Jump to content

Samsung Galaxy s7 edge vs Lg G5


 Κοινοποίηση

Samsung Galaxy s7 edge vs Lg G5  

82 members have voted

  1. 1. Samsung Galaxy s7 edge vs Lg G5

    • Samsung Galaxy s7 edge
      60
    • Lg G5
      22


Recommended Posts

Η επιδότηση είναι κοροϊδία από πολλές απόψεις. Καλύτερα να την βάλει κάποιος στο πάγιο του και να αγοράσει από skroutz. Απλώς οι περισσότεροι σκέφτονται ότι δεν πληρώνουν μετρητά εκείνη τη στιγμή κι ας αγοράζουν μια σάπια συσκευή αναλογικά με το κόστος της γιατί σου λέει ΄΄κρίση έχουμε, λεφτά δεν υπάρχουν΄΄ ενώ βγαίνουν περισσότερο ζημιωμένοι οικονομικά ΄΄αυτές τις δύσκολες εποχές΄΄. Η σύνδεση σύνδεση όμως...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

S7 με τα χίλια και θα έχεις κινητό άνετα για 2 χρόνια... :p

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

S7 με τα χίλια και θα έχεις κινητό άνετα για 2 χρόνια... :p

αν και δεν νομιζω να το κατησω 2 χρονια, μιας και συνηθως στο χρονο πωλειται και παμε για αλλα, νομιζω και εγω τελικα προς edge θα παω...

αλλωστε εχω και ενα καλο λογο:

http://s19.postimg.org/x2um7i283/Capture55553.jpg

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα πήγαινα στο G5 λόγω της καλύτερης εγγύησης ελέω αντιπροσωπίας service στην Eλλάδα.

 

Μην το δει αυτό κανένας με bootlooped G4 που γυρνάει απο το service!

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην το δει αυτό κανένας με bootlooped G4 που γυρνάει απο το service!

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

 

Πρώτων , δεν υπάρχει περίπτωση να "γυρνάει" κανείς απο το service της LG γιατί η LG έρχεται στον καναπέ σου, και παραλαμβάνει το κινητό απο το σαλόνι σου και σου το επιστρέφει αντιστοίχως.

 

Δεύτερον, ποιος λέει ότι αφού το G4 παρουσίασε ένα θέμα στην κατασκευή του θα παρουσιάσει το ίδιο και το G5 ? Τόσο αυτοκτονικοί τύποι είναι εκεί στην LG?

 

Τρίτων , η μόνη ταλαιπωρία που είχαν οι κάτοχοι των G4 ήταν μια βδομάδα στο service για αλλαγή πλακέτας. Όταν σε καλύπτει ένα service με τέτοια σιγουριά για 2 χρόνια, τότε δεν πιστεύω να κολλάω και πολύ για μια ΥΠΟΨΙΑ προβλήματος που θεωρείς οτι θα βγάλει το G5 (που δεν έχει ακουστεί ακόμα τίποτα) . Εδω απο κίνα αγοράζουν κινεζιές χωρίς service χωρίς φόβους. Θα φοβηθούμε να πάρουμε την καλύτερη κάμερα σε κινητό; :p

 

ΥΓ. Για το τελευταίο πράγμα που ανησυχώ για τα LG είναι η αξιοπιστία τους. Πάνω από 2 χρόνια δεν κράτησα ποτέ συσκευή και το G5 ή S7 που θα επιλέξω θα το πάρω μετά από 22 μήνες με το G3 Που το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν μια ρογμούλα 3 χιλιοστά, και μου αλλάξαν όλο το μπροστινό τμήμα του κινητού με την γρατζουνισμένη μου οθόνη μαζί και απέκτησα τσιλικο κινητό. Και όλα αυτά σε 4 μέρες. Όσοι είναι από Αθήνα και αυθημερόν.

 

Μην με φοβίζεται λοιπόν με θέματα προβλημάτων κατασκευής συσκευής

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Πρώτων , δεν υπάρχει περίπτωση να "γυρνάει" κανείς απο το service της LG γιατί η LG έρχεται στον καναπέ σου, και παραλαμβάνει το κινητό απο το σαλόνι σου και σου το επιστρέφει αντιστοίχως.

 

Δεύτερον, ποιος λέει ότι αφού το G4 παρουσίασε ένα θέμα στην κατασκευή του θα παρουσιάσει το ίδιο και το G5 ? Τόσο αυτοκτονικοί τύποι είναι εκεί στην LG?

 

Τρίτων , η μόνη ταλαιπωρία που είχαν οι κάτοχοι των G4 ήταν μια βδομάδα στο service για αλλαγή πλακέτας. Όταν σε καλύπτει ένα service με τέτοια σιγουριά για 2 χρόνια, τότε δεν πιστεύω να κολλάω και πολύ για μια ΥΠΟΨΙΑ προβλήματος που θεωρείς οτι θα βγάλει το G5 (που δεν έχει ακουστεί ακόμα τίποτα) . Εδω απο κίνα αγοράζουν κινεζιές χωρίς service χωρίς φόβους. Θα φοβηθούμε να πάρουμε την καλύτερη κάμερα σε κινητό; :p

 

ΥΓ. Για το τελευταίο πράγμα που ανησυχώ για τα LG είναι η αξιοπιστία τους. Πάνω από 2 χρόνια δεν κράτησα ποτέ συσκευή και το G5 ή S7 που θα επιλέξω θα το πάρω μετά από 22 μήνες με το G3 Που το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν μια ρογμούλα 3 χιλιοστά, και μου αλλάξαν όλο το μπροστινό τμήμα του κινητού με την γρατζουνισμένη μου οθόνη μαζί και απέκτησα τσιλικο κινητό. Και όλα αυτά σε 4 μέρες. Όσοι είναι από Αθήνα και αυθημερόν.

 

Μην με φοβίζεται λοιπόν με θέματα προβλημάτων κατασκευής συσκευής

 

Ξεκίνησε να διαβάζεις: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=430256 (κυρίως τις τελευταίες 30 σελίδες) γιατί αυτά που γράφεις ίσχυαν last year..

Επίσης, ξεκίνησε να διαβάζεις: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408094 (κυρίως στη μέση 40-80)

 

Επίσης, μην παραπληροφορείς. Προβλήματα στην κατασκευή τους εκτός από το G4, παρουσίασαν και τα: G2(κιτρινίλες οθόνης), G flex 1(ghosting), G3(Ραγίσματα στο πλαίσιο-κατά κύριο λόγο), G flex 2. (Κιτρινίλες οθόνης)

Edited by bas13
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε να διαβάζεις: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=430256 (κυρίως τις τελευταίες 30 σελίδες) γιατί αυτά που γράφεις ίσχυαν last year..

Επίσης, ξεκίνησε να διαβάζεις: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408094 (κυρίως στη μέση 40-80)

 

Επίσης, μην παραπληροφορείς. Προβλήματα στην κατασκευή τους εκτός από το G4, παρουσίασαν και τα: G2(κιτρινίλες οθόνης), G flex 1(ghosting), G3(Ραγίσματα στο πλαίσιο-κατά κύριο λόγο), G flex 2. (Κιτρινίλες οθόνης)

 

Επιδή δεν έχω χρόνο να διαβάζω όλα αυτά τα ποστς, υπάρχει περίπτωση με πρόβλημα σε όλα τα κινητά που ανάφερες που έμεινε ανεπισκεύαστο;

 

Δεν παραπληροφορώ , για την περίπτωση μάλιστα που έχω στην κατοχή μου(G3) ενημερώνω για το ράγιζμα. θα παραπληροφορούσα αν έλεγα ότι το μονο πρόβλημα ήταν στο G4 και G3 που είχαν σίγουρο κατασκευαστικό πρόβλημα. Δεν είπα ότι τα υπόλοιπα δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Απλά δεν κάνω τον συλογισμό που κάνουν όλοι λέγοντας χωρίς να ξέρουν ότι το G5 θα έχει σίγουρα πρόβλημα.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θέλεις και επεξήγηση:

 

Δεύτερον, ποιος λέει ότι αφού το G4 παρουσίασε ένα θέμα στην κατασκευή του θα παρουσιάσει το ίδιο και το G5 ? Τόσο αυτοκτονικοί τύποι είναι εκεί στην LG?

 

Με το παραπάνω υπονοείς ότι μια φορά την έπαθε η lg, δεν θα την παθαίνει κάθε χρόνο.

Δεν έβγαλε απλά ένα θέμα το g4, αλλά εδώ και μια 3ετία, στα lg βγαίνει ένα θέμα άνα συσκευή.

Με πρόβλημα σε G2,G3,G4, G flex, G flex 2, δεν έχεις πειστεί ακόμα ότι είναι αυτοκτονικοί τύποι στην LG?

 

Τρίτων , η μόνη ταλαιπωρία που είχαν οι κάτοχοι των G4 ήταν μια βδομάδα στο service για αλλαγή πλακέτας. Όταν σε καλύπτει ένα service με τέτοια σιγουριά για 2 χρόνια, τότε δεν πιστεύω να κολλάω και πολύ για μια ΥΠΟΨΙΑ προβλήματος που θεωρείς οτι θα βγάλει το G5 (που δεν έχει ακουστεί ακόμα τίποτα) . Εδω απο κίνα αγοράζουν κινεζιές χωρίς service χωρίς φόβους. Θα φοβηθούμε να πάρουμε την καλύτερη κάμερα σε κινητό; :p

 

Eδώ και αν παραπληροφορείς. (Διάβασε τα λινκ & θα καταλάβεις ότι αυτά που γράφεις δεν ισχύουν)

Στο service της lg κρατούν συσκευές από μια βδομάδα ως μήνα :!:

Στο service της lg βγάζουν G4 ροοταρισμένα για να μην τα φτιάξουν. :down:

Στο service της lg έβγαλαν τις κιτρινίλες του G flex 2, ως χαρακτηριστικό της οθόνης, αφού ταλαιπώρησαν κόσμο για 1 ή 2 μήνες :down:

 

ΥΓ. Για το τελευταίο πράγμα που ανησυχώ για τα LG είναι η αξιοπιστία τους. Πάνω από 2 χρόνια δεν κράτησα ποτέ συσκευή και το G5 ή S7 που θα επιλέξω θα το πάρω μετά από 22 μήνες με το G3 Που το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν μια ρογμούλα 3 χιλιοστά, και μου αλλάξαν όλο το μπροστινό τμήμα του κινητού με την γρατζουνισμένη μου οθόνη μαζί και απέκτησα τσιλικο κινητό. Και όλα αυτά σε 4 μέρες. Όσοι είναι από Αθήνα και αυθημερόν.

 

Εδώ έχεις δίκιο, δεν γίνεται να ανησυχείς για κάτι που δεν υπάρχει.

 

Υ.γ. Το G5 αυτή τη στιγμή το κρίνω, λαμβάνοντας υπόψιν μόνο τη συσκευή αυτή καθ΄αυτή.

Αλλά τη ρετσινιά της αναξιόπιστης Lg θα τη φέρει βγάλει, δεν βγάλει πρόβλημα. Η Lg έχει εκτεθεί ανεπανόρθωτα. :X

 

Υ.γ. 2: Η μεγαλύτερη γκρίνια για την lg δεν έχει έρθει ακόμα. Στα g2/g3 η κάλυψη ήταν υποδειγματική, αλλά να δεις τι έχει να γίνει που φέτος το καλοκαίρι τα μισά g2 θα βγάλουν κιτρινίλα και θα έχει περάσει η 2ετία της εγγύσης. Η Lg θα έπρεπε μεταξύ όλων των άλλων να έδινε δια βίου εγγύηση για τα προβλήματα που έχει βγάλει.(π.χ. g2 κιτρινίλα/ g3 ράγισμα σκελετού /g4 πλακέτα)

Edited by bas13
Link to comment
Share on other sites

Υ.γ. 2: Η μεγαλύτερη γκρίνια για την lg δεν έχει έρθει ακόμα. Στα g2/g3 η κάλυψη ήταν υποδειγματική, αλλά να δεις τι έχει να γίνει που φέτος το καλοκαίρι τα μισά g2 θα βγάλουν κιτρινίλα και θα έχει περάσει η 2ετία της εγγύσης. Η Lg θα έπρεπε μεταξύ όλων των άλλων να έδινε δια βίου εγγύηση για τα προβλήματα που έχει βγάλει.(π.χ. g2 κιτρινίλα/ g3 ράγισμα σκελετού /g4 πλακέτα)

 

Eγω επεσα σε G3 και έτυχα υποδειγματικo;y σερβις

Με αυτά που αναφέρεις και διαβασα λίγο στα πεταχτά , αρχίζω να ανησηχώ.

Παρόλα αυτά είμαι απο τους αισιόδοξους πιστεύοντας ότι η LG έβαλε μυαλό και δεν θα έχει τέτοια θέματα με το G5

ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ γιατί αν όχι θα πρέπει να κάνω την καρδιά μου πέτρα να πάρω το S7 χωρίς ράδιο!

 

Αν και πιστεύω η σοφότερη επιλογή είναι να περιμένουμε κανά 2 μηνο, και όι τιμές να πέσουν και να βγούν τα προβλήματα αν υπάρχουν.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Eγω επεσα σε G3 και έτυχα υποδειγματικo;y σερβις

Με αυτά που αναφέρεις και διαβασα λίγο στα πεταχτά , αρχίζω να ανησηχώ.

Παρόλα αυτά είμαι απο τους αισιόδοξους πιστεύοντας ότι η LG έβαλε μυαλό και δεν θα έχει τέτοια θέματα με το G5

ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ γιατί αν όχι θα πρέπει να κάνω την καρδιά μου πέτρα να πάρω το S7 χωρίς ράδιο!

 

Αν και πιστεύω η σοφότερη επιλογή είναι να περιμένουμε κανά 2 μηνο, και όι τιμές να πέσουν και να βγούν τα προβλήματα αν υπάρχουν.

 

Προσωπικά από το service της lg 2 φορές που το έχω χρησιμοποιήσει ήταν υποδειγματικό.

Ομοίως, τα 4x, g2, g3 ήταν και τα 3 σκυλιά που έχω δοκιμάσει και τα 2 τελευταία δεν έβγαλαν/έχουν βγάλει ως τώρα τα γνωστά θέματα.

Αλλά δεν μπορώ να λέω ότι π.χ. δεν υπάρχει θέμα ράγισμα στο g3, επειδή στου αδερφού μου ως τώρα δεν το έβγαλε ;) (Δεν το λέω για σένα το τελευταίο αλλά γίνεται κατά κώρον)

 

Το g5 όσον αφορά τα προβλήματα όπως σου είπα και παραπάνω πιθανόν, να μην βγάλει τίποτα.

Αλλά η ρετσινιά θα ακολουθήσει αναποφεύκτα τα επόμενα Lg, βγάλουν δεν βγάλουν θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο Bas13, το service της lg, ισως το μοναδικο θετικο της, εχει χαλάσει ραγδαιως τελευταία και απο το καλυτερο μακραν, εχει γινει πλέον ενα απο τα χειρότερα.

Καποιος που παιρνει ενα lg τώρα, τον ενδιαφέρει τι ισχύει τωρα, και όχι τι παλια.

Επειδη ειχα σκοπο να προτείνω σε φιλο ενα g4, εκατσα και διαβασα το threat με τα προβλήματα bootloop του g4, και ενω στην αρχη γράφουν ολοι οτι τουλάχιστον υπάρχει καλο service, στο τελος βρίζουν όλοι μιας και η lg αλλαξε πολιτικη και ψάχνει ψυλου πηδημα να μη σε καλυψει.

Τα στελνει για service το 20% των χρηστων για bootloop. (εχει γινει και γκαλοπ) με αποτέλεσμα να εχει μπει μεσα η lg απο τοσο μεγαλο ποσοστο και ψαχνει πως να μη τα επισκευασει για δικο της καθαρα κατσκευαστικο πρόβλημα.

Ειχα πάρει το g2, και εξαιτιας μου το πηραν αλλοι 4 φιλοι. Μου εχει κανει εντύπωση που μετα τα 2 χρόνια και τα 4 εμφανισαν κιτρινιλες. Τυχαιροι οι 2 που τους εμφανισε πριν τα 2 χρονια και η lg τα επισκευασε.

Στο g4 και μετα ομως, αν εχεις κανει ροοτ πλεον το service το βλεπει (ακομα και αν εχεις βαλει αρουταριστη την Original rom) και αρνηται ΠΛΕΟΝ να τα εεπισκευασει.

Για το g5 εχουν ηδη ακουστει τα χειροτερα, αν περιμένεις να δεις βελτίωση στο g5 θα απογοητευτεις.. Εδω το πορτακι της μπαταριας ηδη καθεται στραβα.. Δε θα έπρεπε να το βγαζει ετσι εξαρχης..

Οποιου του αρεσει να παιζει ζαρια ας το παρει..

Αλλα και κανενα θέμα να μην ειχε, δεν υπάρχει καμια συγκριση ειδικα με το s7 edge.. Μερα με τη νυχτα καλυτερο στα παντα. Ακομα και αν θεωρησουμε οτι εχει ενα προβαδισμα στην καμερα το lg, μιλαμε για ασημαντες διαφορες. Αν βαθμολόγησεις το ενα με 100, το αλλο παιρνει 99.

Σε καμια περίπτωση δεν ξεχνας τα πλεονέκτηματα του galaxy για τετοιες διάφορες στην καμερα..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο Bas13, το service της lg, ισως το μοναδικο θετικο της, εχει χαλάσει ραγδαιως τελευταία και απο το καλυτερο μακραν, εχει γινει πλέον ενα απο τα χειρότερα.

Καποιος που παιρνει ενα lg τώρα, τον ενδιαφέρει τι ισχύει τωρα, και όχι τι παλια.

Επειδη ειχα σκοπο να προτείνω σε φιλο ενα g4, εκατσα και διαβασα το threat με τα προβλήματα bootloop του g4, και ενω στην αρχη γράφουν ολοι οτι τουλάχιστον υπάρχει καλο service, στο τελος βρίζουν όλοι μιας και η lg αλλαξε πολιτικη και ψάχνει ψυλου πηδημα να μη σε καλυψει.

Τα στελνει για service το 20% των χρηστων για bootloop. (εχει γινει και γκαλοπ) με αποτέλεσμα να εχει μπει μεσα η lg απο τοσο μεγαλο ποσοστο και ψαχνει πως να μη τα επισκευασει για δικο της καθαρα κατσκευαστικο πρόβλημα.

Ειχα πάρει το g2, και εξαιτιας μου το πηραν αλλοι 4 φιλοι. Μου εχει κανει εντύπωση που μετα τα 2 χρόνια και τα 4 εμφανισαν κιτρινιλες. Τυχαιροι οι 2 που τους εμφανισε πριν τα 2 χρονια και η lg τα επισκευασε.

Στο g4 και μετα ομως, αν εχεις κανει ροοτ πλεον το service το βλεπει (ακομα και αν εχεις βαλει αρουταριστη την Original rom) και αρνηται ΠΛΕΟΝ να τα εεπισκευασει.

Για το g5 εχουν ηδη ακουστει τα χειροτερα, αν περιμένεις να δεις βελτίωση στο g5 θα απογοητευτεις.. Εδω το πορτακι της μπαταριας ηδη καθεται στραβα.. Δε θα έπρεπε να το βγαζει ετσι εξαρχης..

Οποιου του αρεσει να παιζει ζαρια ας το παρει..

Αλλα και κανενα θέμα να μην ειχε, δεν υπάρχει καμια συγκριση ειδικα με το s7 edge.. Μερα με τη νυχτα καλυτερο στα παντα. Ακομα και αν θεωρησουμε οτι εχει ενα προβαδισμα στην καμερα το lg, μιλαμε για ασημαντες διαφορες. Αν βαθμολόγησεις το ενα με 100, το αλλο παιρνει 99.

Σε καμια περίπτωση δεν ξεχνας τα πλεονέκτηματα του galaxy για τετοιες διάφορες στην καμερα..

 

Τι να πω φίλε μου, αρχίζω να έχω πολύ σοβαρές αμφιβολίες κι εγώ τώρα...

Όσο για την κάμερα που λες οι διαφορές στην ποιότητα συμφωνώ ότι είναι μηδαμινές και δεν πρέπει να απασχολεί κάποιον σε μια αμφιταλάντευση μεταξύ των 2 , απλά η μεγάλη διαφορά για μένα είναι η πραγματικά υπέροχη παιχνιδιάρα και χρήσιμη Wide angle camera του G5 που με αυτό το χαρακτηριστικό πιστεύω ότι δελεάζει κάποιον που θέλει τα παντα όλα στην φωτογραφική κινητού του. αυτό και το έξτρα κατοστάρικο που ζητάει η samsung στην τιμή. Σε ένα μήνα η διαφορά των 2 κινητών θα είναι 100€

αλλά και το ότι δίνει και ράδιο και υπέρυθρες

 

πλεων όμως, ο παράγοντας αξιοπιστία και service αρχίζει να με βάζει σε δευτερες σκέψεις...

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Το σωστό δίλημμα είναι 1 s7 edge ή 2 lg g5?

Επειδή όλα είναι απλά μαθηματικά, η απάντηση στο παραπάνω δίλημμα ειναι:

1 S7 ή 1 G5 από Ελλάδα

= 560 ευρώ =

2 Xiaomi Mi Νote Pro X 280 ευρώ έκαστο από Κινα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλα είναι απλά μαθηματικά, η απάντηση στο παραπάνω δίλημμα ειναι:

1 S7 ή 1 G5 από Ελλάδα

= 560 ευρώ =

2 Xiaomi Mi Νote Pro X 280 ευρώ έκαστο από Κινα

 

Επειδή όλα είναι απλά μαθηματικά, όποιος αγοράσει τώρα το g5, είναι απλώς μαθηματικά βέβαιο ότι θα πληρώσει περί τα 200 αέρα.

Ας το εξηγήσω λοιπόν, για να γίνει πλήρως κατανοητό.

Θεωρώ(προσωπική άποψη) ότι για το g5 θα υπάρχει λόγος για αγορά, όταν τιμολογιακά θα κινειθεί στα ~300-350.

Το s7 edge δεν το βλέπω να σταθεροποιείται κάτω από τα ~550-600.

 

Υ.γ. Με 550 παίρνεις επίσης, 5.5 G2 ελαφρώς-μέτρια μεταχειρισμένα & 2.5 nexus 5x καινούργια :dizzy:

Α, και όταν λες από Κίνα, ελπίζω όχι από fastcardtech :p

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλά τα λες, αλλά άλλο g2 κ άλλο Mi note pro, ναι?

Τη δουλειά σου την κάνεις και με το παραπάνω με το Mi note pro με 280 ευρώ, ναι?

Στο to2c, vickmall, yeso521, όπως κ στο fastcardtech :w00t: :w00t:, το βρισκεις γύρω στα 300 και κάτω....;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλά τα λες, αλλά άλλο g2 κ άλλο Mi note pro, ναι?

Τη δουλειά σου την κάνεις και με το παραπάνω με το Mi note pro με 280 ευρώ, ναι?

Στο to2c, vickmall, yeso521, όπως κ στο fastcardtech :w00t: :w00t:, το βρισκεις γύρω στα 300 και κάτω....;)

 

Tη δούλεια μου προσωπικά την έκανα άνετα και με το note ii.

Στα 280(χωρίς εγγύηση/1 μήνα αναμονή/κίνδυνος τελεωνίου) το xiaomi είναι τίμιο, δεν αντιλέγω. Αλλά είναι άσχετο με την εδώ κουβέντα. :)

Ευτυχώς, που υπάρχει και σε άλλα μαγαζιά. (πλην fct :p)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι... :p

Η εγγύηση 1 έτους υφίσταται κ στην πράξη, αν ψωνίζεις από καλό μαγαζί, η αναμονή ειναι 10-15 μέρες, τελωνείο μόνο αν είσαι απόγονος του Μητσοτάκη :D και άσχετα δεν είναι όλα αυτά με τίποτα... γιατί 280=560/2 :!: :!: ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι... :p

Η εγγύηση 1 έτους υφίσταται κ στην πράξη, αν ψωνίζεις από καλό μαγαζί, η αναμονή ειναι 10-15 μέρες, τελωνείο μόνο αν είσαι απόγονος του Μητσοτάκη :D και άσχετα δεν είναι όλα αυτά με τίποτα... γιατί 280=560/2 :!: :!: ;)

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα.

Το να περιμένω 1 μήνα να έρθει, συν τον κίνδυνο τελεωνίου και με θεωρητική εγγύηση 1έτους, εγώ τα κοστολογώ πολύ παραπάνω από τα 100€ περισσότερα που ζητάει αυτήν τη στιγμή το v10. Και ας μην βάλουμε στην εξίσωση και τους κινδύνους περι refurbish/μεταχειρισμένων και λοιπά, όπως και ότι σε αρκετές συσκευές πρέπει να ρίξεις μέρες προσωπικής εργασίας για να τα κάνεις λειτουργικά. (αυτό προσωπικά δεν με ενοχλεί-δεν παύει να είναι μειονέκτημα)

Όταν θα προτείνεις συσκευή που απαιτεί αγορά απο μη ευρωπαική αγορά θα επισημαίνεις και τους κινδύνους/μειονεκτήματα.

 

Φυσικά και είναι άσχετα.

Δεν ρωτάει πουθενά ο άνθρωπος τι αγοράζει με 560/2. ;)

Edited by bas13
Link to comment
Share on other sites

Οκ.. δεν έχει νόημα να σου ξαναγράψω το προηγούμενο μου μήνυμα, μιας κ ουσιαστικά δεν το διάβασες.

Εξακολουθείς κ γράφεις για 1 μήνα μέχρι την παραλαβη, εξακολουθείς κ γράφεις για θεωρητική εγγύηση, εξακολουθείς κ γράφεις για κίνδυνο τελωνείου κ refurbrished, όταν στην πράξη όλα αυτά δεν υφίστανται...:p

Εκτος φυσικά κ αν έχεις κάνει συνολικα 2 αγορές απ το καρακινεζικο κατάστημα fastcardtech συγκεκριμένα, η μία σου παραδόθηκε μέρα από 2 μήνες, τη σταμάτησαν στο τελωνείο κ έπαθες εγκεφαλικό με το κοστούμι που σου "ραψαν", στο στειλαν και ελαττωματικο κ refurbrished, κάναν τον Κινέζο όταν χρειάστηκε να επικαλεστεις την εγγύηση και τέλος, το paypal πήρε το μέρος το δικό τους και σε άφησε και ξεκρεμαστο!! :lol: :rotfl: :lol:

Αν είναι κάπως έτσι τα πράγματα, τον καταλαβαίνω τον πόνο σου.

Tο πάθα και γω την πρώτη κ τελευταία φορά που αγόρασα από το συγκεκριμένο μαγαζί... :cry:

Το Mi note pro ομως, στην μισή τιμή των s7 και g5 και όχι του v10 (το οποίο επισης είναι άσχετο με το τι ρωτάει ο άνθρωπος, συμφωνα με το συλλογισμό σου), το πρότεινα γιατί είναι στα ίδια, πάνω-κάτω (και μη μου την πέσετε τώρα :p) , κυβικά με αυτά που έθεσε προς σύγκριση.

Μετα από έναν αριθμό 30-40 αγορών από Κίνα για γνωστούς κ φίλους, μόνο ένα παλιό umi zero (όνομα κ πραμα) είχε θέμα με την μπαταρία και αγοράστηκε για λογαριασμό απογόνου του Μητσοτάκη (κυριολεκτικά :lol:), οπότε το να έρθει με ελαττωματικη μπαταρία ήταν σχεδόν αναπόφευκτο! :lol:

Ευτυχώς η αγορά είχε πραγματοποιηθεί απ το εξαιρετικό vickmall το οποίο ήταν άψογο και τα τακτοποίησε όλα μόνο του (επιστροφή, αντικατάσταση και αποστολή πίσω σε μας σε χρόνο ρεκορ).

Πραγματικά δεν τα γράφω με καμιά πρόθεση αντιπαράθεσης, την προσωπική μου άποψη καταθέτω, γιατί μια διαφορά της τάξης των 280 ευρώ σε μια αγορά, γιατί γι αυτής της τάξης διαφορά μιλάμε και όχι των 100 ευρώ που αφορά το v10, είναι σημαντική στις μέρες μας.. ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι άσχετο το v10.

Όταν απάνταω σε κάτι που είναι άσχετο και η δίκη μου απάντηση αναπόφευκτα άσχετη θα είναι.

To xiaomi mi note pro, σου είπα και πριν ότι στα 280, τίμιο είναι.

Παρόλ' αυτά θα έδινε τα 100 συν & θα έπαιρνα το v10, που το θεωρώ μεγαλύτερο vfm, αυτήν τη στιγμή.

 

Ούτε εγώ τα γράφω με στόχο την αντιπαράθεση. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μεταξύ των 2 (G5 και S7 edge) είμαι, έχοντας περάσει από τα χέρια μου 3 LG (Optimus G: πραγματικά αλαγκάριστο UI, κακή μπαταρία / G2: σκυλί του πολέμου, δεν κόλησε ποτέ, άψογη μπαταρία / G4: κυριλάτο, γρήγορο, η καλλίτερη κάμερα ever αλλά προβληματικό).

 

Και εξηγούμαι: Τα προηγούμενα 2 LG μου δεν έβγαλαν ούτε κιχ. Το G4 έπαθε το γνωστό bootloop το οποίο όμως το αναγνώρισε αμέσως η LG και μου άλλαξε πλακέτα μέσα σε 4 ημέρες! Μετά από 2 μήνες με την νέα πλακέτα ξαναπροέκυψε πρόβλημα που το κινητό έσβηνε μόνο του και πάλι με συνοπτικές διαδικασίες η LG μου επιστρέφει το αρχικό ποσό αγοράς στο ακέραιο κρίνοντάς οτι είναι μη επισκευάσιμο. Μετά από αυτή την αντιμετώπιση έχω να πω μόνο τα καλλίτερα για την εξυπηρέτηση της LG μέσα από την προσωπική μου εμπειρία.

Και θα αγόραζα με κλειστά μάτια πάλι LG αλλά με χάλασε που η τελευταία μου συσκευή βγήκε τόσο προβληματική και τις 2 φορές προέκυψε μέσα στις γιορτές. Γι αυτό τώρα βλέπω και τα Samsung.

 

Από την άλλη, μπήκα και διάβασα στο νήμα του s7 και όλο προβλήματα και σκασμένους χρήστες διαβάζω... Για το G5 δεν έχω δει πολλά καθώς δεν έχει πολυκυκλοφορήσει ακόμη.

 

Οπτικά το S7 μου αρέσει πάντως και λίγο που το επεξεργάστηκα στο Πλαίσιο μου άρεσε το smoothness του. Θα περιμένω να φέρουν και το G5 για να αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι άσχετο το v10.

Όταν απάνταω σε κάτι που είναι άσχετο και η δίκη μου απάντηση αναπόφευκτα άσχετη θα είναι.

Ορίστε, πάλι το κάνεις και θα σε....χτυπήσω....:chair: :chair: :lol:

Η δική μου απάντηση, βάσει επιχειρημάτων, δεν ήταν άσχετη.

Πρότεινα κάτι σχεδόν αντίστοιχο στη μισή τιμή.

Η δική σου, κάτι το οποίο παραδέχτηκες και ο ίδιος, ήταν.... :lol: :lol: :lol:

Τι θέματα διάβασες στο s7?

Mόνο για το σήμα έχουν παραπονεθεί κάποιοι.

και για την τιμή...και για την τιμή.....:lol: :lol: :lol:

 

Υ.Γ. συνήθως κάνω και λίγο αρκετό χαβαλέ, μην τα πάρεις της μετρητοίς....;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...