Jump to content

Leagoo M5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 323
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχει αναφέρει κάποιος τέτοιο πρόβλημα.

Εγώ σίγουρα δεν έχω, σε δύο συσκευές που έχω πάρει.

Σίγουρα δεν ευθύνεται το ρουτερ σου;

 

Για 3 χρόνια μου είχε σπάσει τα νεύρα το τάμπλετ μου και νόμιζα ότι έφταιγε εκείνο για τις συνεχείς αποσυνδέσεις , που έκανε, μέχρι που άλλαξα ρουτερ και πήρα δικό μου, γιατί των παροχων ήταν σκουπίδια.

 

Από τη μέρα που μπήκε το νέο ρουτερ, ούτε μια αποσύνδεση και έχουν περάσει μήνες.

 

Στάλθηκε από κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα αυτό πού λες είναι τουλάχιστον δεν κρατάει πάνω από ένα λεπτό βρίσκει ξανά το ρούτερ αμέσως και επανασυνδεεται system update έχει κάνει σε κανένα; σε εμένα βγάζει error
Link to comment
Share on other sites

Στη μια συσκευή έκανα το update που ονομάζει TEST και στην άλλη δεν είχα προλάβει να το κάνω, γιατί προοριζόταν για την ανηψιά μου, την οποία σπάνια συναντώ.

Την προηγούμενη εβδομάδα που έσωσα και την είδα, πρόσεξα ότι τα δυο κινητά έχουν τεράστια διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας.

Εκεινής έχει σταθερά 6,30 ώρες οθόνη ( με ανοιχτά instragram , facebook, viber και έντονη χρήση τους ), ενώ το δικό μου, με ένα viber βγάζει μέσο όρο γύρω στις 3,5 ώρες οθόνη.

Ετυχε και μέρα που το δικό μου επιασε και 5 ώρες οθόνης, αλλά δεν το ξανάκανε.

Link to comment
Share on other sites

Στη μια συσκευή έκανα το update που ονομάζει TEST και στην άλλη δεν είχα προλάβει να το κάνω, γιατί προοριζόταν για την ανηψιά μου, την οποία σπάνια συναντώ.

Την προηγούμενη εβδομάδα που έσωσα και την είδα, πρόσεξα ότι τα δυο κινητά έχουν τεράστια διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας.

Εκεινής έχει σταθερά 6,30 ώρες οθόνη ( με ανοιχτά instragram , facebook, viber και έντονη χρήση τους ), ενώ το δικό μου, με ένα viber βγάζει μέσο όρο γύρω στις 3,5 ώρες οθόνη.

Ετυχε και μέρα που το δικό μου επιασε και 5 ώρες οθόνης, αλλά δεν το ξανάκανε.

 

Μεγάλη διαφορά Αντε να δούμε αν με άφησει να το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν η αναβάθμιση που βλέπεις εκεί είναι η TEST, εγώ θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς.

Τώρα όπως είσαι, πόσες ώρες οθόνη έχεις;

 

Στάλθηκε από κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καμία ιδέα για να μην ξαναεγκαταστησει από μόνο του εφαρμογές κ στο chrome να μην πετάει διαφημίσεις;το κιν είναι ρουταρισμενο

 

Στάλθηκε από το M5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν η αναβάθμιση που βλέπεις εκεί είναι η TEST, εγώ θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς.

Τώρα όπως είσαι, πόσες ώρες οθόνη έχεις;

 

Στάλθηκε από κινητό.

 

Ναι test γράφει πάντως αν και το κινητό το έχει η γυναίκα μου από ότι έχω δει δύσκολα φτάνει τις τέσσερις ώρες οθόνη με facebook Viber kai messenger βέβαια είναι φρέσκο ακόμη να δούμε μετά από κάποιους κύκλους φόρτισης τι θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο site http://www.leagoo.com.my/support/firmware/ για το Μ5 έχει βγει καινούργιο firmware με ημερομηνία 2/12/16....

LEAGOO_M5_FreemeOS_20161202_WF562G.LEAGOO.M0.HB.H.SSAL8G5LBG6.B18.1202.V3.09.zip.96xi640

Για ρίξτε μια ματιά....

Link to comment
Share on other sites

τη δοκιμασε κανεις;

Για δοκίμασε να μας πεις εντυπώσεις

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε αρκετα κινεζικα κινητα επειδη μαλλον βαζουν προγραμματιστες απο τα λιντλ να τον συνθεσουν , ο αλγοριθμος που κανει το calibration μια φορα να το χάσει οπως λέμε, δεν μπορει να ξαναφτιάξει...η το ολοκληρωμενο ''hardware'' που κανει το Analog-digital converting για να ''διαβαζεται'' το επιπεδο φορτισης της μπαταριας ειναι κινέζικο και ιδιοτροπο και δεν το διαβαζει σωστα το λογισμικο.

Συνηθες φαινομενο αν το calibration το χάσει εντελως ειναι να κολλαει η ενδειξη της μπαταριας για ωρες σε ενα ποσοστο % και ξαφνικά να ξαναθυμαται να πεφτει με αλματα απο το 40 στο 30 στο 20% και σε 2 λεπτα να κλεινει το κινητο.

Το voltage notifier ουσιαστικα δε θα λύσει το προβλημα, αλλα θα σου δώσει μια αντικειμενική ενδειξη της τάσης της μπαταριας, και αυτην πλεον θα κανεις ευαγγελιο για να το επιπεδο της φορτισης, καθως στο 4.3 ειναι γεματη η μπαταρια και περιπου στο 3.5 V αδεια.

Και για να μην μπερδευεσαι θα σου προτεινα να απενεργοποιησεις την της εκατο % ενδειξη ποσοστου απο το εικονιδιο της μπαταριας.

Αν βλεπεις παλι αλματα απο τα 4 στα 3.8 και αμεσως στα 3.7V χωρις να εχει προηγηθει σοβαρη χρηση τοτε ναι εχει προβλημα το κινητο η πλακετα του δλδ εφοσον εχεις νεα μπαταρια.

Επειδη η αναλυση του voltage notifier ειναι 1/1000 του volt πλεον θα βλεπεις το επιπεδο φορτισης και τη μεταβολη του βασει χρησης με πολύ καλυτερη λεπτομερεια και ακριβεια.

 

Να ρωτήσω κάτι επι τη ευκαιρία; Λες πως διαβάζει απο το Power IC. Κυρίως αυτό βρίσκεται μέσα στο SOc άρα εξαρτάται το τι δίνει το firmware σαν αναφορά. Ετσι όλα τα apps Πάνω κάτω θα δείχνουν τις ίδιες τιμές ειδικά όταν έχουμε mediatek. Απο την άλλη τα περισσότερα power ic δεν είναι έξυπνα. Με την έννοια πως δεν αναφέρουν τιμές. απλά ελέγχουν την τάση και το ρεύμα για την φόρτιση της μπαταρίας. Στην πραγματικότητα όλη την δουλειά την κάνει το Soc και το firmware και πολύ σωστά έγραψες πως κάποιος μπορεί να διαλέξει που θα κλείσει το κινητό πχ 3,5V. Ωστόσο, την έννοια ειδικά όταν μιλάμε για μπαταρίες λιθίου δεν την καταλαβαίνω. Μάλλον θα εννοείς calibration λειτουργικού και πως αντιλαμβάνεται την φόρτιση το android. Στο galaxy S3 χρησιμοποιώντας boeflla kernel μπορούσες να φορτίσεις πιο γρήγορα την μπαταρία παρακάμπτοντας την ασφαλιστική δικλείδα του 1A αλλά γενικότερα σε θέμα ελέγχου μπαταρίας και "calibration" δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Οπότε αξίζει ολη αυτή η διαδικασία (την εγκαταλείψαμε απο την 2,3 έκδοση του android και μόνο με root)??

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το φλασάρω αλλά το laptop δεν το βλέπει.

Κάποιος να μου δώσει τους σωστούς drivers; Εχω windows 7 X64 και έβαλα αυτούς που δίνει εδώ στο Step 1.

Κλείνω το κινητό αφαιρώ την μπαταρία, το συνδέω με το usb στον υπολογιστή και βάζω την μπαταρία. Ακούγεται να συνδέεται και να αποσυνδέεται και δεν ξεκινάει το download.

Εκανα κι αυτό που λένε στο ρώσικο φόρουμ, δλδ κατά την σύνδεση με το usb να έχω κρατημένα το volume συν και πλην, αλλά τότε απλά μπαίνει στο κινέζικο recovery.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να το φλασάρω αλλά το laptop δεν το βλέπει.

Κάποιος να μου δώσει τους σωστούς drivers; Εχω windows 7 X64 και έβαλα αυτούς που δίνει εδώ στο Step 1.

Κλείνω το κινητό αφαιρώ την μπαταρία, το συνδέω με το usb στον υπολογιστή και βάζω την μπαταρία. Ακούγεται να συνδέεται και να αποσυνδέεται και δεν ξεκινάει το download.

Εκανα κι αυτό που λένε στο ρώσικο φόρουμ, δλδ κατά την σύνδεση με το usb να έχω κρατημένα το volume συν και πλην, αλλά τότε απλά μπαίνει στο κινέζικο recovery.

βγαζεις μπαταρια, βγαζεις καλωδιο. Πατας download flash tools και μετα συνδεεις καλωδιο, και μπαταρια και δεν πατας τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και με αυτόν τον τρόπο, όπως έγραψα, αλλά τίποτα. Ισως να μην πέρασα τους σωστούς drivers.

Κάποιος που το έχει φλασάρει, αν μπορεί να μου δώσει τους drivers.

 

Edit: Ακυρό. Εγώ είχα κάνει βλακεία. Μάλλον τώρα περάστηκαν σωστά. Αργοτερα θα ξαναδοκιμάσω να το φλασάρω.

 

edit 2: Τίποτα δεν κατάφερα. Αγανάκτησα. Δεν ξέρω αν ευθύνεται η εκδοση του flashtool.

Οποιος το φλάσαρε σε 7αρια, τον θερμοπαρακαλώ, να μου πει με ποια έκδοση flastool το έκανε και με ποιους drivers, γιατί δεν μπορώ να εντοπίσω τι φταίει.

 

edit 3 : Τα κατάφερα!!!! Επιτέλους, λίγο ακόμα και θα το κοπανούσα στον τοίχο.

Πέρασα το FreemeOS_20161202_WF562G.LEAGOO.M0.HB.H.SSAL8G5LBG 6.B18.1202.V3.09

Δεν έχει μέσα την εφαρμογή του youtube και επιτέλους έχω πλέον απο το playstore την τελευταία έκδοση . Η μπαταρία δείχνει να πηγαίνει καλύτερα.

 

Οι drivers έφταιγαν που δεν ξεκινούσε το φλασάρισμα και μετά απο πολλούς που δοκίμασα οι μόνοι που δούλεψαν σε μένα είναι του sarantis στο post 132 και βρίσκονται εδώ http://www.gizbeat.com/10809/download-leagoo-m5-twrp-and-root-leagoo-m5-root-guide/

Κατέβασα το pack 1.

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και με αυτόν τον τρόπο, όπως έγραψα, αλλά τίποτα. Ισως να μην πέρασα τους σωστούς drivers.

Κάποιος που το έχει φλασάρει, αν μπορεί να μου δώσει τους drivers.

 

Edit: Ακυρό. Εγώ είχα κάνει βλακεία. Μάλλον τώρα περάστηκαν σωστά. Αργοτερα θα ξαναδοκιμάσω να το φλασάρω.

 

edit 2: Τίποτα δεν κατάφερα. Αγανάκτησα. Δεν ξέρω αν ευθύνεται η εκδοση του flashtool.

Οποιος το φλάσαρε σε 7αρια, τον θερμοπαρακαλώ, να μου πει με ποια έκδοση flastool το έκανε και με ποιους drivers, γιατί δεν μπορώ να εντοπίσω τι φταίει.

 

edit 3 : Τα κατάφερα!!!! Επιτέλους, λίγο ακόμα και θα το κοπανούσα στον τοίχο.

Πέρασα το FreemeOS_20161202_WF562G.LEAGOO.M0.HB.H.SSAL8G5LBG 6.B18.1202.V3.09

Δεν έχει μέσα την εφαρμογή του youtube και επιτέλους έχω πλέον απο το playstore την τελευταία έκδοση . Η μπαταρία δείχνει να πηγαίνει καλύτερα.

 

Οι drivers έφταιγαν που δεν ξεκινούσε το φλασάρισμα και μετά απο πολλούς που δοκίμασα οι μόνοι που δούλεψαν σε μένα είναι του sarantis στο post 132 και βρίσκονται εδώ http://www.gizbeat.com/10809/download-leagoo-m5-twrp-and-root-leagoo-m5-root-guide/

Κατέβασα το pack 1.

 

Οδηγίες για το πως δουλεύει το flashtool και τι settings θέλει υπάρχουν;;

Το πακέτο που κατέβασα από την leagoo έχει οδηγίες στα κινέζικά......

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όταν αποσυμπιέσεις τον φάκελο με το firmware ανοιξε τον και βρες και διέγραψε απο μέσα το αρχείο checksums γιατί διαφορετικά το flashtool θα σου βγάζει error και δεν θα σου φορτώνει το firmware.

Mετά θα εκκινήσεις το flashtool και εκεί που λέει scatter θα πατήσεις και θα πας με την αναζήτηση στον φάκελο του firmware και εκεί θα δεις το αρχείο scatter όπου θα το επιλέξεις.

Τοτε θα φορτώσει το tool ότι χρειάζεται. Θα τα αφήσεις όλα τσεκαρισμένα και θα πατήσεις το πράσινο βελάκι που γράφει Download και απο κάτω θα έχεις την επιλογή Download only ( είναι προεπιλεγμένο όταν ανοίγει το flashtool ) .

Κλείνεις το κινητό, αφαιρείς την μπαταρία, το συνδέεις με καλώδιο με το pc και βάζεις την μπαταρία. Αν έχουν περαστεί σωστά οι drivers θα ξεκινήσει η διαδικασία. Σε μένα κράτησε 20 λεπτά.

Οταν βγάλει ένα πράσινο V σε pop-up θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και τότε μπορείς να αποσυνδέσεις το τηλέφωνο.

Πατάς power να ανοίξει και περιμένεις. θα κάνει λίγο παραπάνω απο το συνηθισμένο να ανοίξει.

 

Εγώ το έκανα με το SP_Flash_Tool_v5.1620_Win

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όταν αποσυμπιέσεις τον φάκελο με το firmware ανοιξε τον και βρες και διέγραψε απο μέσα το αρχείο checksums γιατί διαφορετικά το flashtool θα σου βγάζει error και δεν θα σου φορτώνει το firmware.

Mετά θα εκκινήσεις το flashtool και εκεί που λέει scatter θα πατήσεις και θα πας με την αναζήτηση στον φάκελο του firmware και εκεί θα δεις το αρχείο scatter όπου θα το επιλέξεις.

Τοτε θα φορτώσει το tool ότι χρειάζεται. Θα τα αφήσεις όλα τσεκαρισμένα και θα πατήσεις το πράσινο βελάκι που γράφει Download και απο κάτω θα έχεις την επιλογή Download only ( είναι προεπιλεγμένο όταν ανοίγει το flashtool ) .

Κλείνεις το κινητό, αφαιρείς την μπαταρία, το συνδέεις με καλώδιο με το pc και βάζεις την μπαταρία. Αν έχουν περαστεί σωστά οι drivers θα ξεκινήσει η διαδικασία. Σε μένα κράτησε 20 λεπτά.

Οταν βγάλει ένα πράσινο V σε pop-up θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και τότε μπορείς να αποσυνδέσεις το τηλέφωνο.

Πατάς power να ανοίξει και περιμένεις. θα κάνει λίγο παραπάνω απο το συνηθισμένο να ανοίξει.

 

Εγώ το έκανα με το SP_Flash_Tool_v5.1620_Win

Αυτή η διαδικασία κάνει clean install ή update;

Θα χαθούν εφαρμογές και user data ή όχι;

 

Ευχαριστώ για τις οδηγίες....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γειά σας παιδια

μπορείτε να μου πείτε πως θα κανω calibration το gyroscopiο;εχω πρόβλημα με την φωτογραφικη. βγαζω και όταν παω να την δω μου την κανει αναποδα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Δοκίμασε και με διαφορετική εφαρμογή κάμερας.

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γιάννη δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Δοκίμασε και με διαφορετική εφαρμογή κάμερας.

 

Στάλθηκε από tapatalk

 

Είναι κάποιου φίλου. Ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...