Jump to content

fan controler


lgalkis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηθελα να ζητησω μια βοηθεια.Θελω να κατασκευασω μονος μου ενα fan controler επειδη εχω τους ανεμιστηρες μου κλειστουν για το θορυβο που κανουν....θελω λοιπον να αγορασω ποτεντεσιομετρα, να συνδεσω τα ανεμιστερακια και να κανω την δουλεια μου.Πηγα λοιπον σημερα και μου εκαναν την εξης ερωτηση.ποσα Ωhm να ειναι...?

 

Εδω θελω την βοηθεια καποιου....

 

Εχω 2 ανεμιστερακια 12v 2.8w

1 12v 0.14a

1 12v 0.18a

 

σας γραφω οτι γραφουν πανω τα ανεμιστερακια

λοιπον.....

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Oti exw ma8ei apo monos mou,apo auta pou exw kapsei kai apo suggeni o opoios an xreiastw kati 8a me boi8isei...egw apla 8elw na mporw na ta kleinw kai na ftanei mexri full...
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε όσο το δυνατόν μεγαλύτερα σε αντίσταση σου δίνουν. Τα ανεμιστηράκια έχουν μικρή αντίσταση, και το τριμεράκι το θες για διαίρεση τάσης (δηλαδή να περνάει ελάχιστο ρεύμα από εκεί). 1κΩ και πάνω θεωρητικά είναι καλά. Πρόσεξε πως θα τα συνδέσεις για να μην βραχυκυκλώσεις την τροφοδοσία σου.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε όσο το δυνατόν μεγαλύτερα σε αντίσταση σου δίνουν. Τα ανεμιστηράκια έχουν μικρή αντίσταση, και το τριμεράκι το θες για διαίρεση τάσης (δηλαδή να περνάει ελάχιστο ρεύμα από εκεί). 1κΩ και πάνω θεωρητικά είναι καλά. Πρόσεξε πως θα τα συνδέσεις για να μην βραχυκυκλώσεις την τροφοδοσία σου.

το κιτρινο μονο θα συνδεσω.η γειωση θα πηγαινει απευθειας.ετσι δεν ειναι?επειδη ομως δεν θυμαμαι,ειναι οπως διακοπτακι(συνδεω και τα δυο πανω στο διακοπτακι και απο εκει φευγου για τα ανεμιστερακια,ετσι τα εχω τωρα...) ή καπως αλλιως....θα το δω βεβαια απο κοντα....και οποτε για ολα μου τα ανεμιστερακια θα χρησιμοποιησω τα ιδια trimmer?

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Εάν θες να μεταβάλονται όλα ταυτόχρονα συνδεσετα στο ίδιο (αλλά καλύτερα όχι). Δοκίμασε στην αρχή να το κάνεις σε ένα. Την τροφοδοσία του ανεμιστήρα στον έναν ακροδέκτη του τριμερ, την γείωση στο άλλο και την εξωτερική τροφοδοσία στο τρίτο (κάνε έναν διαιρέτη τάσης). Θες απλά να μεταβάλεις την τάση στα άκρα του ανεμιστήρα. Αν ο διαιρέτης είναι στο ένα άκρο στην γείωση και το άλλο στα +12V, τότε γυρίζοντας το τριμερ μεταβάλεις την τάση στον ανεμιστήρα από 0-12, άρα και την ταχύτητά του.

Άμα δεις ακόμα ότι το ανεμιστηράκι δεν ρυθμίζεται σωστά (το τριμεράκι είναι λίγο ευαίσθητο όταν το μεταβάλεις) βάλε σταθεροποιήση της τάσης κάνενα πυκνωτή ή ζένερ για να έχεις ομαλές μεταβολές. http://www.hlektronika.gr/ ρώτα και εκεί, θα βρεις μάλλον περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου....αυριο θα παω να αγορασω και να δω στην πραξη...ευχαριστω και παλι...
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...