Jump to content

Εκκίηνηση Windows XP


mousi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω τα XP Pro SP2 και όταν ξεκινάνε μου βγάζει να διαλέξω χρήστη. Έχω μόνο έναν χρήστη, χωρίς κωδικό πρόσβασης. Μπορώ να το κάνω να ξεκινάει αυτόματα και να μη με ρωτάει κάθε φορά;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω τα XP Pro SP2 και όταν ξεκινάνε μου βγάζει να διαλέξω χρήστη. Έχω μόνο έναν χρήστη, χωρίς κωδικό πρόσβασης. Μπορώ να το κάνω να ξεκινάει αυτόματα και να μη με ρωτάει κάθε φορά;

 

Καλησπέρα φίλε. Πήγαινε στον πίνακα ελέγχου πάτα χρήστες και κωδικοί πρόσβασης, επέλεξε τον χρήστη που θέλεις να μπαίνεις και μην επιλέξεις το πάτημα του alt+ctrl+del για να συνδεθείς. Αυτό γίνεται επίσης και με διπλό κλίκ εαν πατήσεις έναρξη και κάνεις το διπλό κλίκ στην εικόνα αριστερά στο μπλέ πλαίσιο.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το χρήστη που έβαλα εγώ μου βγάζει το guest και έναν ASP.NET Machine A... Τι είναι αυτός; Να τον σβήσω;
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το χρήστη που έβαλα εγώ μου βγάζει το guest και έναν ASP.NET Machine A... Τι είναι αυτός; Να τον σβήσω;

 

Εαν προσέξεις ο χρήστης guest είναι απενεργοποιημένος. Το ASP.NET είναι, αν δεν κάνω λάθος, για να συνδεθείς με την microsoft και την υπηρεσία του messeger. Αφησέτα όπως είναι. Δεν θα υπάρχει κανένα πρόσβλημα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το Tweak UI της Microsoft.

 

Μετά πας logon->autologon και επιλέγεις Log on automatically at system startup.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Auto me to ASPI Net einai to Net Framework tis microsoft, einai kai autos o logos pou se kanei etsi me to log in mporeis na kaneis update kai na kaneis egkatastash to SP1 tou Net Framework (oxi to SP ton Windows) kai meta 8a lu8ei apo mono tou auto to problima. An dne lu8ei mporeis na pas sto Pinaka Elegxou sta User Accounts kai epilekseis apo ekei pws kaneis log in
Microsoft..SIT WELL!!!! xixix:p
Link to comment
Share on other sites

OK έγινε. Thanks... Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Από τότε που εγκατέστησα το SP2 όταν ξεκινάνε τα windows βγάζει έναν ήχο όπως το μήνυμα λάθους αλλά κανένα μήνυμα. Τι είναι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Auto me to ASPI Net einai to Net Framework tis microsoft, mporeis na kaneis update kai na kaneis egkatastash to SP1 tou Net Framework (oxi to SP ton Windows) kai meta 8a lu8ei apo mono tou auto to problima. An dne lu8ei mporeis na pas sto Pinaka Elegxou sta User Accounts kai epilekseis apo ekei pws kaneis log in

 

Και έτσι επιτρέπεις στην microsoft να κάνει μια βόλτα στο πισί σου????? :confused:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

OK έγινε. Thanks... Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Από τότε που εγκατέστησα το SP2 όταν ξεκινάνε τα windows βγάζει έναν ήχο όπως το μήνυμα λάθους αλλά κανένα μήνυμα. Τι είναι αυτό;

 

Για κοίτα δεξιά κάτω στην μπάρα μήπως κάτι από όλα αυτά που έχεις και τρέχουν δεν είναι γνήσιο, ή δεν έχεις κάνει update στο αντιβιοτικό σου.

Κάνε και ένα δεξί κλίκ στο εικονίδιο του υπολογιστή σου και πήγαινε στις συσκευές που έχεις εγκαταστημένες μήπως λοίπουν drivers???? Αλλιώς απενεργοποίησέ το από τον πίνακα ελέγχου, ήχοι και συσκευές αναπαραγωγής.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Όχι όλα είναι ΟΚ. Δεν με καθυστερεί αυτό στην εκκίνηση απλά αναρωτιέμαι τι μπορεί να είναι. Ο ήχος είναι ο "κρίσιμη διακοπή"

EDIT: ότι έτρεχε στη γραμμή πριν το SP2 τρέχει και τώρα. Πριν όμως δεν έκανε αυτόν τον ήχο

Link to comment
Share on other sites

Όχι όλα είναι ΟΚ. Δεν με καθυστερεί αυτό στην εκκίνηση απλά αναρωτιέμαι τι μπορεί να είναι. Ο ήχος είναι ο "κρίσιμη διακοπή"

 

Για κοίτα στον πίνακα ελέγχου ήχοι και συσκευές αναπαραγωγής. Μήπως το έχεις βάλει για ήχο εκκίνησης των windows???

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα στον πίνακα ελέγχου ήχοι και συσκευές αναπαραγωγής. Μήπως το έχεις βάλει για ήχο εκκίνησης των windows???

Όχι. Ο ήχος εκκίνησης παίζει κανονικά και το έλεγξα αυτό που λες αλλά δεν είναι κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Γράψε msconfig ή πήγαινε στην κονσόλα καλύτερα και κοίτα μήπως κάποια υπηρεσία με επιλογή αυτόματη εκκίνηση έχει κάνει διακοπή. Κοίτα στις λεπτομέρειες της υπηρεσίας για να δείς το λάθος ή μάλλον κοίτα στις πρώτες τρεις επιλογές που βγάζει αριστερά; να βρεις κάποιο σφάλμα. Αλλά μάλλον αυτό είναι πολύ τρελό να συμβαίνει. Για έλεγχξέτο. Θα το βρεις στον πίνακα ελέγχου εργαλεία διαχείρησης διαχείρηση υπολογιστή.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάποια που να γράφει διακοπή, αλλά είναι μια που ξεκινάει αυτόματα και πρέπει να έχει σχέση με το δίκτυο (έχω Ethernet router). Λέγεται svhost και αν πατήσω alt+ctrl+del την έχει πολλές φορές στις διεργασίες

EDIT: Λάθος. Αυτό το svhost αναφέρεται στη διαχείρηση ως αναζήτηση υπολογιστή και αν πατήσω ιδιότητες λέει διακοπή. Η εντολή είναι:

C:\WINDOWS\System32\svchost.exe -k netsvcs

EDIT2: Βρήκα και κάτι υπηρεσίες hpdj και hpdj5100 οι οποίες είναι με αυτόματη εκκίνηση και γράφουν διακοπή. Όταν πάω να τις εκκινήσω μου λέει ότι το αρχείο δεν βρέθηκε. Πρέπει να είναι από τον εκτυπωτή ο οποίος όμως δουλεύει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάποια που να γράφει διακοπή, αλλά είναι μια που ξεκινάει αυτόματα και πρέπει να έχει σχέση με το δίκτυο (έχω Ethernet router). Λέγεται svhost και αν πατήσω alt+ctrl+del την έχει πολλές φορές στις διεργασίες

 

Οχι. εάν απενεργοποιήσεις κάποια από όλες αυτές της υπηρεσίες που έχουν το svchost στο background να τρέχει τότε ξέχνα όχι μόνο το ιντερνετ, αλλά και πολλά άλλα. Αφησέ το φίλε μην το κουράζεις. Μπορεί να είναι κάτι πάρα πολύ απλό το οποίο τώρα σου διαφεύγει. Αφού εσώ βλέπεις ότι ο υπολογιστής σου δουλεύει κανονικά τότε μην το κουράζεις. Αντε στο τέλος κάνε και έναν έλεγχο για trojan. Μήπως φταίει αυτό. Αλλιώς άστο, ξεκουράσου, πιες ενα καφεδάκι, ένα ποτό ρε παιδί μου να ξελαμπικάρεις και σίγουρα θα το βρεις. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Οχι. εάν απενεργοποιήσεις κάποια από όλες αυτές της υπηρεσίες που έχουν το svchost στο background να τρέχει τότε ξέχνα όχι μόνο το ιντερνετ, αλλά και πολλά άλλα. Αφησέ το φίλε μην το κουράζεις. Μπορεί να είναι κάτι πάρα πολύ απλό το οποίο τώρα σου διαφεύγει. Αφού εσώ βλέπεις ότι ο υπολογιστής σου δουλεύει κανονικά τότε μην το κουράζεις. Αντε στο τέλος κάνε και έναν έλεγχο για trojan. Μήπως φταίει αυτό. Αλλιώς άστο, ξεκουράσου, πιες ενα καφεδάκι, ένα ποτό ρε παιδί μου να ξελαμπικάρεις και σίγουρα θα το βρεις. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Αυτά για τον εκτυπωτή (hpdj και hpdj5100) τα έκανα να μην ξεκινάνε αυτόματα, αλλά πάλι κάνει τον ήχο. Τέλως πάντων, έχεις δίκιο, θα πιω έναν καφέ :D :lol: :geek: Thanks anyway

Link to comment
Share on other sites

Mήπως να έκανες uninstall tous drivers του εκτυπωτή και μια καινούρια εγκατάσταση με τον τρόπο ακριβώς που το λέει το manual;
The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Mήπως να έκανες uninstall tous drivers του εκτυπωτή και μια καινούρια εγκατάσταση με τον τρόπο ακριβώς που το λέει το manual;

Όχι γιατι όταν αφήνω το CD να κάνει autorun και να εγκαταστήσει τους drivers μόνο του, σε κάποια φάση λέει να συνδέσω τον εκτυπωτή και μόλις τον συνδέσω γράφει ότι βρέθηκε ο εκτυπωτής και κολλάει

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. γιατιί ρε γμτ!?

Κάτι σα να μου λέει πως αυτό μπορεί να φταίει.

Καταλαβαίνω πως τσαντίζεσαι με το "μπιπ" στην εκκίνηση, αλλά βέβαια δεν έχεις κανένα prob.

Προσπάθησε άλλη μία να τα βγάλεις όλα και να συνδέσεις 1τα τον εκτυπωτή κ μετά να βάλεις το software/drivers

The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. γιατιί ρε γμτ!?

Κάτι σα να μου λέει πως αυτό μπορεί να φταίει.

Καταλαβαίνω πως τσαντίζεσαι με το "μπιπ" στην εκκίνηση, αλλά βέβαια δεν έχεις κανένα prob.

Προσπάθησε άλλη μία να τα βγάλεις όλα και να συνδέσεις 1τα τον εκτυπωτή κ μετά να βάλεις το software/drivers

Πιο πολύ περιέργεια είναι. Αφου δεν έχει κανα ουσιαστικό πρόβλημα δε με ενοχλεί και τόσο. Πριν βάλω το SP2 όμως γιατί δεν το έκανε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από την μακρινή Ξάνθη, ακόμαδεν ήπιες το καφεδάκι?????? Είδες που σιγά σιγά βρίσκεις το πρόβλημα???????????? Δοκίμασε να ανοίξεις τον εκτυπωτή σου χωρίς το CD μήπως και αναγνωρίζεται από τα XP. Για να μήν σου κάνει αυτόματη εκτέλεση κράτησε πατημένω για 3'' το δεξί shift ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από την μακρινή Ξάνθη, ακόμαδεν ήπιες το καφεδάκι?????? Είδες που σιγά σιγά βρίσκεις το πρόβλημα???????????? Δοκίμασε να ανοίξεις τον εκτυπωτή σου χωρίς το CD μήπως και αναγνωρίζεται από τα XP. Για να μήν σου κάνει αυτόματη εκτέλεση κράτησε πατημένω για 3'' το δεξί shift ;)

:lol: Το ήπια αλλά πάλι βγάζει ήχο... Δε λύθηκε το πρόβλημα :D Δεν τον αναγνωρίζουν τα Windows. Θα τους βγάλω τους drivers και θα τον αποσυνδέσω να δω αν φταίει αυτό φίλε μου από τον κοντινό Αλμυρό :D (έχω και μια συμφοιτήτρια από κει)... Πληροφορία: δεν είμαι από Ξανθη απλά σπουδάζω εδω ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ..μυστήρια πράματα γεωφυσικά!! (που λέει και ο Τραμπάκουλας :D)
The airplane would be the safest mean of transportation if we didn't have to drive ourself to the airport
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις βάλει για ήχο εκκίνησης των windows???

 

Πως μπορω να αλλαξω τον ηχο εκκινησης? :)

Link to comment
Share on other sites

Control Panel

Sound and audio devices

Sounds

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...