Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά το Nillkin το Tempered Glass από ποιο σάιτ το παραγγείλατε; Γιατί δεν το έχει στο everbuying να το πάρω μαζί με το κινητό...
Link to comment
Share on other sites

Παίδες γιατί δεν έχω root στην xiaomi-miui-hellas-5.1_libra_GTV-6.1.28? Αυτές δεν είναι pre-rooted οι roms? Πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο?

 

Edit: Βρήκα τελικά ένα αρχείο BETA-SuperSU-v2.50 από εδώ http://en.miui.com/thread-166465-1-1.html και το rootαρα.. Για να το κάνω unroot εάν θελήσω κάποια στιγμή ξέρει κανείς πως γίνεται?

Edited by kdami4
Link to comment
Share on other sites

Είναι rooted... Πρέπει να πας security και μετά permissions και από εκεί root access και να επιλέξεις την εφαρμογή που θες να έχει δικαιώματα root...
Link to comment
Share on other sites

Είναι rooted... Πρέπει να πας security και μετά permissions και από εκεί root access και να επιλέξεις την εφαρμογή που θες να έχει δικαιώματα root...

 

Δε τη βρίσκω πουθενά αυτή την επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Δε τη βρίσκω πουθενά αυτή την επιλογή...

 

Kεντρο ασφαλειας - Δικαιωματα - Προνομια root

Link to comment
Share on other sites

Kεντρο ασφαλειας - Δικαιωματα - Προνομια root

 

Ούτε καν... Στις ρυθμίσεις έψαχνα εγώ..!! Ευχαριστώ.

Άλλη μια ερώτηση.. Στην τελευταία GTV 6.1.28 είχε ένα feature με το οποίο άλλαζαν οι φωτογραφίες στη lock screen από μόνες τους κάθε μέρα.. Στην 5.12.10 μπορώ με κάποιο τρόπο να το ενεργοποιήσω/εγκαταστήσω?!?

Edited by kdami4
Link to comment
Share on other sites

Το tempered glass της nilkin το πήρα από εδώ. Ηρθε σε 2 εβδομάδες νομίζω χωρίς έξοδα αποστολής

 

http://www.minideal.net/xiaomi-mi4c-screen-protector-nillkin-amazing-h-nano-anti-explosion-tempered-glass-screen-protector-for-xiaomi-mi4i-xiaomi-mi4c.html

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα πως τα δεδομενα του προγραμματος μου καταναλωνονται πολυ γρηγοροτερα σε σχεση με αλλα κινητα που ειχα στο παρελθον. Παντα dolphin browser χρησιμοποιουσα με την τελευταια Smiui.

 

πχ ιντερνετικο ραδιο μεσω dolphin απο 2-3 mb το βλεπω να φτανει στα 20ΜΒ για το ιδιο χρονικο διαστημα...

 

Εχει παρατηρησει κανεις κατι αντιστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω οτι μου αφήνει ελεύθερη Ραμ 1.20 από 3. Είναι κάποιο πρόβλημα ή σε όλους σάς συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς μπορούμε να κάνουμε προώθηση κλήσεων σε άλλο αριθμό ?

Επίσης, μήπως υπάρχει τρόπος να εμφανίζεται στην επιφάνεια εργασίας ο αριθμός της sim και όχι μόνο ο πάροχος?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω οτι μου αφήνει ελεύθερη Ραμ 1.20 από 3. Είναι κάποιο πρόβλημα ή σε όλους σάς συμβαίνει;

Κάπου εκεί παίζει σε όλους... Εμένα είναι περίπου 1.5 gb ελεύθερα με τα πάντα ανοιχτά... Είναι πολύ καλά συγκρίνοντας το με το galaxy s6... Υπόψιν, δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα greenify...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες..

 

Καταρχάς έχω ασχοληθεί αρκετά με σχεδόν τα πάντα στο Android(root, philz custom recovery, παιχνίδι με kernels, εννοείται custom roms και samsung βλ. Omega και CM 13) αλλά πάντα σε Samsung συσκευές(S2,S3,S4), οπότε δε με λες και άσχετο...

Ετοιμάζομαι κι εγώ να παραγγείλω το τουμπανάκι σας και έχω μερικές ερωτήσεις μιας και δεν είχα τον χρόνο να διαβάσω και τις 78 σελίδες του thread και βλέπω νέα κόλπα στο Mi4c και ψιλο-αγχώθηκα...

1. Απ'ότι καταλαβαίνω σχεδόν όλοι προτιμάτε Ελληνικές custom roms, είναι όλες pre-rooted?

2. μπορείτε να μου δώσετε μια γενική εικόνα της μπαταρίας της συσκευής

3. Με το OTG πως πάει η συσκευή; Μπάλα;

4. Υπάρχουν πολλές custom roms εκτός της Ελληνικής; Αξίζει να ψάξω και για άλλες;

5. Το GTV που αναφέρετε συνέχεια έχει να κάνει με greek και καλά rom λόγω του "G")???

6. Σκέφτομαι να παραγγείλω από Banggood μιας και το εμπιστεύομαι αρκετά γενικά, έχει παραγγείλει κανείς από εκεί και να χει κάποιο παράπονο με την συσκευή;;

7. Το Tempered glass της Nillkin είναι αυτό εδώ από το banggood?

8. Επίσης σκέφτομαι να παραγγείλω αυτή τη bumper θήκη, πως σας φαίνεται; Ποια εναλλακτική προτείνετε;

9. Επιγραμματικά για να έχω την συσκευή με όσο το δυνατόν λιγότερα bugs και οσο το δυνατόν καλύτερη αυτονομία μόλις την παραλάβω τι κάνω; Δηλαδή δώστε μου έναν γενικό μπούσουλα σεταρισματος πολύ επιγραμματικά σε steps. (έχω υπόψιν το site xiaomi-miui.gr τους οδηγούς για σετάρισμα της custom rom για αυτο θέλω τα γενικα βήματα αν μπορεί κάποιος επιγραμματικά)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον(ους) φίλο βοηθήσει και ζητάω συγγνώμη που σίγουρα επαναλαμβάνω αρκετά από όσα έχουν υπωθεί παλιότερα στο post αλλά δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες....Σας ευχαριστώ πολύ παίδες και ανυπομονώ για κάποια απάντηση!!!

Edited by mrdj2k
Dj Doublek - Kostas From Nafplio:D
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες..

 

Καταρχάς έχω ασχοληθεί αρκετά με σχεδόν τα πάντα στο Android(root, philz custom recovery, παιχνίδι με kernels, εννοείται custom roms και samsung βλ. Omega και CM 13) αλλά πάντα σε Samsung συσκευές(S2,S3,S4), οπότε δε με λες και άσχετο...

Ετοιμάζομαι κι εγώ να παραγγείλω το τουμπανάκι σας και έχω μερικές ερωτήσεις μιας και δεν είχα τον χρόνο να διαβάσω και τις 78 σελίδες του thread και βλέπω νέα κόλπα στο Mi4c και ψιλο-αγχώθηκα...

1. Απ'ότι καταλαβαίνω σχεδόν όλοι προτιμάτε Ελληνικές custom roms, είναι όλες pre-rooted?

2. μπορείτε να μου δώσετε μια γενική εικόνα της μπαταρίας της συσκευής

3. Με το OTG πως πάει η συσκευή; Μπάλα;

4. Υπάρχουν πολλές custom roms εκτός της Ελληνικής; Αξίζει να ψάξω και για άλλες;

5. Το GTV που αναφέρετε συνέχεια έχει να κάνει με greek και καλά rom λόγω του "G")???

6. Σκέφτομαι να παραγγείλω από Banggood μιας και το εμπιστεύομαι αρκετά γενικά, έχει παραγγείλει κανείς από εκεί και να χει κάποιο παράπονο με την συσκευή;;

7. Το Tempered glass της Nillkin είναι αυτό εδώ από το banggood?

8. Επίσης σκέφτομαι να παραγγείλω http:// https://bnc.lt/4Sug/UvV87RJt0qαυτή τη bumper θήκη, πως σας φαίνεται; Ποια εναλλακτική προτείνετε;

9. Επιγραμματικά για να έχω την συσκευή με όσο το δυνατόν λιγότερα bugs και οσο το δυνατόν καλύτερη αυτονομία μόλις την παραλάβω τι κάνω; Δηλαδή δώστε μου έναν γενικό μπούσουλα σεταρισματος πολύ επιγραμματικά σε steps. (έχω υπόψιν το site xiaomi-miui.gr τους οδηγούς για σετάρισμα της custom rom για αυτο θέλω τα γενικα βήματα αν μπορεί κάποιος επιγραμματικά)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον(ους) φίλο βοηθήσει και ζητάω συγγνώμη που σίγουρα επαναλαμβάνω αρκετά από όσα έχουν υπωθεί παλιότερα στο post αλλά δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες....Σας ευχαριστώ πολύ παίδες και ανυπομονώ για κάποια απάντηση!!!

 

Gtv οντως ειναι οι ελληνικες ROM και βγαινουν δυο εκδοσεις stable κ dev . Mονο η dev ειναι root. custom rom υπαρχουν ελαχιστες. Η μπαταρια κυμαινεται γυρω στα 4- 4,5 hrs sot. Το Banggood ειναι αξιοπιστο . otg δεν εχω δοκιμασει ακομα. το tempered που λες ειναι το σωστο. Στο xiaomi-miui.gr εχει οδηγο για ολα πολυ κατανοητο. Εχει και μια Custom απο ενα παιδι του site που τρεχω τωρα και μου φαινεται πιο καλη απο την dev. Αν σε ενδιαφερει εγω θα το δωσω απο Δευτερα , αν ειναι στειλε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Gtv οντως ειναι οι ελληνικες ROM και βγαινουν δυο εκδοσεις stable κ dev . Mονο η dev ειναι root. custom rom υπαρχουν ελαχιστες. Η μπαταρια κυμαινεται γυρω στα 4- 4,5 hrs sot. Το Banggood ειναι αξιοπιστο . otg δεν εχω δοκιμασει ακομα. το tempered που λες ειναι το σωστο. Στο xiaomi-miui.gr εχει οδηγο για ολα πολυ κατανοητο. Εχει και μια Custom απο ενα παιδι του site που τρεχω τωρα και μου φαινεται πιο καλη απο την dev. Αν σε ενδιαφερει εγω θα το δωσω απο Δευτερα , αν ειναι στειλε πμ.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Μια ερώτηση ακόμα, ποιά η απόψη σου για την bumper θήκη που εβαλα στο αρχικο μου ποστ;

Dj Doublek - Kostas From Nafplio:D
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν 3 ή 4 custom rom για το κινητό αυτό. 4 αν υπολογίσουμε και αυτή που βγάζει πλέων το παλικάρι.

 

μπαταρία καλύτερες rom Μέχρι τώρα είναι η 5.12.10 και 5.12.26.

στις συγκεκριμένες σε μερικούς εμφανίζεται ένα μικρο πρόβλημα με συγχρονισμό push.

 

για φλασαρισμα κοίτα τους οδηγούς που ήδη όπως λες έχεις δει στο ελληνικό site.

 

otg παίζει μόνο με USB type c σε otg. Δεν παίζει με ανταπτορα USB type c σε micro USB και μετα micro USB σε female USB otg.

μια μικρή προσοχή με κάποια usb3 φλασάκια που δεν μου δουλεύουν. πιθανότατα ρευμα;

 

αν πάρεις tempered glass πάρε το nilkin και τα μυαλά στα κάγκελα.

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται να λειτουργεί το link για το bumper.

Τσέκαρε πάλι φίλε μου. Τώρα δουλεύει..Ευχαριστώ πολύ!

Dj Doublek - Kostas From Nafplio:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.πατώντας το τελευταίο κουμπί μου έδειχνε μόνο 880 mb ελεύθερα από τα 3 gb έχει συμβεί σε κάποιον άλλο?και κάτι ακόμα σήμερα που έπιασαν στα χέρια μου το redmi note 3 ενός φίλου είδα να είναι πιο γρήγορη ή απόκριση της οθόνης.υποτίθεται ότι ο 808 είναι πιο γρήγορος του helio ή δεν παίζει ρόλο?είναι το πρώτο μου smartphone οπότε μπορεί οι ερωτήσεις μου να είναι κ χαζές
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν 3 ή 4 custom rom για το κινητό αυτό. 4 αν υπολογίσουμε και αυτή που βγάζει πλέων το παλικάρι.

 

μπαταρία καλύτερες rom Μέχρι τώρα είναι η 5.12.10 και 5.12.26.

στις συγκεκριμένες σε μερικούς εμφανίζεται ένα μικρο πρόβλημα με συγχρονισμό push.

 

για φλασαρισμα κοίτα τους οδηγούς που ήδη όπως λες έχεις δει στο ελληνικό site.

 

otg παίζει μόνο με USB type c σε otg. Δεν παίζει με ανταπτορα USB type c σε micro USB και μετα micro USB σε female USB otg.

μια μικρή προσοχή με κάποια usb3 φλασάκια που δεν μου δουλεύουν. πιθανότατα ρευμα;

 

αν πάρεις tempered glass πάρε το nilkin και τα μυαλά στα κάγκελα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις λεπτομερείς πληροφορίες!!!

Μια ερώτηση ακόμα... Λέγεται ότι η συσκευή έχει SAR περίπου 1.3. Αν ισχύει (γιατί πουθενά δεν είδα να το μετράνε κάπως αλλά ούτε κι επίσημα υπάρχει κάπου από την Xiaomi) καταλαβαίνεις κάτι στην χρήση εκτός από το πολύ δυνατό(φαντάζομαι) σήμα;;

Dj Doublek - Kostas From Nafplio:D
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις λεπτομερείς πληροφορίες!!!

Μια ερώτηση ακόμα... Λέγεται ότι η συσκευή έχει SAR περίπου 1.3. Αν ισχύει (γιατί πουθενά δεν είδα να το μετράνε κάπως αλλά ούτε κι επίσημα υπάρχει κάπου από την Xiaomi) καταλαβαίνεις κάτι στην χρήση εκτός από το πολύ δυνατό(φαντάζομαι) σήμα;;

Από αυτά που λένε το sar είναι γύρω στο 0,6. Πάντως το σήμα του είναι εξαιρετικό...

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λένε το sar είναι γύρω στο 0,6. Πάντως το σήμα του είναι εξαιρετικό...

 

Τι εταιρία έχεις φίλε μου;

Dj Doublek - Kostas From Nafplio:D
Link to comment
Share on other sites

σημα Έχει καλό σε Vodafone και cosmote όπου βέβαια Έχει σημα. αν κάπου έχουν πρόβλημα οι εταιρίες ότι κινητό και να έχεις το ίδιο είναι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...