Jump to content

Leagoo Alfa 5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως δεν είχε γίνει σωστό root? Το εξακριβωσες με root checker και εφαρμογές που δουλευουν με root?

Με ενδιαφέρει γιατί εκτός από αυτό, πήρε ο αδερφός μου ένα Lenovo 4" που έχει τον ίδιο παγκοσμίως άγνωστο επεξεργαστή :lol:

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 218
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απ ότι είδα στο νετ, το ίδιο πρόβλημα έχει εμφανιστεί σε πολλούς με συσκευή nexus, αλλά σε αυτούς λύθηκε με clear cache του app.

Έκανα ρεσταρτ, έκανα ό,τι διάβασα αλλά τίποτα.

Δε μπόρεσα να μπω σε recovery mode. Έκανα όμως factory reset μέσα από τις ρυθμίσεις.

Όταν ξεκίνησε το κινητό δεν εμφανίζοταν στην αρχική το εικονίδιο της κάμερας. Αν πάω settings - apps υπάρχει όμως το app της κάμερας.

Κατέβασα κάποιες εφαρμογές που εμφανίζουν πληροφορίες για τη συσκευή και στην καρτέλα της κάμερας όλα είχαν τελείως κενο σα να μην έχει κάμερα.

Δε ξέρω αν αυτό που έσβησα έχει να κάνει με την κάμερα ή είναι άσχετο.

Πάντως η καθεαυτού εφαρμογή της κάμερας δε σβήστηκε, αλλά δεν εμφανίζεται και το εικονίδιο.

Τι είναι αυτό το ...makeup.. κάτι;

Το πέρασα για γυναικείο παιχνίδι και το έσβησα.

Ροοτ το έκανα με την τελευταία έκδοση του app του kingoroo, έβαλα και το supersu μετά.

Παιδιά όποιος μπορεί ας μου στείλει αυτό το αρχείο που έσβησα μήπως και δουλέψει η κάμερα.

Κάντε το καλό, μέρες που είναι..

 

to Kingoroot ειναι το ποιο αχρηστο ρουτ προγραμμα που υπαρχει. Στην ουσια γεμιζει το τηλεφωνο με αχρηστες εφαρμογες, και το κανει βαρυ. Στανταρ οτι αυτο σε εκανε την ζημια. Στους xda developers το ριχνουν ακομα καταρες. Αν βρεις το σωστο ρουτ για το κινητο, θα δεις τι σαβουρα σου εχει βαλει που δεν φαινετε.

Καντο φορματ, βρες την μαμα ρουτ, και αστο ετσι.

 

Eδω θα βρεις παρομοιες ρομ, απο τον ιδιο επεξεργαστη. Λογικα θα σου κανουν

http://www.needrom.com/category/spreadtrum/sc7731/

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι το kingoroot είναι ό,τι να ναι. Κατάφερα κι αφαίρεσα τις 2 σαχλαμάρες που εγκατέστησε κι έβαλα το supersu.

Το root έγινε, το τσέκαρα και με το titanium.

 

Κι εγώ πιστεύω ότι το kingo την έκανε τη ζημιά και όχι αυτό που αφαίρεσα.

Δε πείραξα κάτι άλλο.

Εξάλλου η εφαρμογή της κάμερας υπάρχει (αλλά όχι σαν εικονίδιο)

Με προβληματίζει όμως που καμιά εφαρμογή δεν εμφανίζει πληροφορίες για την κάμερα, σα να μην υπάρχει.

Φορματ έκανα (factory reset) αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Να ξαναπεράσω τη rom αλλά που να την βρω.

Μπλέξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι το kingoroot είναι ό,τι να ναι. Κατάφερα κι αφαίρεσα τις 2 σαχλαμάρες που εγκατέστησε κι έβαλα το supersu.

Το root έγινε, το τσέκαρα και με το titanium.

 

Κι εγώ πιστεύω ότι το kingo την έκανε τη ζημιά και όχι αυτό που αφαίρεσα.

Δε πείραξα κάτι άλλο.

Εξάλλου η εφαρμογή της κάμερας υπάρχει (αλλά όχι σαν εικονίδιο)

Με προβληματίζει όμως που καμιά εφαρμογή δεν εμφανίζει πληροφορίες για την κάμερα, σα να μην υπάρχει.

Φορματ έκανα (factory reset) αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Να ξαναπεράσω τη rom αλλά που να την βρω.

Μπλέξιμο...

 

το Φορματ δεν ειναι το factory reset.

Ειναι η κατασταση στην οποια ξαναγυριζει το κινητο στην εργοστασιακη κατασταση, ενω με το φορματ σβηνονται τα παντα.

Βασικα θελεις flash tools για να το κανεις αυτο.

Τωρα οσο για την ρομ δεν βρηκα, ετσι ωστε να το περασεις καθαρο απο την αρχη.

Εσυ το SuperSu απο που το βρηκες και το εβαλες στο κινητο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η διαδικασία root που ακολούθησα είναι η εξής:

  1. εγκατέστησα το kingroot (NewKingrootV4.62_C133_B237_office_release_2015_12_22_105203.apk)
    Κι έκανα το root.
  2. εγκατέστησα το supersu-me-v6.7.apk (υπάρχει και στο xda) ώστε να ξεφορτωθώ το kingroot

ένα από αυτά μάλλον έκανε τη ζημιά.

 

με πατημένο το volume down + power μπαίνουμε σε safe mode (όχι ότι αλλάζει και κάτι)

με πατημένο το volume up + power με βγάζει στο restore menu αλλά είναι όλα κινέζικα.

γιατί δε μπορώ να ανεβάσω screenshot; :wacko:

όποιος ξέρει κινέζικα...

 

http://postimg.org/image/xgjwdugw5/

 

και κάτι που δεν έχω καταλάβει,

άλλο είναι να κάνω factory reset μέσω της επιλογής των settings (αυτό που έκανα δηλαδή) κι άλλο επαναφορά μέσω του restore menu που εμφάνισα με τα κινέζικα; ποια η διαφορά;

 

τελικά η τελευταία επιλογή είναι το factory reset που ήθελα (να ναι καλά το google translate).

το factory reset έγινε, δεν άλλαξε κάτι.. οπότε υποθέτω πρέπει να περαστεί η rom, δεν υπάρχει άλλη λύση.

θα στείλω ένα mail στο support

Edited by nif
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και τα δικα μου ξεκινησαν απο το Εβερ και ερχονται, αν καποιος εχει ηδη παραλαβει απο αυτο το μαγαζι, μπορει να μου πει αν εχει σκριν προτεκτορ και θηκη στη συσκευασια?

Ρωταω γιατι αν δεν εχει να ξεκινησω το ψαξιμο για αγορα.

Και αν καποιος εχει σταμπαρει καμμια καλη θηκη, ας δωσει λινγκ.:)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Έχει screen protector στο κουτι, δεν εχει θηκη βέβαια. Έχει όμως hands free απο τη μάνα του Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. σε ευχαριστω φιλε μου. Να αρχισουμε το ψαξιμο λοιπον. Παντως τα ακουστικα η Leagoo τα βαζει σε ολα τα κινητα της.
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση σε αυτούς που το έχουνε πάρει.

στο Notification πάνω, το "κουρτινάκι" πως το λένε... :p

που ενεργοποιείς το wifi, bluetooth, Gps και τα λοιπά..

έχει επιλογή να ενεργοποιήσεις το φακό (led κάμερας);

ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση πως είχε αλλά μετά την στραβή που έπαθα με την κάμερα εξαφανίστηκε.

έχω δίκιο ή θυμάμαι λάθος;

 

επίσης να πω πως αν δε το προσέξατε έχει και Led για την μπροστινή κάμερα. πολύ αδύναμο βεβαια αλλά έχει.

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση σε αυτούς που το έχουνε πάρει.

στο Notification πάνω, το "κουρτινάκι" πως το λένε... :p

που ενεργοποιείς το wifi, bluetooth, Gps και τα λοιπά..

έχει επιλογή να ενεργοποιήσεις το φακό (led κάμερας);

ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση πως είχε αλλά μετά την στραβή που έπαθα με την κάμερα εξαφανίστηκε.

έχω δίκιο ή θυμάμαι λάθος;

 

επίσης να πω πως αν δε το προσέξατε έχει και Led για την μπροστινή κάμερα. πολύ αδύναμο βεβαια αλλά έχει.

Αυτο που λες ειναι ο αισθητηρας εγγυητητας, που σε μερικες συσκευες φεγγει αμυδρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι ο αισθητηρας εγγυητητας, που σε μερικες συσκευες φεγγει αμυδρα

 

ίσως να έχεις και δίκιο, μια φορά το δοκίμασα και μετά τα έπαιξε. νόμιζα ήταν φλας, αδύναμο. και μου φάνηκε πολύ περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και τα δικα μου ξεκινησαν απο το Εβερ και ερχονται, αν καποιος εχει ηδη παραλαβει απο αυτο το μαγαζι, μπορει να μου πει αν εχει σκριν προτεκτορ και θηκη στη συσκευασια?

Ρωταω γιατι αν δεν εχει να ξεκινησω το ψαξιμο για αγορα.

Και αν καποιος εχει σταμπαρει καμμια καλη θηκη, ας δωσει λινγκ.:)

να μια θηκη http://www.banggood.com/View-Window-Flip-PU-Leather-Protective-Stand-Case-Cover-For-Leagoo-Alfa-5-p-1020943.html

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μήνυμα στο support για το θέμα της κάμερας και μου λένε να κάνω reset στα factory settings και να χρησιμοποιήσω σαν κωδικό (1122, 1234, 0000 or 1111).

Που να βάλω τον κωδικό δε κατάλαβα. Ρεσετ έχω κάνει τόσες φορές και τους το είπα.

Δε βλέπω να βγάζω άκρη. Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι hardware πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

τελικά μου κάνανε πρόταση να διαλέξω,

να το επιστρέψω και να πάρω refund ή αντικατάσταση

να το κρατήσω και να μου επιστρέψουν ~15$

να το κρατήσω και να μου στείλουν άλλο πληρώνοντας το μισό της αξίας του + 30$ μεταφορικά.

(το τελευταίο έχει πλάκα διότι αν το παραγγείλω χωρίς την "προσφορά τους" βγαίνει φθηνότερο)

 

αν ήξερα 100% ότι είναι θέμα software και διορθώνεται θα το κρατούσα. αλλά τώρα θα το επιστρέψω.

βέβαια θα πάρει 2 μήνες....

νομίζω η υπηρεσία του Paypal που σου καλύπτει τα έξοδα αποστολής ισχύει μέχρι τέλους του 2015.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μήνυμα στο support για το θέμα της κάμερας και μου λένε να κάνω reset στα factory settings και να χρησιμοποιήσω σαν κωδικό (1122, 1234, 0000 or 1111).

Που να βάλω τον κωδικό δε κατάλαβα. Ρεσετ έχω κάνει τόσες φορές και τους το είπα.

Δε βλέπω να βγάζω άκρη. Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι hardware πρόβλημα.

Να περασεις αλλη ρομ βαση του SC7731 το σκεφτηκες;

Link to comment
Share on other sites

Να περασεις αλλη ρομ βαση του SC7731 το σκεφτηκες;

Το σκέφτηκα, αρκεί να μπορούσα να βρω τη ρομ του κινητού.

 

Τώρα το να δοκιμάζω διάφορες ρομ που βασίζονται στο συγκεκριμένο επεξεργαστή με την ελπίδα ότι κάποια θα δουλέψει σωστά δε το θεωρώ και ότι καλύτερο. Και άντε να δουλέψει κάποια, θα δουλεύουν όλα σωστά ή θα φτιάξω την κάμερα και θα χαλάσει....το wifi. Ή στη χειρότερη δε θα ανοίγει καν το κινητό;

 

Το κινητό μόλις κυκλοφόρησε και δυστυχώς δε μπορώ να βρω τη ρομ πουθενά. Αν την έβρισκα θα το δοκίμαζα.

Εκτός των άλλων, μπορεί να ασχολούμαι αλλά δεν ασχολούμαι τόσο ώστε να το σκαλίζω τόσο πολύ από τη στιγμή που έχω εγγύηση.

Αν είχα πρόβλημα με το κινητό που χρησιμοποιώ τώρα (2+ ετίας) θα το έκανα βίδες χωρίς 2η σκέψη.

Οπότε θεωρώ καλύτερη λύση να το επιστρέψω. Ελπίζω μόνο μη μου εμφανίσουν καμία χρέωση, λόγω δικής μου ευθύνης

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα, αρκεί να μπορούσα να βρω τη ρομ του κινητού.

 

Τώρα το να δοκιμάζω διάφορες ρομ που βασίζονται στο συγκεκριμένο επεξεργαστή με την ελπίδα ότι κάποια θα δουλέψει σωστά δε το θεωρώ και ότι καλύτερο. Και άντε να δουλέψει κάποια, θα δουλεύουν όλα σωστά ή θα φτιάξω την κάμερα και θα χαλάσει....το wifi. Ή στη χειρότερη δε θα ανοίγει καν το κινητό;

 

Το κινητό μόλις κυκλοφόρησε και δυστυχώς δε μπορώ να βρω τη ρομ πουθενά. Αν την έβρισκα θα το δοκίμαζα.

Εκτός των άλλων, μπορεί να ασχολούμαι αλλά δεν ασχολούμαι τόσο ώστε να το σκαλίζω τόσο πολύ από τη στιγμή που έχω εγγύηση.

Αν είχα πρόβλημα με το κινητό που χρησιμοποιώ τώρα (2+ ετίας) θα το έκανα βίδες χωρίς 2η σκέψη.

Οπότε θεωρώ καλύτερη λύση να το επιστρέψω. Ελπίζω μόνο μη μου εμφανίσουν καμία χρέωση, λόγω δικής μου ευθύνης

ρε φιλε στειλε ε μαιλ στην μαμα εταιρεια να σου την στειλει εγω ετσι ειχα κανει σε ενα ταμπλετ που δεν υπηρχε πουθενα η ρομ

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε στειλε ε μαιλ στην μαμα εταιρεια να σου την στειλει εγω ετσι ειχα κανει σε ενα ταμπλετ που δεν υπηρχε πουθενα η ρομ

 

έστειλα mail, μου στείλανε τη rom μαζί με tools/drivers και οδηγίες (και video) αλλά είναι λίγο ό,τι να ναι..

δηλαδή το flash tool είναι για mtk και οι οδηγίες το ίδιο.

το alfa όμως δεν έχει mtk.

 

έχω τη rom αλλά δεν έχω drivers και flash tool.

βρήκα πληροφορίες εδώ, ακολουθώ τις οδηγίες αλλά πάλι έχω πρόβλημα με τους drivers, ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει τη συσκευή.

θα τους στείλω ένα mail ακόμα να δούμε.

Edited by nif
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω σημερα τα δυο απο το (Ν) Εβερ! Παραγγελια απο 11/11 !!!:X

Η συσκευασια ουτε καν για κλαματα. Ενα απλος φακκελος! Αφου ησαν ακεραια και δουλευανε, εκανα τον σταυρο μου. Θα ριξω σχετικο κραξιμο στο νημα τους.

Σαν πρωτη εμφανιση ειναι ακριβως το LEAD 5. Ελπιζω να βγουν και το ιδιο καλα οπως εκεινο.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω σημερα τα δυο απο το (Ν) Εβερ! Παραγγελια απο 11/11 !!!:X

Η συσκευασια ουτε καν για κλαματα. Ενα απλος φακκελος! Αφου ησαν ακεραια και δουλευανε, εκανα τον σταυρο μου. Θα ριξω σχετικο κραξιμο στο νημα τους.

Σαν πρωτη εμφανιση ειναι ακριβως το LEAD 5. Ελπιζω να βγουν και το ιδιο καλα οπως εκεινο.

 

Ακριβώς τα ίδια και εγώ ......τελευταία μέρα του χρόνου, σήμερα το παρέλαβα και εγώ από 11/11 η παραγγελία . Πήρα track number στις 22/12 και λέω καλό τέλος Γενάρη θα παραλάβω...Κι όμως σε 8 μέρες από Κίνα μέσα στις γιορτές; απίστευτο μου φαίνεται.

Πρώτες εντυπώσεις για τα λεφτά που ξοδεψα, 40 ευρώ, άααψογο!!! Ομορφο (σε χρυσό το πήρα) , ελαφρύ , ωραία και καθαρή οθόνη

Νεώτερα αργότερα, καθώς το ετοιμάζω για να το πάρει η κόρη μου

Καλή χρονιά σε όλους και αφού φαίνεται ότι αρχίζουμε να παραλαμβάνουμε σιγά σιγά , ας αρχίσουμε να γεμίζουμε το νήμα με τα τεχνικά θέματα του τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια και εγώ ......τελευταία μέρα του χρόνου, σήμερα το παρέλαβα και εγώ από 11/11 η παραγγελία . Πήρα track number στις 22/12 και λέω καλό τέλος Γενάρη θα παραλάβω...Κι όμως σε 8 μέρες από Κίνα μέσα στις γιορτές; απίστευτο μου φαίνεται.

Πρώτες εντυπώσεις για τα λεφτά που ξοδεψα, 40 ευρώ, άααψογο!!! Ομορφο (σε χρυσό το πήρα) , ελαφρύ , ωραία και καθαρή οθόνη

Νεώτερα αργότερα, καθώς το ετοιμάζω για να το πάρει η κόρη μου

Καλή χρονιά σε όλους και αφού φαίνεται ότι αρχίζουμε να παραλαμβάνουμε σιγά σιγά , ας αρχίσουμε να γεμίζουμε το νήμα με τα τεχνικά θέματα του τηλεφώνου

 

Πραγματι! Οσο πλησιαζαν οι γιορτες τοσο συντομευαν οι χρονοι παραλαβης! Μυστηρια πραγματα!

Καλοριζικο φιλε μου και καλη χρονια!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

έστειλα mail, μου στείλανε τη rom μαζί με tools/drivers και οδηγίες (και video) αλλά είναι λίγο ό,τι να ναι..

δηλαδή το flash tool είναι για mtk και οι οδηγίες το ίδιο.

το alfa όμως δεν έχει mtk.

 

έχω τη rom αλλά δεν έχω drivers και flash tool.

βρήκα πληροφορίες εδώ, ακολουθώ τις οδηγίες αλλά πάλι έχω πρόβλημα με τους drivers, ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει τη συσκευή.

θα τους στείλω ένα mail ακόμα να δούμε.

 

Μολις μου ήρθε update με ημερομηνία 30/12/2015

Εγκαταστάθηκε σωστα...

Για δοκίμασε την...

Link to comment
Share on other sites

δε μου βγάζει τίποτα,

τώρα έχω την LEAGOO_Alfa_5_OS1.1_20151113.

αυτοί μου δώσανε την LEAGOO_Alfa_5_OS1.1_Lite_20151218.

 

περιμένω απάντηση τους σχετικά με τους drivers και αν δε βγάλω άκρη το στέλνω πίσω.

αρκετά με ταλαιπώρησε να δοκιμάζω όλες τις πιθανές λύσεις

Link to comment
Share on other sites

δε μου βγάζει τίποτα,

τώρα έχω την LEAGOO_Alfa_5_OS1.1_20151113.

αυτοί μου δώσανε την LEAGOO_Alfa_5_OS1.1_Lite_20151218.

 

περιμένω απάντηση τους σχετικά με τους drivers και αν δε βγάλω άκρη το στέλνω πίσω.

αρκετά με ταλαιπώρησε να δοκιμάζω όλες τις πιθανές λύσεις

 

Πήγες ρυθμίσεις,συσκευη,ενημέρωση και σου λέει ότι δεν υπάρχει νέα έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Πήγες ρυθμίσεις,συσκευη,ενημέρωση και σου λέει ότι δεν υπάρχει νέα έκδοση;

 

ακριβώς.

 

Your system is currently up to date

 

θα δοκιμάσω και αργότερα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...