Jump to content

Δωρεάν τηλεφωνήματα σε Ευρώπη-ΗΠΑ!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν η γραμμή έγινε 512. Με σύνδεση HOL (ακόμα έχω την δωρεάν) 384 , το τέστ της Forthnet μου βγάζει :

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 76.95Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 430.18kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Information: Other network traffic is congesting the link

 

Δοκίμασα με voipbuster και τον δωρεάν χρόνο που έχει αρχικά να τηλεφωνήσω σε σταθερό Ελλάδος και οι παρατηρήσεις ήταν ότι είχα κάποια καθυστέρηση μικρή και η ποιότητα δεν ήταν τόσο καλή, ο συνομιλητής μου είπε ότι με ακούει σαν να μιλάω από κινητό περίπου..Αυτό δεν με προβλημάτισε βέβαια γιατί η συζήτηση γινόταν κανονικά. Με προβλημάτισε ωστόσο η μικρή καθυστέρηση..

Λέτε αν είχα 512 σύνδεση να είχα καλύτερα αποτελέσματα;

Τώρα η επόμενη μου κίνηση είναι να πάρω ένα demo 384 της Forthnet αλλά πως μπορώ να πάρω και ένα 512 demo..δε νομίζω να μου δώσουν 2 στη σειρά:O

Καταρχήν το upload σου μου φαίνεται εξαιρετικά μικρό. Είσαι σίγουρος ότι τα είχες όλα κλειστά; Και στα χειρότερα "ιντερνετικά κραχ" (:p) το upload είναι στα 113-114Κ, κολώνα. Ξαναδοκίμασε και επιβεβαίωσέ το μας.

 

Διαφορά από 384 σε 512 συνδρομή ΔΕΝ υπάρχει σε ό,τι αφορά τα πακέτα/δευτερόλεπτο (δηλαδή στην καθυστέρηση στο Voip). Αυτό υφίσταται μόνο στη γραμμή. Αυτό είναι βέβαιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

minovg, hostolis, Nrg: Thanks to all! :)

 

Προς το παρόν θα το αφήσω ως έχει. Μια αναβάθμιση στη γραμμή είναι αλήθεια πως τη σκέφτομαι, μιας και το επιπλέον κόστος είναι αρκετά μικρό. Θα ενημερώσω όταν υπάρξει εξέλιξη... :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Xwris na gnorizw tis ruthmhseis sou exw na sou wp to ekshs............Sto uni opou paw na serfarw mesw wi fi to Voip buster den sundeetai KAN!Mhpws uparxei problhma h periorismos apo to diaxeirhsth diktuou?

 

Σόρυ που απαντάω μετά από τόσο καιρό.

 

Από το διαχειριστή δικτύου δεν υπάρχει κανένας περιορισμός σίγουρα, γιατί πολύ απλά... διαχειριστής του δικτύου είμαι εγώ.:p Εξάλλου και για το pc δε χρειάστηκε να ανοίξω κανένα port για να δουλέψει το voipbuster.

 

Καμιά άλλη ιδέα κανείς; Κανένας που να δουλεύει ήδη voip σε PDA με κάποιο τρόπο;

Who cares?... It won't work anyway!!!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι στον λογαριασμό μου στο voipbuster επιστράφηκαν οι χρεώσεις που έγιναν λανθασμένα...

 

Για τσεκάρετε και εσείς τους λογαριασμούς σας!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι στον λογαριασμό μου στο voipbuster επιστράφηκαν οι χρεώσεις που έγιναν λανθασμένα...

 

Για τσεκάρετε και εσείς τους λογαριασμούς σας!

Ναι σωστά μου επέστρεψαν το 1cent που μου είχαν πάρει άδικα των αδίκων. Εντάξει δεν θα τους μηνύσω. :p

 

Στα σοβαρά τώρα: Απότι είδα από σήμερα κόψαν την Γερμανία από τις free κλήσεις... :( Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση ίσως; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά από 384 σε 512 συνδρομή ΔΕΝ υπάρχει σε ό,τι αφορά τα πακέτα/δευτερόλεπτο (δηλαδή στην καθυστέρηση στο Voip). Αυτό υφίσταται μόνο στη γραμμή. Αυτό είναι βέβαιο.

 

Thanks , αυτό ήθελα να μάθω.

 

Όσο για το upload δεν ξέρω τι έγινε, μετά από λίγο ξανά έκανα τέστ (όπως ίσως είδες σε άλλα threads) και ήταν κανονικό 115-116.

Το κακό είναι ότι δεν πρόλαβα να δοκιμάσω το i-call με το headset που έχω γιατί

έπρεπε να φύγω και το Σαβ/κο η altec ήταν down..

Ελπίζω αυτό το Σαβ/κο να καταφέρω να ρυθμίσω επιτέλους σωστά κάποιο softphone και να δώ την ποιότητα της Forthnet.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξενέρωσα υπερβολικά που έκοψε τις κλήσεις για Γερμανία... Βέβαια η χρέωση είναι 0,5cent/λεπτό (ξεφτίλα) αλλά άλλη χάρη έχει το τζάμπα...

 

Υ.Γ. Όσο για το grandstream για αυτούς που ενδιαφέρονται να μάθουν για... την τύχη του (Boge για σένα το λέω :p), απλά μετά από 2,5βδομάδες αναμονής, ο πωλητής αναγκάστηκε να μου το ξαναστείλει μετά από παράπονό μου (από μόνος του το πρότεινε ο άνθρωπος) Express και ασφαλισμένο για 1000 pounds. Αυτά για αυτούς που δεν εμπιστεύονται το ebay. :cool: Μέχρι Παρασκευή πιστεύω να το έχω. Όταν έρθει θα σας πω και εντυπώσεις. :D

 

Κάποιος από τα απίστευτα Ελληνικά Ταχυδρομεία έκανε πάλι τη δουλειά του. (σούφρα). :angry:

 

Ξεφτιλιζόμαστε ως χώρα. Είπε είναι το τρίτο δέμα που χάνεται στην Ελλάδα. Μετά παραπονιόμαστε γιατί οι ξένοι βάζουν ακριβά μεταφορικά προς Ελλάδα... Γιατί η λέξη ΑΠΛΟ για Ελλάδα σημαίνει αυτόματα και ΚΑΝΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ αν θα πάει... :down:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρωί παρέλαβα το Grandstream 486. Όπως τα περίμενα. Plug and Play συσκευή, πανεύκολο setup. Το SIP και user/password έβαλα και όλα ήταν οκ. Το ασύρματο τηλέφωνο μόλις ανοίγει η γραμμή λειτουργεί ως Voip. Για να καλέσω μέσω ΟΤΕ πληκτρολογώ *00 και ανοίγει η γραμμή του ΟΤΕ. Όταν είναι κλειστό και με καλεί κάποιος στο σταθερό χτυπάει κανονικά. :) Όσο για την ποιότητα; Καλύτερη κι από ΟΤΕ. Θυμίζω ότι χρησιμοποιώ το sipdiscount και όχι το Voipbuster (έκοψε τις free κλήσεις για Γερμανία :mad: )

 

Ένα έχω να πω: Απορώ γιατί δεν το έχετε προμηθευτεί όλοι. :D Είναι σούπερ μηχάνημα, αξίζει με τα 1000. :up:

 

Απλά μια παρατηρησούλα: Όταν μιλώ με το ασύρματο μέσω Voip και η δεύτερη γραμμή (ISDN έχω) είναι και αυτή κατειλημμένη, και με καλεί κάποιος τρίτος αυτός ακούει ότι καλεί, αλλά εγώ δε μαθαίνω ποτέ ότι κάποιος με κάλεσε. :worry: Μικρό το κακό βέβαια, πόσες φορές πια θα συμβεί να μιλώ Voip+σταθερό και να με καλεί και τρίτος. :p

 

Υποθέτω το ίδιο θα συμβαίνει αν έχει κάποιος PSTN και μιλά ήδη με το ασύρματο-Voip. Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα θα πηγαίνει η εισερχόμενη κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Aπό σήμερα προστέθηκαν οι παρακάτω χώρες στον κατάλογο των FREE χωρών του Voipbuster. Μεταξύ αυτών και η Κύπρος. :D

 

Australia

Belgium

Cyprus

France

Hong Kong

Iceland

Monaco

New-Zealand

 

Έτσι πλέον έχουμε τις εξής χώρες για δωρεάν κλήσεις:

http://img85.imageshack.us/img85/6563/14wa.jpg

 

Παιδιά για όποιον γνωρίζει ας μου απαντήσει στην παρακάτω ερώτηση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1212546#post1212546 :worry:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα από το απόγευμα μέχρι πριν λίγο, υπήρχε πρόβλημα στους sip servers των voipbuster και sipdiscount (αυτούς χρησιμοποιώ εγώ, αλλά όπως έχουμε πει, είναι αδελφές εταιρείες, μόλις έχει πρόβλημα η μία, αυτόματα έχει και η άλλη). Με αποτέλεσμα επειδή πείραζα και τις ρυθμίσεις του grandstream να πιστεύω ότι έκανα εγώ κάποια λακαμία και να μου φάει 3 ώρες όργωμα του ιντερνετ για σωστές ρυθμίσεις... Ώσπου μπήκα στο φόρουμ του Voipbuster και διαπίστωσα ότι υπήρχε πρόλημα από τον σέρβερ... :O

Παιδιά για όποιον γνωρίζει ας μου απαντήσει στην παρακάτω ερώτηση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1212546#post1212546 :worry:

Τελικά βρήκα την απάντηση μόνος μου. Κάτι σαν Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει. :p Η λύση στο πρόβλημα είναι ή switch ή σύνδεση του Speedtouch με USB για να πάρει την ethernet το grandstream... Ασφαλώς και θα προτιμήσω το switch. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλα πόσες θύρες ethernet έχει το σπίνττατς; Μόνο μία;

Nαι άστα να πάνε... Χρειάζομαι ένα switch, αλλά θα είναι το ίδιο μετά;

Link to comment
Share on other sites

Aπό σήμερα προστέθηκαν οι παρακάτω χώρες στον κατάλογο των FREE χωρών του Voipbuster. Μεταξύ αυτών και η Κύπρος. :D

 

Australia

Belgium

Cyprus

France

Hong Kong

Iceland

Monaco

New-Zealand

 

Έτσι πλέον έχουμε τις εξής χώρες για δωρεάν κλήσεις:

http://img85.imageshack.us/img85/6563/14wa.jpg

 

Παιδιά για όποιον γνωρίζει ας μου απαντήσει στην παρακάτω ερώτηση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1212546#post1212546 :worry:

 

Kai prostheto gia alli mia fora. Kinita tis kyprou 00357990... einai free me to voipbuster!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις χθες εκανα κατάθεση 10 ευρω (δεν ξέρω γιατι δεν υπήχε επιλογή για 5) και εχω χορτασει να μιλαω! αν και εχω 384 σύνδεση της forthnet η καθυστέριση ειναι μόνο 1-2 δευτερόλεπτα! Τέλειο! Και επειδή έχω βαρεθεί το μικροφωνάκι και τα ακουστικά, μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να μου προτείνετε μια συσκευή που να ειναι συμβατη με το voipbuster για να συνδέσω τηλεφωνική συσκευη και να μιλαω? Αν πάρω καποια που να χρειάζεται να είναι ανοιχτο το pc θα πάρω αυτήν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.592074 (κανει για το voipbuster, σωστά)?

Αν αποφασίσω όμωσ να πάρω μία απο να λειτουργει με κλειστώ pc τι μου προτεινετε?

Εχω modem-router u.s.robotics με wireless, γίνεται κάποια να τραβάει με ethernet απο κει?

Ευχαριστώ πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις χθες εκανα κατάθεση 10 ευρω (δεν ξέρω γιατι δεν υπήχε επιλογή για 5) και εχω χορτασει να μιλαω! αν και εχω 384 σύνδεση της forthnet η καθυστέριση ειναι μόνο 1-2 δευτερόλεπτα! Τέλειο! Και επειδή έχω βαρεθεί το μικροφωνάκι και τα ακουστικά, μπορείτε σας παρακαλώ πολύ να μου προτείνετε μια συσκευή που να ειναι συμβατη με το voipbuster για να συνδέσω τηλεφωνική συσκευη και να μιλαω? Αν πάρω καποια που να χρειάζεται να είναι ανοιχτο το pc θα πάρω αυτήν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.592074 (κανει για το voipbuster, σωστά)?

Αν αποφασίσω όμωσ να πάρω μία απο να λειτουργει με κλειστώ pc τι μου προτεινετε?

Εχω modem-router u.s.robotics με wireless, γίνεται κάποια να τραβάει με ethernet απο κει?

Ευχαριστώ πολυ!!!

Μόλις μερικά ποστ πριν υπάρχει απάντηση στο ερώτημά σου.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1210871#post1210871 :)

 

Αυτό είναι το κορυφαίο κατά τη γνώμη μου όχι επειδή το αγόρασα εγώ, αλλά επειδή το είχα ψάξει επί πολύ καιρό πριν κατασταλλάξω στη συγκεκριμένη αγορά. Μάλιστα ο τύπος που μου το πούλησε από το ebay είναι από Αγγλία και το βρήκα πολύ φθηνό (58€ μαζί με τα μεταφορικά). Αν το προτιμήσεις για τους λόγους που εξηγώ απλά να προσέξεις να είναι Rev.2 γιατί αν είναι Rev.1 δεν θα λειτουργεί και ως σταθερό ΟΤΕ ταυτόχρονα.

 

Μια δεύτερη συσκευή που είναι κορυφαία για Voip είναι η Linksys PAP2. Αυτή έχει το πλεονέκτημα ότι δέχεται ρυθμίσεις για 2 accounts από 2 διαφορετικές εταιρείες (πχ από Voipbuster και sipdiscount). Σιγά τα ωά κατά τη γνώμη μου. Κι εγώ με το grandstream όποτε θέλω αλλάζω την εταιρεία. Ένα κλικ είναι. Αυτό κάνει γύρω στα 75€.

 

To είχε το e-shop αλλά ξεπούλησε. Λογικά θα φέρει κι άλλα αν ενδιαφέρεσαι. Όμως αυτό δεν υποστηρίζει ταυτόχρονα και τον ΟΤΕ. Οπότε αν χρησιμοποιείς το ασύρματό σου για Voip ξεχνάς ότι θα μιλάς και με ΟΤΕ ταυτόχρονα.

 

Από USB μακριά. Φορτώνει τον υπολογιστή σου και απαιτεί να τον έχεις ανοιχτό για να λειτουργήσει. Αυτά τα ολίγα. :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα από το απόγευμα μέχρι πριν λίγο, υπήρχε πρόβλημα στους sip servers των voipbuster και sipdiscount (αυτούς χρησιμοποιώ εγώ, αλλά όπως έχουμε πει, είναι αδελφές εταιρείες, μόλις έχει πρόβλημα η μία, αυτόματα έχει και η άλλη). Με αποτέλεσμα επειδή πείραζα και τις ρυθμίσεις του grandstream να πιστεύω ότι έκανα εγώ κάποια λακαμία και να μου φάει 3 ώρες όργωμα του ιντερνετ για σωστές ρυθμίσεις... Ώσπου μπήκα στο φόρουμ του Voipbuster και διαπίστωσα ότι υπήρχε πρόλημα από τον σέρβερ... :O

QUOTE]

 

Ξέρει κανείς αν έχει ή ποτέ θα λυθεί το πρόβλημα ;

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν έχει ή ποτέ θα λυθεί το πρόβλημα ;

Λύθηκε φίλε το ίδιο βράδυ. Όλα οκ τώρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πρωί παρέλαβα το Grandstream 486. Όπως τα περίμενα. Plug and Play συσκευή, πανεύκολο setup. Το SIP και user/password έβαλα και όλα ήταν οκ. Το ασύρματο τηλέφωνο μόλις ανοίγει η γραμμή λειτουργεί ως Voip. Για να καλέσω μέσω ΟΤΕ πληκτρολογώ *00 και ανοίγει η γραμμή του ΟΤΕ. Όταν είναι κλειστό και με καλεί κάποιος στο σταθερό χτυπάει κανονικά. :) Όσο για την ποιότητα; Καλύτερη κι από ΟΤΕ. Θυμίζω ότι χρησιμοποιώ το sipdiscount και όχι το Voipbuster (έκοψε τις free κλήσεις για Γερμανία :mad: )

 

Ένα έχω να πω: Απορώ γιατί δεν το έχετε προμηθευτεί όλοι. :D Είναι σούπερ μηχάνημα, αξίζει με τα 1000. :up:

 

Απλά μια παρατηρησούλα: Όταν μιλώ με το ασύρματο μέσω Voip και η δεύτερη γραμμή (ISDN έχω) είναι και αυτή κατειλημμένη, και με καλεί κάποιος τρίτος αυτός ακούει ότι καλεί, αλλά εγώ δε μαθαίνω ποτέ ότι κάποιος με κάλεσε. :worry: Μικρό το κακό βέβαια, πόσες φορές πια θα συμβεί να μιλώ Voip+σταθερό και να με καλεί και τρίτος. :p

 

Υποθέτω το ίδιο θα συμβαίνει αν έχει κάποιος PSTN και μιλά ήδη με το ασύρματο-Voip. Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα θα πηγαίνει η εισερχόμενη κλήση.

 

Δεν γνωρίζω φίλε μου τι γίνεται με isdn αλλα εγώ με το grandstreamn HT 488 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εχω pstn και adsl και μιλάμε ταυτόχρονα δύο άτομα σε δύο διαφορετικά νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω φίλε μου τι γίνεται με isdn αλλα εγώ με το grandstreamn HT 488 δεν έχω κανένα πρόβλημα. Εχω pstn και adsl και μιλάμε ταυτόχρονα δύο άτομα σε δύο διαφορετικά νούμερα.

Δε με κατάλαβες... :O Κι εγώ μπορώ να μιλάω σε δύο τηλέφωνα ταυτόχρονα. Απλά όταν την ώρα που μιλάνε και τα δυο τηλέφωνα αν με καλεί κάποιος τρίτος, εγώ δε το μαθαίνω ποτέ γιατί δεν ειδοποιούμαι από πουθενά, ενώ στον τρίτο καλεί σα να μην απαντώ... Το θέμα όμως το έλυσα ενεργοποιώντας την αναμονή στο δεύτερο σταθερό (το μη Voip). :D

 

Eπί τη ευκαιρία φίλε, χρησιμοποιείς QOS για το Grandstream; Είναι λίγο ξενερωτικό να είσαι αραχτός στον καναπέ, να θες να πάρεις ένα τηλ και να πρέπει να πας στο πισι να κλείσεις τα downloads... :O

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω πιστωτική κάρτα θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν μπορώ να αγοράσω χρόνο με κάποιον άλλο τρόπο πχ. καταθέτοντας σε κάποιο λογαριασμό.Έψαξα στο site αλλά δεν βρήκα κάτι ανάλογο.Στην αρχική σελίδα αναφέρει κάτι για pay by phone αλλά μετά δεν είχε καμία ανάλογη επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

eixa hol adsl kai moy antikatestisan to netroyte me to frizth to opoio ipostirizei kai sip gia voip buster jerei kaneis tis rytmiseis

SIP server: sip1.voipbuster.com

 

και τίποτα άλλο. Μόνο μετά το username και password σου. :)

Επειδή δεν έχω πιστωτική κάρτα θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν μπορώ να αγοράσω χρόνο με κάποιον άλλο τρόπο πχ. καταθέτοντας σε κάποιο λογαριασμό.Έψαξα στο site αλλά δεν βρήκα κάτι ανάλογο.Στην αρχική σελίδα αναφέρει κάτι για pay by phone αλλά μετά δεν είχε καμία ανάλογη επιλογή.

Αποδεκτοί τρόποι πληρωμής στο Voipbuster είναι οι παρακάτω

http://img431.imageshack.us/img431/3565/10ee.jpg

 

Για το pay by phone έχουν κάνει και άλλα παιδιά παράπονα ότι δεν υπάρχει κάπου η συγκεκριμένη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...