Jump to content

Τι ρυθμίσεις απαιτούνται για αποστολή fax μέσω pc;


minovg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να καταλάβψ κάτι: Έχω adsl,ok,είπαμε δε στέλνει φαξ.

Μπορώ να συνδεθώ και με isdn.

To netmod όμως αρκεί (γιατί μάλλον δεν αρκεί,δε μπόρεσα να στείλω) ή

πρέπει να υπάρχει και απλό pstn fax/modem συνδεδεμένο κάπου;

Και τελικά για να στείλουμε ένα φαξ θα πρέπει να συνδέσουμε 3 μόντεμ ουσιαστικά; (adsl,isdn,pstn)??? :O

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβψ κάτι: Έχω adsl,ok,είπαμε δε στέλνει φαξ.

Μπορώ να συνδεθώ και με isdn.

To netmod όμως αρκεί (γιατί μάλλον δεν αρκεί,δε μπόρεσα να στείλω) ή

πρέπει να υπάρχει και απλό pstn fax/modem συνδεδεμένο κάπου;

Και τελικά για να στείλουμε ένα φαξ θα πρέπει να συνδέσουμε 3 μόντεμ ουσιαστικά; (adsl,isdn,pstn)??? :O

Το νετμοντ μπορεί να στείλει φαξ, θέλει όμως δικό του πρόγραμμα (RVS-COM) και capi drivers (τουλάχιστον έτσι ήταν όταν είχα εγώ isdn), οπότε, ναι, απλούστερο είναι να έχεις ένα απλό φαξ/μόντεμ, για να κάνεις τη δουλειά σου...:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,έχω λοιπόν το netmod συνδεδεμένο στο Pc.Το fax/modem το pstn που το συνδέω;Με το netmod ή με τον υπολογιστή;

Ανάμεσα στο νετμοντ και στον υπολογιστή (δεν έχει ο υπολογιστής εσωτερικό; )

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για να δουλέψεις το εσωτερικό modem το συνδέεις με την αναλογική θύρα του netmod εκεί που βάζουμε τα τηλ καλώδια από τις συσκευές.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι για να δουλέψεις το εσωτερικό modem το συνδέεις με την αναλογική θύρα του netmod εκεί που βάζουμε τα τηλ καλώδια από τις συσκευές.

Σωστά. Μ' ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξωτερικό το μόντεμ,όχι εσωτερικό.

Το σύνδεσα με τον υπολογιστή,το αναγνωρίζει,αλλά

το τηλεφωνικό καλώδιο είναι το θέμα που θα μπει.

Κατευθείαν στον "τοίχο",στη γραμμή του τηλεφώνου μου βγάζει "no dialtone".

Τρελό μπέρδεμα έχω κάνει με τα καλώδια εδώ...ό,τι να'ναι συνδέσεις...έχω 3 μόντεμ στο πάτωμα αυτή τη στιγμή :p

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα, θα βάλεις την μία άκρη του τηλ καλωδίου στην έξοδο του modem σου και την άλλη άκρη στην αναλογική θύρα του netmod (εκεί που έχεις συνδέσει το τηλέφωνό σου).
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

...και νομίζω επίσης ότι το email είναι τελείως ανασφαλές για αποστολή προσωπικών δεδομένων.

 

Γι αυτό υπάρχει η κρυπτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξωτερικό το μόντεμ,όχι εσωτερικό.

Το σύνδεσα με τον υπολογιστή,το αναγνωρίζει,αλλά

το τηλεφωνικό καλώδιο είναι το θέμα που θα μπει.

Κατευθείαν στον "τοίχο",στη γραμμή του τηλεφώνου μου βγάζει "no dialtone".

Τρελό μπέρδεμα έχω κάνει με τα καλώδια εδώ...ό,τι να'ναι συνδέσεις...έχω 3 μόντεμ στο πάτωμα αυτή τη στιγμή :p

Αφού έχεις isdn, οποιαδήποτε αναλογική συσκευή (όπως το modem) συνδέεται σε μια από τις αναλογικές θύρες του netmod, πουθενά αλλού. Όσο για το "no dialtone" που λες, πρέπει να ρυθμίσεις σωστά το modem: Control Panel --> Phone and Modem Options --> Modems --> διαλέγεις το modem σου και Properties --> Modem --> Dial control --> απενεργοποιείς το Wait for dial tone before dialing.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς. Στο προηγούμενο τεύχος ή στο τεύχος Μαρτίου του Computer για όλους έχει όλες τις ριθμύσεις που χρειάζονται. ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 8 months later...
παλια ειχα στειλει φαξ με pstn.αυτο που θελω να ρωτησω επειδη δε θυμαμαι ειναι:πρεπει να συνδεθουμε στο ιντερεντ μεσω pstn για να στειλουμε?ή δε χρειαζεται και απλα παταμε τον αριθμο στο οποιο στελνουμε και οκ?
Link to comment
Share on other sites

αν είσαι στο ιντερνετ δεν στέλνει. θα κάνει κλείσει μόνο του το πρόγραμμα για να στείλει φαξ. αν το έχεις το πισί ανοιχτό θα λαμβάνει κιόλας.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα να στέλνεις fax είναι ενσωματωμένη στα windows xp. Πληροφορίες στο ]σχετικό post στο Computing FAQ.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...