Jump to content

USB καλώδιο για εξωτερική σύνδεση σκληρού δίσκου.


plati
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κυκλοφορεί και στη Ελλάδα USB καλώδιο για εξωτερική σύνδεση σκληρού δίσκου.(USB bridge IDE)

'Εχετε δεί σε κάποιο κατάστημα έστω και συνοικιακό?

 

Αν γνωρίζεται κάτι,παρακαλώ απαντήστε μου.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

;)

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο που ψάχνεις φίλε μου λέγεται USB 2.0 to IDE ADAPTER. Το είδα εντελώς τυχαία εδώ http://www.byterunner.com/cgi-bin/cart.cgi?store=byterunner&category=USB+2.0+to+IDE+Adapter και το ψάχνω και εγώ. Αν κανείς ξέρει που υπάρχει στην Ελλάδα??

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πιο απλό να πάρετε ένα κουτί που να υποστηρίζει usb και να βάλετε τον δίκο μέσα; Ούτως ή άλλως ο δίσκος χρειάζεται τροφοδοσία.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πιο απλό να πάρετε ένα κουτί που να υποστηρίζει usb και να βάλετε τον δίκο μέσα; Ούτως ή άλλως ο δίσκος χρειάζεται τροφοδοσία.

Και εκτός από αυτό, που θα τον έχεις το δίσκο; χύμα πάνω στο κουτί;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω ειχα κουτι αλλα δε με βολευε γιατι το ειχα κυριως για να συνδεω δισκους αλλων στο pc μου. Οποτε ξυλωσα μονο τα μερη που χρειαζομουνα και τα στερεωσα καλυτερα. Οποτε ειναι κατι σαν usb cable αλλα δεν ειναι καλο για να το κουβαλας επειδη εχει μεγαλουτσικο τροφοδοτικο. Σε καθε περιπτωση θες δυο καλωδια για να συνδεσεις ενα κανονικο δισκο μεσω usb (τροφοδοσια+data). Νομιζω οτι η ισχυς που απαιτει ενας δισκος δεν μπορει να καλυφθει απο το power supply του usb, γιαυτο και δεν υπαρχουν καλωδια 2 σε 1

 

http://www.lumenz.net/varima/hdd1.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εγώ σου προτείνω εξωτερική θήκη γιατί σου προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια από χτυπήματα, έχει δική του παροχή και έχει φθηνήνει πολύ (27 εθρώ το πήρα πρόσφατα).
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ήθελα να 'εχει την μορφή μόνο καλωδίου με μικρό τροφοδοτικό.

Δηλαδή να μπορώ απευθείας στην κατάληξη του IDE να συνδέσω και cd-recorder (βγαλμένο απο PC).

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω ειχα κουτι αλλα δε με βολευε γιατι το ειχα κυριως για να συνδεω δισκους αλλων στο pc μου. Οποτε ξυλωσα μονο τα μερη που χρειαζομουνα και τα στερεωσα καλυτερα. Οποτε ειναι κατι σαν usb cable αλλα δεν ειναι καλο για να το κουβαλας επειδη εχει μεγαλουτσικο τροφοδοτικο. Σε καθε περιπτωση θες δυο καλωδια για να συνδεσεις ενα κανονικο δισκο μεσω usb (τροφοδοσια+data). Νομιζω οτι η ισχυς που απαιτει ενας δισκος δεν μπορει να καλυφθει απο το power supply του usb, γιαυτο και δεν υπαρχουν καλωδια 2 σε 1

 

http://www.lumenz.net/varima/hdd1.jpg

 

 

Πολύ καλό. Το ίδιο θέλω να κάνω και εγώ. Μπορείς να γράψεις λεπτομέρειες?

Αντιστοιχία κλπ

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει το πιο φτηνο Usb2 κουτι που βρηκα. Ξεβιδωσα οτι βιδες ειχε που συγκρατουσαν τα μερη μεταξυ τους και ετσι ψιλοανοιξε, αλλα το βυσμα της τροφοδοσιας επρεπε να ξυλωθει. Το εκοψα και μετα εσπασα το case στις ακρες και μου εμεινε μονο το πανελ που φαινεται στη φοτο. Επειτα εκοψα ενα αλλο λιγο μακρυτερο cable τροφοδοσιας απο ενα παλιο τροφοδοτικο και με κολληση το εβαλα στη θεση του πρωτου. Η διαταξη δουλευει και σε dvd/cd/cdrw κλπ χωρις προβλημα. Απλα το μονο προβλημα ειναι το τροφοδοτικο της που ειναι λιγο μεγαλο και πρεπει να το κουβαλας. Η διαδικασια ηταν αρκετα απλη, αν και νομιζω οτι χρειαστηκε τοσα σπασιματα επειδη ηταν μαπα και παλια κατασκευη (αρα λιγοτερες βιδες για λιγοτερο κοστος). Σε κατι καινουρια cases απλα ξεβιδωνεις τα παντα και μενεις με το Panel :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία γι'αυτόλ που θέλετε υπάρχουν και εσωτερικές θήκες αφαιρούμενες που συνδέονται σε IDE και είναι και πολύ φτηνες...
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρει το πιο φτηνο Usb2 κουτι που βρηκα. Ξεβιδωσα οτι βιδες ειχε που συγκρατουσαν τα μερη μεταξυ τους και ετσι ψιλοανοιξε, αλλα το βυσμα της τροφοδοσιας επρεπε να ξυλωθει. Το εκοψα και μετα εσπασα το case στις ακρες και μου εμεινε μονο το πανελ που φαινεται στη φοτο. Επειτα εκοψα ενα αλλο λιγο μακρυτερο cable τροφοδοσιας απο ενα παλιο τροφοδοτικο και με κολληση το εβαλα στη θεση του πρωτου. Η διαταξη δουλευει και σε dvd/cd/cdrw κλπ χωρις προβλημα. Απλα το μονο προβλημα ειναι το τροφοδοτικο της που ειναι λιγο μεγαλο και πρεπει να το κουβαλας. Η διαδικασια ηταν αρκετα απλη, αν και νομιζω οτι χρειαστηκε τοσα σπασιματα επειδη ηταν μαπα και παλια κατασκευη (αρα λιγοτερες βιδες για λιγοτερο κοστος). Σε κατι καινουρια cases απλα ξεβιδωνεις τα παντα και μενεις με το Panel :)

 

Το κατάφερα Lumens. Αψογο, λειτουργεί.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα το καλώδιο που ζητούσα,στην τιμή των 35ευρώ,όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μαζί μου με pm ή στο e-mail gtsekegal@hotmail.com.

 

 

Λεπτομέρεις : 1) Εξωτερική τροφοδοσία

2) Μετατροπέα για δίσκους laptop (2.5'')

3) Λειτουργεί και σε USB 1

4) Διαθέτει διακόπτη ON/OFF

5) Διαβάζει CD-ROM,DVD-ROM,CD-Rec,DVD-rec

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...