Jump to content

Καλώς σας βρήκα! 2GB RAM + >4000mAh + έως €150;;;


ereynitis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! :-)

Το ξέρω ότι ίσως παραείναι απαιτητικό αυτό που ψάχνω, αλλά εάν υπάρχει μόνο εσείς θα ξέρετε να με κατευθύνετε.

 

Το λοιπόν, αναζητείται Κινέζος ΜΟΝΟκαρτος με 2GB RAM + μπαταριά ίση ή μεγαλύτερη των 4000 mAh + έως €150, να δουλεύει απροβλημάτιστα στην Ελλάδα και να μην ανησυχώ για τυχούσα παρουσία προβλημάτων με αναβαθμίσεις κλπ.

 

Ξαναλέω ότι αναγνωρίζω ότι είμαι λίγο απαιτητικός θέτοντας τα παραπάνω κριτήρια, αλλά όσο κοντύτερα μπορείτε να με βοηθήσετε να φτάσω αυτές τις προϋποθέσεις, τόσο καλύτερα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προταίρων! :-)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν 2 3 κινιτα σε αυτο που ζιτας........ αλλα από θέμα αξιοπιστίας μην περιμένεις θαύματα(δλδ αν μια μέρα απλός σταματήσει να λειτουργεί η ξεκολλήσει η οθονη μόνη της κλπ μην εχεις παράπονο)......... αν θελεις κάτι αξιόπιστο σε αυτά τα χαρακτηριστικά +100 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, madman! Ενδιαφέρουσα η πρότασή σου και θα προσέθετα για σύγκριση τα Mi2s και Mi3, τα οποία ναι μεν έχουν μικρότερες μπαταρίες, αλλά το 1ο φαντάζομαι έχει και λιγότερες απαιτήσεις ως παλαιότερο μοντέλο και το 2ο είναι κλάσσης ανώτερο από το Elite2.

 

Εν τω μεταξύ μου βγήκαν λίγο τα μάτια να ψάχνω και βρήκα αυτά τα δύο εξαιρετικά - απ' ό,τι φαίνεται - μοντέλα, από τα οποία όμως κανένα δε βρήκα να πωλείται στην ελληνική, κινέζικη ή αμερικάνικη αγορά. Απ' ό,τι κατόρθωσα να καταλάβω το DEXP Ixion XL5 είναι ρώσικης κατασκευής και εκεί πωλείται στα 9000 ρούβλια (=€160!!) και το Wickedleack Wammy Titan 4 είναι ινδικής κατασκευής και πωλείται στα US$240 (=€222) μόνο Ινδία προς το παρόν, http://www.devicespecifications.com/en/comparison/91882bb30 . Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν μπορούμε να αποκτήσουμε πρόσβαση σε αυτά; Διαφορετικά να αποφασίσω μεταξύ Elite 2 / Mi2s / Mi3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

υπάρχουν 2 3 κινιτα σε αυτο που ζιτας........ αλλα από θέμα αξιοπιστίας μην περιμένεις θαύματα(δλδ αν μια μέρα απλός σταματήσει να λειτουργεί η ξεκολλήσει η οθονη μόνη της κλπ μην εχεις παράπονο)......... αν θελεις κάτι αξιόπιστο σε αυτά τα χαρακτηριστικά +100 ευρώ

 

Έχεις δίκιο, δεν το συζητάμε, απλά κάνω την προσπάθεια για να βρω την καλύτερη δυνατή επιλογή. Αυτό που αναφέρεις αφορά και στο Elite 2, που προτείνει και ο φίλος από επάνω; Δηλαδή, τα Leagoo δεν είναι αξιόπιστα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, madman! Ενδιαφέρουσα η πρότασή σου και θα προσέθετα για σύγκριση τα Mi2s και Mi3, τα οποία ναι μεν έχουν μικρότερες μπαταρίες, αλλά το 1ο φαντάζομαι έχει και λιγότερες απαιτήσεις ως παλαιότερο μοντέλο και το 2ο είναι κλάσσης ανώτερο από το Elite2.

 

Εν τω μεταξύ μου βγήκαν λίγο τα μάτια να ψάχνω και βρήκα αυτά τα δύο εξαιρετικά - απ' ό,τι φαίνεται - μοντέλα, από τα οποία όμως κανένα δε βρήκα να πωλείται στην ελληνική, κινέζικη ή αμερικάνικη αγορά. Απ' ό,τι κατόρθωσα να καταλάβω το DEXP Ixion XL5 είναι ρώσικης κατασκευής και εκεί πωλείται στα 9000 ρούβλια (=€160!!) και το Wickedleack Wammy Titan 4 είναι ινδικής κατασκευής και πωλείται στα US$240 (=€222) μόνο Ινδία προς το παρόν, http://www.devicespecifications.com/en/comparison/91882bb30 . Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν μπορούμε να αποκτήσουμε πρόσβαση σε αυτά; Διαφορετικά να αποφασίσω μεταξύ Elite 2 / Mi2s / Mi3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έχεις δίκιο, δεν το συζητάμε, απλά κάνω την προσπάθεια για να βρω την καλύτερη δυνατή επιλογή. Αυτό που αναφέρεις αφορά και στο Elite 2, που προτείνει και ο φίλος από επάνω; Δηλαδή, τα Leagoo δεν είναι αξιόπιστα;

 

φίλε μου απο την στιγμή που κοιτάς για mi3 δεν υπάρχει λόγος να ψάξεις παραπανω

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου απο την στιγμή που κοιτάς για mi3 δεν υπάρχει λόγος να ψάξεις παραπανω

 

Μόνο η μπαταρία είναι το κόλλημά μου. Γιατί με ενδιαφέρει να αντέχει στη χρήση και όπως και να το κάνουμε άλλο 3050 και άλλο 3800 και πάνω. Συν του ότι το Mi3 με τις δυνατότητες που έχει, θα χρειάζεται 3 φορτίσεις την ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η μπαταρία είναι το κόλλημά μου. Γιατί με ενδιαφέρει να αντέχει στη χρήση και όπως και να το κάνουμε άλλο 3050 και άλλο 3800 και πάνω.

 

μπορείς να ρωτήσεις στο θέμα του mi3 για την μπαταρία αλλά δεν εχει καμία σχέση με leagoo ή τα αλλά δυο

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ενημερώσω ότι κοιτάζω για πρώτη συσκευή, την οποία θα χρησιμοποιώ όλη μέρα στη δουλειά με 3G και GPS και να περνώ και τον ελεύθερο χρόνο μου στα διαλείμματα. Γι' αυτό μ' ενδιαφέρει πρώτ' απ' όλα η μπαταρία. Για δεύτερη συσκευή έχω ένα παλιό κινητό, το οποίο ανοίγει μόνο σε περίπτωση που μείνω από μπαταρία στο πρώτο και το χρησημοποιώ ΜΟΝΟ για τηλεφωνήματα, τίποτ' άλλο.

 

Δηλαδή, εάν δω και δυσκολεύει πολύ το πράγμα, προτιμώ να θυσιάσω τα 2GB RAM από τη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ενημερώσω ότι κοιτάζω για πρώτη συσκευή, την οποία θα χρησιμοποιώ όλη μέρα στη δουλειά με 3G και GPS και να περνώ και τον ελεύθερο χρόνο μου στα διαλείμματα. Γι' αυτό μ' ενδιαφέρει πρώτ' απ' όλα η μπαταρία. Για δεύτερη συσκευή έχω ένα παλιό κινητό, το οποίο ανοίγει μόνο σε περίπτωση που μείνω από μπαταρία στο πρώτο και το χρησημοποιώ ΜΟΝΟ για τηλεφωνήματα, τίποτ' άλλο.

 

Δηλαδή, εάν δω και δυσκολεύει πολύ το πράγμα, προτιμώ να θυσιάσω τα 2GB RAM από τη μπαταρία.

 

ή μπορείς να πάρεις ένα power bank

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η μπαταρία είναι το κόλλημά μου. Γιατί με ενδιαφέρει να αντέχει στη χρήση και όπως και να το κάνουμε άλλο 3050 και άλλο 3800 και πάνω. Συν του ότι το Mi3 με τις δυνατότητες που έχει, θα χρειάζεται 3 φορτίσεις την ημέρα!

 

οι δυνατοτητες πραγματικα δεν παιζουν κανενα ρολο στην αυτονομια του. Εγω στο συστηνω ανεπιφυλακτα, ειναι εξαιρετικο τηλεφωνο, και λογω ηλικιας λογικα θα αποσυρθει σιγα σιγα οποτε βιασου. στην αναγκη παρε ενα powerbank της xiaomi :p

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Τα πάουερ μπανξ, δε μειώνουν τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας;

 

όχι,δεν την μειώνουν

Link to comment
Share on other sites

Τα πάουερ μπανξ, δε μειώνουν τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας;

 

οχι :) με ενα 20αρικο το πολυ αποκτας ενα αυθεντικο mi powerbank της Xiaomi με 10400mah.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Οκ, οπότε κατά πάσα πιθανότητα να καταλήξω σε Mi3+τράπεζα ενέργειας (ελληνιστί :p ).

 

Μία τελευταία ερώτηση για σιγουριά. Επειδή εγώ δε σκαμπάζω από mtk και root και τέτοια, αλλά καταλαβαίνω ότι παίζουν σημαντικό ρόλο στην ομαλή λειτουργία του τηλεφώνου, δε θα αντιμετωπίσω τίποτα προβλήμματα λογισμικού, αναβαθμίσεων κλπ με το Xiaomi, έτσι; Εάν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα εκ των προτέρων, παρακαλώ τα φώτα σας.

 

Μόνο άλλη μία εμπειρία έχω με κινέζο (THL4000 - πολύ ευχαριστημένος!), τώρα ξεκινώ να μαθαίνω σιγά-σιγά. :wacko:

 

Α! Και ποιόν ιστότοπο να προτιμήσω για την αγορά τους;

Edited by ereynitis
Αυτοδιορθώνομαι...
Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ δυσπιστος για τα mah που δηλωνει η leagoo στα μοντελα της. εχει αφησει σχετικα καλες εντυπωσεις για τα vfm μοντελα της αλλα μη ψαρωνεις που γραφει 3800mah.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ δυσπιστος για τα mah που δηλωνει η leagoo στα μοντελα της. εχει αφησει σχετικα καλες εντυπωσεις για τα vfm μοντελα της αλλα μη ψαρωνεις που γραφει 3800mah.

Νομίζω κι'εγώ από όσα έχω διαβάσει δεν είμαι και πολύ σίγουρος. Ειδικά για κάτι μοντέλα όπως το Lead 7 που λένε για 4500mAh...

Απλά αυτό ήταν με ένα γρήγορο ψάξιμο το πιο κοντινό σε αυτά που ήθελε...

Edited by madman099
Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ δυσπιστος για τα mah που δηλωνει η leagoo στα μοντελα της. εχει αφησει σχετικα καλες εντυπωσεις για τα vfm μοντελα της αλλα μη ψαρωνεις που γραφει 3800mah.

 

Απ' ό,τι κατάλαβα γενικά, η Leagoo δεν είναι από τις πιο αξιόπιστες. Απ' την άλλη, έτσι πρόχειρα που κοίταξα, η πιο χαμηλή τιμή που βρίσκω το Mi3, είναι στο ebay €240 κι εάν βάλω κι άλλα €20 το power bank είμαι ήδη πολύ εκτός προϋπολογισμού. Μάλλον τελικά θα κοιτάξω για κάνα THL5000 με 1GB RAM... θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... Το γεγονός ότι ίσως με τη μπαταρία να υπάρχει ένα θέμα ή μια υποψία δεν σημαίνει πως η συσκευή είναι χάλια. Από τα λίγα που έχω διαβάσει οι περισσότεροι λένε αρκετά θετικά. Απλά δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά για να είμαστε σίγουροι...
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι κατάλαβα γενικά, η Leagoo δεν είναι από τις πιο αξιόπιστες. Απ' την άλλη, έτσι πρόχειρα που κοίταξα, η πιο χαμηλή τιμή που βρίσκω το Mi3, είναι στο ebay €240 κι εάν βάλω κι άλλα €20 το power bank είμαι ήδη πολύ εκτός προϋπολογισμού. Μάλλον τελικά θα κοιτάξω για κάνα THL5000 με 1GB RAM... θα δούμε...

 

Και ετοιμαζόμουν να ρωτήσω ακριβώς αυτό... Που βρήκες 150 το όντως εξαιρετικό Mi3... :D

Το THL 5000 2Gb Ram έχει...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... Το γεγονός ότι ίσως με τη μπαταρία να υπάρχει ένα θέμα ή μια υποψία δεν σημαίνει πως η συσκευή είναι χάλια. Από τα λίγα που έχω διαβάσει οι περισσότεροι λένε αρκετά θετικά. Απλά δεν έχει δοκιμαστεί αρκετά για να είμαστε σίγουροι...

 

Καταλαβαίνω τι λες, απλά δε θα ήθελα να το ρισκάρω. Κλίνω πιο πολύ π.χ στο THL ή ακόμη και στο Mi2s, που είναι πιο γνωστές και πολύ δοκιμασμένες, παρά σε κάτι λιγότερο σίγουρο. Βέβαια θα μου πεις, εδώ κοιτούσα το ρώσικο και το ινδικό. Ε, τα κοιτούσα γιατί είναι κάτι διαφορετικό και απ' τον Κινέζο και στο κάτω-κάτω και οι Ρώσοι και οι Ινδοί έχουν φοβερή τεχνογνωσία, απλά δεν τόσο πολύ διαμημισμένοι.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Θα τα πούμε πάλι αύριο! :-)

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε και το Elephone P5000 στα 171.89$ στο Gearbest με κουπονι EP5000.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, νομίζω τη βρήκα τη χρυσή τομή!

http://www.devicespecifications.com/en/model/446a2c93

Και με τέτοια προσφορά στο tinydeal, το παρήγγειλα πριν από 10' περίπου! Με περίπου €66 παραπάνω από τα €150, αλλά ειδικά αυτή η αποστελόμενη συσκευασία, τα έχει παραπάνω από όλα!! :D

 

http://www.tinydeal.com/thl-5000-5-mtk6592t-octa-core-3g-phone-arun10000mah-power-bank-p-145654.html

 

Σε 10-15 εργάσιμες

 

Sub-Total: 215.65€

PostNL Registered Air Mail: 0.81€

Total: 216.46€

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δε ψαχνω να κανω φλειμ αλλα το ποσο κραταει η μπαταρια δεν εχει να κανει (μονο) με το ποσα μιλιαμπερωρια γραφει στο χαρτακι...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...