Jump to content

Lenovo S60


sotiriad
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε ξέρω για το update,αλλά σίγουρα η κιτ κατ είναι πιο καλή από τη lollipop στο μοντέλο μας. Βάζεις κιτ κατ, ρουταρεις εύκολα και είσαι άρχοντας. Η λολιποπ δεν ρουταρεται απ όσο ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 549
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα. Θελω να ρωτησω εχω στα χερια μου ενα s60 το οποιο εχει εγκατεστημενη την 5.0.2 την S60-a_S227_150806_ROW. Μου βγαζει ενα update το S231_150827_ROW. Να το εγκαταστησω τι μου προτεινετε; Θα βελτιωσει κατι στην συσκευη; Επισης διαβασα οτι η κιτκατ ηταν καλύτερη απο την Lollipop. Μηπως να το ψαξω για κανα downgrade;

Kitkat και μετά root! Οτι καλύτερο για το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κινητό με kitkat , με το kingroot έχει 100% επιτυχία!
Link to comment
Share on other sites

πως γινετε

 

Αν διαβάσεις μερικές σελίδες πίσω θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Δουλευαν ολα καλα, πραγματικα καλα. Δεν χτυπαγε καμια εφαρμογη και το χρησιμοποιουσα αρκετα εντονα. Ειχα την 5.0.2 και εκδοση rom 232. Αγορασμενο απο Ελλαδα δουλεψε απο την πρωτη μερα σωστα. Ειχα περασει ολες τις OTA αναβαθμισεις και τιποτε αλλο.

Σημερα του εκανα factory reset γιατι θα το δωσω σε μελος της οικογενειας. Ολα καλα μεχρι το σημειο που ξεκιναει μετα την επαναφορα. Στις αρχικες ρυθμισεις που ζηταει γλωσσα, ημερομηνια, συνδεση wifi κλπ δεν αναφερει τιποτα για λογαριασμο google. Οταν ξεκινησει, η εφαρμογη google play (το καταστημα) υπαρχει σαν εικονιδιο, μολις το επιλεξω ανοιγει λευκη οθονη (σαν να ξεκιναει) και ξαναγυρναει πισω. Οσες φορες και να το επιλεξω. Δοκιμασα να καθαρισω cache και data, τιποτα. Δοκιμασα να περασω το ark απο ανεξαρτητη πηγη και ενω λεει οτι το κανει εγκατασταση τιποτα δεν αλαζει. Το κερασακι ειναι οτι λειπει το google play services. Δεν ειναι απενεργοποιημενο, λειπει εντελως. Δοκιμασα και αυτο να περασω το apk απο ανεξαρτητη πηγη αλλα μου εμφανιζει μυνημα λαθους.

 

Και ολα αυτα μετα απο μια επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις.

Καμια ιδεα μπας και γλιτωσω περασμα rom και σε αυτο;

 

ΥΓ Αναπολω το Νοκια 3210!

Edited by orck
Link to comment
Share on other sites

Δουλευαν ολα καλα, πραγματικα καλα. Δεν χτυπαγε καμια εφαρμογη και το χρησιμοποιουσα αρκετα εντονα. Ειχα την 5.0.2 και εκδοση rom 232. Αγορασμενο απο Ελλαδα δουλεψε απο την πρωτη μερα σωστα. Ειχα περασει ολες τις OTA αναβαθμισεις και τιποτε αλλο.

Σημερα του εκανα factory reset γιατι θα το δωσω σε μελος της οικογενειας. Ολα καλα μεχρι το σημειο που ξεκιναει μετα την επαναφορα. Στις αρχικες ρυθμισεις που ζηταει γλωσσα, ημερομηνια, συνδεση wifi κλπ δεν αναφερει τιποτα για λογαριασμο google. Οταν ξεκινησει, η εφαρμογη google play (το καταστημα) υπαρχει σαν εικονιδιο, μολις το επιλεξω ανοιγει λευκη οθονη (σαν να ξεκιναει) και ξαναγυρναει πισω. Οσες φορες και να το επιλεξω. Δοκιμασα να καθαρισω cache και data, τιποτα. Δοκιμασα να περασω το ark απο ανεξαρτητη πηγη και ενω λεει οτι το κανει εγκατασταση τιποτα δεν αλαζει. Το κερασακι ειναι οτι λειπει το google play services. Δεν ειναι απενεργοποιημενο, λειπει εντελως. Δοκιμασα και αυτο να περασω το apk απο ανεξαρτητη πηγη αλλα μου εμφανιζει μυνημα λαθους.

 

Και ολα αυτα μετα απο μια επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις.

Καμια ιδεα μπας και γλιτωσω περασμα rom και σε αυτο;

 

ΥΓ Αναπολω το Νοκια 3210!

Προσπάθησες να τις περάσεις ως εφαρμογές απλές, δηλαδή όχι συστήματος! Αυτές οι εφαρμογές δεν δουλεύουν αλλιώς, παρα μόνο αν τις μετατρέψεις σε συστήματος, πράγμα αδύνατο διότι θέλει root και δεν rootαρετε με lollipop το συγκεκριμένο μοντέλο! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις (και είναι πανεύκολο) είναι downgrade σε kitkat, μέσα απο το recovery το εργοστασιακό! Είναι 20 λεπτά υπόθεση + του ότι μετά θα μπορείς να έχεις και root! Κοίτα μερικές σελίδες πίσω που έχει γραφτεί πως γίνεται downgrade!

Link to comment
Share on other sites

https://forums.lenovo.com/t5/S-and-Vibe-X-Series-Smartphones/lenovo-S60-lollipop-problem-help-me/td-p/2114687/page/2

Προσπάθησα να ακολουθήσει το link αλλά δε μπορώ να κατεβάσετε το αρχείο μπορεί κάποιος να μας γράψει στα ελλ πως γίνεται?

Κοιτά όλα τα post και γράφει πως γίνεται στα αγγλικά!:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://forums.lenovo.com/t5/S-and-Vibe-X-Series-Smartphones/lenovo-S60-lollipop-problem-help-me/td-p/2114687/page/2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ενώ είχα κάνει downgrade και root σε Kit Kat, κι όλα κυλούσαν κομπλέ, χθες το κινητό κολλούσε στο logo της Lenovo. Έπιασα κι έκανα επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, ξανά μανά root και link2sd. Όλα κομπλέ. Όταν βάζω τα προγράμματα και πάω να στρώσω το κινητό πάλι μου κολλάει μετά από 2-3 reboot στο logo της Lenovo. Συνέβη σε κανέναν άλλον αυτό; Υπάρχει λύση; Τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ενώ είχα κάνει downgrade και root σε Kit Kat, κι όλα κυλούσαν κομπλέ, χθες το κινητό κολλούσε στο logo της Lenovo. Έπιασα κι έκανα επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, ξανά μανά root και link2sd. Όλα κομπλέ. Όταν βάζω τα προγράμματα και πάω να στρώσω το κινητό πάλι μου κολλάει μετά από 2-3 reboot στο logo της Lenovo. Συνέβη σε κανέναν άλλον αυτό; Υπάρχει λύση; Τι μπορεί να φταίει;

Σε εμενα το εκανε στην αρχή και του εκανα factory reset αλλά απο recovery, και μετα δεν το ξαναεκανε ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από recovery το έκανα και μου το συνέχιζε. Πόση ώρα κάνει να φορτώσει μετά από reboot φίλε; Δηλαδή όταν βγει το σήμα της Lenovo πόση ώρα κάνει για να ανοίξει το κινητό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι ακόμα: Στο link2sd σε τη μορφή έβαλες το δεύτερο extension; Τώρα έβαλα εγώ σε FAT32.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από recovery το έκανα και μου το συνέχιζε. Πόση ώρα κάνει να φορτώσει μετά από reboot φίλε; Δηλαδή όταν βγει το σήμα της Lenovo πόση ώρα κάνει για να ανοίξει το κινητό;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι ακόμα: Στο link2sd σε τη μορφή έβαλες το δεύτερο extension; Τώρα έβαλα εγώ σε FAT32.

 

1) Επανεκκίνηση το τηλέφωνο έκανε (δεν το έχω τώρα) γρήγορα σε σχεση με άλλα που είχα και εξαρτάται και απο το reboot που θα κάνεις! Παρεμπιπτόντως γιατί ρωτάς?

 

2) Στο link2sd αν εννοείς το 2ο "διαμέρισμα" που θα δημιουργήσεις, πρέπει να είναι η σε ext2 η σε ext4, και καλύτερα το ext2 (μην με ρωτήσεις γιατί διότι δεν ξέρω απλά έτσι έχω διαβάσει)! Και επίσης το πρώτο "διαμέρισμα" (το fat32) θα πρέπει να το ορίσεις ως κύριο, και το άλλο (το ext2) ως δευτερεύων, αλλιώς δεν θα δουλέψει τιποτα σωστά! Αν ολα τα κάνεις σωστά, τότε ανοίγοντας το link2sd θα το αναγνωρίσει αυτόματα και μετά όλα οκ κάνοντας και τις ανάλογες ρυθμίσεις!

Ελπίζω να σε βοήθησα!

 

ΥΓ: Υπάρχει και εφαρμογή στο play store ώστε να κάνεις partition στην sd! Εγώ με αυτήν το έκανα χωρίς PC!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ τα έκανα και τα δύο fat32 γιατί δεν μου δεχόταν το ext2, και με το ext4 μου δημιούργησε προβλήματα. Πλέον το δουλεύω από χθες και δείχνει αποβληματιστο. Βέβαια τρέμω να κάνω ξανά reboot μην τυχόν και κολλήσει. Πάντως έβαλα fat32 και στο δεύτερο γιατί το είδα να το γράφουν κι άλλα παιδιά σε σχόλια.
Link to comment
Share on other sites

Ποια χρησιμοποιείται εσείς παιδιά; Εγώ έχω μία Kingston 8 GB, μήπως δεν είναι συμβατή με το κινητό;

 

Δεν υπάρχει καρτα που να μην είναι συμβατή με το(α) κινητο(α)! Απλά έτυχε να είναι ελλατωματικη! Γενικα πάντως η συγκεκριμένη μάρκα είναι αρκετά καλή σε ποιότητα, αλλά ακόμα και οι καλοί καμία φορά έχουν τα θεματακια τους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καρτα που να μην είναι συμβατή με το(α) κινητο(α)! Απλά έτυχε να είναι ελλατωματικη! Γενικα πάντως η συγκεκριμένη μάρκα είναι αρκετά καλή σε ποιότητα, αλλά ακόμα και οι καλοί καμία φορά έχουν τα θεματακια τους!

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με το οποίο να βεβαιωθώ πως έχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με το οποίο να βεβαιωθώ πως έχει πρόβλημα;

 

Sd card memory check.

Ομως βεβαιώθηκες για το πρόβλημα, αφού χωρίς την κάρτα δουλεύει άψογα! Οπότε (γνώμη μου) πάρε καινούργια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...