Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γύρω στα 700

 

μπορεί κάποιος να μας κάνει ανάλυση πως δουλεύει το direct drive και τι περιέχει μέσα ο μηχανισμός? εκτος ρότορα γρανάζια και ενα πηνίο η πυκνωτή νομίζω,και εμένα μαρέσει το συγκεκριμένο

καλη η τιμη του.μια χαρα :yahoo: το περιμενα πολυ ακριβοτερο :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα Grand Seiko είναι η top of the line συλλογή της Seiko (αφού τα Credor ουσιαστικά αν και Seiko έχουν άλλο label).

Γενικά έχουν ότι καλύτερο έχει να προσφέρει η Seiko σε μηχανισμούς και φινίρισμα - ποιότητα κατασκευής (τα Credor είναι ακόμη καλύτερα).

Τέλος, δύσκολα μπορεί να τα βρεί κανείς εκτός Ιαπωνίας ή επιλεγμένων Ασιατικών αγορών και κυκλοφορούν σε πολύ πιο περιορισμένες ποσότητες σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη top tier ή Japan Market Only σειρά της Seiko όπως π.χ Brightz, Prospex και Ignition.

Οι τιμές τους διαμορφώνονται ανάλογα με το μοντέλο, ενδεικτικά το Grand Seiko Spring Drive GMT κοστίζει στην Ιαπωνία περίπου 3600 Euro.

 

Σωστά τα παραπάνω, να προσθέσω ότι η ουσιαστική διαφορά των Grand Seiko είναι ότι είναι χειροποίητα (σε μεγάλο βαθμό) και ρυθμισμένα για ακρίβεια, σε αντίθεση με τις φτηνότερες σειρές οι οποίες αφενός συναρμολογούνται εντελώς αυτοματοποιημένα και αφετέρου δεν ρυθμίζονται για ακρίβεια. Όλα τα Grand Seiko θα μπορούσαν να πάρουν πιστοποιητικό ακρίβειας COSC, άσχετα αν δεν τα υποβάλλει η Seiko για λόγους πολιτικής.

 

Ξέρει κάποιος έαν ο μηχανισμός 2824 της ΕΤΑ που φοράει το Hamilton Viewmatic είναι hand winding function?

 

Αν δεν με απατά η μνήμη μου, ναι είναι.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα παραπάνω, να προσθέσω ότι η ουσιαστική διαφορά των Grand Seiko είναι ότι είναι χειροποίητα (σε μεγάλο βαθμό) και ρυθμισμένα για ακρίβεια, σε αντίθεση με τις φτηνότερες σειρές οι οποίες αφενός συναρμολογούνται εντελώς αυτοματοποιημένα και αφετέρου δεν ρυθμίζονται για ακρίβεια. Όλα τα Grand Seiko θα μπορούσαν να πάρουν πιστοποιητικό ακρίβειας COSC, άσχετα αν δεν τα υποβάλλει η Seiko για λόγους πολιτικής.

 

Έτσι ακριβώς ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛHΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM KAI OΜΟΛΟΓΩ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ) ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΤΗΣ OMEGA SEAMASTER AQUA TERRA BIG SIZE CHRONOGRAPH ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟ SEAMASTER AQUA TERRA CHRONOMETER. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥΣ, Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ SERVICE ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΟΥΣ (ΠΟΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥΣ? π.χ +- 10 sec/ημερα ΕΙΝΑΙ ok?). ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ / ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος έαν ο μηχανισμός 2824 της ΕΤΑ που φοράει το Hamilton Viewmatic είναι hand winding function?

H 2824-2 που φοράει το Hamilton Viewmatic σειρα Jazzmaster είναι αυτόματη μηχανή (κουρδίζει με την κίνηση του χεριού). Αν δεν κάνω λάθος μπορεί να κουρδιστεί και με το χέρι, μέσω της κορώνας όπως πολλές αυτόματες μηχανές.

Η κατάλληλη ερώτηση θα ήταν αν έχει και hand winding function.

 

Και βέβαια καλό θα ήταν να μας πεις για ποιό Hamilton Viewmatic μιλάς γιατι υπάρχουν και μοντέλα όπως το Hamilton Viewmatic Automatic που φοράει την ΕΤΑ 2895 επίσης αυτόματη.

 

Γενικά πολλά μοντελα χωρίς βιδωτή κορώνα έχουν και hand winding function.

 

ΚΑΛHΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM KAI OΜΟΛΟΓΩ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ (ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ) ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΤΗΣ OMEGA SEAMASTER AQUA TERRA BIG SIZE CHRONOGRAPH ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟ SEAMASTER AQUA TERRA CHRONOMETER. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ, ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥΣ, Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ SERVICE ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΤΟΥΣ (ΠΟΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥΣ? π.χ +- 10 sec/ημερα ΕΙΝΑΙ ok?). ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ / ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ.

 

Αν διαβάσεις στο επίσημο site της Ωmega τι γράφει σχετικά με τους όρους CHRONOGRAPH και CHRONOMETER θα καταλάβεις....

 

Περισσότερα ΕΔΩ

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα ήταν καλύτερο για όλους, και για εμάς που έχουμε απορίες και για όσους θα απαντήσουν, πριν μπούμε

εδώ μέσα και αρχίσουμε να ρωτάμε το μακρύ και το κοντό μας να τη ψάξουμε και λίγο τη φάση μόνοι μας !

Έτσι

όσοι έχουμε απορίες θα κάνουμε πιο ουσιαστικές και χρήσιμες ερωτήσεις

και

όσοι απαντούν θα μπορούν να μας βοηθήσουν περισσότερο με την εμπειρία τους.

 

Μερικές φορές λυπάμαι και απορώ με την υπομονή όσων έχουν τη καλοσύνη να απαντούν σε ερωτήσεις του στυλ

 

"... μου αρέσει το τάδε ρολόι, είναι καλό; Να το πάρω; " :angry:

 

"... μου αρέσουν τα εξής ρολόγια, ποιό είναι το καλύτερο; Ποιό να πάρω; " :baby:

 

"... τι μηχανή έχει το τάδε ρολόι; " :down:

 

"... η τάδε μάρκα τι λέει; " (απλά no comment !!! Ακόμη και οι καλύτερες εταιρίες έχουν τις αποτυχίες τους !; )

 

Δε λέω, κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν να απαντήσει, όσοι απαντούν το κάνουν επειδή γουστάρουν να βοηθήσουν ή απλά λένε την προσωπική τους εμπειρία

ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΕΤΟΙΟΙ :superman: γιατί διαφορετικά όλοι θα ρωτούσαμε και απάντηση δε θα πέρναμε ... :help:

 

Αλλά και για εμάς που ρωτάμε και έχουμε απορίες, ΕΛΕΟΣ GUYS :knife:...

Δηλαδή μας κάνει κόπο να γράψουμε 2 απλές λεξούλες στο google

(ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ή ΤΟ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ) + REVIEW και μετά να πατήσουμε το ENTER ? :google:

Ή μήπως είναι κόπος να πάμε στη σελίδα της εταιρίας που φτιάχνει το ρολόι και να διαβάσουμε πρώτα τις πληροφορίες που δίνει ο κατασκευαστής

και με βάση αυτές τις πληροφορίες να ψάξουμε κάτι πιο συγκεκριμένο; :stupid:

Μετά ας ρωτήσουμε την άποψη άλλων για όσα διαβάσαμε δεν είναι κακό. ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ...

 

Μέχρι και ο πιο άσχετος και μικρός κατασκευαστής έχει site πλέον στο internet ...

Γιατί τα θέλουμε όλα έτοιμα και "μασημένη τροφή" δηλαδή ; :baby:

 

Διάβασε 5 λεπτάκια βρε αδερφέ για το ρολόι που είσαι έτοιμος να βγάλεις λεφτά από τη τσέπη σου, διαμόρφωσε προσωπική άποψη

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΕΔΩ και ρώτα και την άποψη των άλλων ή κάποιων πιο σχετικών ή την εμπειρία κάποιων που μπορεί να έχουν πάρει αυτό που θες ή κάτι παρόμοιο πριν από σένα.

Έτσι δεν είναι καλύτερα δηλαδή;

 

Δεν είναι πιο χρήσιμο να ρωτάς εδώ μέσα την άποψη και την εμπειρία όσων ξέρουν ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΠΑΤΑΛΑΣ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ δική σου και των άλλων

ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ να σου εξηγήσουν τα πάντα αρχίζοντας από την ιστορία εφεύρεσης του τροχού; :chair:

 

Νομίζω ότι τα forum για αυτό το λόγο υπάρχουν και είναι χρήσιμα, γιατί περιέχουν συμπυκνωμένες εμπειρίες και απόψεις όσων έχουν ήδη προσωπική εμπειρία

με αυτά που ενδιαφέρουν εσένα εμένα ή όποιον άλλο ενδιαφέρεται.

Χώρος ανταλλαγής απόψεων και εμπειριών είναι. Δεν νομίζω ότι έχουν σα στόχο να αντικαταστήσουν τις ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ !

 

Το internet γεμάτο πληροφορίες είναι, αρκεί να ψάξουμε λίγο να τις βρούμε και να τις διαβάσουμε.

 

Από τη πρώτη μέρα που μπήκα εδώ μέσα και άρχισα να διαβάζω τις συζητήσεις έμαθα αρκετά που δεν ήξερα αλλά

το πιο σημαντικό που κατάλαβα είναι ότι για να καταλάβεις και να αποκτήσεις προσωπική εικόνα και άποψη για το θέμα

πρέπει να ψάξεις και λίγο μόνος σου, ΜΕΤΑ ΑΝ ΘΕΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ Η ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.

Έτσι και πιο γρήγορα θα λυθούν οι απορίες σου και περισσότερα θα μάθεις ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΦΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΑΝΕΜΟ.

 

Εδώ μέσα κάποιοι όπως π.χ οι dbekia, ferengi, stardrive … είναι γνώστες, και απ ότι έχω καταλάβει απαντάνε τυχαία σε ερωτήσεις που τους τραβάνε το ενδιαφέρον.

Αν τώρα εσύ ως μη σχετικός, ρωτήσεις κάτι και τύχει να μη σου απαντήσει κάποιος από αυτούς που πραγματικά ξέρουν,

αλλά εγώ που είμαι εξίσου ή και πιο άσχετος από εσένα, είσαι ικανοποιημένος; Δηλαδή καλύφθηκες, όλα Ο.Κ ;

Ότι σου πώ εγώ ο άσχετος, θα το υιοθετήσεις; Δε θα το αμφισβητήσεις καθόλου; Δεν είναι καλύτερα να έχεις έστω μια γενική

εικόνα για το τι πραγματικά ισχύει για τη παρτυ σου πριν ρωτήσεις οτιδήποτε;

Και αν δε σου απαντήσει ΚΑΝΕΙΣ; Ούτε σχετικός ούτε άσχετος; Τότε τι θα κάνεις;

Δε θα ψάξεις μόνος σου κάποια πράγματα;

Άρα γιατί προτιμάς να βάλεις τους άλλους να ψάξουν για σένα; Μήπως είσαι λίγο τεμπέλης;!

Αυτοί που απαντάνε δηλαδή νομίζεις τα ξέρουν όλα απο πρίν;

Όχι βέβαια, δε θα ήταν άλλωστε δυνατό κάτι τέτοιο, να κουβαλάνε τόσες λεπτομέρειες στο κεφάλι τους!

Απλά λοιπόν έχουν υπομονή και ψάχνουν λίγο.

Ε ψάξε και εσύ λίγο βρε αδερφέ, δε θα πάθεις τίποτε πια ...

 

Όλα τα παραπάνω ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ αλλά προς όλους εμάς τους «άσχετους», μέσα σε αυτούς κι εγώ, που ακόμη μαθαίνουμε και ρωτάμε …

MAY THE FORCE BE WITH YOU MY IGNORANT BROTHERS!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα οικονομικά μου δεν είναι και τόσο καλά και επειδή μαρέσει υπερβολικά αυτό το style αύριο θα το τσιμπήσω

 

http://tauchmeisterwatches.com/product_info.php?products_id=399

 

2 χρόνια εγγύηση

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ασχολείσαι με το άθλημα, αν θες να αποφύγεις το quartz, εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στα ρώσικα: http://www.smirs.com/index.php Σε αυτή την τιμή βρίσκεις σχέδιο αντίστοιχο αυτού που σου αρέσει και μηχανικό.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Eχω ρώσσικο ρολόι πραγματικά οτι χειρότερο σε ποιότητα(μια λαμαρίνα και μισή+ χάλια ακρίβεια),καθαρα για την κάσα το παίρνω το tachmeister
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θέλω αυτό το ρολόι...

 

Έχει πάρει ποτέ κανείς ρολόι από το amazon, για να μου εξηγήσει τη διαδικασία; Υπάρχουν άλλες σελίδες που μπορώ να εμπιστευτώ; Πώς σας φαίνεται το ρολόι;

Link to comment
Share on other sites

kalvin clain einai k sxetika fthna k mprosta se sxediasmo..........osa exo parei aksiopista

 

Επειδή ασχολείσαι με το άθλημα, αν θες να αποφύγεις το quartz, εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στα ρώσικα: http://www.smirs.com/index.php Σε αυτή την τιμή βρίσκεις σχέδιο αντίστοιχο αυτού που σου αρέσει και μηχανικό.

 

auta einai san ta lada......ola sto peripou

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θέλω αυτό το ρολόι...

 

Έχει πάρει ποτέ κανείς ρολόι από το amazon, για να μου εξηγήσει τη διαδικασία; Υπάρχουν άλλες σελίδες που μπορώ να εμπιστευτώ; Πώς σας φαίνεται το ρολόι;

 

εχω παρει εγω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

κανεις εγγραφη και μετα προχωρας βημα-βημα και κανεις παραγγελια.με χρηση πιστωτικης μου ηρθε το ρολοι μεσα σε 4 μερες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ... από amazon.com ή amazon.de το πήρες; Πού έρχεται το ρολόι, στο σπίτι ή στο ταχυδρομείο;
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ... από amazon.com ή amazon.de το πήρες; Πού έρχεται το ρολόι, στο σπίτι ή στο ταχυδρομείο;

από amazon.com το πηρα Σαββατο βραδι και Τεταρτη μεσημερι το ρολοι το ειχα στα χερια μου με Ελληνικα ταχυδρομεια αλλα αυτη που κανουν και κουριερ,απο τελωνειο του Ελ.Βενιζελος.πληρωσα με πιστωτικη..και η τιμη του ηταν τουλαχιστον μισοτιμης απ'οτι στα δικα μας Καταστηματα.εγω ειχα παρει ενα ρολοι DKNY :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

auta einai san ta lada......ola sto peripou

 

Αρκετά χρησιμοποιούν πια ΕΤΑ 2824, η οποία κάθε άλλο παρά στο περίπου είναι. Αλλά και αυτά με ρώσικες μηχανές μπορεί να βγουν σκυλιά. Το βασικό τους πρόβλημα είναι ότι χωλαίνουν σε ακρίβεια και φινίρισμα. Στην τιμή αυτή όμως δύσκολα βρίσκεις κάτι καλύτερο σε μηχανικό.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

πρίν λίγες μέρες αγόρασα ένα citizen eco drive πιο συγκεκριμένα αυτό http://www.amazon.com/Citizen-Eco-Drive-Calibre-Watch-BL8000-03A/dp/B000EQRYPO
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ,

ειμαι αναμεσα σε 2 ρολογια και θελω την γνωμη σας

μου αρεσει αυτο

http://cgi.ebay.it/SEIKO-PREMIER-KINETIC-DIRECT-DRIVE-SAPPHIRE-SRG001P2_W0QQitemZ310030898145QQihZ021QQcategoryZ31387QQtcZphotoQQcmdZViewItem

αλλα και αυτο

http://cgi.ebay.it/SEIKO-PREMIER-KINETIC-PERPETUAL-CAL-AUTO-RELAY-SNP005P1_W0QQitemZ330219868855QQihZ014QQcategoryZ31387QQtcZphotoQQcmdZViewItem

 

η τιμη ειναι πανω κατω η ιδια

στην Ελλαδα τα πουλανε και τα 2 σε διπλασια τιμη

ποιο μου προτεινεται και γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα το Perpetual Calendar γιατί είναι πιο χρήσιμο complication από το power reserve indicator. Με ένα μήνα απόθεμα ενέργειας πραγματικά είναι άχρηστο στις περισσότερες περιπτώσεις να βλέπεις πόσο απομένει. Από την άλλη με το perpetual calendar δεν χρειάζεται να ρυθμίζεις ποτέ την ημερομηνία, ενώ το auto relay κάνει κι εξοικονόμηση ενέργειας ακόμα κι αν δεν φοράς το ρολόι. Το μόνο που πρέπει ίσως να προσέξεις είναι ότι το ένα είναι στα 40χιλ διάμετρο ενώ το άλλο στα 42, οπότε ανάλογα το γούστο σου ίσως επηρεάσει και την απόφασή σου. Πήγαινε δέστα και στο χέρι σου σε κάποιο ελληνικό κατάστημα πριν αποφασίσεις.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ,

ειμαι αναμεσα σε 2 ρολογια και θελω την γνωμη σας

μου αρεσει αυτο

http://cgi.ebay.it/SEIKO-PREMIER-KINETIC-DIRECT-DRIVE-SAPPHIRE-SRG001P2_W0QQitemZ310030898145QQihZ021QQcategoryZ31387QQtcZphotoQQcmdZViewItem

αλλα και αυτο

http://cgi.ebay.it/SEIKO-PREMIER-KINETIC-PERPETUAL-CAL-AUTO-RELAY-SNP005P1_W0QQitemZ330219868855QQihZ014QQcategoryZ31387QQtcZphotoQQcmdZViewItem

 

η τιμη ειναι πανω κατω η ιδια

στην Ελλαδα τα πουλανε και τα 2 σε διπλασια τιμη

ποιο μου προτεινεται και γιατι ?

 

Εγω εχω αγορασει το kinetic direct drive και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος.

Προσεξες οτι σου δινει 1 χρονο εγγυηση ο συγκεκριμενος πωλητης?

Time is time was time is not..
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αγορασει το kinetic direct drive και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος.

Προσεξες οτι σου δινει 1 χρονο εγγυηση ο συγκεκριμενος πωλητης?

 

το εχω προσεξει αλλα βλεπω οτι εχει καλες κριτικες

τι λες να συμβαινει και να εχει εναν χρονο?

εσυ αν επιτρεπεται ποσο το πηρες και απο που?

ferengi σε ευχαριστω πολυ και καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω , απλα το Perpetual Calendar εχει το μειον οτι ειναι μικροτερο

Link to comment
Share on other sites

τελικα απο οτι καταλαβα αν αγοραζεις απο Αγγλια εχει εναν χρονο εγγυηση ενω απο αλλου εχει 2 . Και σε αυτο τον τομεα πρωτοτυπουν βλακωδως οι αγγλοι για αυτο και εγω θα το παρω απο Γερμανια !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...