Jump to content

Βοηθεια για συνδεση ADSL/VDSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηθελα την βοηθεια σας και την εμπειρια σας.

μετακομισα προσφατα στην Αν. Τουμπα (στο υψος της Διαγορα).

ποια εταιρεια μου προτεινετε για να εχω καλη συνδεση (οσο γινετε πιο γρηγορη) χωρις προβληματα?

τα τελευταια χρονια ημουν στην Forthnet, αλλα απο εξυπηρετηση και συνεπεια ειναι απογοητευση... δεν ξερω φυσικα αν ειναι καλυτερη στην περιοχη που ειμαι, αν και δεν το πιστευω.

περιμενω τις απαντησεις σας για να κανω αιτηση.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις οικονομικό θέμα θα σου προτινα ΟΤΕ double play με 24 mbps adsl,απεριοριστα σταθερά και 30' κινητά στα 35,90€ ή στα 39,90€ με 360' κινητά ανάλογα με τις ανάγκες σου.Υπάρχει και vdsl αν οι απαιτήσεις σου είναι αυξημενες στα 30 και στα 50 mbps.Τώρα αν θες κάτι φθηνό υπάρχει το wind double play με απεριοριστα σταθερά, 300' κινητά και adsl 24mbps στα 20€ ή στα 30€ για vdsl 50mbps.Ίδιες παροχές έχει και ή hol με 3€ παρά πάνω.Εγώ θα σου προτινα ΟΤΕ καθώς εδώ και 30 χρόνια στο σπίτι μου δεν είχα προβλήματα και όταν είχα λύθηκαν άμεσα. Έχω 4 άρα γραμμή και πιάνω 4mbps ακριβώς ενώ όταν είχα την 24 άρα έπιανα 17 mbps ενώ γείτονας με wind 24 mbps πιάνει 5!Τελος η wind και η hol δινουν το ρουτερ με 20€ στο adsl και δωρεαν στο vdsl ενω ο οτε δωρεαν και στα δυο.Ελπίζω να βοήθησα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω για την απαντηση.

αυτα που γραφεις τα γνωριζω και ειμαι μεταξυ ΟΤΕ και CYTA, το θεμα ειναι να γραψει και καποιος που ειναι Τουμπα να μου πει απο ταχυτητες τι εζησε απο προσωπικη εμπειρια και φυσικα απο CC....

Οπως και να χει, να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν μένω στην περιοχή σου αλλά θα σου γράψω την εμπειρία μου με το cc της cyta και του ΟΤΕ. Στον ΟΤΕ συνήθως συνδεεσε άμεσα και εξυπηρετησε εύκολα.Παρόμοια ή κατάσταση και στη cyta.Τώρα το cc της Wind είναι.......... άλλα σου λέει ο ένας ο άλλος.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τελικά έκανα σύνδεση στην cyta και ο Θεός βοηθός :-)
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας.Απλά τι Ξέρεις ότι έχουν voip έτσι?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γνωριζω, οπως γνωριζω οτι αργα ή γρηγορα, ολοι εκει θα πανε ;)

θα ενημερωσω για την πορεια και φθσικα για το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ναι, το γνωριζω, οπως γνωριζω οτι αργα ή γρηγορα, ολοι εκει θα πανε ;)

θα ενημερωσω για την πορεια και φθσικα για το αποτελεσμα.

Συνδέθηκες?Αν ναι πόσο πιάνεις?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Απο CYTA μου ειπαν γυρω στις 1/9 οποτε περιμενω, απο HCN μου απαντησαν οτι μπορουν να με συνδεσουν, απλα περιμενω να τελειωσω με CYTA και μετα να κανω αιτηση στην HCN.

Φυσικα οταν μιλησα με CC της Cyta μου ειοπαν να υπολογιζω στα 11 με 12 mbps....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απο CYTA μου ειπαν γυρω στις 1/9 οποτε περιμενω, απο HCN μου απαντησαν οτι μπορουν να με συνδεσουν, απλα περιμενω να τελειωσω με CYTA και μετα να κανω αιτηση στην HCN.

Φυσικα οταν μιλησα με CC της Cyta μου ειοπαν να υπολογιζω στα 11 με 12 mbps....

Συνδέθηκες?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχθες με συνδεσαν χωρις κανενα προβλημα και με ταχυτητα που ειναι αρκετα καλη, περιμενα απο οτι μου ειχαν πει γυρω στα 11-12 και τελικα συγχρονιζω στα 14800 (ειμαι 1200 μετρα απο τον ΟΤΕ και κατω δεινει 16500).

μεχρι τωρα ολα καλα, και η ποιοτητα των κλησεων (αυτο που φοβομουν πιο πολυ) ειναι πολυ καλη, σχεδον δεν καταλαβαινεις οτι ειναι voip.

 

Θα ειχαν συνδεθει νωριτερα αλλα αργησε ο ΟΤΕ, επρεπε να ερθει 24/8 και ηρθε 28/8.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά η ποιότητα κλήσεων μέσω voip/vobb είναι ανώτερη από κλασική αρχαία tdm. μην τα συγκρίνετε...είναι λίγο ιεροσυλία να συγκρίνουμε τεχνολογία του σήμερα με τεχνολογία του 1900 άσχετα με τι έχουμε συνηθίσει η τι υπηρεσίες είχαμε πριν 10 χρονια όταν πρώτο δίνανε voip στην ελλάδα :happy::happy: φιλε alfa πες αντίο σε θόρυβο και παράσιτα, αν θες πάρε το σταθερό σου.... βόλτα :P και επίσης όταν το ξεκινήσει και ο οτε περίμενε το απίστευτο HD voice...:cool:

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, ηξερα οτι ειναι καλυτερα αλλα οπως και να χει οταν ακους τοσα εχεις ενδοιασμους, οσο για το τηλεφωνο βολτα, το ειδα και θα το κανω σιγουρα χαχαχαχαχα, ειναι καλη υπηρεσια.
Link to comment
Share on other sites

λογικά σε κάποια χρονια θα είναι και δωρεάν. :cool: στόχος του οτε είναι να "καταργηθούν" τα κινητά και να υπάρχει ένας αριθμός με internet για σπίτι και εκτος σπιτιου μεσω vobb οποτε θα ακολουθήσουν και οι άλλοι ;) για την αλλαγή σε καταλαβαίνω πίστεψε με :P αλλα αν ήξερες τι κράξιμο έτρωγε ο οτε όταν πρώτοέδινε router και ξεβόλευε τον κόσμο από τις dial up δίνοντας ένα τεράστιο άσχημο κουτί στο σαλόνι θα γέλαγες :P :lol::lol::lol:

HTC Touch Diamond 2 ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζεις οτι δεν τα θυμαμαι... ειχα απο τις πρωτες συνδεσεις ISDN και απο τις πρωτες (384/128) adsl....

τα θυμαμαι πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...