Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και γω μετά απο 15 μερες παρελαβα το 3/32 απο vickmall που ειχα παρει και το lenovo a806 και ήμουν ευχαριστημενος. Αυτο που παρατηρησα αν και το mi4c ειναι 3g ram αφηνε ελευθερο μόλις 1,1 g ram στην εναρξη σε αντιθεση με το a806 που ειναι 2g και αφηνε ελευθερο 1,5 g ram αλλα το χα με dev rom. Επισης ειχε μέσα το kingroot και και πήγα εκει πού λεει autostart apps και αφησα τικαρισμενο messenger και Viber το εκανα reboot και το κινητακι δεν ξανανοιξε ποτε το μόνο που ακουει εινσι με το volume up και power button αλλα εκανα wipe user data reboot κλπ αλλα παλι τιποτα, νομίζω φοραγε μια ρομ 7.κατι σορρυ δεν θυμαμαι. Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η καλυτερη ρομ να περασω γτ εγω ειμαι ασχετος και περιμενω να ρθει ενας φιλος να το φτιάξουμε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα και γω μετά απο 15 μερες παρελαβα το 3/32 απο vickmall που ειχα παρει και το lenovo a806 και ήμουν ευχαριστημενος. Αυτο που παρατηρησα αν και το mi4c ειναι 3g ram αφηνε ελευθερο μόλις 1,1 g ram στην εναρξη σε αντιθεση με το a806 που ειναι 2g και αφηνε ελευθερο 1,5 g ram αλλα το χα με dev rom. Επισης ειχε μέσα το kingroot και και πήγα εκει πού λεει autostart apps και αφησα τικαρισμενο messenger και Viber το εκανα reboot και το κινητακι δεν ξανανοιξε ποτε το μόνο που ακουει εινσι με το volume up και power button αλλα εκανα wipe user data reboot κλπ αλλα παλι τιποτα, νομίζω φοραγε μια ρομ 7.κατι σορρυ δεν θυμαμαι. Μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι η καλυτερη ρομ να περασω γτ εγω ειμαι ασχετος και περιμενω να ρθει ενας φιλος να το φτιάξουμε.

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6017-5-11-5-Xiaomi-MI-4C/#files από εδώ κατεβάζεις την 5.11.5

την περνάς σύμφωνα με αυτόν το οδηγό https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10032-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-4C/?5ae653ff

συνήθως μου αφήνει ελεύθερο 1.6-1.9 gb είναι πολύ εύκολο να την περάσεις αλλά διάβασε προσεκτικά τον οδηγό

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε για όλη την οικογένεια. Μονο ενα πήρα αλλά εκανα 2 επιστροφές λογο screen flickering.

Το καλό ηταν η αντιμετώπιση και απο xiaomi και απο vickmall.

 

Το κακό είναι οτι στο τελευταιο changelog απο ROM βλέπω να έχει fix για αυτό.

 

Είμαι και εγώ κάτοχος του Mi4C εδώ και 25 μέρες. Το κινητό είναι πύραυλος σε σχέση με το THL W200 που είχα πριν. Έχω και εγώ όμως θέμα με το screen flickering. Όχι όμως κάτι που να με ενοχλεί, καθώς γίνεται μία φορά τις 2 μέρες περίπου κ έχει διάρκεια 1 λεπτό. Υπάρχει όμως λύση μέσω sowftware? Γιατί στη σελίδα με τα bugs που έψαξα δεν βρήκα να αναφέρουν κάτι. Αν μπορούσες να με βοηθήσεις θα σου ήμουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ κάτοχος του Mi4C εδώ και 25 μέρες. Το κινητό είναι πύραυλος σε σχέση με το THL W200 που είχα πριν. Έχω και εγώ όμως θέμα με το screen flickering. Όχι όμως κάτι που να με ενοχλεί, καθώς γίνεται μία φορά τις 2 μέρες περίπου κ έχει διάρκεια 1 λεπτό. Υπάρχει όμως λύση μέσω sowftware? Γιατί στη σελίδα με τα bugs που έψαξα δεν βρήκα να αναφέρουν κάτι. Αν μπορούσες να με βοηθήσεις θα σου ήμουν υπόχρεος.

 

Υποτίθεται ότι διόρθωσαν κάποια προβλήματα flickering με την τελευταία rom 5.11.05. Εγώ δεν είχα ποτέ Flickering, ίσως να έχει να κάνει με κακή τοποθέτηση Tempered Glass ?? δεν ξέρω ίσως λέω και κοτσάνα, άλλα στο προηγούμενο κινητό μου Asus Zenfone 2 υπήρχαν κάποιοι που είχαν πρόβλημα με Flickering και το πρόβλημα ήταν από το Tempered Glass και τον Proximity Sensor

Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6017-5-11-5-Xiaomi-MI-4C/#files από εδώ κατεβάζεις την 5.11.5

την περνάς σύμφωνα με αυτόν το οδηγό https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10032-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-4C/?5ae653ff

συνήθως μου αφήνει ελεύθερο 1.6-1.9 gb είναι πολύ εύκολο να την περάσεις αλλά διάβασε προσεκτικά τον οδηγό

Οκ ευχαριστω φιλε οπου κολλησω σε ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα αυξήθηκε η κατανάλωση μπαταρίας αλλα έχω τις ρυθμίσεις αυτες από την πρώτη μέρα που το πήρα οπότε δεν το έχω δει στην πράξη. Πάντως με το κινητό συνέχεια συνδεδεμένο είτε σε wifi και λιγότερο με 4g ομιλία 1.5-2 ώρες την μέρα 2 κάρτες και αρκετό viber facebook βγάζει άνετα 1,5 μέρα. Βέβαια δε κάνω πολύ internet browsing από το κινητό αλλά η μπαταρία του μέχρι στιγμής είναι καλή.

 

 

Sorry ήθελα να το κάνω παράθεση στον φίλο PGM_gr . Αν μπορεί να κάποιος άντμιν να το κάνει. Ευχαριστώ

Edited by makis86
Link to comment
Share on other sites

τελικά καταλήγω στην επιλογή της εφαρμογής camera mx αντί της stock..αποτυπώνει ελαφρώς καλύτερα χρώματα στην φωτογραφία και πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε video mode...
Link to comment
Share on other sites

εριξα παραγγελια κι εγω για ενα λευκο 3gb πως το βλεπετε παιδια?Οι ειδοποιησεις viber messenger παιζουν κανονικα?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ κάτοχος του Mi4C εδώ και 25 μέρες. Το κινητό είναι πύραυλος σε σχέση με το THL W200 που είχα πριν. Έχω και εγώ όμως θέμα με το screen flickering. Όχι όμως κάτι που να με ενοχλεί, καθώς γίνεται μία φορά τις 2 μέρες περίπου κ έχει διάρκεια 1 λεπτό. Υπάρχει όμως λύση μέσω sowftware? Γιατί στη σελίδα με τα bugs που έψαξα δεν βρήκα να αναφέρουν κάτι. Αν μπορούσες να με βοηθήσεις θα σου ήμουν υπόχρεος.

 

Η λύση λογικά είναι βάζοντας την τελευταία ελληνική dev rom. Λέω λογικά γιατί είχα το πρόβλημα σε 2 συσκευές τις οποίες έστειλα πίσω για αυτό το πρόβλημα και είμαι σε αναμονή παραλαβής της τρίτης. Εν ολίγης δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω πραγματικά να σου πω.

 

Δεν έχει σχέση με screen protection Tempered Glass μιας και στην επικοινωνία που είχα και για τα 2 κινητά μου ζητήθηκε να τα βγάλω, όπως και έκανα, αλλά το πρόβλημα δεν σταμάτησε

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να περαστει η ρομ αν δεν ανοιγει το κινητο?? Μπαινει μονο στο recovery

αλλα δεν κανει hard reset. Plz help

 

καλυτερα να ρωτησεις στο ελληνικο forum της xiaomi για αυτο το θεμα.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις γιατί σπαζοκεφαλιάζω από χθες και δεν βρίσκω λύση...

 

Στην stock εφαρμογή Messaging κόβονται οι 2 πρώτες γραμμές στην κορυφή κάθε μηνύματος που στέλνω/δέχομαι?!

Επίσης αν και δοκίμασα 3-4 διαφορετικά sms apps σε κάνένα δεν μπόρεσα να στείλω λάβω μήνυμα αν και τα επέλεξα σαν default messaging apps ακόμη και αφού έκανα disable την stock.

 

Καμία ιδέα? Το έχει εμφανίσει και σε κανέναν άλλο?

Και μένα το κανει αυτό. Και γενικα τρώει διαφορα σκαλοματακια και θέλει reboot για να φτιάξει..

Η ρομ φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να περαστει η ρομ αν δεν ανοιγει το κινητο?? Μπαινει μονο στο recovery

αλλα δεν κανει hard reset. Plz help

 

Ναι κατεβαζεις το miflash και περνας μια fastboot rom.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα παιδια για να περασουμε την Ελληνικη ρομ στο τηλεφωνο ενω εχουμε την multilanguage οχι δηλαδη επισημη το κανουμε απλα μεσω του updater η με τον δυσκολο-διαφορετικο τροπο που ειναι μονο για το mi4c?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Κανενας τροπος δεν ειναι δυσκολος... Ολοι 3 λεπτα υποθεση ειναι. Με custom recovery το εκανα εγω...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Κανενας τροπος δεν ειναι δυσκολος... Ολοι 3 λεπτα υποθεση ειναι. Με custom recovery το εκανα εγω...

 

οκ μπορεις να μου πεις με την τελευταια ελληνικη που υποθετω οτι εχεις λειτουργουν κανονικα ειδοποιησεις viber και messenger?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

οκ μπορεις να μου πεις με την τελευταια ελληνικη που υποθετω οτι εχεις λειτουργουν κανονικα ειδοποιησεις viber και messenger?

Δυστυχως ούτε στην Ελληνικη, ούτε στην Ευρωπαική, ούτε στην sMiui ρομ αλλά ούτε στην cm12.1(!!!!) δουλευουν σωστά τα notifications...και αποτι βλέπω και στο σημερινό release δεν εχει καποιο fix για αυτά..επειδη ολες αυτες οι ρομ μοιράζονται τον ιδιο kernel αρχιζω και πιστευω οτι εκει βρισκεται το προβλημα..Πάντως στην cm τα πραγματα ειναι αρκετα καλυτερα σε σχεση με miui

Edited by Dalaz

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει cm για το mi4c?για δωσε link
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει cm για το mi4c?για δωσε link

Υπαρχει και ειναι και παρα πολυ καλη...χθες ειχε και νεο build και πλεον ολα δουλευουν οπως πρεπει οπως φακός και d2tw που ειναι καλυτερο και απο την miui...στο xda ειναι φιλε μην δινω τωρα λινκ εδω

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ειναι και παρα πολυ καλη...χθες ειχε και νεο build και πλεον ολα δουλευουν οπως πρεπει οπως φακός και d2tw που ειναι καλυτερο και απο την miui...στο xda ειναι φιλε μην δινω τωρα λινκ εδω

 

Την εγκατεστησα μολις, και το σκορ στο Antutu με απογοητευσε πληρως :( ... Κριμα γιατι το ui ειναι πολυ καλυτερο απο το miui για μενα. Θα περιμενω να βγει η επισημη και θα ξαναδοκιμασω τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατεστησα μολις, και το σκορ στο Antutu με απογοητευσε πληρως :( ... Κριμα γιατι το ui ειναι πολυ καλυτερο απο το miui για μενα. Θα περιμενω να βγει η επισημη και θα ξαναδοκιμασω τοτε.

 

αν βάζουμε ρομ μόνο για το antutu αφήστε το καλύτερα , μην μπαίνετε καν στο κόπο :)

Link to comment
Share on other sites

αν βάζουμε ρομ μόνο για το antutu αφήστε το καλύτερα , μην μπαίνετε καν στο κόπο :)

 

Φυσικα και οχι, :) αλλα η διαφορα ηταν τεραστια γυρω στις 15 χιλιαδες μοναδες. Συν το οτι ειναι alpha version με οτι αυτο συνεπαγεται. Μολις βγαλουν μια επισημη θα ειμαι απο τους πρωτους που θα την περασουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...