Jump to content

Windows 10 & Ubuntu σε 2 δίσκους


alfa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλές γιορτές.

Έχω έναν Vaio i7 4gb ram & 120ssd,

Έχω και μια βάση εξωτερική για βάλε βγάλε δίσκους, αυτό που θέλω είναι σε έναν εξωτερικό δίσκο να περάσω τα Ubuntu, απλά επειδή κάνω εναλλαγές δίσκων φοβάμαι μην έχω πρόβλημα στο μπουταρισμα αν ανοίξω τον υπολογιστή χωρίς να έχω πάνω τον δίσκο των Ubuntu.

Έχει κανείς δοκιμάσει κάτι τέτοιο; θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλές γιορτές.

Έχω έναν Vaio i7 4gb ram & 120ssd,

Έχω και μια βάση εξωτερική για βάλε βγάλε δίσκους, αυτό που θέλω είναι σε έναν εξωτερικό δίσκο να περάσω τα Ubuntu, απλά επειδή κάνω εναλλαγές δίσκων φοβάμαι μην έχω πρόβλημα στο μπουταρισμα αν ανοίξω τον υπολογιστή χωρίς να έχω πάνω τον δίσκο των Ubuntu.

Έχει κανείς δοκιμάσει κάτι τέτοιο; θα έχω πρόβλημα;

 

Πρόβλημα στο bootarισμα των windows δεν θα έχεις.

Πρόβλημα στο bootάρισμα του ubuntu μπορεί να έχεις αν τον δίκο τον βάλεις σε άλλη θέση.

Έχει να κάνει με το πως αναγνωρίζεται ο δίσκος στη μητρική αν τον αλλάξεις θέση.

Δεν ξέρω πως δουλεύουν αυτού του είδους οι βάσεις.

Το πρόβλημά σου δεν είναι αυτό όμως.

Το θέμα είναι ότι αυτό το setup φαντάζομαι είναι με usb.

Αυτό το πράμα θα κολλάει χειρότερα και απο το να το είχες σε virtual machine...

Το io σου θα το περιορίζει το usb και θα τρέχεις με αυτές τις ταχύτητες....

Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει αυτό....

Εγώ το είχα δοκιμάσει με έναν εξωτερικό σκληρό πριν αρκετά χρόνια και κόλλαγε πάρα πολύ....

Οι ταχύτητες έχουν βελτιωθεί από τότε, αλλά όχι τόσο ώστε να το τρέχεις κανονικά....

Edited by ShevaGR
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί, λες δλδ ότι θα είναι καλύτερα αν στον SSD κάνω ένα ακόμα partition και τα περάσω εκεί?

διάβασα ότι μετά απο αναβάθμιση των windows (μεγάλη, όχι απλό update) μπορεί να μου βγάλει θέμα στο να αναγνωρίζει τα λινουξ, ισχύει κάτι τέτοιο?

 

και μια ακόμα ερώτηση (μήπως κάποιος γνωρίζει), πριν χρόνια είχα δει σε φίλο μια διανομή που στο μπουταρισμα είχες επιλογή να μπουταρεις κατευθείαν στον σκληρό (στην φουλ έκδοση) ή να μπουταρεις σε μια πολύ ελαφριά έκδοση cloud based... δεν θυμάμαι ποια διανομή ήταν και όσο και να έψαξα δεν την βρήκα (την θέλω για το netbook)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί, λες δλδ ότι θα είναι καλύτερα αν στον SSD κάνω ένα ακόμα partition και τα περάσω εκεί?

διάβασα ότι μετά απο αναβάθμιση των windows (μεγάλη, όχι απλό update) μπορεί να μου βγάλει θέμα στο να αναγνωρίζει τα λινουξ, ισχύει κάτι τέτοιο?

 

και μια ακόμα ερώτηση (μήπως κάποιος γνωρίζει), πριν χρόνια είχα δει σε φίλο μια διανομή που στο μπουταρισμα είχες επιλογή να μπουταρεις κατευθείαν στον σκληρό (στην φουλ έκδοση) ή να μπουταρεις σε μια πολύ ελαφριά έκδοση cloud based... δεν θυμάμαι ποια διανομή ήταν και όσο και να έψαξα δεν την βρήκα (την θέλω για το netbook)

 

Εγω πιο παλια ειχα δοκιμασει σε netbook το joliCloud αλλα δεν ξερω αν υπάρχει ακομα.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιο παλια ειχα δοκιμασει σε netbook το joliCloud αλλα δεν ξερω αν υπάρχει ακομα.

το βρήκα αλλά δεν υποστηρίζεται πια,... αυτό που ψάχνω μου είχε αρέσει πολύ τότε, με το που άνοιγες τον υπολογιστή σε ρωτούσε που να μπουταρει, αν ήθελες να κάνεις "βαριές" εργασίες έμπαινες κανονικά, αν απλά ήθελες net based εφαρμογές μπουταρες σε χρόνο dt στο "μικρο" λειτουργικό.... το θέμα είναι που θα το βρω, δεν θυμάμαι ούτε ποια διανομή ήταν ούτε τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...