Jump to content

Εμπειρίες σεισμών


hydro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ minovg

 

Θεώρησα τα γραφόμενά σου πολύ απόλυτα και ειρωνικά προς τους σεισμολόγους γι' αυτό αντέδρασα έντονα παρόλο που δεν είμαι σεισμολόγος. Στο τελευταίο σου post δεν είσαι (κατά τη δική μου πάντα γνώμη) τόσο απόλυτος και δεν διαφωνώ με όσα γράφεις. Σε κάθε περίπτωση, εάν σε παρεξήγησα ζητώ ειλικρινά συγνώμη.

 

Για να σεβαστούμε την παράκληση του hydro (και όσους διαβάζουν το thread) παραθέτω τρεις δικές μου εμπειρίες από σεισμούς:

 

1) μεγάλος σεισμός Θεσ/νίκης 1978. Αν και ήμουν μικρός σε ηλικία τον θυμάμαι πάρα πολύ καλά! Ήμουν στην Καλικράτεια σε σπίτι οικογενειακών φίλων αλλά αυτό δεν μείωσε την αίσθηση γιατί εκείνη την ώρα τρώγαμε στο μπαλκόνι.... Έσβησαν τα φώτα και σε λίγα δευτερόλεπτα άρχισε να κουνιέται σαν τρελλό το μπαλκόνι!.... Ας μην περιγράψω τι είχαμε στα βρακάκια μας μετά :o ... Εκείνο το βράδυ "κοιμηθήκαμε" στο αυτοκίνητο... Αυτό που θυμάμαι επίσης καλά είναι έναν ισχυρό μετασεισμό που έγινε στην Θεσσαλονίκη τις επόμενες ημέρες κατά τη διάρκεια του οποίου κρατήθηκα από κάπου! Τόσο έντονος ήταν (ή τόσο έντονος μου φάνηκε από την τρομάρα και την ηλικία μου)...

 

2) Σεισμός Γρεβενών (νομίζω ότι έγινε το 1994 αλλά δεν είμαι σίγουρος). Ήμουν στη Θεσ/νίκη στο 4ο όροφο και έπινα καφέ (φοιτητής, ωραία χρόνια) όταν έγινε ο σεισμός. Θυμάμαι ότι ήταν μεγάλης διάρκειας και με ταλαντώσεις μεγάλου μήκους κύματος (όχι τράνταγμα αλλά κούνημα) και σκέφτηκα ότι είτε προήλθε από μεγάλο βάθος, είτε ότι δεν έγινε κοντά οπότε δεν τρόμαξα. Μετά από μερικές ημέρες μας πήγαν από το ΑΠΘ στις περιοχές που έπληξε ο σεισμός για να δούμε τη συμπεριφορά των κατασκευών. Σε ένα χωριό είχαν πέσει όλα (μα όλα) τα σπίτια και σε ένα διπλανό χωριό είχε πέσει μόνο το νηπιαγωγείο αλλά ευτυχώς όλοι είχαν τρομάξει από έναν προσεισμό (σπάνιο πράγμα ο σεισμός για την περιοχή και τους τρομοκράτησε όλους) και είχαν βγει όλοι έξω!

 

3) Μικρός σεισμός (4 ρίχτερ αν θυμάμαι καλά) καλοκαίρι στη Χαλκιδική. Ήμασταν σε ένα ξύλινο σπίτι. Τα ξύλινα σπίτια επειδή δεν είναι βαριές κατασκευές έχουν καλή συμπεριφορά σε σεισμούς αλλά ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ!.... Έτριζε όλο το σπίτι (σα να σπάει το ξύλο) επειδή τα ξύλα από τα οποία κατασκευάστηκε τριβόταν, όπως είναι φυσικό, μεταξύ τους! Τρομακτική εμπειρία για κάποιον που δεν ξέρει από κατασκευές και απλά ακούει τέτοιους τριγμούς από το σπίτι την ώρα του σεισμού!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro (28 Δεκ. 2004 , 18:58)

 

και ενα αλλο πραγμα δεν ξερω αμα το ξερετε οι σεισμολογοι αμα βγουν στον αερα και που οτι θα γινει σεισμος η εχουμε καποια στοιχεια οτι αυτο μπορει να επιδρασει σε εκεινο και ετσι να γινει σεισμος αυτοματος χανουν τη δουλεια (minovg οπως σιγουρα θα ξερεις την τελευταια φορα που πηγε να κναει προγνωση η βαρωτσος δεν του βγηκε για τον εναν η για τον αλλο λογο ομως το αυτο το συστημα του παραδοξως εχει δωσει πολλα στην ιαπωνια δεν ξερω αμα το γνωριζεις πως εκει εχουν ηδη κανει προγνωση σεισμων της ταξης του 5λεπτου πριν αυτο αν μη τι αλλο παει να πει πως δουλευει αλλα...)

Δεν χάνει κανένας την δουλειά του και δεν την έχει χάσει κανένας αν κάνει μια πρόβλεψη λανθασμένη. Άλλωστε όλοι ξέρουν ότι οι προγνώσεις σεισμών είναι σε πειραματικό στάδιο ακόμα. Να σας θυμήσω όμως ότι οι προγνώσεις τουλάχιστον Ελλήνων επιστημόνων γίνονται σε διεθνή περιοδικά και όχι με τη μορφή "συναγερμού" επερχόμενου μεγάλου σεισμού. Ο Βαρώτσος δεν είχε βγει να διατυμπανίσει ότι επέρχεται σεισμός. Οι Γιαπωνέζοι (επειδή ακριβώς πάσχουν από πολύ χειρότερους σεισμούς) έχουν μελετήσει πολύ περισσότερο το θέμα της πρόβλεψης αλλά ακόμα δεν έχει επισημανθεί κάτι σίγουρο. Σίγουρα είμαστε σε πρώιμα στάδια, αλλά πιστεύω θα έχουμε αποτελέσματα όπως είπα σε μερικά χρόνια.

 

Εγώ θα έλεγα και το εξής. Όταν διαλέγουμε ένα σπίτι, το πού θα μείνουμε δηλαδή,από τα βασικά κριτήρια της επιλογής μας θα πρέπει να είναι η στατικότητα του κτιρίου και η αντοχή σε σεισμό. Δεν διαλέγουμε σπίτι με το αν έχει ωραίες γειτόνισσες στην πολυκατοικία :p

Ένα απλό τεστ για να δοκιμάσουμε την αντοχή του διαμερίσματός μας είναι με την μέθοδο της μπουνιάς ή του καρφιού. Χτυπάμε (ελαφρώς) με μπουνιά τον τοίχο και καταλαβαίνουμε αν πρόκειται για καθαρό τσιμέντο ή για νεροζούμι. Επίσης αν το καρφί μπαίνει δύσκολα στον τοίχο πρόκειται για καλό μίγμα τσιμέντου.

 

ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΤΑΤΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΑΣ το λεω αυτο διοτι προβλεπω οτι θα γινει κοντρα βαροτσων και λοιπων σεισμολογων και δεν θα ηθελα να γινει αυτο γιατι

Μου θυμίζεις μερικούς δημοσιογράφους που λένε μην κάνετε το τάδε για νούμερα τηλεθέασης. Δε νομίζω ότι γίνεται το θέμα πατάτα με μερικές απόψεις περί των σεισμών γενικότερα... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Το Male Airport των Μαλβίδων πριν και μετά τα tsunamis σε δορυφορική φωτογραφία. Περισσότερα στο http://www.globalsecurity.org/eye/andaman-maldives.htm

 

http://www.globalsecurity.org/eye/images/ik_male-iap_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (29 Δεκ. 2004 , 12:56)

 

Ένα απλό τεστ για να δοκιμάσουμε την αντοχή του διαμερίσματός μας είναι με την μέθοδο της μπουνιάς ή του καρφιού. Χτυπάμε (ελαφρώς) με μπουνιά τον τοίχο και καταλαβαίνουμε αν πρόκειται για καθαρό τσιμέντο ή για νεροζούμι. Επίσης αν το καρφί μπαίνει δύσκολα στον τοίχο πρόκειται για καλό μίγμα τσιμέντου.

 

 

Ελπίζω να κάνεις πλάκα και να ξέχασες να βάλεις smilies!!!... Αλλιώς ένα έχω να σου πω:

 

:spam: :spam: :spam:

 

Έλεος!!! Όχι τόση "μπακαλική"!...

(κι εγώ ασχολούμαι μαζί σου... :wacko: )

Link to comment
Share on other sites

Eλεος ρε παιδια...Εδω εχουμε ποσους νεκρους και ενω θα επρεπε να συζηταμε για τις συνεπειες του σεισμου αυτου παγκοσμιως,οριμα και πολιτισμενα,τρωγεστε ολη την ωρα!Τι να πω? :mad:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo (29 Δεκ. 2004 , 17:18)

 

Ελπίζω να κάνεις πλάκα και να ξέχασες να βάλεις smilies!!!... Αλλιώς ένα έχω να σου πω:

 

:spam: :spam: :spam:

 

Έλεος!!! Όχι τόση "μπακαλική"!...

(κι εγώ ασχολούμαι μαζί σου... :wacko: )

 

 

Η τακτική ορισμένων να αντιδικούν κατ'επάγγελμα εδώ μέσα είναι ελεεινή. Εγώ δεν αντιδικώ με κανέναν, δεν έκανα πλάκα, μιλούσα σοβαρά. Αν έχεις κάτι επί της ουσίας να μου πεις φίλε zoo στείλε pm να μην ενοχλούμε τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμά μου είναι πολιτικός μηχανικός. Δεν αντιδικώ μαζί σου minovg γιατί δεν είμαστε σε δίκη...

 

Αντιδρώ σε αυτά που γράφεις (ίσως πιο έντονα από ότι θα έπρεπε) γιατί όταν μιλάς για έλεγχο στατικότητας κατασκευών στην πιο σεισμογενή περιοχή της Ευρώπης τα "γιατροσόφια" που προτείνεις (και μάλιστα στα σοβαρά) μπορούν να χαρακτηριστούν από άχρηστα ως επικίνδυνα. Όπως φαντάζομαι ότι θα αντιδρούσε ένας γιατρός εάν σε θέμα σχετικό με τον καρκίνο κάποιος πρότεινε "πίνετε χαμομήλι και θα γιατρέψετε τον καρκίνο σας στον εγκέφαλο", έτσι αντιδρώ κι εγώ με τη "μέθοδο της μπουνιάς" και "του καρφιού"...

 

Ο κλάδος των πολιτικών μηχανικών προσπαθεί χρόνια τώρα να πείσει τον κάθε πολίτη ότι πρέπει να ρωτά ΚΑΙ τη γνώμη μηχανικού πριν μείνει (ακόμη και με ενοίκιο) σε ένα σπίτι στην πιο σεισμογενή περιοχή της Ευρώπης.

 

Οι αγορές σπιτιών γίνονται συνήθως με τη βοήθεια δικηγόρου, συμβολαιογράφου και (σπάνια) λογιστή. Πολιτικός μηχανικός συνήθως δεν περιλαμβάνεται στην "συμβουλευτική ομάδα" του αγοραστή παρά το γεγονός ότι ζούμε στην πιο σεισμογενή περιοχή της Ευρώπης.

 

Οι ανακαινίσεις και οι εσωτερικές μεταβολές στα διαμερίσματα γίνονται με βάση τα λεγόμενα ενός διακοσμητή (στην καλύτερη περίπτωση), "μάστορα" ή/και της γυναίκας του ιδιοκτήτη. Σπάνια ρωτάει κανείς έναν πολιτικό μηχανικό "Να ρίξω έναν τοίχο για να ενώσω δύο χώρους ή θα έχω πρόβλημα στο σπίτι;" (και θα δημιουργήσω προβλήματα και στους γείτονες εν αγνοία τους;...) παρά το γεγονός ότι ζούμε στην πιο σεισμογενή περιοχή της Ευρώπης.

 

Κι εσύ προτείνεις (στα σοβαρά) τη "μέθοδο της μπουνιάς" και "του καρφιού"...

 

Υ.Γ. - Δεν απαντώ με pm γιατί σε θέμα "Εμπειρίες σεισμών" η στατικότητα των κατασκευών και το πώς μπορεί (ή δεν μπορεί) αυτή να ελεγχθεί έχει θέση (κατά την ταπεινή μου άποψη). Επίσης η απάντησή μου δεν απευθύνεται μόνο σε εσένα minovg (δεν έχω τίποτε να χωρίσω μαζί σου) αλλά και σε όσους διάβασαν τα "γιατροσόφια" σου και τα πήραν στα σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo (30 Δεκ. 2004 , 11:28)

 

Το επάγγελμά μου είναι πολιτικός μηχανικός. Δεν αντιδικώ μαζί σου minovg γιατί δεν είμαστε σε δίκη...

 

Αντιδρώ σε αυτά που γράφεις (ίσως πιο έντονα από ότι θα έπρεπε) γιατί όταν μιλάς για έλεγχο στατικότητας κατασκευών στην πιο σεισμογενή περιοχή της Ευρώπης τα "γιατροσόφια" που προτείνεις (και μάλιστα στα σοβαρά) μπορούν να χαρακτηριστούν από άχρηστα ως επικίνδυνα. Όπως φαντάζομαι ότι θα αντιδρούσε ένας γιατρός εάν σε θέμα σχετικό με τον καρκίνο κάποιος πρότεινε "πίνετε χαμομήλι και θα γιατρέψετε τον καρκίνο σας στον εγκέφαλο", έτσι αντιδρώ κι εγώ με τη "μέθοδο της μπουνιάς" και "του καρφιού"...

 

Ο κλάδος των πολιτικών μηχανικών προσπαθεί χρόνια τώρα να πείσει τον κάθε πολίτη ότι πρέπει να ρωτά ΚΑΙ τη γνώμη μηχανικού πριν μείνει (ακόμη και με ενοίκιο) σε ένα σπίτι στην πιο σεισμογενή περιοχή της Ευρώπης.

 

Οι αγορές σπιτιών γίνονται συνήθως με τη βοήθεια δικηγόρου, συμβολαιογράφου και (σπάνια) λογιστή. Πολιτικός μηχανικός συνήθως δεν περιλαμβάνεται στην "συμβουλευτική ομάδα" του αγοραστή παρά το γεγονός ότι ζούμε στην πιο σεισμογενή περιοχή της Ευρώπης.

 

Οι ανακαινίσεις και οι εσωτερικές μεταβολές στα διαμερίσματα γίνονται με βάση τα λεγόμενα ενός διακοσμητή (στην καλύτερη περίπτωση), "μάστορα" ή/και της γυναίκας του ιδιοκτήτη. Σπάνια ρωτάει κανείς έναν πολιτικό μηχανικό "Να ρίξω έναν τοίχο για να ενώσω δύο χώρους ή θα έχω πρόβλημα στο σπίτι;" (και θα δημιουργήσω προβλήματα και στους γείτονες εν αγνοία τους;...) παρά το γεγονός ότι ζούμε στην πιο σεισμογενή περιοχή της Ευρώπης.

 

Κι εσύ προτείνεις (στα σοβαρά) τη "μέθοδο της μπουνιάς" και "του καρφιού"...

 

Υ.Γ. - Δεν απαντώ με pm γιατί σε θέμα "Εμπειρίες σεισμών" η στατικότητα των κατασκευών και το πώς μπορεί (ή δεν μπορεί) αυτή να ελεγχθεί έχει θέση (κατά την ταπεινή μου άποψη). Επίσης η απάντησή μου δεν απευθύνεται μόνο σε εσένα minovg (δεν έχω τίποτε να χωρίσω μαζί σου) αλλά και σε όσους διάβασαν τα "γιατροσόφια" σου και τα πήραν στα σοβαρά.

 

 

Δεν είπα ότι αυτά που λέω είναι επιστημονικές τεκμηριώσεις στατικότητας. Ούτε είναι όμως γιατροσόφια. Είναι ένας πολύ πρακτικός τρόπος και εύκολος για τον καθένα.Το έχω ακούσει από σεισμολόγο αυτό. Τέλος πάντων αφού είσαι πολιτικός μηχανικός θα ξέρεις περισσότερα.

Ναι θα συμφωνήσω μαζί σου ότι στην αγορά (ιδιαίτερα) ενός σπιτιού θα πρέπει να ερωτάται η γνώμη ενός ειδικού (πολιτικού μηχανικού) και όχι απλά η γνώμη του λογιστή και της νομικής πλευράς... Αυτό το προσυπογράφω. Όταν έβλεπα π.χ. κάποιες πολυκατοικίες να πέφτουν (όσες έπεσαν) στον πρόσφατο σεισμό του 1999 στην Αθήνα είχα φρικάρει. Εντάξει ο πόνος τους ήταν μεγάλος, αλλά ρε παιδιά να ξέρουμε πού μένουμε. Δεν μπορεί να μένεις σε ετοιμόρροπα σπίτια και να κυνηγάς μετά τον μηχανικό που σου έφτιαξε το σπίτι για μηνύσεις, αποζημιώσεις κλπ... Αυτά να γίνονται πριν γίνει το κακό.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σας ζητησα κατι πιο πανω μην κανετε το θεμα πατατα ελεος πια το θεμα ειναι οι σεισμοι και οχι αμα θα πεσει το σπιτι μας ημαρτον πια
Link to comment
Share on other sites

σωστά... Αν θέλουν οι "αντίδικοι" :p να συνεχίσουμε με ΡΜ ή να ανοίξουν άλλο θέμα :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

εκεινο που με ενοχλει τωρα εινια οτι ο καθε σεισμολογος λεει σε εφημεριδες οτι προκειται σε 2 5 χρονια να κανει μεγαλο σεισμο στην ελλαδα και μετα βγαινει και ενας αλλος που λεει οτι ειναι μπουρδες αυτα που λεει και δεν θα γινει τιποτα δηλαδη ελεος δεν ξερουν με τι να πουλησουν και τρομαζουν κοσμο ετσι?????
Link to comment
Share on other sites

η αντιστροφη μετρηση αρχισε για την γη λενε ειδικοι σε μια οικονομικη εφημεριδα συγκεκριμενα λενε οτι ο σεισμος προκαλεσε ενα ανελεητο κουδουνισμα σε ολον τον πλανητη που αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μεγαλωσει η μερα κατα 1 ωρα!!!!! παρακατω λεει οτι ειναι καλυτερα να γινει σεισμος τωρα στην ελλαδα διοτι μπορει μετα να κρατησει την ενεργεια του σεισμου που εγινε και να γινει ενα μεγαλο μπαμ και πιο κατω λεει το εξης οτι αμα δεν σταματησουμε να χαλαμε να φυσικα αγαθα της φυσης τοτε η περιστροφη της γης θα ειναι ο δικος της θανατος και θα ψαχνουμε να βρουμε μια νεα κιβωτο του νοε...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro (31 Δεκ. 2004 , 13:11)

 

η αντιστροφη μετρηση αρχισε για την γη λενε ειδικοι σε μια οικονομικη εφημεριδα συγκεκριμενα λενε οτι ο σεισμος προκαλεσε ενα ανελεητο κουδουνισμα σε ολον τον πλανητη που αυτο ειχε ως αποτελεσμα να μεγαλωσει η μερα κατα 1 ωρα!!!!!

 

Μήπως δεν το διάβασες καλα;Αν μετά απο ενα τέτοιο φαινόμενο η μέρα μεγάλωνε ξαφνικά κατά 1 ώρα,πολύ απλα αυτη τη στιγμή δεν θα γράφαμε στο Myphone ούτε εσύ, ούτε εγώ αλλα ούτε και κανένας άλλος.

Για την ακρίβεια αυτό που παρατηρήθηκε μετά το σεισμό ήταν οτι το 24ωρο μίκρυνε κατά 3 μικροδευτερόλεπτα.Και για να καταλάβουμε για τι μέγεθος μιλάμε ακριβώς,1 μικροδευτερόλεπτο ισοδυναμεί με 'ενα εκατομμυριοστό του δευτερολεπτου.

Επίσης οι επιστήμονες που παρακολουθούν το φαινόμενο επισημαίνουν οτι τέτοιες αποκλίσεις έχουν συμβεί και κατά το παρελθόν.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel (31 Δεκ. 2004 , 13:06)

 

Μήπως δεν το διάβασες καλα;Αν μετά απο ενα τέτοιο φαινόμενο η μέρα μεγάλωνε ξαφνικά κατά 1 ώρα,πολύ απλα αυτη τη στιγμή δεν θα γράφαμε στο Myphone ούτε εσύ, ούτε εγώ αλλα ούτε και κανένας άλλος.

Για την ακρίβεια αυτό που παρατηρήθηκε μετά το σεισμό ήταν οτι το 24ωρο μίκρυνε κατά 3 μικροδευτερόλεπτα.Και για να καταλάβουμε για τι μέγεθος μιλάμε ακριβώς,1 μικροδευτερόλεπτο ισοδυναμεί με 'ενα εκατομμυριοστό του δευτερολεπτου.

Επίσης οι επιστήμονες που παρακολουθούν το φαινόμενο επισημαίνουν οτι τέτοιες αποκλίσεις έχουν συμβεί και κατά το παρελθόν.

 

 

δεν ξερω αν ειναι αληθεια αλλα αυτο εγραφε τι να σου πω αμα ειναι βλακες αυτοι δεν μπορω να κανω τιποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro (31 Δεκ. 2004 , 09:57)

 

εκεινο που με ενοχλει τωρα εινια οτι ο καθε σεισμολογος λεει σε εφημεριδες οτι προκειται σε 2 5 χρονια να κανει μεγαλο σεισμο στην ελλαδα και μετα βγαινει και ενας αλλος που λεει οτι ειναι μπουρδες αυτα που λεει και δεν θα γινει τιποτα δηλαδη ελεος δεν ξερουν με τι να πουλησουν και τρομαζουν κοσμο ετσι?????

 

 

Όταν μιλούσαμε για τις κόντρες μεταξύ σεισμολόγων εμείς πήγατε να μας φιμώσετε... :eek: Να όμως που είναι αναπόφευκτο,γιατί το θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (31 Δεκ. 2004 , 14:14)

 

Όταν μιλούσαμε για τις κόντρες μεταξύ σεισμολόγων εμείς πήγατε να μας φιμώσετε... :eek: Να όμως που είναι αναπόφευκτο,γιατί το θέμα σηκώνει πολύ συζήτηση...

 

 

εγω το εγραψα επειδη το ειδα σε εφημεριδα και μαλιστα κοιτα τι λεει <<σε 2 εως 5 χρονια θα εχουμε μεγαλο σεισμο στην ελλαδα>> ακης τσελεντης και λεω εγω μεσα ενταξει για πρωτη φορα βλεπω να μην εχουν βγει οι αλλοι και να τον φανε αλλα ελα που εκανα λαθος βγηκες ενας αλλος και λεει ουσιαστικα η θεωρια του ειναι μπουρδες η δικια μου αξιζει πιστεψτε με αληθεια σας λεω... δεν μου αρεσε που εδω μεσα πηγε να γινει το χωριο του βαρωτσου και το χωριο των υπολοιπων σεισμολογων :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro (31 Δεκ. 2004 , 16:56)

 

εγω το εγραψα επειδη το ειδα σε εφημεριδα και μαλιστα κοιτα τι λεει <<σε 2 εως 5 χρονια θα εχουμε μεγαλο σεισμο στην ελλαδα>> ακης τσελεντης και λεω εγω μεσα ενταξει για πρωτη φορα βλεπω να μην εχουν βγει οι αλλοι και να τον φανε αλλα ελα που εκανα λαθος βγηκες ενας αλλος και λεει ουσιαστικα η θεωρια του ειναι μπουρδες η δικια μου αξιζει πιστεψτε με αληθεια σας λεω... δεν μου αρεσε που εδω μεσα πηγε να γινει το χωριο του βαρωτσου και το χωριο των υπολοιπων σεισμολογων :p

 

Βάλε και καμιά τελεία βρε φίλε να πάρουμε καμιά ανάσα!! :p

Δεν επρόκειτο να γίνει ποτέ αυτό που γράφεις μην ανησυχείς. Το να εκφέρουμε τις απόψεις μας σε αυτό το θέμα δε νομίζω ότι είναι εκτός θέματος. Καλώς ή κακώς τα πράματα δεν είναι τόσο ρόδινα στον κλάδο των σεισμολόγων...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (31 Δεκ. 2004 , 19:56)

 

Βάλε και καμιά τελεία βρε φίλε να πάρουμε καμιά ανάσα!! :p

Δεν επρόκειτο να γίνει ποτέ αυτό που γράφεις μην ανησυχείς. Το να εκφέρουμε τις απόψεις μας σε αυτό το θέμα δε νομίζω ότι είναι εκτός θέματος. Καλώς ή κακώς τα πράματα δεν είναι τόσο ρόδινα στον κλάδο των σεισμολόγων...

 

 

καλα οταν τους δωσουν λεφτα για να παρουν εξοπλισμο και να παει κανεις σεισμολογος εκει ωστε να μην υπαρχει ελλειψη τοτε μπορει να γινει κατι μεχρι τοτε μονο να ελπιζουμε μπορουμε... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

παιδια πρεπει να βοηθησουμε οσοι μπορουμε βεβαια μεσω sms η τραπεζας η οπως μπορει ο καθενας τελως παντων για να σωσουμε οτι εχει μεινει σε εκεινη την περιοχη οπου η μανια της φυσης χτυπησε τυφλα χωρις διακρησεις και ορια

 

mods γινεται να αλλαξετε το ονομα του θεματος? :o

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δεν έπαιρνα χαμπάρι όταν γινόταν σεισμός. Πριν πολλά χρόνια, είχα κανονίσει να μείνω σε ένα φίλο το βράδυ. Εκείνο το βράδυ έγινε σεισμός και έπεσε η βιβλιοθήκη μου, μαζί με 1 τόνο βιβλία που είχε πάνω, στο κρεββάτι μου....
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος soublaki-3 ( 6 Ιαν. 2005 , 02:08)

 

Εγώ ποτέ δεν έπαιρνα χαμπάρι όταν γινόταν σεισμός. Πριν πολλά χρόνια, είχα κανονίσει να μείνω σε ένα φίλο το βράδυ. Εκείνο το βράδυ έγινε σεισμός και έπεσε η βιβλιοθήκη μου, μαζί με 1 τόνο βιβλία που είχε πάνω, στο κρεββάτι μου....

 

Πω πω... Είχες άγιο δηλαδή! Καλά τόσο δυνατός σεισμός; Σε ποιον συγκεκριμένα σεισμό αναφέρεσαι; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg ( 6 Ιαν. 2005 , 02:38)

 

Πω πω... Είχες άγιο δηλαδή! Καλά τόσο δυνατός σεισμός; Σε ποιον συγκεκριμένα σεισμό αναφέρεσαι; :confused:

 

Ήταν πριν 15 χρόνια, είμουν πιτσιρίκι τότε...

Link to comment
Share on other sites

η απολυτη καφριλα μολις ειδα στην νετ οτι οι μερικα ατομα στην ινδονησια πουλαγαν dvd τα βιντεο με τα τσουναμι δηλαδη δεν σκεφτονται τιποτα οτι μπορει να ειναι η μητερα τους εκει μεσα η τιποτα αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...