Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι δυνατόν.... :worry:

 

Όταν πάω να κλείσω το bt από το τηλέφωνο, αυτό κολλάει και μετα από κανένα λεπτό κάνει μόνο του ρεσταρτ και επανέρχεται...Αυτό συμβαίνει (μου συνέβει 2 φορες) όταν αποσυνδέομαι από το ιντερνετ και πάω μετά να κλείσω το ανοιχτό bt toy τηλεφώνου.... :cry:

 

Ο.Κ Αλέξη, μου είρθε κανονικά η αναφορά ότι έλαβες το ΜΜS τώρα, με τη διαφορά πως σου είχα στείλει ένα και νωρίτερα, όπως και στον αδελφό μου και αν και έδειξε πως ολοκληρώθηκε η αποστολή, εν τούτοις ούτε αναφορά παράδοσης έλαβα ούτε φυσικά πρέπει να έλαβες το πρώτο μου ΜΜS....

 

Τέλος να παρατηρήσω πως μου άρεσε πολύ η αναφορά παράδοσης του ΜΜS, που σε αντίθεση με του SMS δεν έρχεται σαν φλας, αλλά παραμένει και όταν το ανοίξεις με άλλο ένα κλικ το σβήνεις....Γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο και στα SMS;;; :whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andrewvoda ( 9 Απρ. 2004 , 17:09)

 

σας ευχαριστω ,η μπαταρια ???

 

 

 

Η μπαταρια αποδιδει αναλογα με την χρηση που του κανεις .

Η οθονη απο μονη της δεν δημιουργει μεγαλο προβλημα στην αναμονη του κινητου .

Η αναπαραγωγη mp3 ομως , η μεταφορα αρχειων μεσω bluetooth και γενικα τετοιου ειδους λειτουργιες ειναι λογικο να μειωνουν αρκετα την αναμονη .

 

 

Παντως , με την χρηση που του καναμε χθες το βραδυ , μπορω να πω οτι κειμενεται σε αρκετα καλα επιπεδα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k ( 9 Απρ. 2004 , 17:14)

Ο.Κ Αλέξη, μου είρθε κανονικά η αναφορά ότι έλαβες το ΜΜS τώρα, με τη διαφορά πως σου είχα στείλει ένα και νωρίτερα, όπως και στον αδελφό μου και αν και έδειξε πως ολοκληρώθηκε η αποστολή, εν τούτοις ούτε αναφορά παράδοσης έλαβα ούτε φυσικά πρέπει να έλαβες το πρώτο μου ΜΜS....

 

 

 

Με δεδομενο οτι και αυτο οπως και το 6600 βασιζουν την μεταφορα δεδομενων σε καθαρα TCP/IP πρωτοκολλο ειναι λογικο να εχουμε αρχικα μια δυσκολια στην λειτουργια με τα δικτυα .

Καθε συσκευη ειναι διαφορετικη , και το 6230 δεν ειναι 6600 .

Ετσι ακομα και αν πλεον το 6600 δουλευει με σχεδον κανενα προβλημα , αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει απο την πρωτη στιγμη να συμβαινει το ιδιο και με το 6230 . :)

 

Τα προβληματα παντως εχουν να κανουν περισσοτερο με το δικτυο παρα με το κινητο . :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k ( 9 Απρ. 2004 , 17:14)

 

Δεν είναι δυνατόν.... :worry:

 

Όταν πάω να κλείσω το bt από το τηλέφωνο, αυτό κολλάει και μετα από κανένα λεπτό κάνει μόνο του ρεσταρτ και επανέρχεται...Αυτό συμβαίνει (μου συνέβει 2 φορες) όταν αποσυνδέομαι από το ιντερνετ και πάω μετά να κλείσω το ανοιχτό bt toy τηλεφώνου.... :cry:

 

Ο.Κ Αλέξη, μου είρθε κανονικά η αναφορά ότι έλαβες το ΜΜS τώρα, με τη διαφορά πως σου είχα στείλει ένα και νωρίτερα, όπως και στον αδελφό μου και αν και έδειξε πως ολοκληρώθηκε η αποστολή, εν τούτοις ούτε αναφορά παράδοσης έλαβα ούτε φυσικά πρέπει να έλαβες το πρώτο μου ΜΜS....

 

Τέλος να παρατηρήσω πως μου άρεσε πολύ η αναφορά παράδοσης του ΜΜS, που σε αντίθεση με του SMS δεν έρχεται σαν φλας, αλλά παραμένει και όταν το ανοίξεις με άλλο ένα κλικ το σβήνεις....Γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο και στα SMS;;; :whistle:

 

 

αν είναι σε σύνδεση με το πισί λογικό είναι να κολλάει (και το π900 μου το έκανε). εμένα πάλι δνε το κάμει ποτέ. ίσως γιατί δνε το πολυπειράζω και το ΒΤ από τότε που το πήρα απλά δεν οτ έκλεισα καθόλου. αν κρίνω από το 6600 τρώει λιγόστή μπαταρία στην αναμονή.

 

@ΡΙΠ πολύ καλός :)

 

@τα μμς είναι λίγο προβληματικά (αν και από τα 7 που έστειλα μόνο ένα δεν πήγε και αυτό γιατί τελικά ο άλλος δεν είχε σήμα και του πήγε πιο μετά). είναι καθαρά θέμα δικτύου. για να σπάσεται πλάκα πάρτε τηλτην βόντα... δεν ξέρει την τύφλα της. σελίγες μέρες (όπως και με το 6600) όλα θα είναι οκ.

 

edit: ανοίγω και κλείνω το ΒΤ μετά από μια σύνδεση gprs με το ε800 και δεν κολλάει. μήπως έκαμες και κάτι άλλο? μήπως είχες γεμήσει την cache? (αν είχες ανοίξει μια μεγάλη html σελίδα) αλλά και πάλι δνε καταλαβαίνω...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Evge R.I.P. arista. Polu kalo to review sou. H antikeimenikotita kai i amerolipsia prosopopoiimeni. Na mathenoun kai kapoioi alloi. :lol:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Evge R.I.P. arista. Polu kalo to review sou. H antikeimenikotita kai i amerolipsia prosopopoiimeni. Na mathenoun kai kapoioi alloi. :lol:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Evge R.I.P. arista. Polu kalo to review sou. H antikeimenikotita kai i amerolipsia prosopopoiimeni. Na mathenoun kai kapoioi alloi. :lol:

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Η μνημη του κινητου τωρα .

Καλη και αγια η MMC , αλλα ο τροπος περιηγησης στα περιεχομενα της δεν ειναι και ο καλυτερος δυνατος ή τουλαχιστον δεν ειναι αυτος που θα ηθελα εγω .

Για παραδειγμα , η γραμματοσειρα που χρησιμοποιει ειναι απλα πολυ μεγαλη .

Ετσι εμφανιζει μονο 3 αρχεια καθε φορα στην οθονη του .

Αυτο σιγουρα μπορει να κανει την ζωη του χρηστη πολυ δυσκολη αν θεωρησουμε πιθανο να εχει καποιος π.χ. 150 φωτογραφιες σε μια MMC των 128 ΜΒ .

Αυτο ειναι απλα αλλο ενα μειονεκτημα της μικρης σε διαστασεις οθονης .

 

λοιπόν μόλις βρήκα λύση για αυτό:

 

το είχαμε χτες στην προβολή κατά λίστα με εικονίδια δλδ 3 αρχεία ανά οθόνη με μικρογραφία.

μπορείς να το βάλεις κατά πλέγμα (9 αρχεία κατά οθόνη με μικρογραφία) αλλά είναι λόγ σπαστικό με τα ονόματα των αρχείων που στον τίτλο δεν φαίνονται ολόκληρα

και κατά λίστα (Σκέτη) που δείχνει 5 αρχεία (με μικρότερη γραμματοσειρά) και μικρή μικρογραφία. (εδώ το έχω τώρα και είναι οκ :) ) :o

 

μην ξεχάσουμε ακόμα το αβίαστο ζουμσε μια εικόνα χωρίς καθόλου loading. έχω μια εικόνα σε ανάλυση 1024*768, την ανοίγει πιο γρήγορά από το 7650 και το u15 και κάμει αβίαστα ζουμ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από manos the greek

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Evge R.I.P. arista. Polu kalo to review sou. H antikeimenikotita kai i amerolipsia prosopopoiimeni. Na mathenoun kai kapoioi alloi. :lol:

 

Sorry gia to 3plo post to xeftilisa. As ta diagrapsei kapoios. Thanks.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

mporei kapoios na pei pou tha vroume paixnidakia gia 6230 ???

 

Ksero iparxei diaforetiko thread gia auto to logo alla den ksero kata poso sto 6230 paizoun sosta...

 

An einai eukolo kapoios pou exei asxolithei as grapsei ta kalitera paixnidakia i apps gia to 6230 sinodeuomena apo ta antistoixa site gia na mporesoume na ta katevasoume...

 

Euxaristo

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkp ( 9 Απρ. 2004 , 18:43)

 

mporei kapoios na pei pou tha vroume paixnidakia gia 6230 ???

 

Ksero iparxei diaforetiko thread gia auto to logo alla den ksero kata poso sto 6230 paizoun sosta...

 

 

 

 

Θεωρητικα οποιαδηποτε εφαρμογη για series 40 της Νοκια θα δουλευει σωστα και στο 6230 .

Η διαφορα στα χρωματα της οθονης οπως φαινεται απλα δεν ισχυει για τις java εφαρμογες .

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6230/2.0 (03.14) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Αρχικό Μήνυμα από haki

@christ-k: Το ονομα του δικτυου το αφαιρω ουτως ή αλλως. Το εκνευριστικο ειναι οτι δε βλεπεις σχεδον καθολου το ονομα του καλουντως οταν χρησιμοποιεις ενα λιγο σκουρο wallpaper!

 

Παντως το κινητο ειναι τοσο ολοκληρωμενο και τοσο "καλοκαιρινο" στο μεγεθος που δε θα μου λειψουν το 6600 και το SX1! Με το μονο που θα το αλλαζα ειναι το V600....AN ΕΠΑΙΡΝΕ ομως mmc!!!!

 

΀ο protο moy post me tο 6230...

8a symfoniso stΞΏ 8ema ths ΞΏ8ΞΏnis...Fantazome sto epΞΏmeno na exei alaksei kai afto...:-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k ( 9 Απρ. 2004 , 20:02)

 

Wirelessly posted (Nokia6230/2.0 (03.14) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

 

 

΀ο protο moy post me tο 6230...

8a symfoniso stΞΏ 8ema ths ΞΏ8ΞΏnis...Fantazome sto epΞΏmeno na exei alaksei kai afto...:-)

 

 

φίλε χρήστο μη γράφεις ελληνικά στο wap :)

 

όσο για τα παιχνίδια, ό,τι πέρνει ένα 6100 παίρνει και αυτό :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από christ-k

Wirelessly posted (Nokia6230/2.0 (03.14) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Αρχικό Μήνυμα από haki

@christ-k: Το ονομα του δικτυου το αφαιρω ουτως ή αλλως. Το εκνευριστικο ειναι οτι δε βλεπεις σχεδον καθολου το ονομα του καλουντως οταν χρησιμοποιεις ενα λιγο σκουρο wallpaper!

 

Παντως το κινητο ειναι τοσο ολοκληρωμενο και τοσο "καλοκαιρινο" στο μεγεθος που δε θα μου λειψουν το 6600 και το SX1! Με το μονο που θα το αλλαζα ειναι το V600....AN ΕΠΑΙΡΝΕ ομως mmc!!!!

 

΀ο protο moy post me tο 6230...

8a symfoniso stΞΏ 8ema ths ΞΏ8ΞΏnis...Fantazome sto epΞΏmeno na exei alaksei kai afto...:-)

 

Dustixos Xristo to wap site mas den upostirizei ellinika. oti keimeno grafeis prepei na to grapseis se greeklish. Gia pes mou to anagnorise kanonika to site mas to 6230?

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος manos the greek ( 9 Απρ. 2004 , 20:22)

 

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Gia pes mou to anagnorise kanonika to site mas to 6230?

 

Wirelessly posted (Nokia6230/2.0 (03.14) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

τι να το αναγνωρίζει?

 

απλά βλέπει την non-series60 εκδοσχή του :)

 

ότι βλέπει και το 6100 ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonP900 Dream's phon: SonyEricssonP900/R101 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από Alexkass

τι να το αναγνωρίζει?

 

απλά βλέπει την non-series60 εκδοσχή του :)

 

ότι βλέπει και το 6100 ;)

 

Ekei sro wap site stin arxi an leei who are you. Kai meta mpaineis kai leei vrethike SE P900. Katalaves ti leo?

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

όχι. όπως είπα δεν το έχει κάμει configure ακόμα. απλά λέει no-series60 found. σε λίγες μέρες οκ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερο το ζω, τόσο περισσότερο το ερωτεύομαι....Πραγματικά είναι θαυμασιο και ονειρικό....Το μόνο σημείο που δεν μου αρέσει είναι η ποιότητα του video, σε σημείο σχεδόν παραμόρφωσης (λιγότερο συμβαίνει αυτό στα παρεχόμενα βιντεοκλιπάκια που φαίνονται καθαρότερα) και είναι κάτι που θα ήθελα να το τέσταρα με άλλο 6230, μιας και έχουν ακουστεί πολύ καλά λόγια γι αυτό και μου κάνουν εντύπωση... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Xρήστο, όλα τα κινητά που βγάζουν 3gp έτσι είναι. τουλάχιστον έχει κορυφαίο μικρόφωνο και καταγράφει στο βίντεο ακόμα και ψίθηρο :)

 

καιη ποιότητα ακόμα και σε σκοτεινά μέρη (νύχτα με λίγο φωτισμό) είναι πολύ καλή για βιντεο-κινητό. :)

 

δές το εσωτερικό βίντεο της finair. είναι όλα τα λεφτά ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Eimai (epitelous...) kai gw enas apo tous neous katoxous aytou tou yperoxou kinhtou thlefonou na to pw... Oti kai nanai apexei poly apoti kykloforei ayth th stigmh sthn agora... (kyriws sto megethos tou...!!!)

To mono pou me ekplisei (eyxarista... :D ) einai h timh tou. (pou einai panw-katw idia me tou 6220!)

Pragmatika to perimena pio akrivo se sxesi me tis dynatothtes toy pou pisteuw den prokeitai na afisoun kanena paraponemeno an to epileksei!

an kserei kapoios se ti ofeiletai auto as to anaferei... giati den borw na to eksigisw...

Pantws an arxisei etsi (giati kati leei mesa mou oti mporei metepeita na poulietai akrivotera?? :whistle: ) kai synexisei logika meta tous prwtous mhnes me xamhloterh timh, tha ginei stadar ena apo ta best seller ths xronias... (kai oxi adika afou ta exei OLA...)

 

Mia parathrhsh akoma:

Phra sth voda gia na mou steiloun rythmiseis mms kai me perasan gia trelo pou tous elega 6230... "mipws thelete na peite 6220 ?" me rwtage kai me ksanarwtage mia kopelitsa... Telospadwn oute rythmiseis eftasan an kai moun eipan oti tha tis steiloun... Anagasthka na katafygw sto clubnokia !

Link to comment
Share on other sites

όχι. μπες στο http://www.nokia.com.gr πήγαινε στην υποστήριξη συσκευών και μετά στα mms settings και θα σταλούν στο κινητό σου (να διαβάσεις καλά τις οδηγίες όταν στα στέλνει για το πως θα τα αποθηκεύσεις, θέλουν ένα ειδικό πιν που στο λέει στο σάιτ).

 

καλορίζικο :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Και το πρωτο bug που ανακάλυψα....

 

Αν δεν σβήσεις τα μηνύματα αναφοράς παράδοσης και λαβεις ένα νέο εξερχόμενο, τότε το ποπ απ παραθυρακι σε πληροφορει πως έλαβες 2...3...4...κλπ νέα μηνύματα ανάλογα με τα μηνύματα αναφοράς που δεν έχεις διαγράψει....

 

Φαντάζομαι να διορθοθεί σύντομα σε κάποια αναβάθμιση....Ας μας ενημερώσουν οι κάτοχοι αλλων μοντέλων σειράς 40, αν ισχύει και σ' αυτούς αυτό...Και επίσης αν το εξωτερικό φακελάκι της αναφοράς παράδοσης σβήνει με την απλή είσοδο στο μήνυμα αναφοράς ή χρειαζεται κανονική διαγραφή του μηνύματος για να σβήσει...Εδώ μου φαίνεται πως υπαρχει μια μικρή βελτίωση....

 

Άλλο ένα που μάλλον έχει παρελθόν, είναι το μήνυμα της αναφοράς παράδοσης σε εξερχόμενο μήνυμα που λαμβάνεται αργότερα...Τα στοιχεία παραλαβής δηλ. η ώρα δεν αφορά την λΉψη του μηνύματος από τον αποδέκτη (όπως θα ήταν αναμενόμενο) αλλά την ώρα αποστολής του μηνύματος...

 

Ακόμα δεν καταλαβαίνω τον λόγο που όταν το πληκτρολόγιο κλειδώνει φωτίζεται όλη η οθόνη σαν να έλαβες μήνυμα....Και τέλος όταν είσαι μέσα στο μενού και λάβεις μήνυμα, εκτος απο την ήχο δεν υπάρχει καποια άλλη ένδειξη που να σου δείχνει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...