Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Huawei Nexus 6P


djkostas20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι έτσι θα πρέπει να είναι από την στιγμή που δεν ετρεξες τις εντολές για systemless,άντε τώρα ξετιναξε το στα φλασαρισματα
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά ή εφαρμογή υπηρεσίες exchange από εχθες μου πίνουν τη μπαταρία μετά από update 8,7 mb . καμία ιδέα ; Είμαι με την pure 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε κανενα restart μπες recovery κανένα wipe cashe εντάξει σκαλωνει καμία φορά και αυτό
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν χρησιμοποιεί xposed και amplify μην κάνει update τα facebook και messenger. Τα νέα update έχουν bug με ένα wakelock που κάνει report τα bugs των προγραμμάτων.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν χρησιμοποιεί xposed και amplify μην κάνει update τα facebook και messenger. Τα νέα update έχουν bug με ένα wakelock που κάνει report τα bugs των προγραμμάτων.

Λέω κι εγώ, τι διάολο δεν έκατσε καλά, μέχρι που απενεργοποίησα από app ops το keep awake για να συνέλθει..

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που τα έκανα update εχθες το πρωί τελείωσα την ημέρα με 7ωρες sot και ένα 10% να απομένει για να το παρακολουθησω και σήμερα
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό ή αλήθεια είναι ότι ήθελε μια κάποια διαδικασία να φλασαρεις Franco τώρα τα πράγματα έγιναν απλά ,ελπίζω το παράδειγμα του να ακολουθήσει και ο dev των layers μιας και τα προβλήματα τους κυρίως στην απεγκατασταση τους και το πως επηρεάζουν την επόμενη ρομ που φλασαρεις οδήγησαν πολλές ρομ να τα εγκαταλείψουν και να στραφούν στην cmte
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό ή αλήθεια είναι ότι ήθελε μια κάποια διαδικασία να φλασαρεις Franco τώρα τα πράγματα έγιναν απλά ,ελπίζω το παράδειγμα του να ακολουθήσει και ο dev των layers μιας και τα προβλήματα τους κυρίως στην απεγκατασταση τους και το πως επηρεάζουν την επόμενη ρομ που φλασαρεις οδήγησαν πολλές ρομ να τα εγκαταλείψουν και να στραφούν στην cmte

Στέφανε αυτό με τα layers δεν το βλέπω για σύντομα, ο dev των layers δείχνει ότι έχει αργό response, γιαυτό και η στροφή αρκετών στην λύση cmte, και να σου πω εγώ την προτιμώ την cmte... Πολύ ποιο user friendly, τα layers ειναι υποσχόμενα αλά θέλουν δουλειά ακόμα.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Χάρη Συμφωνώ ή cmte βρίσκεται ένα επίπεδο πιο πάνω εδώ παραδοσιακά

" κάστρα" των layers (chroma,pure) σκέφτονται την αλλαγή σε cmte

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Μπα συνεχίζει.. Μόνιμα awake..

Πρέπει να κάνεις limit 2 συγκεκριμένα wakelocks.

 

*job*/com.facebook.orca/com.facebook.bugreporter.scheduler.LollipopService

 

*job*/com.facebook.katana/com.facebook.bugreporter.scheduler.LollipopService

 

τα οποία τρέχουν ασταμάτητα.

 

Αν γουγλάρεις θα δεις ότι έχει γεμίσει με θέματα παντού σχετικά με το νέο αυτό wakelock του bugreporter.

 

Μάλιστα εγώ δοκίμασα ανά απενργοποιησω γενικά τα services που έχουν να κάνουν με bug report αλλά μετά δεν λειτουργούσαν οι εφαρμογές και είχαν FCs.

 

 

Χάρη Συμφωνώ ή cmte βρίσκεται ένα επίπεδο πιο πάνω εδώ παραδοσιακά

" κάστρα" των layers (chroma,pure) σκέφτονται την αλλαγή σε cmte

 

Είμαι ο μόνος που δεν έχω θέμα με τα layers ρε παιδιά?? Τώρα με domination layer theme και όλα δουλεύουν τέλεια. Και inverted.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θέμα δεν έχεις αν ακολουθησεις κάποια διαδικασία ,αλλά πολλοί κάνουν ας πούμε back up την ρομ τους χωρίς προηγούμενος να σβήσουν τα layers και όταν κάνουν restore τους δημιουργεί προβλήματα, επίσης αν δεν διαγράψεις τα overlays από τον vendor όταν φλασαρεις μια καινούργια ρομ μένουν κατάλοιπα και δημιουργούν προβλήματα καθώς ακόμα και με clean flash δεν απεγκαθιστανται
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που τα έκανα update εχθες το πρωί τελείωσα την ημέρα με 7ωρες sot και ένα 10% να απομένει για να το παρακολουθησω και σήμερα

Πως τα καταφέρνεις και πιάνεις τέτοια νούμερα!

Εγώ βγάζω 4.30 ώρες sot, χωρίς data καθόλου μόνο με WiFi, ένα ολόκληρο 24ωρο βέβαια ανοιχτό το τηλέφωνο, και το βράδυ σε αναμονή ήταν σε airplane mode (έχασε 1-2%). Εφαρμογές νορμάλ όχι παιχνίδια, gps ή άλλες ενεργοβορες εφαρμογές.

Είμαι στην τρίτη φόρτιση της συσκευής, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε τόσο μεγάλη διαφορά.

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Πως τα καταφέρνεις και πιάνεις τέτοια νούμερα!

Εγώ βγάζω 4.30 ώρες sot, χωρίς data καθόλου μόνο με WiFi, ένα ολόκληρο 24ωρο βέβαια ανοιχτό το τηλέφωνο, και το βράδυ σε αναμονή ήταν σε airplane mode (έχασε 1-2%). Εφαρμογές νορμάλ όχι παιχνίδια, gps ή άλλες ενεργοβορες εφαρμογές.

Είμαι στην τρίτη φόρτιση της συσκευής, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε τόσο μεγάλη διαφορά.

Φιλε μου... 4.30 ώρες sot σε 24 ώρες αναμονή είναι καλό νούμερο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρέπει να κάνεις limit 2 συγκεκριμένα wakelocks.

 

*job*/com.facebook.orca/com.facebook.bugreporter.scheduler.LollipopService

 

*job*/com.facebook.katana/com.facebook.bugreporter.scheduler.LollipopService

 

τα οποία τρέχουν ασταμάτητα.

 

Αν γουγλάρεις θα δεις ότι έχει γεμίσει με θέματα παντού σχετικά με το νέο αυτό wakelock του bugreporter.

 

Μάλιστα εγώ δοκίμασα ανά απενργοποιησω γενικά τα services που έχουν να κάνουν με bug report αλλά μετά δεν λειτουργούσαν οι εφαρμογές και είχαν FCs.

 

 

 

 

Είμαι ο μόνος που δεν έχω θέμα με τα layers ρε παιδιά?? Τώρα με domination layer theme και όλα δουλεύουν τέλεια. Και inverted.

Φιλε Κώστα ο τρόπος απεγκαταστασης είναι απλά τραγικός, και μόνο που πρέπει να κάνω απεγκατασταση για να περάσω άλλο θέμα είναι tragic, και αν δεν κάτσει κάτι καλά και σου κάνει bootloop? Αντε μπες recovery πήγαινε στο ventor για να τα σβηνεις ένα ένα... Δλδ παιδιά εντάξει... Ποιο δυσχρηστος πεθαινεις.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Πως τα καταφέρνεις και πιάνεις τέτοια νούμερα!

Εγώ βγάζω 4.30 ώρες sot, χωρίς data καθόλου μόνο με WiFi, ένα ολόκληρο 24ωρο βέβαια ανοιχτό το τηλέφωνο, και το βράδυ σε αναμονή ήταν σε airplane mode (έχασε 1-2%). Εφαρμογές νορμάλ όχι παιχνίδια, gps ή άλλες ενεργοβορες εφαρμογές.

Είμαι στην τρίτη φόρτιση της συσκευής, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε τόσο μεγάλη διαφορά.

Το τηλέφωνο βγαίνει από την πρίζα στις 7 και μπαίνει 12 1 τη νύχτα πάλι όλη μέρα data 4g ανοιχτά WiFi ανοιχτό μόνιμα είναι εκτός πρίζας 16 ώρες περίπου την ημέρα, ή αυτονομία της συσκευής είναι πολύ καλή από μόνη της βοηθάει και elementalx είναι ή αλήθεια

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά τώρα??? Data on, sync on πάντα, wifi ανοιχτό όταν είμαι σπίτι, κλειστό όταν είμαι έξω, πάντα 3G ανοιχτό, ΠΟΤΕ airplane mode και βγάζω 4-5 ώρες αναλόγως και τις ώρες ομιλίας. από 15-60 λεπτά σε 36 ώρες μπαταρίας. Χρήση είναι για 2 Gmail, Facebook, fb messenger, insta, twitter, viber, tapatalk, news apps, sms, τηλέφωνα, και browsing(όχι τρελό καθώς τα περισσότερα τα έχω σε εφαρμογές).

 

Φιλε Κώστα ο τρόπος απεγκαταστασης είναι απλά τραγικός, και μόνο που πρέπει να κάνω απεγκατασταση για να περάσω άλλο θέμα είναι tragic, και αν δεν κάτσει κάτι καλά και σου κάνει bootloop? Αντε μπες recovery πήγαινε στο ventor για να τα σβηνεις ένα ένα... Δλδ παιδιά εντάξει... Ποιο δυσχρηστος πεθαινεις.

 

Όλα αυτά μπορώ να συμφωνήσω αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα. Και στην τελική δεν μου είναι τίποτα να πάω και να κάνω διαγραφή το layer που γνωρίζω ότι έχει θέμα. Για μένα δεν είναι καν μεγάλη διαδικασία. Θα μπορούσε να είναι πιο εύχρηστο αλλά και πάλι εγώ προσωπικά δεν βλέπω τίποτα το αρνητικό στα layers. Να μην πω είμαι φαν. Φυσικά δεν ειμαι ενάντια στην CM theme engine απλώς λέω.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά τώρα??? Data on, sync on πάντα, wifi ανοιχτό όταν είμαι σπίτι, κλειστό όταν είμαι έξω, πάντα 3G ανοιχτό, ΠΟΤΕ airplane mode και βγάζω 4-5 ώρες αναλόγως και τις ώρες ομιλίας. από 15-60 λεπτά σε 36 ώρες μπαταρίας. Χρήση είναι για 2 Gmail, Facebook, fb messenger, insta, twitter, viber, tapatalk, news apps, sms, τηλέφωνα, και browsing(όχι τρελό καθώς τα περισσότερα τα έχω σε εφαρμογές).

 

 

 

Όλα αυτά μπορώ να συμφωνήσω αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα. Και στην τελική δεν μου είναι τίποτα να πάω και να κάνω διαγραφή το layer που γνωρίζω ότι έχει θέμα. Για μένα δεν είναι καν μεγάλη διαδικασία. Θα μπορούσε να είναι πιο εύχρηστο αλλά και πάλι εγώ προσωπικά δεν βλέπω τίποτα το αρνητικό στα layers. Να μην πω είμαι φαν. Φυσικά δεν ειμαι ενάντια στην CM theme engine απλώς λέω.

Δεν είναι για όλους όμως φίλε Κώστα, γιαυτό και έχουν στραφεί στην λύση της cm.

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μην πέσεις πάνω σε layer προβληματικό φαντασου κάποιον χωρίς μεγάλη εμπειρία να πέσει σε κάνα bootloop θα τα χρειαστεί για τα καλά , και εγώ με magpie δεν έιχα πρόβλημα αλλά ο dev ασχολείται και είναι και πολύ πρόθυμος με πμ να σου λύσει όλα τα θέματα
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα layers, εγώ έχω το timberwolf που ο developer πλέον το έχει σταματήσει και φτιάχνει το magpie που λέει ο stef παραπάνω. Για να αλλάξω το θέμα τι ακριβώς κάνω? Μπαίνω στο layers manager, και κάνω uninstall το θέμα που έχω τώρα, και μετά install το θέμα που θέλω? Κοιτούσα και εγώ το magpie αλλά έχει ολόκληρη σελίδα για να το βάλεις χαχαχ
Link to comment
Share on other sites

Το timperwolf υπάρχει ήδη στο magpie αυτό έχω και εγώ πήγαινε στον layers manager κάνε απεγκατασταση από εκεί και μετά hard reboot όχι soft που σου προτείνει,μόλις bootαρει πήγαινε με ένα root explorer στο συσκευή/system/vendor/και δες αν έχεις εκεί φάκελο overlays αν ναι διέγραψε τον εναλλακτικά πήγαινε twrp advance wipe system vendor overlays και κάνε διαγραφή από εκεί
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Το timperwolf υπάρχει ήδη στο magpie αυτό έχω και εγώ πήγαινε στον layers manager κάνε απεγκατασταση από εκεί και μετά hard reboot όχι soft που σου προτείνει,μόλις bootαρει πήγαινε με ένα root explorer στο συσκευή/system/vendor/και δες αν έχεις εκεί φάκελο overlays αν ναι διέγραψε τον εναλλακτικά πήγαινε twrp advance wipe system vendor overlays και κάνε διαγραφή από εκεί

Και μετά από αυτό κανονικά download αυτό που θέλω και εγκατάσταση? Γενικότερα αυτό πρέπει να κάνω κάθε φορά? Πολύ μπερδεψοδουλεια τελικά τα layers ειδικά αν μπλέξεις σε bootloop απ ότι διάβασα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τα κάνω αυτά... Unistall -> Soft reboot -> Apply new layers -> Soft reboot WIN. Αν παρουσιαστεί bootloop ξέρω ότι έκανα apply κάτι που δεν έπρεπε οπότε reboot στο recovery, delete ovelays folder από vendor και reboot system και ξανα βάζω το θέμα που θέλω πιο προσεχτικά για να βλέπω τι αλλάζω και τι όχι. Και αν έχει οδηγίες για την εγκατάσταση ο dev τις διαβάζω ΟΛΕΣ!!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...