Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γυρισα στην miui της παρασκευης για να δω τη γινεται με τα notifications και τα πραγματα ειναι στα ιδια χαλια...Μονο με data ερχονται κανονικα(viber,messenger) που δοκιμασα...Τραγικο που ακομα δεν εχει διορθωθει και μαλλον δεν θα διορθωθει ποτε οπως το κοβω:mad:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andqlimax.pushfixer

 

Αφού δώσεις root δικαιώματα στην εφαρμογή, βάζεις τα Recomended intervals, πατάς apply και κάνεις restart.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andqlimax.pushfixer

 

Αφού δώσεις root δικαιώματα στην εφαρμογή, βάζεις τα Recomended intervals, πατάς apply και κάνεις restart.

Ειναι δοκιμασμενο οτι λυνει το προβλημα?? Επισης τα recommended ειναι 5 λεπτα για wifi, το οποιο σημαινει οτι τσεκαρει καθε 5 λεπτα για notifications και στα στελνει?

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δοκιμασμενο οτι λυνει το προβλημα?? Επισης τα recommended ειναι 5 λεπτα για wifi, το οποιο σημαινει οτι τσεκαρει καθε 5 λεπτα για notifications και στα στελνει?

 

GCM Issue

 

Όχι δεν τσεκάρει κάθε 5 λεπτά. Διάβασε παραπάνω για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

GCM Issue

 

Όχι δεν τσεκάρει κάθε 5 λεπτά. Διάβασε παραπάνω για λεπτομέρειες.

Τα διαβασα αυτα που λεει ο τυπος αλλα οπως τα λεει εγω προσωπικα θα επρεπε να εχω προβλημα με ολα τα smartphones που εχουν περασει απο το ρουτερ μου...ειναι το 4ο ομως και το μοναδικο που εχω αυτο το προβλημα. Σε κανενα δεν ειχα θεμα με viber πχ...Επισης αφου εβαλα την εφαρμογη ειχα ενα μνμ που εμφανιστηκε παλι οταν ανοιξα την οθονη και μου το ειχαν στειλει ηδη 4 λεπτα πριν..Αρα κατι δεν παει καλα

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω τη συσκευή και με ενδιαφέρει η κάμερα. Έχω ακούσει αρκετά καλά(αν και όχι εξαιρετικά) σχόλια. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μία ιδέα;

Επίσης, θα με βοηθούσε αν κάποιος μπορούσε να τρέξει αυτό το test (sorry αν εχει αναφερθεί νωρίτερα..) https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.vipek.camera2_compatibility_test για να ξέρω τι παίζει με τις manual δυνατότητες του κινητού!

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Γυρισα στην miui της παρασκευης για να δω τη γινεται με τα notifications και τα πραγματα ειναι στα ιδια χαλια...Μονο με data ερχονται κανονικα(viber,messenger) που δοκιμασα...Τραγικο που ακομα δεν εχει διορθωθει και μαλλον δεν θα διορθωθει ποτε οπως το κοβω:mad:

 

Φιλε μου τι ενοεις λεγοντας οτι με τα notifications τα ιδια χαλια...???Εγω εχω την ιδια rom και λαμβάνω κανονικα notifications απο Messenger facebook και σε pop up κυκλο με τον χαρακτηριστικο ηχο και στην κουρτίνα στις ειδοποιήσεις...???ξεκαθαρισε λιγο τι προβλημα εχεις???Γιατι αν ειναι το pop up πρεπει να ενεργοποιηθει απο τις ρυθμίσεις - εφαρμογές - messenger στα δικαιωματα...Αυτα που σου λεω με wifi αλλα και με data...Το viber δεν το πολυδουλευω..και δεν το ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και σε μένα. (12/11 -> 24/11 για τη ιστορία)

 

Φοράει MIUI 7.0.40.0 | Stable

Kernel 3.10.49

Android 5.1.1

 

Το σημαντικό είναι ότι ήρθε με μηδέν bloatware και κανονικά τα gApps.

Σε αναμονή για τα notifications.

 

Δε βρίσκω λόγο να βάλω την ελληνική, πέραν του να παίξω. Ξεχνάω κάτι σημαντικό που βρίσκεται σε αυτή μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβασα αυτα που λεει ο τυπος αλλα οπως τα λεει εγω προσωπικα θα επρεπε να εχω προβλημα με ολα τα smartphones που εχουν περασει απο το ρουτερ μου...ειναι το 4ο ομως και το μοναδικο που εχω αυτο το προβλημα. Σε κανενα δεν ειχα θεμα με viber πχ...Επισης αφου εβαλα την εφαρμογη ειχα ενα μνμ που εμφανιστηκε παλι οταν ανοιξα την οθονη και μου το ειχαν στειλει ηδη 4 λεπτα πριν..Αρα κατι δεν παει καλα

 

Όπως βλέπεις αν το διάβασες όλο, υπάρχει σε πολλές συσκευές το θέμα. Επίσης εάν διαβάσεις κάτω από τα σχόλια στην εφαρμογή που σου έστειλα επίσης θα δεις διάφορες συσκευές... Samsung και HTC βάζουν δικές τους τιμές στα intervals δεν έχουν τα default του android γι'αυτό έρχονται σωστά συνήθως.

 

Παίζει ρόλο και το router σου (πόσο γρήγορα κάνει drop τα inactive connections) και ο provider σου. Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις για να το βρεις.

 

Μόλις ήρθε και σε μένα. (12/11 -> 24/11 για τη ιστορία)

 

Φοράει MIUI 7.0.40.0 | Stable

Kernel 3.10.49

Android 5.1.1

 

Το σημαντικό είναι ότι ήρθε με μηδέν bloatware και κανονικά τα gApps.

Σε αναμονή για τα notifications.

 

Δε βρίσκω λόγο να βάλω την ελληνική, πέραν του να παίξω. Ξεχνάω κάτι σημαντικό που βρίσκεται σε αυτή μόνο;

 

Μεγιά!

 

Από που το πήρες;

Link to comment
Share on other sites

VickMall 3/32

Το δικό μου απο 4/11 - Vickmall ακόμα να φτάσει......

 

2015-11-22 19:19

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-14 13:42

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-11 13:42

Received from Customer

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω κι εγώ θέμα με τα push notifications over WiFi. Το app PNF root δεν έφτιαξε την κατάσταση.

 

Τα προβλήματα εμφανίζονται σε viber και gmail. Δηλαδή ότι χρησιμοποιεί GCM

 

 

Έχουμε στάνταρ fix?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχω κι εγώ θέμα με τα push notifications over WiFi. Το app PNF root δεν έφτιαξε την κατάσταση.

 

Τα προβλήματα εμφανίζονται σε viber και gmail. Δηλαδή ότι χρησιμοποιεί GCM

 

 

Έχουμε στάνταρ fix?

 

τι δεν σου δουλευει δηλαδη?? δεν σου ερχονται καθολου ειδοποιησεις στην μπαρα????για εξηγα που ειναι το προβλημα ποιο λιανα???

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου απο 4/11 - Vickmall ακόμα να φτάσει......

 

2015-11-22 19:19

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-14 13:42

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-11 13:42

Received from Customer

 

Αργησε να φυγει το δικο σου..

 

Destination Country - Tracking Consuming: 3610 ms - Go to official website
2015-11-24 12:44
M.D. GLYKON NERON, ITEM DELIVERED
2015-11-24 08:02
M.D. GLYKON NERON, ITEM TO BE DELIVERED
2015-11-24 06:47
M.D. GLYKON NERON, ITEM ARR M.D. GLYKON NERON
2015-11-23 19:44
KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS
2015-11-23 17:44
KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS
2015-11-23 14:44
RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE
2015-11-12 10:11
SINGAPORE, ITEMS IN PACKING
Origin Country - Tracking Consuming: 10234 ms - Go to official website
2015-11-23 16:44
Arrival at Processing Center (Country code: GR)
2015-11-18 08:38
Arrival at Destination Post (Country: GR)
2015-11-15 10:11
Despatched to overseas (Country code: GR)
2015-11-12 10:11
Received from Customer

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις αν το διάβασες όλο, υπάρχει σε πολλές συσκευές το θέμα. Επίσης εάν διαβάσεις κάτω από τα σχόλια στην εφαρμογή που σου έστειλα επίσης θα δεις διάφορες συσκευές... Samsung και HTC βάζουν δικές τους τιμές στα intervals δεν έχουν τα default του android γι'αυτό έρχονται σωστά συνήθως.

 

Παίζει ρόλο και το router σου (πόσο γρήγορα κάνει drop τα inactive connections) και ο provider σου. Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις για να το βρεις.

Ειμαι 2 χρονια με nexus οποτε τα να ειχαν custom values δεν υπαρχει περιπτωση...Εχω δοκιμασει το PNF root που μου προτεινες αλλα και να κανω disable την ipv6 και απο το κινητο και απο το ρουτερ οπως προτεινει καποιος στο xiaomi.eu...ρυθμισεις μπαταριας και δικαιωματα αλλα και διαχειριση ειδοποιησεων ολα ειναι οπως πρεπει...δεν εχει δουλεψει τπτ σε μενα...Για το ρουτερ που λες δεν παιζει ρολο καθως εχω θεμα σε ΟΛΑ τα ρουτερ..σε καφετερια, στο γραφειο, σε φιλο...γενικα το εχω ψαξει πολυ με το θεμα καθως ειναι ο μοναδικος τροπος επικοινωνιας που εχω με ατομο στο εξωτερικο...Προφανως ο κερνελ δεν θελει να συνεργαστει οπως πρεπει με το GCM αν ειναι εν τελη αυτο το θεμα...Αποψη μου ειναι οτι ολοι το εχουν το προβλημα με αυτη τη συσκευη απλα οσο πιο πολυ χρησιμοποιεις viber, messenger τοσο πιο ενοχλητικο θα σου φανει...Αν εχω δικαιο οπως το σκεφτομαι το προβλημα δεν θα λυθει(εκτος αν καποιος το εχει βρει μονος του) απο τους developers του mi4c γιατι ειναι συσκευη που δεν θα κυκλοφορησει ευρωπη και μαλλον οι κινεζοι δεν χρησιμοποιουν GCM για να εχουν το ιδιο προβλημα με μας..Μακαρι να εχω αδικο και να λεω ********..

 

edit: Υποψιν οτι το ιδιο προβλημα υπαρχει και με CM12.1 αλλα γυρνοντας το ρουτερ μου σε ipv4 only ΜΟΝΟ στο δικο μου wifi το θεμα λυθηκε...τρεχα γυρευε τωρα

Edited by Dalaz

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

τι δεν σου δουλευει δηλαδη?? δεν σου ερχονται καθολου ειδοποιησεις στην μπαρα????για εξηγα που ειναι το προβλημα ποιο λιανα???

Δεν έρχονται push notifications σε viber και google inbox. Έπρεπε να ανοίξω την εφαρμογή (πχ το inbox) για να φορτώσει νέα emails.

Δεν έχει σημασία που θα εμφανιστούν, το θέμα είναι τα emails να είναι εκεί. Ομοιως με viber που καθυστερει χαρακτηριστικα σε σχέση με desktop application.

 

Το κοιτάζω πιο προσεκτικά τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τι ενοεις λεγοντας οτι με τα notifications τα ιδια χαλια...???Εγω εχω την ιδια rom και λαμβάνω κανονικα notifications απο Messenger facebook και σε pop up κυκλο με τον χαρακτηριστικο ηχο και στην κουρτίνα στις ειδοποιήσεις...???ξεκαθαρισε λιγο τι προβλημα εχεις???Γιατι αν ειναι το pop up πρεπει να ενεργοποιηθει απο τις ρυθμίσεις - εφαρμογές - messenger στα δικαιωματα...Αυτα που σου λεω με wifi αλλα και με data...Το viber δεν το πολυδουλευω..και δεν το ξερω...

Ναι ερχονται κανονικα με pop up και ηχο οκ...Τι ωρα ερχονται ομως και τι ωρα στα εχουν στειλει εχεις προσεξει? Για παραδειγμα εχω και το nexus 9 στο σπιτι και οταν με καλουν στο messenger το βλεπω να βαραει στο ταμπλετ και το κιν δεν κανει τπτ..πρεπει να ενοργοποιησω την οθονη και μετα απο 10 δευτερολεπτα θα αρχισει να χτυπαει και προφανως εχεις χασει την κληση....Οπως και το viber ειτε θα ερθουν με καθυστερηση 5-10 λεπτα ειτε δεν θα ερθουν ποτε μεχρι να ενοργοποιησεις εσυ την οθονη..αυτο ειναι το προβλημα οχι αν φαινονται στην οθονη κλειδωματος π.χ. η στο συρτατι ειδοποιησεων...

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Ναι ερχονται κανονικα με pop up και ηχο οκ...Τι ωρα ερχονται ομως και τι ωρα στα εχουν στειλει εχεις προσεξει? Για παραδειγμα εχω και το nexus 9 στο σπιτι και οταν με καλουν στο messenger το βλεπω να βαραει στο ταμπλετ και το κιν δεν κανει τπτ..πρεπει να ενοργοποιησω την οθονη και μετα απο 10 δευτερολεπτα θα αρχισει να χτυπαει και προφανως εχεις χασει την κληση....Οπως και το viber ειτε θα ερθουν με καθυστερηση 5-10 λεπτα ειτε δεν θα ερθουν ποτε μεχρι να ενοργοποιησεις εσυ την οθονη..αυτο ειναι το προβλημα οχι αν φαινονται στην οθονη κλειδωματος π.χ. η στο συρτατι ειδοποιησεων...

 

δεν ξέρω τι παίζει με αυτά , γίνεται και σε άλλες συσκευές (όχι xiaomi και όχι με miui)

σε μένα πάντως έφταιγε η εξοικονόμηση ενέργειας της miui που δεν είχε το viber στην λίστα με τα apps που δεν έπρεπε να κλείνει (ενώ είχε το Messenger) όπως επίσης το ίδιο γινόταν και σε huawei p8 lite το οποίο επίσης είχε από μόνο του μόνο το messenger και όχι το viber (το έβαλα στην λίστα και από τότε , από όσο μου έχουν πει, τους έρχονται κανονικά οι ειδοποιήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Εαν κάνω την αναβάθμιση της ΡΟΜ χάνω τα data app , επαφες κλπ?

 

επισης δεν βλέπει το router wifi.... δοκιμασα το router διαφορα settings αλλα τιποτα... καμια βοήθεια

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τι έκανα για να βελτιωθεί η κατάσταση με viber και google inbox.

 

Α. Security->Permissions->AutoStart στις εφαρμογές που θέλουμε να ξυπνάνε για να λάβουν background data (messenger viber facebook inbox πχ)

Β. Settings->Additional Settings->Battery->Manage apps battery usage->Choose apps to restrict -> και unrestrict τις εφαρμογές που θέλουμε να κάνουν wake το κινητό.

Γ. Μετά από αυτό κατέβασα κι άλλο το timeout στο wifi μέσω PNF root στα 2 λεπτά (ίσως υπερβολή)

 

Τώρα έρχονται τα push και πιάνονται από τα apps. Μετά έκανα enable ποια θα εμφανίζονται στη lock screen και πως (per app).

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ραδιοφωνο ! Δεν το υποστηριζει η συσκευη. Μονο εφαρμογες οnline

 

Είσαι σίγουρος γι αυτό που λες; Στο gsmarena γράφει FM radio.

 

http://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_4c-7512.php

 

Και παρ'ότι δεν δοκιμάζεται, αναφέρεται και στο review τους

 

http://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_4c-review-1328p3.php

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανα για να βελτιωθεί η κατάσταση με viber και google inbox.

 

Α. Security->Permissions->AutoStart στις εφαρμογές που θέλουμε να ξυπνάνε για να λάβουν background data (messenger viber facebook inbox πχ)

Β. Settings->Additional Settings->Battery->Manage apps battery usage->Choose apps to restrict -> και unrestrict τις εφαρμογές που θέλουμε να κάνουν wake το κινητό.

Γ. Μετά από αυτό κατέβασα κι άλλο το timeout στο wifi μέσω PNF root στα 2 λεπτά (ίσως υπερβολή)

 

Τώρα έρχονται τα push και πιάνονται από τα apps. Μετά έκανα enable ποια θα εμφανίζονται στη lock screen και πως (per app).

Αυτα τα ειχα ετσι κι αλλιως εδω και καιρο σεταρισμενα...θα δοκιμασω και εγω στα 2 λεπτα να δω μηπως και φταιει αυτο

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί αρκετοί έχουν πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις; Έτσι συμβαίνει σε όλα τα xiaomi; Φταίει η ρομ των Κινέζων.; Κάποιος που σκέφτεται να το αγοράσει θα διστάζει.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ερχονται κανονικα με pop up και ηχο οκ...Τι ωρα ερχονται ομως και τι ωρα στα εχουν στειλει εχεις προσεξει? Για παραδειγμα εχω και το nexus 9 στο σπιτι και οταν με καλουν στο messenger το βλεπω να βαραει στο ταμπλετ και το κιν δεν κανει τπτ..πρεπει να ενοργοποιησω την οθονη και μετα απο 10 δευτερολεπτα θα αρχισει να χτυπαει και προφανως εχεις χασει την κληση....Οπως και το viber ειτε θα ερθουν με καθυστερηση 5-10 λεπτα ειτε δεν θα ερθουν ποτε μεχρι να ενοργοποιησεις εσυ την οθονη..αυτο ειναι το προβλημα οχι αν φαινονται στην οθονη κλειδωματος π.χ. η στο συρτατι ειδοποιησεων...

 

οχι εμενα ερχονται αμεσα γιατι εχω και τον τους λογαριασμους συνδεμενους και στο tablet Και μου ρχονται ταυτοχρονα και στα δυο μαζι....με το πολυ 1 με 2 δευτερα διαφορα...

Δεν ξερω δεν αντιμετώιπισα κανενα θεμα απο αυτα που αναφερετε...και φοραω Gtv 5.11.5

Link to comment
Share on other sites

Εαν κάνω την αναβάθμιση της ΡΟΜ χάνω τα data app , επαφες κλπ?

 

επισης δεν βλέπει το router wifi.... δοκιμασα το router διαφορα settings αλλα τιποτα...

 

καμια βοήθεια ??

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...