Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έφτασα 5.30 ώρες σε 12 ενεργοποιημένο... Πάντως σε 20+ ώρες ενεργοποιημένο βγάζω 4.30 ώρες οθόνη...

 

καλα ειναι ουσιαστικα απο το πρωι μεχρι το βραδυ περιπου..

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχθες το βραδακι περασα την Cm13 των superluminal!

Σε γενικες γραμμες εχει γινει πολλη καλη δουλεια και η σβελταδα του ισως να ειναι ενα κλικ πιο πανω απο της miui (η τουλαχιστον ετσι μου φαινεται). Δεν κολλαει πουθενα, δεν Laggαρει καθολου και ολες οι ενεργειες ειναι ακαριαιες!

 

Η καμερα η οποια παρεπιπτοντως ειναι της snapdragon ειναι στα ιδια επιπεδα με της miui αλλα εχει παρα πολλες ρυθμισεις για πειραγμα και ειδικα για οποιον το κατεχει το αθλημα μιας και εγω δεν..., νομιζω οτι βγαζει πολυ καλα αποτελεσματα.

Απο θεμα αυτονομιας ακομα δεν εχω βγαλει ασφαλη συμπερασματα. Μοιαζει να ειναι ισως λιγο χειροτερη η ισως στα ιδια επιπεδα αλλα θα χρειαστει μερικες μερες και φορτισεις ακομα για να στρωσει για να πω με σιγουρια.

Απο θεμα ηχου ολα τελεια, ειδικα αν χρησιμοποιησει κανεις τους ηχους της cm που εχει μεσα!

 

Αν φοραει κανεις την ιδια ας μας δωσει μερικες πληροφοριες για καλυτερη λειτουργια αν χρειαζεται καπου και αν ξερει φυσικα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδες να ρωτησω ///εχω εδω και ποσο καιρο την dev 6.1.28 και δεν βλεπω καποια ενδειξη για αναβαθμιση..τι παιζει?ειδα βγηκε σε gtv 6.3.17....τι μου προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

παιδες να ρωτησω ///εχω εδω και ποσο καιρο την dev 6.1.28 και δεν βλεπω καποια ενδειξη για αναβαθμιση..τι παιζει?ειδα βγηκε σε gtv 6.3.17....τι μου προτεινετε?

 

6.2.25 κυριως για καλυτερη αυτονομια.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

6.2.25 κυριως για καλυτερη αυτονομια.

 

Αρα εγω που θελω να βαλω stable δεν θα εχω τοσο καλη αυτονομια?απ οσο θυμαμαι η stable βασιζονται σε dev οποτε και με stable πιστευω να πηγαινει καλα!!μολις παραγγειλα......:shifty: :shifty:

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Αρα εγω που θελω να βαλω stable δεν θα εχω τοσο καλη αυτονομια?απ οσο θυμαμαι η stable βασιζονται σε dev οποτε και με stable πιστευω να πηγαινει καλα!!μολις παραγγειλα......:shifty: :shifty:

Μια χαρά θα σαι.

Εγώ έβαλα το Kernel Adiutor και έβαλα τους big πυρήνες στα 384MHz, και στους little άλλαξα τον governor στο ondemand. Το κινητό εξακολουθεί να πηγαίνει σφαίρα, κι η αυτονομία βελτιώθηκε σημαντικά. Μπορείς επίσης να ρίξεις τη GPU στα 180MHz αν δε παίζεις παιχνίδια, γιατί τρέχει στα 300MHz χωρίς λόγο ακόμη και στα μενού, καταραμένη qualcomm :wacko:

Link to comment
Share on other sites

παιδες επειδη μαλλον δεν εγινα αντιληπτος.δεν ασχολουμαι με ρομ να βαζω και να βγαζω.οταν ερχεται η ειδοποιηση την βαζω...το θεμα ειναι οπως ειπα και πριν ΟΤΙ ΔΕΝ ερχονται ειδοποιησεις...τι μπορει να παιζει/.?και πως το διορθωνω...
Link to comment
Share on other sites

παιδες επειδη μαλλον δεν εγινα αντιληπτος.δεν ασχολουμαι με ρομ να βαζω και να βγαζω.οταν ερχεται η ειδοποιηση την βαζω...το θεμα ειναι οπως ειπα και πριν ΟΤΙ ΔΕΝ ερχονται ειδοποιησεις...τι μπορει να παιζει/.?και πως το διορθωνω...

 

Εννοεις ota, δηλαδη να σε ειδοποιει η συσκευη αν υπαρχει νεο update?

Αυτη η δυνατοτητα εχει απενεργοποιηθει απο την xiaomi εδω και και καιρο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

παιδες επειδη μαλλον δεν εγινα αντιληπτος.δεν ασχολουμαι με ρομ να βαζω και να βγαζω.οταν ερχεται η ειδοποιηση την βαζω...το θεμα ειναι οπως ειπα και πριν ΟΤΙ ΔΕΝ ερχονται ειδοποιησεις...τι μπορει να παιζει/.?και πως το διορθωνω...

Αν εννοείς για εφαρμογές, πχ μηνύματα, πας ρυθμίσεις->Γραμμή κατάστασης->Διαχείριση ειδοποιήσεων, κι επιλέγεις ποιες εφαρμογές θες να σου πετάνε ειδοποιήσεις, και πού.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει παραγγείλει κανείς απο δω;

 

http://www.xiaomidevice.com/xiaomi-mi-4c-miui-7-3gb-32gb.html

 

είναι απο τα λίγα site που έχουν το κιτρινο χρώμα, και θέλω να σιγουρευτώ οτι το κινητο θα ερθει χωρις να περάσει τελωνεία και τα συναφή

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι παραγγειλατε απο την ανακοινωση της xiaomi οτι θα κλειδωσει bootloader,ηρθε με κλειδωμενο η οχι?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι παραγγειλατε απο την ανακοινωση της xiaomi οτι θα κλειδωσει bootloader,ηρθε με κλειδωμενο η οχι?
Εμένα αγοράστηκε στην Κίνα πριν 2 βδομάδες και είναι ξεκλείδωτο. Ευτυχώς γιατί η Xiaomi εδώ και 1+ μήνα δε μου χει δώσει απάντηση για το ξεκλείδωμα σε 2 λογαριασμούς miui...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αγοράστηκε στην Κίνα πριν 2 βδομάδες και είναι ξεκλείδωτο. Ευτυχώς γιατί η Xiaomi εδώ και 1+ μήνα δε μου χει δώσει απάντηση για το ξεκλείδωμα σε 2 λογαριασμούς miui...

 

Το έχεις στα χέρια σου;μπορείς να πεις τα + και τα - ?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις στα χέρια σου;μπορείς να πεις τα + και τα - ?

Μέχρι στιγμής το μόνο μείων είναι η κατανάλωση κι υπερθέρμανση του snapdragon 808 (κάνω μεγάλη χρήση κι είχα συνηθίσει με Mediatek που χουν πολύ καλύτερη διαχείριση ενέργειας), την οποία έλυσα με τον τρόπο που αναφέρω πιο πάνω, μείωσα την συχνότητα των Α87 πυρήνων στο ελάχιστο (384MHz) τους οποίους για ανεξήγητο λόγο η qualcom τους έχει να τρέχουν μόνιμα σ αντίθεση μ άλλες υλοποιήσεις BIG.little, έβαλα governor στους μικρούς πυρήνες τον ondemand (προεπιλεγμενος ήταν ο interactive) ,και στη GPU governor τον simple_ondemand. Το κινητό πετάει, κι η βελτίωση στην αυτονομία ειναι αισθητή. Τονίζω πως δε χρησιμοποιώ τον δικό του φορτιστή, προτιμώ να το φορτίζω στα κλασσικά 5V για καλύτερη ζωή της μπαταρίας. Με φορτιστή 2.4A 5v φορτίζει γρήγορα και δεν υπερθερμαίνεται. Επίσης δε χρησιμοποιώ το 4G καθώς δεν το χρειάζομαι (αν και θα κάνω κάποιες δοκιμές μόλις βρω χρόνο και σήμα).

Η κάμερα εξαιρετική κι ας μην έχει OIS, η οθόνη εντυπωσιακή ειδικά με την αύξηση αντίθεσης στον ήλιο που μόλις τη πρόσεξα έπαθα πλάκα, το ηχείο του έχει βαθύ ήχο και μπάσο, ό,τι καλύτερο έχω ακούσει σε κινητά, πέρα από κάποια που χουν στερεοφωνικά. το μέγεθος του πολύ μαζεμένο για 5 ίντσες.

Τρέχω την τελευταία ελληνική developers, 6.3.17. Γενικά είμαι υπερευχαριστημένος. Θα δω πώς θα πάει στην πορεία με τη μπαταρία μόλις το στήσω πλήρως με τις εφαρμογές μου, γιατί ακόμη δεν έχω βρει χρόνο.

Στα 300€ με ΦΠΑ που χει στο κατάστημα που δουλεύω στην Αθήνα, ειναι η καλύτερη επιλογή για όποιον δε θελει μεγαλύτερο απο 5" τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής το μόνο μείων είναι η κατανάλωση κι υπερθέρμανση του snapdragon 808 (κάνω μεγάλη χρήση κι είχα συνηθίσει με Mediatek που χουν πολύ καλύτερη διαχείριση ενέργειας), την οποία έλυσα με τον τρόπο που αναφέρω πιο πάνω, μείωσα την συχνότητα των Α87 πυρήνων στο ελάχιστο (384MHz) τους οποίους για ανεξήγητο λόγο η qualcom τους έχει να τρέχουν μόνιμα σ αντίθεση μ άλλες υλοποιήσεις BIG.little, έβαλα governor στους μικρούς πυρήνες τον ondemand (προεπιλεγμενος ήταν ο interactive) ,και στη GPU governor τον simple_ondemand. Το κινητό πετάει, κι η βελτίωση στην αυτονομία ειναι αισθητή. Τονίζω πως δε χρησιμοποιώ τον δικό του φορτιστή, προτιμώ να το φορτίζω στα κλασσικά 5V για καλύτερη ζωή της μπαταρίας. Με φορτιστή 2.4A 5v φορτίζει γρήγορα και δεν υπερθερμαίνεται. Επίσης δε χρησιμοποιώ το 4G καθώς δεν το χρειάζομαι (αν και θα κάνω κάποιες δοκιμές μόλις βρω χρόνο και σήμα).

Η κάμερα εξαιρετική κι ας μην έχει OIS, η οθόνη εντυπωσιακή ειδικά με την αύξηση αντίθεσης στον ήλιο που μόλις τη πρόσεξα έπαθα πλάκα, το ηχείο του έχει βαθύ ήχο και μπάσο, ό,τι καλύτερο έχω ακούσει σε κινητά, πέρα από κάποια που χουν στερεοφωνικά. το μέγεθος του πολύ μαζεμένο για 5 ίντσες.

Τρέχω την τελευταία ελληνική developers, 6.3.17. Γενικά είμαι υπερευχαριστημένος. Θα δω πώς θα πάει στην πορεία με τη μπαταρία μόλις το στήσω πλήρως με τις εφαρμογές μου, γιατί ακόμη δεν έχω βρει χρόνο.

Στα 300€ με ΦΠΑ που χει στο κατάστημα που δουλεύω στην Αθήνα, ειναι η καλύτερη επιλογή για όποιον δε θελει μεγαλύτερο απο 5" τηλέφωνο

 

Εντονη χρηση χωρις τα mod που εχεις κανει βγαζει απο το πρωι μεχρι το βραδυ?καμερα να φανταστω imx258(3/32 εκδοση?)

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Εντονη χρηση χωρις τα mod που εχεις κανει βγαζει απο το πρωι μεχρι το βραδυ?καμερα να φανταστω imx258(3/32 εκδοση?)
Μάλλον ναι, και ναι imx258
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου βγάζει ένα μήνυμα όταν πάω να κάνω μια κλήση απί το κινητό και μου λέει "not enough funds remaining in your top-up package" και δε μπορώ να καλεσω κανέναν. Τι είναι αυτό το μήνυμα;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου βγάζει ένα μήνυμα όταν πάω να κάνω μια κλήση απί το κινητό και μου λέει "not enough funds remaining in your top-up package" και δε μπορώ να καλεσω κανέναν. Τι είναι αυτό το μήνυμα;

 

μήπως έχεις ενεργοποιημένο το VoLte στης ρυθμίσεις κλήσεων;δεν είναι σίγουρος απλα τσέκαρε μήπως..

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου βγάζει ένα μήνυμα όταν πάω να κάνω μια κλήση απί το κινητό και μου λέει "not enough funds remaining in your top-up package" και δε μπορώ να καλεσω κανέναν. Τι είναι αυτό το μήνυμα;

 

Αν και δε θυμαμαι πολλες λεπτομερειες επειδη φοραω εδω και καποιες μερες cm, τις τελευταιαες μερες στο μενου κλησεων ειχε εμφανιστει πανω δεξια μια κοκκινη τελιτσα που κατι εγραφε σχετικα με τα funds, μοναδες η κατι τετοιο. Δεν ξερω αν προκειται για την ιδια περιπτωση αλλα δες μηπως και απενεργοποιειτε με καποιο τροπο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία βοήθεια γρήγορα. Που κρύβεται ο εντοπισμός σφαλμάτων για να τον ενεργοποιησω.;;; Ψάχνω ψάχνω και δεν το βρίσκω για περάσω Ρομ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία βοήθεια γρήγορα. Που κρύβεται ο εντοπισμός σφαλμάτων για να τον ενεργοποιησω.;;; Ψάχνω ψάχνω και δεν το βρίσκω για περάσω Ρομ

 

Στις επιλογες για προγραμματιστες στις ρυθμισεις της συσκευης σου. Αν δε βρισκεις αυτη την ενοτητα (επιλογες για προγραμματιστες) πηγαινε στο σχετικα με το τηλεφωνο και πατα πολλες φορες στον αριθμο εκδοσης, καπου εκει θα σου πει οτι ειστε πλεον προγραμματιστης και θα εμφανιστει στο μενου των ρυθμισεων η ενοτητα αυτη.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μιάς και πέρασα την τελευταία stable rom προσπάθησα ύστερα να μπω σε recovery για να εγκαταστησω το s.u για να μπορέσω να ρουταρω το τηλ. Αλλά μόλις μπαίνει δεν δουλεύει καμια επιλογή και γενικά όλο το πρόγραμμα. Υπάρχει κάποια λύση πάνω σε αυτό η υπάρχει και άλλος τρόπος για να γίνω ροοτ??
Link to comment
Share on other sites

Ποιο recovery εχεις? Αν εχεις το twrp και σου κολλάει χωρίς να ανταποκρίνεται δωστου λίγο χρονο (2 λεπτακια) και μετα θα ρολλαρει.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...