Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρετε κάποιον να ταφτιάχνει εδώ στην Αθήνα?

Ψάχνοντας για service MEIZU, βρήκα μέσω : Επίσημο service για την Ελλάδα

Cellcom Αργυρουπόλεως 65, ΤΚ: 164 51, Αργυρούπολη, Αθήνα

Τηλ: 210 9902582 - 210 9952742

Δεν τους ξέρω, ούτε εχω πάει εκει. http://www.cellcom.gr/site/gr/partners.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό!!! Μου την έσπαγε το σήμα του άπειρου σε όλες τις ειδοποιήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Γιά όποιον ενδιαφέρεται γιά unlock bootloader καί πέρασμα twrp ένα κατατοπιστικό βιντεάκι -έστω και Ρώσικο- λεπτομερέστατο...

Στήν τελευταία εντολή γιά το φλασσάρισμα του twrp εννοείται ότι θα βάλετε την ονομασία αυτού πού έχετε κατεβάσει....

Η ευθύνη δική σας πάντα;)

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Το κινητο ηρθε στα χέρια μου λιγο μεσα στις γιορτες, και πριν λιγο καιρο μετα απο μια μικρη πτωση σταμάτησε να δουλευει το μεγαφωνο οποτε δεν έχω ήχο οταν με καλουν κτλ..Κατα 99% ηταν ελλατωματικο γιατι η πτωση ηταν αμελητεα... Το ειχα αγοράσει απο vickmall, αλλα θα πρεπει να το στειλω με δικα μου εξοδα αφου περασανε 30 μερες. Βεβαια 20+ μερες ηταν μονο το shipping το οποιο μετραει για αυτους.. Οποτε επειδη ξενερωσα με την παρτη τους και εχω γνωσεις και μερακι λεω να παρω ανταλλακτικο ολη την πλακετα με το μεγαφωνακι. Ωστοσο θελω πρωτα να το ανοιξω να δω μηπως απλα εφυγε καμια κολληση και ψαχνω να παρω το καταλληλο κατσιβιδι.. Εχει ιδεα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα. Εχω την 4.5.3.2U Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να κανω ενημερωση over the air καθως δεν υπαρχει καποια εφαρμογη η επιλογη στις ρυθμισεις. Επισης προσπαθησα να βαλω την επισημη 4.5.4I αλλα μου ελεγε οτι ειναι corrupt.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα. Εχω την 4.5.3.2U Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να κανω ενημερωση over the air καθως δεν υπαρχει καποια εφαρμογη η επιλογη στις ρυθμισεις. Επισης προσπαθησα να βαλω την επισημη 4.5.4I αλλα μου ελεγε οτι ειναι corrupt.

 

Για να βαλεις την 4.5.4i πρεπει να κανεις αυτα τα βηματα εδω.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6513204#post6513204

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα. Εχω την 4.5.3.2U Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να κανω ενημερωση over the air καθως δεν υπαρχει καποια εφαρμογη η επιλογη στις ρυθμισεις. Επισης προσπαθησα να βαλω την επισημη 4.5.4I αλλα μου ελεγε οτι ειναι corrupt.

Εχει απαντηθεί πολλές φορές το θέμα,τέλος πάντων...γιά να βάλεις Ι έκδοση από U η πιό απλη μέθοδος είναι η αλλαγή ID

METHOD 1: REPLACING/CHANGING PHONE ID

 

Note: This method basically turns your device into an international one and allows you to install I firmware the regular way. This method is only meant for the M1 Note, M2 (Note) and MX5. It is confirmed working on the previous mentioned models. Please, apply this at your own risk. You can always use method 2 or 3 which should be safer because they don’t ‘change’ anything. However, this method is much easier and quicker, besides it has been completed successfully numerous times.

 

1. Enable root or make sure you have root privileges

 

Enable root by tapping on Settings-> Accounts-> My Flyme-> Personal settings (first option) -> System privileges and set it to open - accept disclaimer and confirm. (In Flyme 5.x system privileges is under fingerprint and security*).

2. Download and copy the correct chid. sh file to your phone ( copy to root of your device)

 

 

Click to download file for M2 (mini) https://drive.google.com/f...w?pref=2&pli=1

 

3. (Download and) Launch an Android Shell Terminal Emulator and type the following commands

 

su

now wait until the $ sign changes in to # (it should change, if not you don’t have root (privileges).

 

sh /sdcard/chid.sh

x. This should backup your current/original phone ID, replace/change the ID, and reboot your phone.

 

Now you should be able to install I (global) firmware the regular way, which means via an update.zip and the original Meizu recovery. After applying OTA should work too, which is not the case with methods 2 and 3.

 

Note: If the command does not work try sh /storage/emulated/0/chid.sh instead. Side-note: if you prefer you can apply this method/command via ADB too.

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το cubot s200 ενός φίλου έμεινε απο οθόνη ψάχνω ένα value for money κινητό 5" και έχω ξεχωρίσει το meizu m2 . Οι ερωτήσεις μου " είναι η meizu αξιόπιστη εταιρία, και θεωρείται ότι θα ήταν η καλύτερη επιλογή μου αυτό το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το cubot s200 ενός φίλου έμεινε απο οθόνη ψάχνω ένα value for money κινητό 5" και έχω ξεχωρίσει το meizu m2 . Οι ερωτήσεις μου " είναι η meizu αξιόπιστη εταιρία, και θεωρείται ότι θα ήταν η καλύτερη επιλογή μου αυτό το κινητό.

 

πλέον με την εύκολη αλλαγή του id και περνώντας την Ι έκδοση στην συσκευή, είμαι πεπεισμένος ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να αποκτήσεις στα 100 με 110 € αυτή την εποχή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

πλέον με την εύκολη αλλαγή του id και περνώντας την Ι έκδοση στην συσκευή, είμαι πεπεισμένος ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να αποκτήσεις στα 100 με 110 € αυτή την εποχή

Συμφωνώ και επαυξάνω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να το πάρω από Ελλάδα.

Τι σημαίνει βρε παιδιά laminated display;

Επίσης είμαι μεταξύ αυτού και Huawei Y6. Ψάχνω για δίκαρτο.

Το Huawei έχει και τις δύο sim ενεργές (dual sim active).

To Meizu πως διαχειρίζεται τις δύο κάρτες;

Σύλλογος Λακώνων Φοιτητών

http://www.slf.4t.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να το πάρω από Ελλάδα.

Τι σημαίνει βρε παιδιά laminated display;

Επίσης είμαι μεταξύ αυτού και Huawei Y6. Ψάχνω για δίκαρτο.

Το Huawei έχει και τις δύο sim ενεργές (dual sim active).

To Meizu πως διαχειρίζεται τις δύο κάρτες;

 

αν δεν βαλεις micro sd εχεις διαθεσιμες και τις δυο sim διαφορετικα μονο την μια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να το πάρω από Ελλάδα.

Τι σημαίνει βρε παιδιά laminated display;

Επίσης είμαι μεταξύ αυτού και Huawei Y6. Ψάχνω για δίκαρτο.

Το Huawei έχει και τις δύο sim ενεργές (dual sim active).

To Meizu πως διαχειρίζεται τις δύο κάρτες;

Πρώτα απ'όλα το Huawei Y6 δέν είναι dual sim active αλλά dual stand-by http://www.gsmarena.com/huawei_y6-7440.php

Κατά τη γνώμη μου το Meizu είναι πολύ καλύτερο τηλέφωνο 2gb ram 16 rom έναντι 1gb και 8 rom τoυ Huawei Y6 και μεγαλύτερη μπαταρία 2500 έναντι 2200

Τα μειονεκτήματα του τώρα...1) Γιά τις κάρτες αυτό που είπε ο φίλος πιό πάνω δηλ. δεν μπορείς να έχεις 2 sim καί sd.Αν θέλεις sd παίρνει μόνο μία sim(μερικοί βέβαια με πατέντα το έχουν κάνει να δουλεύει και 2 sim καί sd αλλά πρέπει να είναι αρκετά δύσκολο)

2)Η ρόμ του πρέπει να ξέρεις κάτι λίγα βασικά γιά να την κάνεις international (αν δέν την έχει ήδη μέσα)

Γενικά πάντως είναι καλύτερη συσκευή από το huawei

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος να ταξινομήσουμε τις επαφές με πρώτο το επώνυμο;;; γιατί όσο και να έψαξα δεν το βρήκα και ούτε με άλλες εφαρμογές μπόρεσα να το καταφέρω.Μήπως με την 4.5.4ι της meizu έχει στρώσει γιατί ακόμα φοράω την 4.5.4ι την Ρώσικη ένεκα xposed Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος να ταξινομήσουμε τις επαφές με πρώτο το επώνυμο;;; γιατί όσο και να έψαξα δεν το βρήκα και ούτε με άλλες εφαρμογές μπόρεσα να το καταφέρω.Μήπως με την 4.5.4ι της meizu έχει στρώσει γιατί ακόμα φοράω την 4.5.4ι την Ρώσικη ένεκα xposed

Αν έχεις κάνει την ανάλογη ρύθμιση στο gmail δεν στις δείχνει ανάλογα; Τι xposed δουλεύει μια χαρά με την international

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει την ανάλογη ρύθμιση στο gmail δεν στις δείχνει ανάλογα; Τι xposed δουλεύει μια χαρά με την international

Οτι και να του έχω κάνει δείχνει πάντα πρώτα το όνομα,στο gmail πρώτα το επώνυμο στο samsung tab πάλι πρώτα το επώνυμο στο τηλ. όχι. Από εσένα φοβήθηκα γιά την αναβάθμηση πού είχες πρόβλημα με το ξεκίνημα της συσκευής και το xposed...

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να του έχω κάνει δείχνει πάντα πρώτα το όνομα,στο gmail πρώτα το επώνυμο στο samsung tab πάλι πρώτα το επώνυμο στο τηλ. όχι. Από εσένα φοβήθηκα γιά την αναβάθμηση πού είχες πρόβλημα με το ξεκίνημα της συσκευής και το xposed...

 

είχα γράψει ότι τελικά έφταιγε το flyme tools, το ξήλωσα και όλα οκ !!!

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

είχα γράψει ότι τελικά έφταιγε το flyme tools, το ξήλωσα και όλα οκ !!!

Συγνώμη δεν το είχα δεί.. Στην αναβάθμιση θέλει clear data η όχι;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δεν το είχα δεί.. Στην αναβάθμιση θέλει clear data η όχι;

 

εγώ δεν είχα κάνει, άλλαξα id μου εμφάνισε την αναβάθμιση και την έκανα απευθειας

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...