Jump to content

Αναβάθμιση Xperia Z3


pancho
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην κοινότητα,

το προσεχές διάστημα πρόκειται να αλλάξω συσκευή και είμαι στην αναζήτηση ενός αντικαταστάτη. Επειδή "καλόμαθα" στο Z3 ψάχνω κάτι που να μην υστερεί σε σχέση με αυτό που έχω, αλλά αν είναι δυνατόν και να μη κοστίζει μια περιουσία.

 

Η χρήση του θα είναι κυρίως internet, φωτογραφίες και λίγη ομιλία, οπότε στους υπόλοιπους τομείς δεν έχω τρομακτικές απαιτήσεις. Θα προτιμούσα να έχει θύρα επέκτασης μνήμης και να μην είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που έχω, διότι δεν έχω τις παλάμες του Αντετοκούμπο...

Το διαθέσιμο ποσό είναι ~300-350€ με λογικές αποκλίσεις, αν πρόκειται για κάτι που αξίζει πραγματικά.

 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν ένα (μεταχειρισμένο) Ζ5, αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν είναι αυτό που ήταν το Ζ3 την εποχή που παρουσιάστηκε...

Θα χαιρόμουν να μάθω τις απόψεις σας μιας και γνωρίζετε τις εξελίξεις του είδους πολύ καλύτερα από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα που ζητάς μόνο το HTC m9 έρχεται στο μυαλό μου.... Ή γνώμη μου να περιμένεις να πέσουν οι φετινες ναυαρχίδες και να χτυπήσεις κάτι με snap 820

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Το Μ9 θεωρείται καλύτερο από το Ζ5; (το Ζ5 θεωρητικά βρίσκεται σε παρόμοια επίπεδα τιμής)

Από τις σημερινές ναυαρχίδες ποιες θα ήταν πιο κοντά σε αυτό που ζητώ και πόσο καιρό εκτιμάτε πως θα έπρεπε να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κινηταρα ειναι το Ζ5 κ για εμενα αξιζει να το παρεις μεταχειρισμενο..Ισως στην μπαταρια να μην ειναι σαν του Ζ3 αλλα σε ολα τα αλλα θα δεις μια διαφορα..Γενικα μην περιμενεις να παρεις κατι πολυ καλυτερο σε αυτα τα λεφτα μιας κ το Ζ3 ηταν/ειναι κινηταρα...Μια αλλη πολυυυυ καλη προταση στα λεφτα σου ειναι το moto x style (λογισμικο αριστο/οθοναρα/ηχειαρες/ταχυτατο/πολυ καλη καμερα..) εφοσον θες κατι σε phabletακι, εχοντας πολυ καλες διαστασεις για 5,7 ιντσες (στο υψος παιζει να ειναι ιδιο με το Ζ5) με οχι κ τοσο καλη αυτονομια αλλα με πολυ γρηγορη φορτιση!!! Και το m9 ειναι κινηταρα φυσικα (sense/ηχειαρες/δυνατο/καμερα καλη,οχι κατι το τρομερο ομως) Edited by mikele123
Link to comment
Share on other sites

Το Moto X Style είναι λίγο μεγάλο για τα γούστα μου και αρκετά μεγαλύτερο των Ζ3/Ζ5. Έτσι όπως παρατηρώ τις συσκευές, φοβάμαι πως θα αναγκαστώ να πάω σε κάποια συσκευή 5.5 ιντσών με πολύ μαζεμένα περιθώρια, αν και θα ήθελα να το αποφύγω.
Link to comment
Share on other sites

Το Moto X Style είναι λίγο μεγάλο για τα γούστα μου και αρκετά μεγαλύτερο των Ζ3/Ζ5. Έτσι όπως παρατηρώ τις συσκευές, φοβάμαι πως θα αναγκαστώ να πάω σε κάποια συσκευή 5.5 ιντσών με πολύ μαζεμένα περιθώρια, αν και θα ήθελα να το αποφύγω.

Eγω αυτη την μεγαλη διαφορα που λες δεν την βλεπω..Το moto x φτανει στο υψος το Ζ5 κ στην πλατη του κανει μια καμπυλη για πολυ καλο κρατημα στο χερι..Ειναι ενα πολυ βολικο σε μεγεθος κ κρατημα phablet..Για εμενα ειναι καλυτερη επιλογη απο nexus 5x, mate s η απο καποιο Ζ5 μεταχειρισμενο..Τεσπα μιας κ σου φαινεται μεγαλο εγω προτεινω Ζ5 μεταχειριμενο ..ΜΕχρι 350 δεν μπορω να βρω κατι καλυτερο περα απο αυτα τα 2 (απο Ελλαδα παντα) ...Edit και φυσικα το m9 αλλα κ αυτο δεν το λες κ πολυ μικρο για 5 ιντσο!!!

Ριξε μια ματια στα βιντεακια να δεις οτι δεν εχουν καμια μεγαλη διαφορα στο μεγεθος κ οτι το moto εχει καλυτερο κρατημα !!

Edited by mikele123
Link to comment
Share on other sites

Το Μ9 θεωρείται καλύτερο από το Ζ5; (το Ζ5 θεωρητικά βρίσκεται σε παρόμοια επίπεδα τιμής)

Από τις σημερινές ναυαρχίδες ποιες θα ήταν πιο κοντά σε αυτό που ζητώ και πόσο καιρό εκτιμάτε πως θα έπρεπε να περιμένω;

Το Ζ5 εχει καλυτερη καμερα/ειναι αδιαβροχο/καλυτερη αυτονομια/εχει την πιο καινουργια εκδοση του snp810 για λιγο καλυτερη διαχειριση της θερμοκρασιας!!

 

Απο τις σημερινες ναυαρχιδες λογικα ο φιλος θα αναφερεται στο lg g5 το οποιο σημερα ειναι στα 450 αλλα πεφτει συνεχεια η τιμη του,το ποτε θα πεσει στα δικα σου επιπεδα δεν το ξερουμε αλλα αν μπορεις να περιμενεις θα ηταν καλη περιπτωση (λογικα μετα το καλοκαιρι,αρχες Σεπτεμβριου να πεσει καπου στα 380 ;; )..Γενικα ομως η lg με τις ναυαρχιδες της κανει και απο μια πατατα,οποτε δεν ξερω αν και ποτε θα βγαλει κανα προβλημα και το g5

Edited by mikele123
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου και σε ευχαριστώ πολύ. Πάντως θεωρητικά και μόνο οι διαφορές στις διαστάσεις μεταξύ των δύο είναι αξιοσημείωτες ,κάτι που φυσικά είναι αναμενόμενο εξαιτίας της σημαντικά μεγαλύτερης οθόνης.

Από το phonearena παραθέτω τις διαστάσεις:

Xpreria Z5 (146 x 72 x 7.3 mm)

Moto X Style (153.9 x 76.2 x 11.06 mm)

 

Μπορεί βέβαια (όπως γράφεις) στην καθημερινότητα να μην είναι αισθητή η διαφορά στον όγκο (εξαιτίας του καμπυλωτού σχεδιασμού της πλάτης), δυστυχώς όμως αυτό διαπιστώνεται μόνο αν καταφέρω να το πιάσω κάπου στα χέρια μου.

Έως τότε υπάρχει κάποιο άλλο σε μέγεθος μεταξύ των δύο το οποίο να κοστίζει (έστω και μεταχειρισμένο) έως το όριο χρημάτων που έθεσα;

Τί γίνεται για παράδειγμα με τα νέα τηλέφωνα της Xiaomi, Huwaei ή άλλων εταιρειών που μπορεί να μου διαφεύγουν;

Link to comment
Share on other sites

Το Ζ5 εχει καλυτερη καμερα/ειναι αδιαβροχο/καλυτερη αυτονομια/εχει την πιο καινουργια εκδοση του snp810 για λιγο καλυτερη διαχειριση της θερμοκρασιας!!

Το Z3 δεν είναι αδιάβροχο? Να ξέρω μη το ξαναβάλω στη θάλασσα. Καλύτερη αυτονομία από πότε?

Μάλλον Ζ3 ήθελες να γράψεις? Καλύτερη διαχείριση θερμοκρασίας?!

Μη παρεξηγηθώ, και εγώ σε Ζ5 θα πήγαινα γενικά αν ήταν να πάρω τώρα ένα από τα δύο. Αλλά δε στέκουν τα παραπάνω πέρα από το καλύτερη κάμερα. Στα + του Ζ5 είναι ότι δεν έχει πορτάκι στη usb θύρα, οπότε δε θα χαλάσει όπως στο Ζ3c μου ώστε να θέλει αλλαγή πάνω στο χρόνο περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Το Z3 δεν είναι αδιάβροχο? Να ξέρω μη το ξαναβάλω στη θάλασσα. Καλύτερη αυτονομία από πότε?

Μάλλον Ζ3 ήθελες να γράψεις? Καλύτερη διαχείριση θερμοκρασίας?!

Μη παρεξηγηθώ, και εγώ σε Ζ5 θα πήγαινα γενικά αν ήταν να πάρω τώρα ένα από τα δύο. Αλλά δε στέκουν τα παραπάνω πέρα από το καλύτερη κάμερα. Στα + του Ζ5 είναι ότι δεν έχει πορτάκι στη usb θύρα, οπότε δε θα χαλάσει όπως στο Ζ3c μου ώστε να θέλει αλλαγή πάνω στο χρόνο περίπου.

Ξανα κοιτα το μηνυμα μου κ θα καταλαβεις..Στο δευτερο μηνυμα μου κανω συγκριση του Ζ5 με το m9

Εχω κανει παραθεση κ τα εχω μαρκαρει με μπολτ..Κοιτα λιγο καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ξανα κοιτα το μηνυμα μου κ θα καταλαβεις..Στο δευτερο μηνυμα μου κανω συγκριση του Ζ5 με το m9

Εχω κανει παραθεση κ τα εχω μαρκαρει με μπολτ..Κοιτα λιγο καλυτερα

Σιγά που κάνω λάθος εγώ!!!!! :lol:

 

Καμιά φορά καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

Χωρίς κακία πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά που κάνω λάθος εγώ!!!!! :lol:

 

Καμιά φορά καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

Χωρίς κακία πάντα.

Οχι και κακια,δεν εχουμε να χωρισουμε και τιποτα

Και σταματα να βουτας το Ζ3 στην θαλασσα :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή από την τελευταία ανάρτησή μου τα δεδομένα έχουν αλλάξει, θα χρειαστεί να επανεξεταστεί το όλο θεμα.

Βασική προϋπόθεση και απαίτηση είναι πλέον η όσο το δυνατόν καλύτερη φωτογραφική μηχανή, αλλά σε αντίστοιχο μέγεθος (το πολύ 5,2" ή στην ανάγκη και 5,5").

Τα χρήματα ανέβηκαν στα ~500.

Τί θα προτείνατε στην περίπτωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μάλλον η προφανής επιλογή, από τη στιγμή που μιλάμε για το (κατά πολλούς) κορυφαίο κινητό αυτή τη στιγμή στην αγορά.

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια σοβαρή εναλλακτική η οποία όμως να μην ξεπερνά το ψυχολογικό όριο των 500€.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα κινητά (όπως π.χ. το Huawei P9 ή άλλα αντίστοιχα), που θα μπορούσαν να μπουν στη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι καλύτερες κάμερες είναι στα S7 (edge), LG V10 (και G4 με όσα προβλήματα το κυνηγάνε), LG G5, και (ίσως) το P9.

 

Σε Windows Phone τα υπέροχα 950 (XL), για εμένα έχουν εντυπωσιακά καλύτερη κάμερα από τα παραπάνω σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

 

Πολύ καλή κάμερα έχει και το πανάκριβο HTC 10, που ξεφεύγει από το budget σου.

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το topic... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αγορά έγινε ήδη, το μόνο που μου λείπει πλέον είναι επαρκής προστασία...

 

Αν και εκτός θέματος, αν είχατε να προτείνετε και καμιά θήκη θα σας ήμουν υπόχρεος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...