Jump to content

Πρόβλημα με εισαγωγή αριθμών σε πρόγραμμα (Ελληνικό)


GiorgosH
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μια εφαρμογή που χρησιμοποιούμε στην εταιρεία, παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα:

 

Σε πεδιά αριθμών εάν χρησιμοποιήσουμε την τελεία (del) που βρίσκεται στα δεξιά του πληκτρολογίου, την διαβάζει σαν κόμμα και πρέπει αναγκαστικά να εισαχθει η τελεία με το πλήκτρο δίπλα στο Μ.

 

Επίσης., σε άλλα πεδιά δεν μπορούμε καν να εισάγουμε αριθμούς απο τα δεξιά του πληκτρολογίου, παρά μόνο απο τη σειρά αριθμών πάνω απο τα γράμματα...

 

Έχετε ιδέα πως μπορούν να λυθούν μήπως τα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Για τους αριθμούς στα δεξιά του πληκτρολογίου πάτα το Num Lock πρέπει ναι είναι αναμένο, είναι πάνω από το 7 συνήθως. Για την τελεία δεν ξέρω τι γίνεται ίσως έχει σχέση στα Ελλήνικα με το οτι θεωρούμε υποδιαστολή το κόμα εμείς ενω στο αγγλικά είναι η τελεία.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως έχω αναμμένο το NUM Lock.. Lol...

Απλά είναι το πεδίο τέτοιο που δεν δέχεται εισαγωγή αριθμών απο κει...

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο πρόβλημα ...

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου με την τελεία και το κόμμα, πάντως πιθανόν να είναι θέμα της Ελληνικής κωδικοποίησης που χρησιμοποιείται και να μπορεί να διορθωθεί με

Control Panel- Regional and Language Options - Reginal Options - Customize

και εκεί θα αλλάξεις το decimal point μεταξύ κόμματος και τελείας.

 

Το δεύτερο πρόβλημα σου είναι αρκετά περίεργο. Τι είδους πρόγραμμα είναι? Ειναι custom made για την εταιρία? Είναι commercial?

 

Φιλικά

V.

Opinions are like assholes.... everybody has one!
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει override το num lock και δεν βγάζει αριθμούς, τότε δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι, όχι τουλάχιστον από το λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

Είναι retail πρόγραμμα αλλά απ' όσο είδα συνέβαινε μόνο σε ένα σταθμο εργασίας οπότε μάλλον φταίει το μηχάνημα...

 

Το δοκίμασα αυτο με το Regional Settings αλλά έτσι στα ποσά (τιμές. κτλ κτλ) γίνεται μπέρδεμα αφού τισ χιλιάδες τις κανε δεκαδικά.

 

 

Παρατήρησα πως όταν η γλώσσα είναι στα Ελληνικά τότε την εμφανίζει σαν κόμμα, ενώ όταν το γυρόζω στα Αγγλικά τότε την εισάγει κανονικά.... Σας λέει κάτι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...