Jump to content

Samsung SGH-E700 / 710 / 715


eNeRGy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι μου.

Αν μπορείτε βοηθήστε με στο εξής:

Συνδέω το κινητό μου (Samsung E700) με το PC, μέσω του DataKit της Samsung. Έχω το τελευταίο software που έχει βγάλει η ίδια η Samsung.

Όμως δεν επικοινωνεί με τίποτα... :(

Το λειτουργικό που έχω είναι WinXP. Μήπως φταίει αυτό????

 

Παιδιά ...ΜΕ ΣΩΖΕΤΕ....!!!!! ;)

 

Σας ευχαριστώ όλους.....

Καλό καλοκαίρι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους ... Συγνώμη αν αυτό που θα ρωτήσω έχει ξαναειπωθεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες ήδη διάβασα κάποιες από αυτές και σχεδόν όλες του D500 αλλά μπορεί να μου ξέφυγε.

Έχω το Ε710 με αλλαγμένο firmware (gmat edition :) ). Με το Easy GPRS επικοινωνεί κανονικά μέσω καλωδίου...Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να κάνω export το address book. Τα επιλέγω όλα το κάνω είτε Export σε CSV είτε σε outlook αλλά δημιουργείται ένα κενό αρχείο το οποίο περιέχει μόνο τα headers δηλαδή Name , Telephone κ.τ.λ. Τι μπορεί να παίζει?

 

Λέτε να φταίει το firmware ή το ότι δεν χρησιμοποιώ Outlook αλλά Thunderbird οπότε δεν το βρήσκει σαν default πρόγραμμα για να το χρησιμοποιείσει για το export ...

 

Thanks :)

A.T
Link to comment
Share on other sites

Shorin to problhma sou einai polu aplo....

 

auto pou sumbainei einai oti prospa8eis na kaneis export thn main view to address book sou.

ti prepei na kaneis?

epele3e katw aristera to sim directory... kanta export

epele3e to phone directory...... kanta export.

 

 

gia na eukoluneis thn zwh sou 8a sou proteina pr wta na kaneis copy to phone directory ston sim directory h' akoma kalutera move.. etsi 8a exeis oleas tis epafes sou sthn sim (h' an protimas sthn suskeuh) kai 8a kaneis export mono ena directory... kata sunaipeia 8a exeis kai mono ena arxeio san back up...

 

elpizw na boh8hsa...

Ρίξτε μια ματιά και εδώ, ίσως υπάρχει κάτι που σας ενδιαφέρει:

http://users.panafonet.gr/giannarisd

Link to comment
Share on other sites

Verdin thanks a lot...Τώρα πάω να το δοκιμάσω.. Έτσι κι αλλιώς μόνο στη συσκευή τα έχω . 400 ονόματα δεν χωράνε στην κάρτα μου...

 

Τα λέμε σε 10 λεπτάκια .. :)

A.T
Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑαααααααααααααααααααααααααααααααα ... Τώρα το έπιασα ...! Οκ έπαιξε κανονικά....

 

Ερώτηση 2 (Πάει καλύτερα στο D500 thread αλλά δεν πειράζει): Αν συνδέσω το D500 μου με καλώδιο ή υπέρυθρες θα τα πάρει κανονικά με import ή θα μου κάνει τπτ χαζά?

 

Thanks και πάλι...

A.T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έχω 2 ερώτησεις...

1.Υπάρχει περίπτωση με κάποια αναβάθμιση στο firmware να κρατιέται το μήνυμα που γράφω, στην προσωρινή μνήμη του τηλεφώνου αν καταλάθος βγω απο το "Write new"? (Οπως γίνεται στα ΝΟΚΙΑ π.χ)

 

2.Υπάρχει καποιο πρόγραμμα που να υποστηρίζει "uploading" παιχνιδιών απο το pc?

 

Συγχαρητήρια για το forum...Πολυ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Επειδη καποιοι με ρωτησαν, αυτο ειναι το film με τις δυο οθονες και το ακουστικο. Η καμερα συνδεεται πανω σε φισακι πανω στο film, αρα δε χρειαζεται αντικατασταση.

Επισης το film κοβεται στο σημειο που ανοιγοκλεινει το πορτακι, και ΔΕΝ επισκευαζεται το ιδιο

 

Paidia exw kai gw to idio problhma kai auto einai sto flexi cable to opoio dustuxws enw exei sto internet 20-25euro h samsung den to episkeuazei para mono me allagh o8onhs. Bebaia den tous kathgorw giati einai mia duskolh diadikasia na to apokollhseis kai akoma kai meis sto EMP kollwsame ligo...etsi sou allazoun me 130 euro kai thn o8onh mazi...

 

Kanonika afou to kseroun 8a eprepe na to allazoun estw kai me anaklhsh prolhptika se ola ta e700 ean 8elei h samsung na 8ewreitai sobarh etairia kai na mhn prospa8ei na se klepsei paizontas me tis meres ths egguhshs.

 

ean kapoios 8elei mporw na tou dwsw perissotera sources (pou einai available outws h allws free apo to net)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω και 6 μηνες πηρα το D500. Κολλημενος με τα Samsung βλεπετε! :D

Ευτυχως στα νεα μοντελα, οπως και το δικο μου, δεν χρειαζεται πλεον να αλλαξεις το φιλμ μαζι με τις οθονες και οτι αλλο ηταν κολλημενο πανω τους οπως στο Ε700, Ε710, Ε330... Υπαρχει φισακι και στο κατω μερος (στην μητρικη) και στο κινητο μερος. (Οθονη και λοιπα) Ετσι πεφτει πολυ το κοστος αντικαταστασης σε περιπτωση βλαβης του flexi cable. Με 20 ευρω γινεται αντικατασταση του. Ευγε samsung, μαθαινεις απο τα λαθη σου! :D

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει ακόμα το Ε700 και δεν έχει εγγύηση με το γνωστό πρόβλημα του ribbon flexi cable και ενδιαφερεται για την επισκευή εκτός samsung που θέλουν το άπίστευτο 130+ ευρώ ας επικοινωνήσει μαζί μου μια και ετοιμάζομαι να παραγγείλω το ανταλακτικό από Αγγλία με κόστος 7 λίρες (10ευρώ + 10 ευρώ έξοδα αποστολής).

 

Βέβαια η αλλαγή του θέλει εξειδικευμένο προσωπικό (ειδ. εργαλεία, κολλητήρια) που μπορεί κάποιος να μην έχει, οπότε δίνει 20 ευρώ για τον κόπο σε ένα παιδί στο ΕΜΠ και το ετοιμάζει ένα Σ/Κ.

 

Εάν κάποιος ενδιαφέρεται υπάρχει επίσης έτοιμο το ανταλλακτικό με την οθώνη κολλημένη στο καλώδιο (το ίδιο κιτ που βάζει και η samsung και το χρεώνει 130 ευρώ) με 30λίρες (50 ευρώ).

 

Εαν κάποιος ενδιαφέρεται μπορούμε να παραγγείλουμε μαζι για καλύτερες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
kalispera mia erotisi epeidi exo provlima me tin phoni kai to piga ston germano kai mou eipan oti ha mou allajoun olo to portaki kai zitan ta trela tous !jerei kaneis pou mporo na vro kapio pio ftino se magazi thessalonikis einai anagki!:( :( :( :( :( :!:

[sIGPIC][/sIGPIC]

MY HPI RS4 3.........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Το δικό μου έχει σπάσει στα 2. Πληκτρολόγιο - οθόνη. Η οθόνη όμως αν εξαιρέσουμε πως έχει αποκολληθεί από το πληκτρολόγιο δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Μπορεί να μη γίνεται, αλλά αν τη χρειάζεσαι και είσαι από Θεσσαλονίκη μπορώ να στη δόσω.

 

Και κάτι ακόμη.

 

Αν αγοράσω καλώδιο σύνδεσης με pc (USB), θα μπορέσω να μεταφέρω sms στο pc?

 

Τα καλώδια σύνδεσης πωλούνται με σχετικό software cd. Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό ή προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο software (πχ. κάποιο της Samsung)?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει σπάσει στα 2. Πληκτρολόγιο - οθόνη. Η οθόνη όμως αν εξαιρέσουμε πως έχει αποκολληθεί από το πληκτρολόγιο δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Μπορεί να μη γίνεται, αλλά αν τη χρειάζεσαι και είσαι από Θεσσαλονίκη μπορώ να στη δόσω.

 

Και κάτι ακόμη.

 

Αν αγοράσω καλώδιο σύνδεσης με pc (USB), θα μπορέσω να μεταφέρω sms στο pc?

 

Τα καλώδια σύνδεσης πωλούνται με σχετικό software cd. Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό ή προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο software (πχ. κάποιο της Samsung)?

 

καλημερα! ειμαι Πειραια δυστυχως....αλλα να σε ρωτησω...ποσο χρεωνεις την οθονη μονο?? ισως το κανονισουμε ταχυδρομικα.

τωρα για το αλλο που ρωτας εχω να σου πω το εξης απο την εμπειρια μου. το προ-προηγουμενο κινητο μου ηταν το Ε700 και ηθελα και γω να μεταφερω μηνυματα αλλα δυστυχως απο οσο θυμαμαι δεν το ειχα καταφερει. το μονο που εκανα ηταν να γραφω μηνυματα και να τα στελνω μεσω υπολογιστη απο το προγραμματακι της samsung ή τελοσπαντων απο το software του καλωδιου. να φανταστεις καποια στιγμη ειχα προσπαθησει να κανω copy-paste τα αποθηκευμενα μηνυματα απο το κινητο σε notepad στον υπολογιστη αλλα αυτα που ηταν σε ελληνικα και οχι σε greeklish μετατρεποταν με την επικολληση σε μη αναγνωσιμους χαρακτηρες και συμβολα....τωρα βεβαια επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με samsung κινητα ισως να ξερουν οι χρηστες samsung κατι παραπανω. θα απαντησουν πιστευω :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς απ'ότι κατάλαβα δεν σου είναι χρήσιμη η οθόνη. Αν δεις τη φωτογραφία, το "καλώδιο" που συνδέει την οθόνη με το πληκτρολόγιο είναι κολλημένο πάνω στην οθόνη. Και στη δικιά μου οθόνη, αφού έχει αποκολληθεί πλήρως από το υπόλοιπο κινητό, αυτό το "καλώδιο" έχει κοπεί... :O

 

http://users.forthnet.gr/the/keithflynt/a4_2.jpg

 

Δεν ρώτησα κανέναν ειδικό. Ίσως μπορεί να αντικατασταθεί...

Αν θέλεις ψάξτο και πες μου αν σε ενδιαφέρει. ;)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Enas filos exei ena e700 kai tou parousiazei to eksis provlima den mporei na patisei kanena allo koumpi ekto apo to kokkino me to opoio anoigei kai kai kleinei to kinito. To kinito tou mallon exei pesei se nera. To anoikse to to katharise me oinopneuma alla den egine tipota. Mporei kapoio na boithisei?
Link to comment
Share on other sites

geias sas paidia!!exw to ekshs problhma exei h aderfh mou to samsung E710 ths vodafone alla mesa exei karta cosmote kai den mporei na dexetai h na stelnei mms.kserete kapoia lush mhpws allaksw tis ruthiseis??thanks:rolleyes:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
geias sas paidia!!exw to ekshs problhma exei h aderfh mou to samsung E710 ths vodafone alla mesa exei karta cosmote kai den mporei na dexetai h na stelnei mms.kserete kapoia lush mhpws allaksw tis ruthiseis??thanks:rolleyes:

Ειχα το ιδιο προβλημα.Ευτυχως δε χρειαστηκε να το ψαξω γιατι αλλαξα συνδεση (εντελως συμπτωματικα) και το προβλημα λυθηκε δια μαγειας:lol:

Link to comment
Share on other sites

geias sas paidia!!exw to ekshs problhma exei h aderfh mou to samsung E710 ths vodafone alla mesa exei karta cosmote kai den mporei na dexetai h na stelnei mms.kserete kapoia lush mhpws allaksw tis ruthiseis??thanks:rolleyes:

Τα κινητά με μενού Vodafone Live φίλε μου, δεν είναι απολύτως συμβατά με υπηρεσίες άλλων παροχέων.

Για αυτό δεν μπορείς να περάσεις τις ρυθμίσεις για τα MMS ουτε της cosmote αλλα ούτε και της TIM...

Δε γίνεται τίποτα, πρέπει να επέμβεις στο λογισμικό του κινητού...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια από κάποιον με Ε700.

 

Η οθόνη μου είναι τελείως νεκρή και θέλω ακριβώς τα πλήκτρα που πρέπει να πιέσω για να ενεργοποιήσω τις υπέρυθρες! Θα με σώσετε!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

george

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Πήγα 50 σελίδες πίσω αλλά το βρήκα:O :O :p

Ξέρει κανείς σε ένα ε710 πως πάνε τα sms αυτόματα στο τηλέφωνο και οχι στην sim?thanks:O :)

 

Όπως σε όλα τα Samsung φίλε μου!

Γεμίζεις την κάρτα sim και πάνε αναγκαστικά στο τηλεφωνο!:lol:

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Όπως σε όλα τα Samsung φίλε μου!

Γεμίζεις την κάρτα sim και πάνε αναγκαστικά στο τηλεφωνο!:lol:

 

 

 

Φτου και κάθομαι και σβήνω. :O :p Ναι αλλά όποτε έρχεται μήνυμα μου βγάζει ανεπαρκής μνήμη κάρτας sim .Απλά το αφήνω? :worry: Σε ευχαριστώ παρά πολύ.:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-E700 / 710 / 715

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...