Jump to content

Lumia 830 ή Lumia 640xl


xristos89k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω και λίγες μέρες αναρωτιέμε ποιο απ τα δύο να πάρω γιαυτο θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας .

τα + τους για μενα :

Lumia 640xl : 5mp ffc - 3000mah battery

Lumia 830 : καλητερο φακό οπίσθιας κάμερας , μικρότερη οθόνη ( δεν ειμαι και πολυ φαν του 5,7 που έχει το 640χλ αλλα συνιθήζετε )

 

σε γενικές γραμμές ποιό μου προτίνετε ; απο τιμη βλέπω πάνω κάτω την ίδια αν και δεν επιρεάζομαι ,

απο προβλήματα δεν έχω βρει κάτι για το 640χλ . αντίστηχα για το 830 καποια μικροπροβληματακια έχω διαβάσει σε forums

 

υγ : Δεν θέλω το 930 λόγω μπαταρίας ( με την ισχή που έχει την ρουφάει το άτιμο )

οπότε θα ήθελα τις προτάσεις σας μόνο για τα δυο που προανέφερα

 

υγ2 : τωρινό κινητό Iphone 5 σε περίπτωση που παίζει ρόλο για την πρότασή σας .

 

Ευχαριστώ Πολύ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Το 640xl είναι μεγάλο, από iphone 5 σε αυτό θα σου φανεί έντονα η διαφορά. Δες το σε ένα κατάστημα πριν το πάρεις.

Οι επιδόσεις οπίσθιας κάμερας ίδιες μου φαίνονται, έχει καλύτερης ανάλυσης μπροστινή κάμερα από το 830, ίδια χαρακτηριστικά Η/W, μικρότερο χώρο (8 έναντι 16gb).

Επίσης το 640xl θα είναι από τα πρώτα που θα λάβει win10 και η MS υπόσχεται υποστήριξη SW για 3 έτη από την κυκλοφορία του.

Βρίσκεις το 640 xl lte dual sim από amazon με ~250€.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

το 640χλ το έχω λειτουργίσει λίγο γιατι το έχει ο πατέρας μου και όντως μου φάνηκε λίγο μεγαλούτσικο αλλα όπως είπα το συνηθήζω :P

και για μένα η ζυγαριά γέρνει προς το 640χλ πάντως....

Link to comment
Share on other sites

Το 830 έχει όμως ois και pureview. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα ο οπτικός σταθεροποιητής.

 

αυτό εννοούσα βασικά όταν έλεγα καλύτερο φακό :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

830 εδώ και 5 μήνες.

Άψογο δε ζεσταίνεται ούτε κολλάει πουθενά...

Καλή αίσθηση στο χέρι γιατί είναι μακρόστενο παρόλο την 5αρα οθόνη.

Η κάμερα καλή αλλά αργεί πολύ το hdr να αποθηκευτεί.

 

Τώρα για το 640 νομίζω το xl είναι συνολικά καλύτερο. 13 κάμερα και dual SIM αν θυμάμαι καλά. Το απλό ένα κλικ πιο κάτω. Στην τιμή δε ξέρω

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

830 εδώ και 5 μήνες.

Άψογο δε ζεσταίνεται ούτε κολλάει πουθενά...

Καλή αίσθηση στο χέρι γιατί είναι μακρόστενο παρόλο την 5αρα οθόνη.

Η κάμερα καλή αλλά αργεί πολύ το hdr να αποθηκευτεί.

 

Τώρα για το 640 νομίζω το xl είναι συνολικά καλύτερο. 13 κάμερα και dual SIM αν θυμάμαι καλά. Το απλό ένα κλικ πιο κάτω. Στην τιμή δε ξέρω

 

για το 640χλ ενδιαφέρομαι όχι το απλό 640 , ευχαριστώ για τις απαντήσεις ( όσο αφωρά το hdr ναι το έχω διαβάσει και εγώ οτι αργεί απο πολλούς αλλα δεν με πολυαπασχολεί , να πω την αληθεια δεν χρησιμοποιώ ποτέ hdr )

το 640χλ ναι μεν έχει 13αρα κάμερα αλλα το 830 έχει ois και pureview και γενικά απο διάφωρα τεστ που είδα στο νετ μου φάνηκαν κάπως πιο ζωντανά τα χρώματα , ίσως και να κάνω λάθος ...

Link to comment
Share on other sites

για το 640χλ ενδιαφέρομαι όχι το απλό 640 , ευχαριστώ για τις απαντήσεις ( όσο αφωρά το hdr ναι το έχω διαβάσει και εγώ οτι αργεί απο πολλούς αλλα δεν με πολυαπασχολεί , να πω την αληθεια δεν χρησιμοποιώ ποτέ hdr )

το 640χλ ναι μεν έχει 13αρα κάμερα αλλα το 830 έχει ois και pureview και γενικά απο διάφωρα τεστ που είδα στο νετ μου φάνηκαν κάπως πιο ζωντανά τα χρώματα , ίσως και να κάνω λάθος ...

 

Πάρε 830. Και βολικό στο μέγεθος και πολύ καλή κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

για το 640χλ ενδιαφέρομαι όχι το απλό 640 , ευχαριστώ για τις απαντήσεις ( όσο αφωρά το hdr ναι το έχω διαβάσει και εγώ οτι αργεί απο πολλούς αλλα δεν με πολυαπασχολεί , να πω την αληθεια δεν χρησιμοποιώ ποτέ hdr )

το 640χλ ναι μεν έχει 13αρα κάμερα αλλα το 830 έχει ois και pureview και γενικά απο διάφωρα τεστ που είδα στο νετ μου φάνηκαν κάπως πιο ζωντανά τα χρώματα , ίσως και να κάνω λάθος ...

 

Σχετικό είναι αυτό με τα χρώματα. Είναι το ποσοστό του rich capture που θα επιλέξεις αφού τραβήξεις τη φωτογραφία με rich capture δηλ. το hdr των Lumia. Αν παίζεις με ρυθμίσεις βεβαίως και να το πάρεις. Και τέλος το φλάς του θα το ήθελα λίγο πιο δυνατό!

 

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ όμορφο κινητό (σαν το 930 αλλα πιο λεπτό ακόμη και πιο μακρόστενο/ψηλό) και αυτή η αντίθεση με το μεταλλικό πλαίσιο και το έντονο χρώμα του καπακιού "κάθεται" πολύ ωραία στο μάτι. Και αν θες αλλάζεις καπάκι με άλλο χρώμα ανά πάσα στιγμή! Εγώ έχω ένα πορτοκαλί και ένα πράσινο...

 

Το 640xl είναι μεγάλο, από iphone 5 σε αυτό θα σου φανεί έντονα η διαφορά. Δες το σε ένα κατάστημα πριν το πάρεις.

Οι ...........

, ίδια χαρακτηριστικά Η/W, μικρότερο χώρο (8 έναντι 16gb).

Επίσης το 640xl θα είναι από τα πρώτα που θα λάβει win10 και η MS υπόσχεται υποστήριξη SW για 3 έτη από την κυκλοφορία του.

Βρίσκεις το 640 xl lte dual sim από amazon με ~250€.

Το 830 έχει 16gb εσωτερικού χώρου και όχ 8 φίλε μου. Σορυ αν δεν κατάλαβα καλά

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 830 εχει 16gb εναντι των 8gb του 640χλ αλλα οι εφαρμογες αποθηκεύονται στην sd σωστα;;
Link to comment
Share on other sites

Σωστά πλεον μπορείς να αποθηκεύσεις εφαρμογές στην sd αν και μερικές κρασαρουν άσχημα ή αργούν αισθητά περισσότερο στη λειτουργία τους

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ , καλα πλέον έχω ξεφύγει απ το κατέβασε ότι εφαρμογή βρεις :P καθημερινά να χρησιμοποιώ 3-4 ( viber , here maps ή google maps , instagram και το email μου ) α και το csr racing που ψιλοκόλησα :P χεχε , όλα τ αλλα gb τα καταναλώνω φουλ σε music & fotos :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...