Jump to content

Κινητό με μεγάλη οθόνη και καλή αυτονομία


kostas_pr_mp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

ψάχνω για κινητό με μεγάλη οθόνη, τουλάχιστον 5,5'' και με καλή αυτονομία. Το χρειάζομαι για σερφάρισμα εκτός σπιτιού, κανένα παιχνιδάκι και λοιπές εργασίες όπως ημερολόγιο, notes, gps που και που κτλ. Με ενδιαφέρει να μπορώ να διαβάζω ebooks όταν θα είμαι σε μετρό. Έχω iphone 4s αλλά πλέον η μικρή του οθόνη δεν με εξυπηρετεί. Το budget μου είναι περίπου 300 ευρώ και γι' αυτό δεν μπορώ ούτε να πλησιάσω σε iphone 6 plus. Προτιμώ αγορά από Ελλάδα και να έχει καλή εγγύηση γιατί τα μάτια μου έχουν δει πολλά. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή που κάνεις μόνο στο "κανένα παιχνιδάκι" ίσως σε χαλάσει λίγο. Όχι ότι δεν έχει παιχνίδια, έχει πολλά και αξιόλογα, αλλά σε καμία περίπτωση την ποικιλία του iOS που έχεις συνηθίσει. Κατά τα άλλα πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις με βαση τις ανάγκες σου όπως τις περιγράφεις.
Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή που κάνεις μόνο στο "κανένα παιχνιδάκι" ίσως σε χαλάσει λίγο. Όχι ότι δεν έχει παιχνίδια, έχει πολλά και αξιόλογα, αλλά σε καμία περίπτωση την ποικιλία του iOS που έχεις συνηθίσει. Κατά τα άλλα πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις με βαση τις ανάγκες σου όπως τις περιγράφεις.

Ναι, βλέπω ότι γενικά τα windows είναι πολύ πίσω σε επίπεδο και πλήθος εφαρμογών σε σχέση με το iOS και το android και με ανησυχεί μήπως δεν βρω τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ στο iOS και γι' αυτό λέω να κατευθυνθώ προς android που ίσως να καταφέρω να βρω κάτι αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Τότε δες τα εξαιρετικά samsung j5 κ huawei p8 lite apo Ελλάδα & xiaomi Redmi note 2 (πιο φθηνά) ή note 3 (πιο ακριβά, πιο "premium", 4000mah μπαταρία) από Κίνα...;)

 

Συγγνώμη, δεν είδα το μπάτζετ...huawei p8 λίγο πάνω απ' το μπάτζετ σου...

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Θα χάσεις πολλά άλλα βέβαια αν πας σε android με κυριότερο την ησυχια σου μιας και έρχεσαι από iOS. Μπες στο site της ms και δες τις εφαρμογές μπας και σε καλύπτουν. Αν όχι, προσωπικά θα έκανα υπομονή μέχρι να μπορώ να ξαναπάρω iphone.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η "απολυτοτητα" ώρες ωρες, σπάει κόκαλα! :X

 

Ποιά απολυτότητα; Του είπα να δει το wp, αλλιώς να ξαναπροσπαθήσει για iphone.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δες τα εξαιρετικά samsung j5 κ huawei p8 lite apo Ελλάδα & xiaomi Redmi note 2 (πιο φθηνά) ή note 3 (πιο ακριβά, πιο "premium", 4000mah μπαταρία) από Κίνα...;)

 

Συγγνώμη, δεν είδα το μπάτζετ...huawei p8 λίγο πάνω απ' το μπάτζετ σου...

 

Ωραίο το huawei p8 και από είδα είναι γύρω στα 330 ευρώ. Πολύ καλά χαρακτηριστικά αλλά δεν ξέρω από service πως τα πάει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα χάσεις πολλά άλλα βέβαια αν πας σε android με κυριότερο την ησυχια σου μιας και έρχεσαι από iOS. Μπες στο site της ms και δες τις εφαρμογές μπας και σε καλύπτουν. Αν όχι, προσωπικά θα έκανα υπομονή μέχρι να μπορώ να ξαναπάρω iphone.

Πολύ καλό το iOS αλλά έχουν ξεφύγει με τις τιμές. Δεν ξέρω αν πλέον αξίζει να δώσεις 800 και 900 ευρώ για ένα κινητό, για μένα πάντα. Σίγουρα το android έχει και καλά χαρακτηριστικά όπως το ραδιόφωνο ή η ευκολία να του περάσεις τραγούδια για να τα ακούσεις στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά απολυτότητα; Του είπα να δει το wp, αλλιώς να ξαναπροσπαθήσει για iphone.

 

Ρε φιλε, αφού θα έκανες υπομονή μέχρι να μπορούσες να ξαναπάρεις iphone! :lol: :rotfl: :p

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το iOS αλλά έχουν ξεφύγει με τις τιμές. Δεν ξέρω αν πλέον αξίζει να δώσεις 800 και 900 ευρώ για ένα κινητό, για μένα πάντα. Σίγουρα το android έχει και καλά χαρακτηριστικά όπως το ραδιόφωνο ή η ευκολία να του περάσεις τραγούδια για να τα ακούσεις στο δρόμο.

 

Το θέμα είναι ότι αυτά τα εχουν και τα windows χωρίς τα κουσούρια του android (lag, απουσία αναβαθμίσεων -> κενά ασφαλείας, malware, κτλ). Το μειονέκτημα των win είναι το πλήθος των εφαρμογων, αν και αυτό ήδη διορθώνεται με τα win 10. Τίποτα τέλειο δεν υπάρχει, ο καθένας σταθμιζει τις ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...