Jump to content

Αγορά καινούργιου υπολογιστή


acetico303
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους!

 

Θέλω να αγοράσω καινούργιο PC οπότε χρειάζομαι τη βοήθεια σας! Προχωράω στο ζουμί:

Υπολογίζω να δώσω μέχρι 1000 έουρος. Τώρα αν αξίζει κάτι και φτάσει η τιμή τα 1200 δεν θα τα χαλάσουμε. Οθόνη έχω οπότε μόνο υπολογιστή χρειάζομαι. Χρησιμοποιώ το PC κυρίως για μουσική, οπότε ενδεικτικά αναφέρω ότι χρησιμοποιώ Cubase SX 2, FL Studio 5, άπειρα VSTis kai VST, Sound Forge κτλ κτλ... Επίσης πολύ internet (σύντομα θα βάλω και DSL οπότε το PC θα μένει ανοιχτό μάλλον 24 ώρες το 24ωρο για downloads) και λίγο programming (Delphi, Fortran, Matlab). Τέλος θέλω να ριπάρω και κανά DVD. Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου. Σκοπεύω να κάνω αναβάθμιση ανά 1,5-2 χρόνια. Αυτό που σκέφτομαι να αγοράσω περιέχει τα εξής (στις παρενθέσεις ενδεικτικές τιμές χωρίς ΦΠΑ που έχω δει):

 

Motherboard: ASUS P5GD2 Deluxe (173 ευρω)

Επεξεργαστής: Intel Pentium 4 (540) 3.2 GHz 1 MB Cache - FSUB 800 Mhz (περίπου 175)

Μνήμη: 4 x 256MB DDR2 (4200-533) Kingston (4 x 80)

Κάρτα Γραφικών: -----Εδώ παρακαλώ προτείνετε γιατί ειμαι τελείως άσχετος.Με ενδιαφέρει μόνο η σταθερότητα---- (170?)

Σκληρός Δίσκος: 120 GB SATA (προτείνετε κατασκευαστή) (γύρω στα 70-80)

Κάρτα Ήχου: M-Audio Audiophile 2496 (88)

DVDRW: NEC ND3500 ή LG 4160? (61-68)

Πληκτρολόγιο, ποντίκι: ότι πιο φτηνό (έχω οπτικό MS mouse) ενσύρματο γιατι δεν έχω ακούσει καλά λόγια για ασύρματα (εκτός φυσικά αν έχετε κάτι ενδιαφέρον να προτείνετε σε μέτρια τιμή!)

TV/Radio Tuner: Κάτι ικανοποιητικό (μπας και καταφέρω να πετάξω τη 14άρα τηλεόραση από το δωμάτιο) μέχρι 60 ευρώ.

Τέλος θέλω μια πλήρη πρόταση για να είναι όσο το δυνατον πιο αθόρυβο (ανεμιστηράκια κτλ).

 

Περιμένω σχόλια!Αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει κι ένα ανάλογο με AMD.Ευχαριστώ προκαταβολικά.Σόρυ για το μακροσκελές ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Motherboard: Καλή η μητρική, αν θες δες και την απλή έκδοση μήπως και πληρώσεις τσάμπα τα 50€ παραπάνω που ζητάει η deluxe

Επεξεργαστής: Καλός

Μνήμη: Καλύτερα 2 x 512MB DDR, γιατί να βάλεις 4 dimmάκια δε βλέπω το λόγο? 2 είναι αρκετά για το dual channel

Κάρτα Γραφικών: ASUS EN6600/TD PCI-E 128MB ~ 170€ πολύ καλή για τα λεφτά της αλλιώς SAPPHIRE ATLANTIS ATI RADEON X600XT PCI-E 256MB

Σκληρός Δίσκος: Προτείνω 160άρη Sata Seagate αλλιώς Western Digital ~ 90€

Κάρτα Ήχου: αυτή που διάλεξες είναι μια χαρά αλλιώς δες και τις Audigy 2 (δεν ξέρω αν σε καλύπτουν όμως)

DVDRW: το NEC ND3500 αλλιώς το Plextor 712 ή το LiteOn 1653 ~80

Πληκτρολόγιο, ποντίκι: Microsoft ή Logitech ότι προτιμάς

TV/Radio Tuner: LeadTek Winfast 2000 XP ~ 70€

Ψύκτρες Ανεμιστήρες κλπ: ότι θες απλά βάλε να δουλεύουν με 7Volt με modding ή rpm control για μείωση στροφών άρα και θορύβου

 

Για AMD με αυτές τις αλλαγές τα υπόλοιπα ίδια

Μητρική: ASUS K8V SE DELUXE για K8T800 chipset ~ 120€ αλλιώς

ASUS K8N-E DELUXE για nForce3 ~ 120€

Επεξεργαστής: AMD ATHLON 64 3400+ 2.40GHz ~ 210€

Κάρτα Γραφικών: MSI VGA NX6600GT-VTD 128 AGP ~ 220€ (Λόγω AGP, ο Pentium είναι με PCI Express)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας! Ελπίζω την επόμενη φορά να χαζεύω το myphone.gr από το καινούργιο μου μηχανημα!

 

(Το τεχνοκοσμος το ηξερα απλα δεν μπορώ να κάνω login ούτε με Firefox ούτε με IE γιατι μου βγάζει Fatal error: Call to undefined function: phpbb_clean_username() in /home/httpd/vhosts/texnokosmos.com/httpdocs/login.php on line 57 )

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Για να μην ανοίξω καινούριο thread, έφτασα στο σημείο συνολικής αναβάθμισης: κρατάω μόνο κουτί και DVD/RW.

Ένα δίλλημα τυρανίζει :devil: το μυαλό μου εδώ και 15 μέρες:

AMD 64 (3200+ όχι dual core, πάει ακριβά) ή Ιντελ 32 (δεν ξέρω ποιο);

Βρίσκομαι πιο κοντά στην AMD και το configuration που θα έχει το pc εκτός του επεξεργαστή θα είναι:

2GB Ram

2HD (250+200 GB)

Nvidia 256MB

 

Στο μηχάνημα σκέφτομαι να βάλω gentoo αλλά αναγκαστικά (ανάθεμα) θα έχω σε Vmware windows XP (για Autocad και άλλες τέτοιες αηδίες).

Για βοηθήστε

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω καινούριο thread, έφτασα στο σημείο συνολικής αναβάθμισης: κρατάω μόνο κουτί και DVD/RW.

Ένα δίλλημα τυρανίζει :devil: το μυαλό μου εδώ και 15 μέρες:

AMD 64 (3200+ όχι dual core, πάει ακριβά) ή Ιντελ 32 (δεν ξέρω ποιο);

Βρίσκομαι πιο κοντά στην AMD και το configuration που θα έχει το pc εκτός του επεξεργαστή θα είναι:

2GB Ram

2HD (250+200 GB)

Nvidia 256MB

 

Στο μηχάνημα σκέφτομαι να βάλω gentoo αλλά αναγκαστικά (ανάθεμα) θα έχω σε Vmware windows XP (για Autocad και άλλες τέτοιες αηδίες).

Για βοηθήστε

 

Σου προτεινω των AMD ATHLON 64 3200+ τον οποιο εχω και εγω.Με λιγα λογια γ@μ@τος αυτος ο επεξεργαστης.

Απο καρτα γραφικων πια εχεις στο νου σου?

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Μια nvidia 6600-6800 με 256ΜΒ RAM, ευχαριστώ παίδες. Το παράγγειλα με AMD. Θα λιώσω στο compiling to ΣΚ!!!!!!!!!!!!!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, πιστεύω να καθαρίσω γρήγορα (χαχαχαχαχα) Πρέπει να είμαι και ο μοναδικός που έχει κάνει compile το Open Office 3 φορές. Δεν το ξανακάνω βέβαια!!!!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...