Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ RAYMOND WEIL ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ?

ΤΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΙ ΛΕΕΙ?

ΚΟΙΤΑΩ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ RAYMOND WEIL NABUCCO.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

sadite είχα στο παρελθόν Raymond Weil, δεν έμεινα ευχαριστημένος.

 

Τώρα, η προσωπική μου άποψη για το συγκεκριμένο:

 

Τεχνικά:

μηχανισμός καλός,

η ποιότητα των υλικών και η επιλογή τους επίσης καλή,

παρ όλα αυτά η Raymond Weil δε φημίζεται για κάτι ιδιαίτερο ως προς το φινίρισμα ή τη συναρμογή της αν και τα τελευταία 2 χρόνια έχει ανεβάσει πολύ τη ποιότητά της.

(Αυτό που κοιτάς εσύ είναι μοντέλο 2007)

 

Αισθητικά:

δύσκολο να το περιγράψω, και μου αρέσει και δε μου αρέσει.

Προσωπική άποψη πάντα, πιστεύω μια λέξη το χαρακτηρίζει.

Φλύαρο.

 

Λόγος απόδοσης/τιμής:

προσωπικά νομίζω χαμηλός.

 

Επειδή απο ότι έχω καταλάβει θέλεις οπωσδήποτε αυτόματο αν θέλεις ρήξε και μια ματιά στα παρακάτω με προσωπική σειρά προτίμησης :

 

1. Seiko Spring Drive το ακριβέστερο μηχανικό αυτόματο ever, ακρίβεια quartz! Όλοι του βγάζουν το καπέλο...

http://www.seikospringdrive.com/flash.html

Όποιο σου αρέσει καλυτερα, έχει πάρα πολλά σχέδια δες τα όλα.

Spring Drive δεν έχουν στη Θεσ/νίκη αρκετοί. Ένα κατάστημα που θυμάμαι τώρα πρόχειρα είναι ακριβώς γωνία Αγίας Σοφίας με Μητροπόλεως (δε θυμάμαι όνομα τώρα).

2. Longines Grande Vitesse

http://bp2.blogger.com/_Il-SJWMrcUM/R4ZR4u0QkpI/AAAAAAAAAAU/ITlUikztibY/s1600-h/Longines-Grande-Vitesse-1.jpg

http://bp2.blogger.com/_Il-SJWMrcUM/R4ZTOu0QkqI/AAAAAAAAAAc/kwjM_av3VMY/s1600-h/GrandeVitesse_bok.jpg

3. Edox Class 1 Day-Date II Titanium Automatic

http://www.timeway.eu/images/Edox-83002TINNIN.jpg

http://www.timeway.eu/images/Montres-suisses-x.jpg

http://www.timeway.eu/images/Montres-suisses-w.jpg

http://www.timeway.eu/images/Montres-suisses-y.jpg

http://www.timeway.eu/images/Montres-suisses-z.jpg

4. Edox Spirit of Norway

http://www.timebooth.com/gallery/albums/userpics/10001/Edox_Spirit_of_Norway_chronograph_limited_edition.jpg

5. Baume & Mercier Riviera XXL Magnum

http://www.photos-de-montres.com/galeriemontres/albums/baumemercier/2007/Riviera8755.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε plethon το είχα ξεχάσει να το αναφέρω όταν συζητούσαμε για το parachrome blue και το θυμήθηκα τώρα με αφορμή την εκ νέου αναφορά μου στο Spring Drive.

H Seiko λοιπόν ανέπτυξε και αυτή ένα νέο special engineered κράμα για να προσδώσει μεγαλύτερη ακρίβεια στους μηχανισμούς της αλλά επιπλέον για να αυξήσει και την "αυτονομία" των μηχανικών μηχανισμών της απο το μέχρι τότε "παγκόσμιο ρεκόρ" των 40 ωρών στις 72 ώρες (με ταυτόχρονη ένδειξη απομένουσας αυτονομίας!).

Το όνομα του κράματος Spron510.

Και δε το διαφημίζει πουθενά μέχρι κι εγώ το είχα ξεχάσει ...

Παρότι βέβαια δε το διαφημίζει πουθενά έχει δώσει στη δημοσιότητα τα πλήρη στοιχεία της σύνθεσης, των ιδιοτήτων και των αποτελεσμάτων των εργαστηριακών πειραμάτων που αποδεικνύουν τις ισχυριζώμενες εξαιρετικές του ιδιότητες.

http://www.pref.iwate.jp/~hp1021/kesshu/ktaisei/riwatea50.pdf

Πρόκειται για τη διαφορετική φιλοσοφία ζωής στην οποία αναφερόντουσαν ο stardrive και ο cyboy25 ...

 

Swstos, swstotatos gia allh mia fora!:clap:

Auto akrivws enoousa!

Link to comment
Share on other sites

stardrive για τα Grand Seiko και Spring Drive τι μπορεί να πεί κανείς που δεν έχει ήδη ειπωθεί ;

Προσωπικά τουλάχιστον, έχω ήδη (πριν παρουσιάσεις το link) εκφράσει το θαυμασμό μου και την εκτίμησή μου απέναντι σε αυτό το μηχανισμό αλλά και τη ποιότητα και αξιοπιστία των Grand Seiko.

Οπότε όταν αυτά τα δύο τύχει να συνδυαστούν κιόλας προκύπτει ένα πραγματικά υπέροχο ρολόι !

Spring Drive + Grand Seiko + Κομψό διαχρονικά σπορ design + Τεχνολογική υπεροχή και πρωτοπορία = *************** that many stars and more !

Το γεγονός ότι δεν προβάλλονται εδώ δεν σημαίνει ότι...

ελπίζω να καταλαβαίνετε.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω.;)

 

 

Και για να επαναλάβω μια πολυειπωμένη φράση που πρόσφατα με επιτυχία μου υπενθύμισε κάποιος φίλος ;)

"... όσο ψάχνεις τόσο κάποια πράγματα παύουν να είναι αυτό που δείχνουν ..."

 

Για μένα λοιπόν έπειτα απο τόσο ψάξιμο και διάβασμα, οι μόνες εταιρίες που εξακολουθούν να αποπνέουν αυτό το σπάνιο μίγμα mystique και γοητείας μετά απο ώρες κάτω απο το μικροσκόπιο, την επιστημονική ενδελεχή εξέταση και ανάλυση κάθε απόκρυφου στοιχείου της "ψυχής" τους και συνεχίζουν να με εκπλήσουν ευχάριστα είναι μονάχα τρείς και μισή :lol:.

Credor, Jaeger-LeCoultre, Grand Seiko και ίσως η Zenith.

:O

 

Για τις γερμανικές A. Lange & Söhne και Glashütte Original τίποτε ;)

 

Φίλε plethon το είχα ξεχάσει να το αναφέρω όταν συζητούσαμε για το parachrome blue και το θυμήθηκα τώρα με αφορμή την εκ νέου αναφορά μου στο Spring Drive.

H Seiko λοιπόν ανέπτυξε και αυτή ένα νέο special engineered κράμα για να προσδώσει μεγαλύτερη ακρίβεια στους μηχανισμούς της αλλά επιπλέον για να αυξήσει και την "αυτονομία" των μηχανικών μηχανισμών της απο το μέχρι τότε "παγκόσμιο ρεκόρ" των 40 ωρών στις 72 ώρες (με ταυτόχρονη ένδειξη απομένουσας αυτονομίας!).

Το όνομα του κράματος Spron510.

Και δε το διαφημίζει πουθενά μέχρι κι εγώ το είχα ξεχάσει ...

Παρότι βέβαια δε το διαφημίζει πουθενά έχει δώσει στη δημοσιότητα τα πλήρη στοιχεία της σύνθεσης, των ιδιοτήτων και των αποτελεσμάτων των εργαστηριακών πειραμάτων που αποδεικνύουν τις ισχυριζώμενες εξαιρετικές του ιδιότητες.

http://www.pref.iwate.jp/~hp1021/kesshu/ktaisei/riwatea50.pdf

Πρόκειται για τη διαφορeτική φιλοσοφία ζωής στην οποία αναφερόντουσαν ο stardrive και ο cyboy25 ...

Πολύ- πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία :):)

Πότε ακριβώς έγινε αυτό, γιατί δεν καταφερα να ανοίξω το στα ιαπωνικά pdf.

 

@ georgehh Θα ήθελα να τα έχω όλα εκτός από το extreme σχεδιαστικά και όχι μηχανικά Zenith.

 

@ ferengi Για το παρακάτω post Σωστός!!!!!!

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές διορθώσεις: Πρώτον το Spron510 χρησιμοποιείται στο ελατήριο κουρδίσματος (mainspring), κατά συνέπεια βελτιώνει μόνο την αυτονομία και όχι την ακρίβεια. Αντίθετα το parachrom blu χρησιμοποιείται στο ελατήριο του μπαλανσιέ (balanace spring) το οποίο είναι το βασικό στοιχείο της ακρίβειας ενός αυτόματου ρολογιού. Δεύτερον οι 40 ώρες είναι σήμερα ο μέσος όρος αυτονομίας ενός μηχανικού ρολογιού και όχι κάποιου είδους ρεκόρ. Υπάρχουν αρκετά μηχανικά ρολόγια με αυτονομία μιας βδομάδας, ενώ το ρεκόρ το κατέχει το Lange 31 με 31 μέρες αυτονομίας.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Μερικές διορθώσεις: Πρώτον το Spron510 χρησιμοποιείται στο ελατήριο κουρδίσματος (mainspring), κατά συνέπεια βελτιώνει μόνο την αυτονομία και όχι την ακρίβεια. Αντίθετα το parachrom blu χρησιμοποιείται στο ελατήριο του μπαλανσιέ (balanace spring) το οποίο είναι το βασικό στοιχείο της ακρίβειας ενός αυτόματου ρολογιού. Δεύτερον οι 40 ώρες είναι σήμερα ο μέσος όρος αυτονομίας ενός μηχανικού ρολογιού και όχι κάποιου είδους ρεκόρ. Υπάρχουν αρκετά μηχανικά ρολόγια με αυτονομία μιας βδομάδας, ενώ το ρεκόρ το κατέχει το Lange 31 με 31 μέρες αυτονομίας.

 

Σωστός για το μέσο όρο! Λάθος διατύπωση! Sorry!

Ως προς την ακρίβεια, η αποσυμπίεσή του ακολουθεί πολύ πιο γραμμικό pattern ανάλογα με την υφιστάμενη σχετική συμπίεση, ιδιαίτερα προς τις τελευταίες φάσεις αποσυμπίεσης του, σε σύγκριση με τα κοινά mainspring, άρα βελτιώνει και την ακρίβεια... αν και το Spring Drive δε το χρειάζεται (το χρησιμοποιεί όμως και σε άλλους μηχανισμούς όπως τον 9s) γιατί μέσω του Tri-synchro Regulator έχει ρυθμισμένο αυστηρά καθορισμένο beat/second rate ...

Ωραία παρατήρηση πάντως, :up: για το επίπεδο γνώσεων σου!

 

Για τις γερμανικές A. Lange & Söhne και Glashütte Original τίποτε

 

Όντως τις ξέχασα ! Kακώς, ίσως επειδή για χρόνια ήταν κλειστή, ίσως επειδή προσωπικά δε μου αρέσουν και πολύ τα πολύτιμα μέταλα (ή οι πολύτιμοι λίθοι) σε ρολόγια, τα αντρικά ρολόγια μου αρέσουν λίγο πιο "στιβαρά-απολίτιστα", anyway απίιστευτα δουλεμένοι και πολύπλοκοι, πάρα πολύ καλοί μηχανισμοί ... (άσχετο, το Lange 31 δε μου αρέσει καθόλου λόγω του τρόπου κουρδίσματος) ...

Το pdf γιατί δε στο ανοίγει;

Ημερομηνία ανάπτυξης του κράματος δε ξέρω δυστυχώς, αλλά υποθέτω κοντά στις πρώτες φάσεις εξέλιξης των πρώτων πρωτοτύπων του Spring Drive, δηλαδή λίγο πρίν το 1982.

 

Μόλις έκανα και τη σχετική απαραίτητη διόρθωση στο αρχικό post για το "μέσο όρο αυτονομίας των 40 ωρών" ...

Thanx για την επισύμανση!

Link to comment
Share on other sites

βρίσκω πως πολλά ρολόγια δεν έχουν τίποτα ενδιαφέρον μηχανικά ή κατασκευαστικά και τα πληρώνουμε χρυσά χωρίς κανένα λόγο, απλά και ΄μονο επειδή έχουν ένα άσχετο brand επάνω.

 

Χίλιες φορές ένα Swatch που ΄΄εχει μία αλήθεια, παρά μία ακριβοπληρωμένη σάχλα.

 

Y.G. δε συμπαθώ τα Rolex, πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

βρίσκω πως πολλά ρολόγια δεν έχουν τίποτα ενδιαφέρον μηχανικά ή κατασκευαστικά και τα πληρώνουμε χρυσά χωρίς κανένα λόγο, απλά και ΄μονο επειδή έχουν ένα άσχετο brand επάνω.

 

Χίλιες φορές ένα Swatch που ΄΄εχει μία αλήθεια, παρά μία ακριβοπληρωμένη σάχλα.

 

Y.G. δε συμπαθώ τα Rolex, πειράζει;

 

 

An enoeis D&G, GUCCI, CK, VALENTINO, DKNY, TOMMY HILFIGER, NAUTICA, CAMEL, ADDIDAS, MARCK ECKO, BURBERRY, GUESS, VERSACE, DIESEL & alla tetoia mazi sou!

Aliws voh8hse ligo vre aderfe ....

 

Y.G gia ta Rolex de peirazei ka8olou alla opoia marka kai na mh sumpa8eis pali eksisou de peirazei, pantws oute & egw th sumpa8w th Rolex gia tous logous pou exei eksigisei analutika o dbekia & as exei & o father ...

Link to comment
Share on other sites

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

φιλε dbekia σε ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου.Τα ρολογια που μου εδειξες ειναι πολυ καλα και πολυ ομορφα.

Εγω θελω ενα ρολοι για καθημερινη χρηση και οχι για καλο ,θελω να ειναι αυτοματο.

Αρχικα κοιτουσα τα SEIKO SPORTURA KINETIC το οποιο κανει περιπου 750ευρω.Ομως στην πορεια σκεφτηκα πως αφου θα δωσω τοσα χρηματα μηπως πρεπει να παω σε κατι πιο επωνυμο με λιγο ομως πιο ψηλο κοστος και ετσι ψαχβω για κατι που ειναι και εντονο αλλα και διακριτικο.Εγω εχω ενα OMEGA SEAMASTER το οποιο ειναι πολυ καλο ρολοι και το εχω σαν καλο,και γι'αυτο τωρα κοιταω κατι πιο καθημερινο.

Ολα αυτα προεκυψαν γιατι θελω να κανω ενα καλο δωρο στον εαυτο μου.

ευχαριστω οποιαδηποτε αποψη ειναι καλοδεχουμενη.

sadite
Link to comment
Share on other sites

φιλε dbekia σε ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σου.Τα ρολογια που μου εδειξες ειναι πολυ καλα και πολυ ομορφα.

Εγω θελω ενα ρολοι για καθημερινη χρηση και οχι για καλο ,θελω να ειναι αυτοματο.

Αρχικα κοιτουσα τα SEIKO SPORTURA KINETIC το οποιο κανει περιπου 750ευρω.Ομως στην πορεια σκεφτηκα πως αφου θα δωσω τοσα χρηματα μηπως πρεπει να παω σε κατι πιο επωνυμο με λιγο ομως πιο ψηλο κοστος και ετσι ψαχβω για κατι που ειναι και εντονο αλλα και διακριτικο.Εγω εχω ενα OMEGA SEAMASTER το οποιο ειναι πολυ καλο ρολοι και το εχω σαν καλο,και γι'αυτο τωρα κοιταω κατι πιο καθημερινο.

Ολα αυτα προεκυψαν γιατι θελω να κανω ενα καλο δωρο στον εαυτο μου.

ευχαριστω οποιαδηποτε αποψη ειναι καλοδεχουμενη.

 

Και κατάλαβα και όχι ! Όταν λές "Εγω θελω ενα ρολοι για καθημερινη χρηση και οχι για καλο..." τί εννοείς ακριβώς ;

α) Όχι καλό με την έννοια να μην είναι τόσο κυριλέ εμφανισιακά και μόνο, δηλαδή να είναι πιο sport εμφανισιακά ;

β) Ή μήπως εννοείς όχι τόσο ακριβό ;

 

Άν εννοείς το α) τότε

μάλλον δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο (όλα τα τελευταία μοντέλα που σου πρότεινα εκτός του Spring Drive ανήκουν στη sport κατηγορία, αν πρόσεξες π.χ όλα έχουν λουράκι απο καουτσούκ και είναι όλα απο τα πιο sport που έχουν οι εταιρίες τους στις σειρές τους) γιατί είναι καθάρα ζήτημα γούστου, αλλιώς εγώ ορίζω το sport αλλιώς εσύ αλλιώς κάποιος τρίτος...

Άν εννοείς το β) τότε

κάπου στη πορεία επέτρεψέ μου να πώ ότι τα μπέρδεψες λίγο :rolleyes: και μπέρδεψες κι εμένα ...

Και εξηγούμαι, στην αρχή αν θυμάσαι οι πρώτες μου προτάσεις κυμαίνονταν απο 400 euro (Tissot Seastar 1000), 700 euro περίπου Tissot PRS-516 και Seiko Kinetic Premier κάπου εκεί κοντά. Όταν όμως κοιτάς ρολόγια με τιμές απο το Hamilton που κοιτούσες στην αρχή έως και το Raymond Weil Nabucco που έχει κοντά στα 3.500 euro τότε είναι λογικό να "εξουσιοδοτούμαι" να σου προτείνω μοντέλα όπως το Seiko Spring Drive (κοντά στα 2.500 euro)

το Longines Grande Vitesse (κοντά στα 1.500 euro) έως και το πιο ακριβό όλων Baume & Mercier Riviera XXL Magnum (3.000 euro).

Με άλλα λόγια όταν λές θέλω ένα ρολόι sport για κάθε μέρα δε λέει πολλά για τα χρήματα που είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις, o καθένας έχει δικό του τρόπο να ορίζει το "sport καθημερινό ρολόι".

 

Τώρα που μου εξηγείς ότι έχεις ήδη ένα OMEGA SEAMASTER (παρεπιπτόντως και το Omega Seamaster ανήκει επίσης στη κατηγορία των sport ρολογιών, άσχετα αν φοριέται άνετα ακόμη και με κουστούμι, με άλλα λόγια δεν είναι dress watch. Καταδυτικό είναι άλλωστε.) για "καλό" και θες κάτι "πιο καθημερινό" έχω να σου πώ τα εξής :

1. Κατ' εμέ δεν υπάρχει λόγος να υπερβείς τα 1.000 euro.

2. Διάλεξε ένα ρολόι όσο γίνεται πιο "στιβαρό", όσο γίνεται λιγότερο πολύπλοκο, που θα χρειάζεται όσο γίνεται λιγότερη προσοχή και συντήρηση για να αντέχει χωρίς διαμαρτυρία, κτυπήματα κακομεταχείρηση κ.τ.λ για να έχεις κι εσύ όσο γίνεται λιγότερους πονοκεφάλους και όσο γίνεται το κεφάλι σου πιο ήσυχο.

3. Μη παγιδεύεσαι στη λογική "...μα με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνω κάτι καλύτερο..." γιατί το έχω κάνει κι εγώ αυτό το λάθος και τελικά αυτός ο δρόμος δεν σε οδηγεί πουθενά, πάντα θα υπάρχει κάτι "καλύτερο" με "λίγο περισσότερα χρήματα", το θέμα είναι που θα βάλεις εσύ το όριο! Είδες πόσο εύκολα απο τα 750 euro έφτασες να κοιτάς το Nabucco των 3.500 euro;

 

Τελικά, και πάντα μόνο αν εννοούσες το β) , εγώ σου προτείνω να πάρεις ή το Seiko Kinetic Sportura που αρχικά είχες δεί και σου άρεσε, ή το Seiko Kinetic Premier Perpetual που σου είπα, ή το Tissot PRS516 Automatic που είναι και sport και ποιοτικό ρολόι.

 

Θα βοηθούσε πολύ αν διευκρίνιζες απο πιο ποσό (κατώτερη τιμή που δε θες να πέσεις κάτω απο εκεί) έως πιο ποσό (ανώτατο όριο) έισαι διατεθειμένος να διαθέσεις για το ρολόι που θα αγοράσεις.

 

sadite

To Tissot PRS516 Automatic Chrono εννοώ (κοντά στα 750 euro)

φοράει τη Valjoux 7750

http://www.classybrand.com/watch_photo/Tissot/T91.1.487.81.jpg

ή αν σου αρέσει καλύτερα αυτή η παραλλαγή (υπάρχει και με μπρασελέ)

http://img223.imageshack.us/img223/6615/tissotif2.jpg

 

Υπάρχει και το απλό (χωρίς χρονογράφο) PRS516 Automatic (κοντά στα 350 euro)

φοράει την ΕΤΑ 2836-2

http://www.classybrand.com/watch_photo/Tissot/T91.1.483.51.jpg

αλλά απο ότι έχω καταλάβει θέλεις μάλλον χρονογράφο

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει κανείς baselworld απο εδώ παίδες? νομίζω είναι στις 3 Απριλίου

 

εγώ έχω κλείσει από ρολόι για την ώρα με το εργαλείο που έχω, αλλά μια ενημέρωση δεν θα έβλαπτε. Του χρόνου !!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

ειμαι σε ενα διλλημα για το ποιο ρολοι να αγορασω.

 

Μου εκαναν ενα δωρο το SECTOR CHRONO OS90].

 

Δεν μπορω να πω...ειναι εντυπωσιακό ρολοι. Απλά το θεμα ειναι οτι ειναι λιγο βαρυ για το χερι μου.

Εχω συνηθισει με ενα casio που ηταν ελαφρυτερο (διαφορα 90 γραμμαριων).

Επίσης θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλη μαρκα η SECTOR σε σχεση με την SEIKO .

Εχω δει ενα ωραιο ρολοι της SEIKO ( PREMIER KINETIC AUTOMATIC) που ειναι και λιγο ελαφρυτερο.

 

Αυτο που με απασχολει ειναι το εξης:

Θα συνηθισω το βαρος του;

Ειναι καλυτερο το SECTOR απο το SEIKO ;

ποιο ειναι καλυτρο για την ηλικια μου (30);

και γενικα ποιο ειναι καλυτερο

 

Ρωταω εσας που ισως θα ξερετε κατι παραπανω απο μενα.

Θα ηθελα την βοηθεια σας ωστε κνα καταληξω στο αν θα το κρατησω η το αλλαξω;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

ειμαι σε ενα διλλημα για το ποιο ρολοι να αγορασω.

 

Μου εκαναν ενα δωρο το SECTOR CHRONO OS90].

 

Δεν μπορω να πω...ειναι εντυπωσιακό ρολοι. Απλά το θεμα ειναι οτι ειναι λιγο βαρυ για το χερι μου.

Εχω συνηθισει με ενα casio που ηταν ελαφρυτερο (διαφορα 90 γραμμαριων).

Επίσης θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλη μαρκα η SECTOR σε σχεση με την SEIKO .

Εχω δει ενα ωραιο ρολοι της SEIKO ( PREMIER KINETIC AUTOMATIC) που ειναι και λιγο ελαφρυτερο.

 

Αυτο που με απασχολει ειναι το εξης:

Θα συνηθισω το βαρος του;

Ειναι καλυτερο το SECTOR απο το SEIKO ;

ποιο ειναι καλυτρο για την ηλικια μου (30);

και γενικα ποιο ειναι καλυτερο

 

Ρωταω εσας που ισως θα ξερετε κατι παραπανω απο μενα.

Θα ηθελα την βοηθεια σας ωστε κνα καταληξω στο αν θα το κρατησω η το αλλαξω;

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

Διαβασε απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=50514&page=213 μέχρι το τελος τη συζητηση που εκανε ο dbekia με τους georghh και plethon οταν ο sadite εκανε σχεδον την ιδια ερωτηση με σενα

ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ για να μπορεσεις να απαντησεις μονος σου στην ερωτηση που κανεις, ετσι ειναι παντα καλυτερα, να αποφασιζεις εσυ, γνωριζοντας οτι χρειαζεται να ξερεις, για να μη στηριζεσαι στο τι θα πει ο καθενας αναλογα με τα γουστα του και τις προτιμησεις του !

Ψαξε να βρεις επισης λεμπομερεις πληροφοριες στο site καθε κατασκευαστη για καθε ρολοι χωριστα (κυριως για το μηχανισμο), βρες και πληροφοριες για την ιστορια καθε εταιριας στο χορο και θα δεις οτι μεσα σε 30 λεπτα θα εχεις καταληξει μονος σου στη σωστη επιλογη χωρις να εξαρτασαι απο υποκειμενικες αποψεις. Δοξα το θεο το Internet ειναι η μεγαλυτερη βιβλιοθηκη του κοσμου και 1000% θα βρεις γρηγορα τις πληροφοριες που θες ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΛΙΓΟ ... he who seeks finds !

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη δηλαδη αλλα το spring drive θεωρειται ενα μηχανικο ρολοι?περα απο την βιβλιογραφια που αποτελει μεγαλη πηγη γνωσεων υπαρχει μια αλλη καθολου αμελητεα πλευρα του χωρου,οι ρολογαδες ,περναμε ετσι απο την θεωρια στην πραξη και τα πραγματα αλλαζουν αρκετα.
Link to comment
Share on other sites

To Spring Drive δεν θεωρείται, είναι μηχανικό αυτόματο ρολόι.

Λές "οι ρολογάδες", φαντάζομαι κατά το "βουλκανιζετεράδες" και "γκαραζάδες" αντιστοίχως με το κόσμο των αυτοκινήτων ...

Ευτυχώς πάντως δε στηρίζεται σε αυτούς η εξέλιξη και εφευρετικότητα της τεχνολογίας και βιομηχανίας αντίστοιχα ...

Ο "ρολογάς" (Yoshikazu Akahane) πάντως που επιννόησε τις καινοτομίες του Spring Drive είχε PhD στη φυσική ...

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη δηλαδη αλλα το spring drive θεωρειται ενα μηχανικο ρολοι?περα απο την βιβλιογραφια που αποτελει μεγαλη πηγη γνωσεων υπαρχει μια αλλη καθολου αμελητεα πλευρα του χωρου,οι ρολογαδες ,περναμε ετσι απο την θεωρια στην πραξη και τα πραγματα αλλαζουν αρκετα.

 

ok οι ωρολογοποιοι ειναι πιο ευηχο ισως,χαιρομαι για τους τιτλους που ανεφερες αλλα δεν απαντα στην ερωτηση,γιατι το θεωρεις ενα μηχανικο ρολοι?κατι που δεν ειναι, απο την στιγμη που εχουμε παρεμβαση ηλεκτρονικων μερων για την ρυθμιση της ακριβειας.μπορει να επιτευχθει αυτο μονο με μηχανικα μερη?ναι στην υψηλη ωρολογοποιια μονο με μηχανικα μερη που εχουν στοχο την οσο δυνατον διατηρηση της ενεργειας και του ισοχρονισμου.το ρολοι ειναι υβριδικο και δεν αποτελει μια προσωπικη αποψη,προς θεου.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ..Ξέρει κανείς γνωστικός τίποτα γι'αυτό το ρολόι??

http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=prod_details&product_id=2463&category_id=12&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1

 

μοιαζει με κλασσικο φασον ρολοι,δηλαδη καποιος κατασκευαζει και μετα βαζουν το σημα που θελουν στο ρολοι προς πωληση,μηχανη το πιο πιθανο κινεζικη,αδιαβροχο στην ουσια δεν ειναι,προσοχη και σε κατι αλλο ορυκτο αντιχαρακτικο δεν σημαινει κρυσταλλο ζαφειρι αλλα "τζαμι" με αρκετα υψηλο δεικτη σκληροτητας,μετα απο καποια επεξεργασια.δε θα στο προτεινα διοτι αν οπως ανεφερα δεν εχουμε επαρκη στεγανοτητα και σε τετεοιες μηχανες δε βρισκεις ανταλλακτικα για το σερβις.εαν χαλασει μεσα στην εγγυηση συνηθως το αλλαζουν ,εκτος αυτης ειναι ενα μεγαλο προβλημα,η ποιοτητα του κραμματος τιτανιου σιγουρα χαμηλη.εσυ αποφασιζεις βεβαια εαν αποτελει ενα ρολοι για περιορισμενη χρηση που θες να κανει το εφε του

Link to comment
Share on other sites

ένας φίλος μου είπε να ρίξω μια ματιά στο φόρουμ για να γράψω τίποτα αλλά έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω από το να μιλάω για ηλεκτρικονικά ρολόγια που αυτοφορτίζονται μηχανικά. Μετά το ΤΟΥΟΤΑ PRIUS ήρθε το spring drive και πέρασε σε τεχνογνωσία Ferrari και Rolls Royce.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...