Jump to content

Δίκτυο εργασίας ρυθμίσεις


johnkozani
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα δίκτυο εργασίας με ένα router και 20 σταθερούς υπολογιστές και επιπλέον 20 smartphones που θέλουν να συνδεθούν στο internet στο ίδιο router. Βάζω το router ip 192.168.0.253 και όλα τα pc με στατικό ip από 192.168.0.1 εως 192.168.0.20, μάσκα δικτύου σε κάθε pc 255.255.255.0, προεπιλεγμένη πύλη το ip του router και dns 195.170.0.1. Τελευταία αλλάξαμε router του ote λόγω αναβάθμισης της γραμμής σε vdsl. ΡύΘμισα την ip του router σε 192.168.0.253 και όλα ρυθμίστηκαν άψογα. Ακόμα και σήμερα όλοι οι υπολογιστές μπαίνουν ιντερνετ και βλέπουν όλοι όλους στο δίκτυο. Παρατηρείται όμως καμιά φορά ότι κάποιοι χάνουν τη σύνδεση στο internet (τα εικονιδιάκια κάτω δεξιά δείχνουν να μην έχουν πρόβλημα και εσωτερικό δίκτυο εκείνη τη στιγμή έχουν κανονικά). Αν αλλάξω τη ρύθμιση σε αυτόματη απόδοση ip μπαίνουν κανονικά και πάλι. Το νέο router είναι ρυθμισμένο dhcp on και δυναμική απόδοση ip (το γράφω αυτό μήπως και επηρεάζει κάπου). Απ´ την άλλη μερικές φορές παρατηρείται διένεξη ip. Υποθέτω ότι η διένεξη οφείλεται στο ότι ένα smartphone παίρνει την ip πχ 192.168.0.5 πριν ο συγκεκριμένος χρήστης με αυτό το ip ανοίξει τον υπολογιστή του. Τι λέτε για αυτά;

 

Απ ότι διάβασα (μόνο τα 3 πρώτα πόστ) νομίζω ότι εντόπισα το λάθος σου. Αφησε στο ρουτερ ανοικτό το dhcp αρχίζοντας από 192.168.0.1 εως όπου θέλεις. Πήγαινε στους υπολογιστές που θέλεις συγκεκριμένες ιρ και βάλε όπως στο παράδειγμα.

 

PC1

ΔΝΣΗ ΙP: 192.168.1.1

ΜΑΣΚΑ: 255.255.255.0

ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΗ ΠΥΛΗ: 192.168.0.253 (ΙΡ ROUTER)

ΔΙΑΚΟΜΙΣΤΗΣ DNS: 192.168.0.253 (ΙΡ ROUTER)

Σε όλους τους υπολογιστές θα βάλεις εσύ καρφωτές ιρ με το dhcp ανοικτό για να μπαίνουν κινητά και ακίνητα. Εαν μια συγκεκριμένη ιρ την έχεις βάλει εσύ (πχ. όπως στο pc1) το ρουτερ δεν θα την δώσει, αλλά δεν θα την χάσει κιόλας. Οσο αφορά εκτυπωτές δικτυακούς πρεπει και εκεί μέσα από το setup τους να βάλεις καρφωτή ip :shifty: Επίσης τσέκαρε μην έχεις βάλει το καλώδιο που ενώνεις τα 2 switch στο cisco στην θύρα που έχεις manage (κονσολα). Δεν νομίζω το switch να είναι περιαγμένο και να σου δημιουργεί θέματα (ιρ, πόρτες κτλπ). Οσο αφορά το θέμα ότι βλέπεις κάποια ιρ ενώ έχεις κλειστό το μηχάνημα, είναι εντελώς φυσιολογικό καθώς θέλει refresh ο υπολογιστής που έχει μείνει ανοικτός. Οσο αφορά το ping δες μήπως στο μηχάνημα εκείνο έχεις στο bios κάποια επιλογή του στυλ WAke on LAN ενεργοποιημένη και απλά το βρίσκει..

Edited by George_Kont

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και παρακάτω να δεις τι λέμε. Αν βάλω dhcp αυτόματα απο 1 εως 253 και ρυθμίσω στατικές ip στα pc μου, τότε για παράδειγμα το smartphone μου αν πέσει πάνω σε μια static ip θα του κόψει το Internet γιατί θεωρώ πολύ σωστά λέει ένας φίλος παραπάνω, o dhcp δίνει ότι ip γουστάρει και δε ξέρει τι στατικές έχουν τα pc ούτως ώστε να δώσει ένα άλλο ip. Αποδεδειγμένο στο δικό μου δίκτυο. Αν διαβάσεις τη συζήτηση, από τη στιγμή που το ρύθμισα όπως αναφέρω δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ο server (192.168.0.1) συνδέεται με ένα switch. Σε πρόγραμμα που ψάχνει στο δίκτυο για ip, δείχνει ότι υπάρχει και μια άλλη ip στο δίκτυο, η 192.168.0.120, την οποία την περιγράφει ως DELL (είναι η μάρκα του server). Κλείνω τον server, τρέχω πάλι το πρόγραμμα για να βρει Ip, δεν βρίσκει την 192.168.0.1 του server (φυσικό γιατί είναι κλειστός), αλλά βρίσκει την 192.168.0.120. Παρόλο που είναι κλειστός ο server, βλέπω ότι το καλώδιο το ethernet που κουμπώνει πάνω στο server και σε switch από την άλλη, αναβοσβήνουν πάλι τα λαμπάκια από την κάρτα δικτύου του server. Βγάζοντας αυτό το καλώδιο, το πρόγραμμα που ψάχνει ip, παύει να βρίσκει την 192.168.0.120. Άρα συμπεραίνω ότι ίσως είναι η ip του switch, η οποία ip δεν μου ανοίγει σε κάποιο web browser κάποιο interface για να μπορέσω να κάνω τροποποιήσεις. Αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Ο server σου ειναι DELL ;

Μηπως εχει και iDrac για remote management; Γιατι η iDrac ειναι ανοιχτη ακομα και αν κλεισεις τον server.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

ναι dell ειναι. Τι ειναι αυτο και απο που μπορω να το δω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

teamviewer έχει σίγουρα. Λες να κράτησε τίποτα από εκεί? Αν και ψάχνοντας εκεί έχει automatically detect settings στο configuration του proxy settings έχει.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και παρακάτω να δεις τι λέμε. Αν βάλω dhcp αυτόματα απο 1 εως 253 και ρυθμίσω στατικές ip στα pc μου, τότε για παράδειγμα το smartphone μου αν πέσει πάνω σε μια static ip θα του κόψει το Internet γιατί θεωρώ πολύ σωστά λέει ένας φίλος παραπάνω, o dhcp δίνει ότι ip γουστάρει και δε ξέρει τι στατικές έχουν τα pc ούτως ώστε να δώσει ένα άλλο ip. Αποδεδειγμένο στο δικό μου δίκτυο. Αν διαβάσεις τη συζήτηση, από τη στιγμή που το ρύθμισα όπως αναφέρω δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ο server (192.168.0.1) συνδέεται με ένα switch. Σε πρόγραμμα που ψάχνει στο δίκτυο για ip, δείχνει ότι υπάρχει και μια άλλη ip στο δίκτυο, η 192.168.0.120, την οποία την περιγράφει ως DELL (είναι η μάρκα του server). Κλείνω τον server, τρέχω πάλι το πρόγραμμα για να βρει Ip, δεν βρίσκει την 192.168.0.1 του server (φυσικό γιατί είναι κλειστός), αλλά βρίσκει την 192.168.0.120. Παρόλο που είναι κλειστός ο server, βλέπω ότι το καλώδιο το ethernet που κουμπώνει πάνω στο server και σε switch από την άλλη, αναβοσβήνουν πάλι τα λαμπάκια από την κάρτα δικτύου του server. Βγάζοντας αυτό το καλώδιο, το πρόγραμμα που ψάχνει ip, παύει να βρίσκει την 192.168.0.120. Άρα συμπεραίνω ότι ίσως είναι η ip του switch, η οποία ip δεν μου ανοίγει σε κάποιο web browser κάποιο interface για να μπορέσω να κάνω τροποποιήσεις. Αυτό.

 

Δηλαδή μας λες ότι ένα switch (cisco) ή κάποια άλλη συσκευή στο δίκτυό σου, έχει από μόνο του ιρ και οποιαδήποτε ρύθμιση που εντελώς τυχαία τυχαίνει στις δικές σου? Γιατί να μην έχει κάποια άλλη ιρ? Κάτι άλλο είναι, ίσως κάποιο 2ο web interface router? κάποια εφαρμοφή σε sql? Μήπως η εφαρμογη που σκανάρεις το δίκτύο σου κάνει virtual ip για να μπορέσει να συνδεθεί? Ποια εφαρμγοή είναι αλήθεια αυτή? Εκτός από την εντολή που χρησιμοποιείς παραπάνω. Και στην τελική βάλε απευθείας ένα καλώδιο από το pc που σκανάρεις στο switch με τίποτα άλλο επάνω στο δίκτυό σου να δεις. Τώρα αν το dhcp δίνει μέσα σ ένα προκαθορισμένο εύρος ιρ δνσεων, ιρ που ήδη έχεις δώσει, δεν θα σου το αναλύσω. Θα το κάνεις σε άλλο μάθημα.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω ότι ντε και καλά παίρνει ip το switch στο δίκτυο. Λέω τα συμπεράσματά μου από τις ενέργειές μου. Το ip το οποίο δεν ξέρω ποιο είναι, είτε ανήκει σε κάποιο πρόγραμμα που τρέχει ο server είτε στο switch που είναι κουμπωμένος ο server. Και το ip του server και το ip το άγνωστο, έχουν χαρακτηρισμό "dell" (η μάρκα του server), και οι mac διευθύνσεις και των 2 "ip συσκευων" είναι ίδιες εκτός από τον τελευταίο χαρακτήρα. Το πρόγραμμα που τρέχω για να σκανάρω τις ip του δικτύου είναι το advance ip scanner. Όσο για το τελευταίο που μου γράφεις ή κάτι δεν κατάλαβες καλά στη ροή της κουβέντας που γίνεται παραπάνω, ή εγώ δεν καταλαβαίνω εκτός από το ύφος και την ουσία των λεγόμενών σου.
Link to comment
Share on other sites

Τρέχω το πρόγραμμα σε ενα δίκτυο και δες τα αποτελέσματα. Υπάρχουν 3 server, ιντερνετ (intracom & speedport), 2 cisco 48 port switch τα οποία δεν φαίνονται. Οπότε μήπως είναι του server σου κάτι. Αν βάλεις απευθείας καλώδιο στο switch τι σου βγάζει?

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

δες τα δικά μου αποτελέσματα. Το 120αρι το εμφανίζει και οταν ο server ειναι κλειστός. Λες να βρίσκει παρ' όλα αυτά κάτι σε πρόγραμμα μέσα σε αυτόν? (το 192.168.0.1 είναι ο server). Δεν είναι όλα τα pc ανοιχτά. Και δεν είμαι στο δίκτυο για να κουμπώσω pc στο switch. μπορεί να το δοκιμάσω αύριο. Καλή ιδέα πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Ο server σου ειναι DELL ;

Μηπως εχει και iDrac για remote management; Γιατι η iDrac ειναι ανοιχτη ακομα και αν κλεισεις τον server.

 

Τελικά έχει δίκιο ο stamatis3133. Ψάξε με τον κωδικό του server σου για το idrac. Απ ότι διάβασα δεν δημιουργεί κάποιο θέμα στην σωστή λειτουργία του μηχανήματος.

http://en.community.dell.com/support-forums/servers/f/956/t/19466349

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Aνοιξε ενα browser και βαλε την ip 192.168.0.120 αν εχεις iDrac θα σου φερει web interface (αφου πρωτα κανεις accept the risk στο browser).

Αν τελικα σου ανοιξει το interface της iDrac τα default ειναι ονομα root κωδικος calvin.

Καλως ηρθες στον κοσμο του remote management :)

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ε, βγαλε το καλωδιο απο το server (ή το switch) και ξανα σκαναρε να δεις αν την βλεπεις την .120.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

:) το γραφω παραπανω. Αν κλεισω τον server (192.168.0.1), το εμφανίζει κανονικα το 120αρι. Αν βγαλω το καλωδιο, τοτε οχι δεν το βρισκει. Γι αυτο λεω μηπως ειναι το switch

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα δοκιμασω ενα λαπτοπ απευθειας στο switch να δω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο ειδα τις φωτος σου και ειδα και το μοντελο του σερβερ σου. Ο T110 ii δεν εχει drac αλλα εχει bmc, λογικα οταν boot αρει ο σερβερ καποια στιγμη θα σου λέει πατα Ctrl και Ε για το bmc bios. Το bmc δυστυχως δεν εχει web interface αλλα υπαρχουν εργαλεια που κανεις τι δουλεια που θες οπως το IPMIView by SuperMicro. Ολα αυτα δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου αλλα τα διαβασα εδω... http://en.community.dell.com/support-forums/servers/f/956/t/19523248
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ο router σου που διαχειρίζεται και το DHCP είναι του παρόχου; Αν ναι, αντιμετώπισα κι εγώ χτες το ίδιο πρόβλημα με στατικές ΙΡ στο SpeedTouch του ΟΤΕ, έβαλα ένα MikroTik για να διαχειρίζεται το δίκτυο (DHCP & FireWall βασικά) και όλα λύθηκαν.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...