Jump to content

Ποιο bridge μου προτείνετε;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω το 3com OfficeConnect ADSL Wireless 11g firewall router (3CRWE754G72-B) και θέλω να πάρω ένα bridge πάνω στο οποίο να συνδέω 3 υπολoγιστές ενσύρματα.

 

Ποιά μάρκα μου προτείνετε;;; Στην ελληνική αγορά παίζουν d-link, netgear και linksys... Δυστυχώς το bridge της 3com δεν έχει έρθει ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

gia ta dlink exw akousei genika arnitikes apopseis..

 

ta sugkekrimena den exoun provlima????

 

to linksys wrt54g apo oti kserw einai wireless broadband router. sto manual tou pou katevasa den anaferei kati gia bridging function

Link to comment
Share on other sites

gia ta dlink exw akousei genika arnitikes apopseis..

 

ta sugkekrimena den exoun provlima????

 

to linksys wrt54g apo oti kserw einai wireless broadband router. sto manual tou pou katevasa den anaferei kati gia bridging function

 

Όσο περνάει ο καιρός, τα dlink γίνονται και πιο μάπα...

 

To παλιό 900αρι (όχι το 900+) ήταν πάρα πολύ καλό, μετά βγήκε το 900+ revB (το RevA δεν το είδα ποτέ), που ήταν αξιοπρεπέστατο, μετά βγήκαν τα revC1 & revC2 που δεν ήταν τόσο καλά, αλλά ήταν λες και η dlink σαμποτάριζε επείτηδες τα firmware και δεν δούλευε τίποτα σωστά (δεν διάλεγες σωστά κεραίες, δεν κατέβαζε ισχύ, κλπ). Με το firmware που έχει φτιάξει ο acynonix στο awmn, δουλεούν μια χαρά και τα C1 & C2.

 

Το 810+ ήταν πάντα μια χαρά για μέσα στο σπίτι.

 

Σου έγραψα ότι για το wrt54g & wrt54gs της linksys πρέπει να αλλάξεις firmware. Με το μαμίσιο κάνει ελάχιστα πράγματα, με τα open source firmwares που κυκλοφωρούν κάνει παπάδες (αφού το έμαθα ο Χριστόδουλος και πήρε 1000 κομάτια :p )

 

Υπ' όψιν δεν χρειάζετε να παίξει σε bridge, μπορεί να παίξουν και απλά σαν client και να πέφτουν επάνω στο ΑΡ (ποιό ορθόδοξος τρόπος για διαφορετικές συσκευές).

Link to comment
Share on other sites

Όσο περνάει ο καιρός, τα dlink γίνονται και πιο μάπα...

 

Υπ' όψιν δεν χρειάζετε να παίξει σε bridge, μπορεί να παίξουν και απλά σαν client και να πέφτουν επάνω στο ΑΡ (ποιό ορθόδοξος τρόπος για διαφορετικές συσκευές).

 

Αν παίζει σαν client μπορώ να ρίξω πάνω του 3 υπολογιστές μέσω hub ή switch??

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς να βάλεις παραπάνω από έναν.

 

Το 810+ μάλιστα διαφημίζετε ως wireless bridge.

 

Για να καταλάβεις, έχουμε συνδέσεις ad-hoc (PC με PC), bridges (bridge με bridge ή και multibridge), και Inftastructure (ΑΡ με clients, όπου client είναι είτε το PC κατευθείαν είτε κάποια συσκευή που παίζει ως wireless to ethernet bridge ή απλά client).

 

 

Tώρα για το WPA, θα βάλεις WPA στο σπίτι σου ? :D Βάλε ένα μικρό WEP με 40bit κιόλας να μην σου τρώει ταχύτητα και είσαι μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

 

Tώρα για το WPA, θα βάλεις WPA στο σπίτι σου ? :D Βάλε ένα μικρό WEP με 40bit κιόλας να μην σου τρώει ταχύτητα και είσαι μια χαρά :)

 

Αν βάλω ένα wep (ακόμα και 128) σε λίγες ώρες μου το έχει σπάσει όποιος ξέρει λίγο από ασύρματα δίκτυα :alien:

 

Τώρα αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο ασφαλές θεωρείται το φιλτράρισμα των mac address από τον wireless router.... Γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω ένα wep (ακόμα και 128) σε λίγες ώρες μου το έχει σπάσει όποιος ξέρει λίγο από ασύρματα δίκτυα :alien:

 

Τώρα αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο ασφαλές θεωρείται το φιλτράρισμα των mac address από τον wireless router.... Γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό?

 

1) Το 128bit WEP ΔΕΝ σπάει σε λίγες ώρες, κλέβεις 1 πακέτο μονάχα, και μετά κάνεις brute force για να το σπάσεις, κάτι που θέλει απίστευτα πολύ χρόνο (εκτός άμα έχεις κανα cluster σπίτι σου :D ) Υπάρχει και άλλος τρόπος να σπάσει αλλά θέλει πολύ περισσότερες γνώσεις.

 

2) Υπάρχουν 2 είδη φιλτραρίσματος, το ένα είναι που κόβεις τους ανεπιθύμητους (οπότε άμα ξέρουν να αλλάξουν την mac address της κάρτας μπορούν να ξαναμπούν), είτε κόβεις τα πάντα εκτός από αυτά που θες (οπότε άμα ξέρει ο άλλος βρίσκει ποιές mac αφήνεις, και τις κάνει cloning, αρκεί να μην εκπέμπουν μετά και οι 2 και γίνει μπάχαλο).

 

3) Τα ασύρματα δίκτυα (όπως και τα ενσύρματα) δεν μπορούν να σου εξασφαλίσουν απόλυτη ασφάλεια, οπότε μην το πολυψάχνεις, τράβα βάλε ένα μικρό wep key, βάλε και mac filter με deny all, και θα είσαι εντάξη, πόσοι νομίζεις ότι θα προσπαθήσουν να σου χακάρουν ασύρματα το σπίτι σου ?....

Link to comment
Share on other sites

Είναι η παροιμία που λέει "φύλαγε τα ρούχα σου για να'χεις τα μισά"...

 

Απλά επειδή ήδη παίζε με wpa και mac filtering και δεν έχω πρόβλημα σκέφτηκα και το bridge να έπαιζε με τον ίδιο τρόπο..

 

Πάντως φίλε Papashark σε ευχαριστώ για την πλούσια πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η παροιμία που λέει "φύλαγε τα ρούχα σου για να'χεις τα μισά"...

 

Πολύ σοφή παροιμία ! :)

 

Πάντως θεωρώ τον ασφαλέστερο τρόπο την ύπαρξη Proxy server με το μοίρασμα ελεύθερου internet σε όποιον συνδεθεί, και μετά είτε με VPN, είτε με Vlan (multiple ssids), να περνάς εσύ ελεύθερα. Έτσι όποιος το βρει απλά μπαίνει και πέρνει λίγο ιντερνετ και δεν ασχολείτε με το να μπει πιο βαθειά. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σοφή παροιμία ! :)

 

Πάντως θεωρώ τον ασφαλέστερο τρόπο την ύπαρξη Proxy server με το μοίρασμα ελεύθερου internet σε όποιον συνδεθεί, και μετά είτε με VPN, είτε με Vlan (multiple ssids), να περνάς εσύ ελεύθερα. Έτσι όποιος το βρει απλά μπαίνει και πέρνει λίγο ιντερνετ και δεν ασχολείτε με το να μπει πιο βαθειά. ;)

 

Τώρα με έστειλες με τα proxy server, vpn και vlan :wacko:

 

Τα έχω ακουστά αλλά δεν έχω ιδέα πως μπορώ να τα στήσω... γνωρίζεις κανά site με σχετικό υλικό να του ρίξω μια ματιά?

Link to comment
Share on other sites

Egw pantws 8a se sumbouleva na akouseis tous sunergates apo to grafeio...sigoura autoi 3eroun kalutera!!!!!Pare kai ena WET54GS5 pou telika uparxei k sthn Ellada k ase tis mapes ta DLink!!!!!

 

A, kai peta thn DLink PCMCIA karta pou exeis na breis thn ugeia sou!!!!

 

Auta...ta leme

Link to comment
Share on other sites

:D

Egw pantws 8a se sumbouleva na akouseis tous sunergates apo to grafeio...sigoura autoi 3eroun kalutera!!!!!Pare kai ena WET54GS5 pou telika uparxei k sthn Ellada k ase tis mapes ta DLink!!!!!

 

A, kai peta thn DLink PCMCIA karta pou exeis na breis thn ugeia sou!!!!

 

Auta...ta leme

 

:) Οκ θα ακολουθήσω τη συμβουλή!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...