδια, και δε νομιζω οτι μεροληπτεις απλα το θεμα του μουσικου γουστου ειναι υποκειμενικο και βασιζεται σε καποια κριτηρια που ο καθενας θετει για τον εαυτο του. Οποτε αλλο ειδος αρεσει σε σενα, αλλο ειδος αρεσει σε μενα και εσυ μπορει να σκεφτεσαι οτι το ειδος που μου αρεσει ειναι χαλια και το ιδιο μπορει να κανω και εγω. Το γιατι καποιοι δισκοι δεν ξεπεραστηκαν ποτε ειναι ενα θεμα αλλα σκεψου οτι τοτε δικαιωμα σε εκδοση δισκου ειχαν λιγοι και μονο μεσα απο τις δισκογραφικες. Αμα, τοτε ησουν κολλητος του διευθυντη και σε προωθουσε η εταιρεια τοτε εκανες εκατομυρια πωλησεις. Τωρα, οι περισσοτεροι εχουν προσβαση στην τεχνολογια και μπορουν να παραγουν τραγουδια. Επισης, τωρα ειναι πιο ευκολο να τα διαφημησεις γιατι οι επιλογες ειναι περισσοτερες. Θυμασαι ενα εργο που λεγεται 'The Blair Witch Project'. H διαφημηση εγινε μεσω δικτυου, απο στομα σε στομα και ολοι ετρεξαν να το δουν, μαζι και εγω. Σε πολλους αρεσε, σε αλλους οχι, εγω το συχαθηκα και ζαλιστηκα μαζι. Ομως, καμια μεγαλη εταιρεια δεν το προωθησε...η επιτυχια ηρθε απο τα φορουμς και τα τσατ. Αυτο λεω και εγω, σημερα ειναι καλυτερα γιατι ο ελεγχος ειναι πιο δυσκολος απο τις εταιρειες οποτε πολλοι μπορουν να προβληθουν και να εχουμε μια πληθωρα τραγουδιων. Επισης, εμεις εχουμε περισσοτερες επιλογες, μπορουμε να ακουσουμε και να συγκρινουμε περισσοτερα κομματια και να κανουμε καλυτερες επιλογες απο οτι παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

btw, Καλομοίρες πάντα υπήρχαν και όσο πουλάνε θα συνεχίσουν να υπάρχουν

Κάθε μουσική έχει το κοινό της [/off topic]

Όταν το κοινό αυτό δεν έχει ακούσει πραγματική μουσική είναι λίγο λογικό να θεωρεί την Καλομοίρα ποιοτική...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κοινό αυτό δεν έχει ακούσει πραγματική μουσική είναι λίγο λογικό να θεωρεί την Καλομοίρα ποιοτική...

 

Καλά, για το αν αυτοί που τα ακούν, τα θεωρούν και ποιοτικά, θα κρατήσω τις επιφυλάξεις μου. Το θέμα είναι τί ζητάει ο καθένας από τη μουσική και η θέση που έχει στη ζωή του.

http://img.photobucket.com/albums/v39/astralon/post10035.gif
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα αρχικά να δω το πρόβλημα όπως εξ αρχής το έθεσε ο hpapanikolaou, αλλά στην συνέχεια κατέληξα πάλι στο ίδιο συμπέρασμα που καταλήγω για τα περισσότερα πράγματα που βλέπω γύρω μου...

Έλλειψη παιδείας... Τώρα θα μου πείτε τι σχέση μπορεί να έχει αυτό...

Όταν δεν έχουμε μάθει να εκτιμούμε και προσπαθούμε μέσα από την ποσότητα να κάνουμε επίδειξη όπως τα μικρά παιδιά ('Εγώ έχω περισσότερα στρατιωτάκια!', 'Η δικιά μου κούκλα έχει πιο μακριά μαλλιά!', κλπ.), όταν δεν έχουμε καλλιεργήσει την κριτική μας ικανότητα κι έχουμε μετατραπεί σε υπερκαταναλλωτικά όντα, προσπαθόντας να νιώσουμε καλλίτεροι, εξυπνότεροι, ομορφότεροι, πιο μάγκες, πιο... πιο... πιο... έχοντας το καλλίτερο αυτοκίνητο, το τελευταίο μοντέλο κινητού και συχνάζοντας στο πιο μουράτο club της πόλης, αδιαφορόντας για σημαντικά και ανθρώπινα πράγματα όπως (για να μην ξεφεύγω και από το θέμα μας πάρα πολύ...) το τί εξυπηρετεί η ακρόαση ενός μουσικού κομματιού, τότε γινόμαστε θύματα ενός συστήματος που δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να καθορίζει τις ανάγκες μας και τα κριτήρια επιλογής μας όντας πλέον χωρίς αντιστάσεις και στην συνέχεια να τις ικανοποιεί με απώτερο σκοπό φυσικά... Το χρήμα!.

Το θέμα της μουσικής είναι ένα μέρος του όλου ή τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

 

Αυτός που αγαπά την μουσική, σέβεται τον εαυτό του και θέλει να λέγεται πραγματικός μουσικόφιλος και όχι συλλέκτης αρχείων *.mp3, δεν θα κατεβάζει τραγούδια από το internet, δεν θα rippάρει ό,τι CD του πέφτει στα χέρια χωρίς να τα ακούσει έστω και μία φορά.

Το πρόβλημα δεν είναι στον κάθε επιχειρηματία που κοιτά να γεμίσει την τσέπη του (αυτή είναι και η δουλειά του, άλλωστε), αλλά σε μας που τον προσκυνάμε.

Όταν γίνουμε πιο συνειδητοποιημένοι ακροατές, τότε τα πράγματα θα γίνουν καλλίτερα...


Link to comment
Share on other sites

το προβλημα αυτο θα επρεπε να το χουν οι βιομηχανοι και αυτοι που προωθουν τραγουδια στυλ καλομοιρας οχι ρε παιδια δε θα ακουμπαω τα λεφτα μου για ενα cd που απο τα 12 τραγουδια τα 4 θα ειναι καλα,τερμα πια αυτες οι εποχες θα το βρω και θα το κατεβασω,ειμαι φανατικος λατρης της μουσικης καθως δε γουσταρω μονο να ακουω μουσικη γουσταρω να τη περναω μεσα μου να γινομαι ενα με το κομματι που ακουω να ταξιδευω σε κοσμους που ποτε δε θα πατησω εξαλου ειμαι και κιθαριστας αλλα εχω εργαστει και σαν dj σε club και σε live show αλλα πλεον δε θα ακουμπησω χρηματα σε κατι που δε μου αρεσει ολο θα το βρω και θα το χω,η μουσικη εχει χασει την αξια της μονο απο καποιους κερδοσκοπους απο μενα σιγουρα δε τη εχει χασει αγοραζω ακομα cd αλλα οχι και συνεχεια εχω το pc μου να μου προμηθευει τα παντα προτιμω να τα δινω στον οτε παρα στη heaven και να επισημανω κατι ελληνικα cd πλεον δε παιρνω γιατι δε γουσταρω τις ελληνικες εταιρειες αν παρω θα παρω ξενο cd

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι "Mουσικοί" και οι "Τραγουδιστές" και οι Δισκογραφικές αποφασίσουν να ασχοληθούν ΣΟΒΑΡΑ με τη μουσική, οταν σταματήσουνε να τη βλέπουνε σαν ενα μέσο γρήγορου πλουτισμού, όταν σταματήσουν να προσπαθούν να κερδίσουν εις βάρος μου τα τρελά ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ για ένα ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ από πλευράς ποιότητας προϊόν, όταν λογικευτούν και δούνε ότι ένα CD ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ να κοστίζει 20+ ΕΥΡΩ, τότε και γω θα τους σεβαστώ και θα είμαι ο πρώτος που θα αγοράσω τα cd τους. Οσο ΑΥΤΟΙ προσπαθούν να με ΚΟΡΟΙΔΕΨΟΥΝ, ΤΟΣΟ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ CD και θα τους ΑΓΝΟΩ.

 

Μιλάω πάντα για μια συγκεκριμένη μερίδα, που είναι μακράν η μεγαλύτερη.

 

Έχω αρκετά αυθεντικά cd απο νεοσύστατες δισκογραφικές και συγκροτήματα.

Έχω πολλά mp3.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι δεν ημαστε εμεις που σκοτωνουμε την μουσικη καποιοι αλλοι εχουν αναλαβει την υποθεση αυτη ελπιζω κι εσυ φιλε μου που χεις φτιαξει το θεμα να μην ανηκεις σε αυτη τη κατηγορια γιατι μου φανηκε λιγο παραξενο το ολο θεμα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι δεν ημαστε εμεις που σκοτωνουμε την μουσικη καποιοι αλλοι εχουν αναλαβει την υποθεση αυτη ελπιζω κι εσυ φιλε μου που χεις φτιαξει το θεμα να μην ανηκεις σε αυτη τη κατηγορια γιατι μου φανηκε λιγο παραξενο το ολο θεμα

 

 

Opws anafer8hka kai sthn eisagwgh tou thread file mou ta3idiwth22 kamia sxesh den exw me th mousikh viomhxania apla prospa8w na koita3w to 8ema ligo sfairika. Ap' o,ti vlepw einai enas faulos kuklos o opoios perna kai apo ta duo akra: H mousikh viomhxania katastrefei kai emporeumatopoiei th mousikh kai emeis ws meso antidrashs, katafeugoume sthn dwrean mousikh kai sthn peirateia, ta opoia -den einai entelws astoxos o xarakthrismos- skotwnoun th mousikh. Sunepeia toutou einai ta meiwmena esoda (h kai zhmies akoma) twn diskografikwn pou odhgoun pali th viomhxania na katafeugei sto grhgoro kerdos to opoio einai h emporeumatopoihsh ths upokoultouras.

 

Oloi osoi exoun summetasxei sto thread exoun lavei up' opsin tous to neo-ellhniko mousiko sterewma kai to vrizoun kai difwnoun mazi mou xwris na skeftontai oti h mousikh pou akoume (akoune) sthn ellada auth th stigmh einai auth pou mas a3izei. Peite mou ena logo giati oi megales diskografikes na stamathsoun na paragoun Kalomoires (opws eipate kai seis) afou autes poulane. Kai malista oi kalomoires apeu8unontai sto koino pou exei to mikrotero PENETRATION sthn texnologia (CD-Recorders) kai sro Internet (Mp3 downloads) dhladh ta koritsakia hlikias mexri 15 xronwn. Exei kaneis idea ti tzirous kanei auto to target group stis diskografikes akrivws giati den exei prosvash sth dwrean mousikh? Mhpws 3erete h 8umaste poies hlikies ekanan astera to Saki Rouva polu prin th moda ths mousikhs peirateias? S' autes tis hlikies stoxeuoun loipon, giati apo autes pairnoun safeis odhgies tou ti 8elei to koino.

 

As tous dei3oume kai meis oti auto pou 8eloume na mas paragoun einai poiotikh mousikh (o,ti 8ewrei o ka8enas) kai den 3erw an eimai polu romantikos pou to pisteuw alla autoi 8a to kanoun, oxi apo agaph pros ton akroath (xesthkane) alla apo anagkh na au3hsoun ta esoda tous.

 

To kata poso h kata paraggelia texnh einai texnh einai mia allh kouventa vevaia.....

There's no sensation to compare with this

Suspended animation, a state of bliss

Can't keep my eyes from the circling sky

Tongue-tied and twisted just an earth-bound misfit, I

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου απο οποιαδηποτε αποψη και να το δουμε παντα υπαρχει μια τρυπα για να παρουν αυτοι λεφτα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου απο οποιαδηποτε αποψη και να το δουμε παντα υπαρχει μια τρυπα για να παρουν αυτοι λεφτα

 

S'auto sumfwnoume. Ekeinoi telika vriskoun thn akrh kai kerdizoun panta. To 8ema omws einai poia lush einai kaluterh gia emas. Me poio senario o akroaths apolamvanei poiotikoterh mousikh? Egw toulaxiston den polemaw tis disografikes ws a3ia. Ligo me noiazei an vgazoun polla lefta. Arkei na paragoun (h telospantwn na proagoun) endiferousa mousikh.

 

H texnh den einai aparaithto na einai ftwxh. Des to se oles tis morfes ths. Polloi apo tous korufaious kallitexnes olwn twn morfwn (logotexnes, poihtes, mousikoi, h8opoioi, skhno8etes, zwgrafoi ktl) eginan diashmoi kai plousioi en zwh kai sunexisan na paragoun texnh mexri to telos tous. Mporw na anaferw dekades paradeigmata apo ka8e kathgoria.

 

Sunepws (kai anoigw allo ena megalo 8ema edw) h emporeumatopoihsh ths texnhs, otan ginetai mesa se kapoia plaisia mporei na apovei shmantiko enausma kai sthrigma gia th dhmhourgia ths.

There's no sensation to compare with this

Suspended animation, a state of bliss

Can't keep my eyes from the circling sky

Tongue-tied and twisted just an earth-bound misfit, I

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε σιγουρα δε παραγουν μονο φτωχη μουσικη αντιθετως υπαρχουν cd που πραγματικα αξιζουν πολλα αλλα το θεμα ειναι οτι ο καθενας του καπνιζει και παει και γινεται τραγουδιστης με βυσμα φυσικα κι εχει αρχισει η μαπα μουσικη να ξεπερναει την ποιοτικη και κριμα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο - σχετικο.

Εχω promotional κωδικο για το Napster, 30 ημερες δωρεαν προσβαση στα μουσικα αρχεια χωρις δεσμευση, αλλα ειμαι ηδη συνδρομητης οποτε το μοιραζω...ΡΜ!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H moysikh den tha xasei POTE thn aksia ths...

Mporei polloi na endiaferontai gia thn posothta,ostoso oi perissoteroi pisteyo pos akoma endiaferontai gia thn poiothta...Mono an h mousikh einai poiotikh,mono tote thn akoys...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...