Jump to content

Microsoft Surface 3 (2015)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@alextrela ναι το εχω διαπιστωσει ότι οι modern/universal εφαρμογες κανουν λιγο καλυτερη διαχειριση ενεργειας, αλλα γενικα βλεπω ακομα αποσταση από το ipad air 2 του αδελφου μου που ξεπεταει ένα 7ωρο-8ωρο με ανεση (για την ιδια χρηση).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 260
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@alextrela ναι το εχω διαπιστωσει ότι οι modern/universal εφαρμογες κανουν λιγο καλυτερη διαχειριση ενεργειας, αλλα γενικα βλεπω ακομα αποσταση από το ipad air 2 του αδελφου μου που ξεπεταει ένα 7ωρο-8ωρο με ανεση (για την ιδια χρηση).

 

Εχει απόσταση ναι ξεκαθαρα.

Το iOS και ARM CPU εχει καλυτερη ενεργειακή διαχείρηση.

Μονο τα Asus T100(2013/15 edition) και πχ το εξισου 10ιντσο Toshiba Satellite Click κλικ εχουν αυτονομια iPad που εχουν και μεγαλύτερες μπαταρίες.

http://www.notebookcheck.net/Asus-Transformer-Book-T100HA-Convertible-Review.151966.0.html

http://www.notebookcheck.net/Toshiba-Satellite-Click-10-LX0W-C-104-Convertible-Review.153921.0.html

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικη η πληροφορια για τo screen-on time. Πολυ χρησιμη η 2σε1 (ταμπλετ/λαπτοπ) ιδεα, αλλα με 4,5-6 ωρες ανοικτης οθονης, προτιμω να μεινω στο Tab S που εχω το 90% των δυνατοτητων του windows laptop μου και 8-9 ωρες sot. Την πολυ υψηλη τιμη μπορω να την παλεψω, τη μετρια αυτονομια με τοσο υψηλη τιμη δεν μπορω να τη δεχτω. Ευχαριστω παιδια για την ενημερωση.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικη η πληροφορια για τo screen-on time. Πολυ χρησιμη η 2σε1 (ταμπλετ/λαπτοπ) ιδεα, αλλα με 4,5-6 ωρες ανοικτης οθονης, προτιμω να μεινω στο Tab S που εχω το 90% των δυνατοτητων του windows laptop μου και 8-9 ωρες sot. Την πολυ υψηλη τιμη μπορω να την παλεψω, τη μετρια αυτονομια με τοσο υψηλη τιμη δεν μπορω να τη δεχτω. Ευχαριστω παιδια για την ενημερωση.

Υπαρχουν και Windows tablet με 8-9 ώρες sot οπως ανέφερα πανω παραδείγματα.

Και στο μισο της αξίας του surface 3.

Σε τελική ο καθένας οπως καλύπτεται παντως προτάσεις υπαρχουν για όλα τα γούστα και προτιμήσεις.

Ουδέποτε τα surface φημίζονται για iPad αυτονομια ουτε και μελλοντικά θα γίνει.

Ειναι αλλα τα προτερήματα τους.

 

Και εγω 8-9 ώρες sot στο iPad αποκλειστικά με ελαφριά χρηση βγάζω.

Αμα ανεβάσω φωτεινοτητα η κάνω πιο βαρια χρηση ομως θα πέσει στα επιπεδα του surface 3.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά από μήνες συμβίωσης έχω ανάμεικτες εντυπώσεις. Εξηγούμαι:

 

Μου αρέσει η full USB port η επεκτάσιμη εξωτερική μνήμη και οι desktop δυνατότητες, αλλά ο atom είναι οριακός σε ισχύ για full os (έχει lag που και που και έχει ΠΟΛΥ lag μόλις το σύστημα κάνει under clock όταν η μπαταρία είναι χαμηλή) και η διαχείριση μνήμης των Windows σε απαιτητικό multitasking ΔΕΝ είναι καλή. Εγώ προσωπικά έρχομαι αντιμέτωπος με low memory μηνύματα καθημερινά.

 

Επίσης η συσκευή είναι παχιά και γενικά ογκώδης σε σχεςη με τον ανταγωνισμό χωρίς όμως να σε αποζημιώνει με χορταστική αυτονομία.

 

Το κατάστημα είναι σχεδόν άδειο από εφαρμογές. Τουλαχιςτον για εφαρμογές που ενδιαφέρουν εκτός ΗΠΑ. Και μη μου πει κανείς για x86, οι οποίες είναι γραμμένες για ποντίκι με μικρά controls που θέλουν σκοποβολή να τα πιάσεις με το δάχτυλο και με κατώτερη διαχείριση ενέργειας από τις modern/universal. Αν είναι να βάλω ποντίκι και πληκτρολόγιο στο ταμπλετ, δεν είναι ταμπλετ πλέον. Έχω και λαπτοπ άλλωστε.

 

Γενικά η όλη εμπειρία χρήσης είναι "ναι μεν, αλλά". Σαν μια μετέωρη συσκευή που δεν ξέρει αν είναι ταμπλετ ή ανάπηρο λαπτοπ...

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία χρήσης μέχρι στιγμής με το surface και εμένα είναι ανάμεικτη.

 

Πιο πολύ βέβαια προς το θετικο αλλα για να πω την αλήθεια περίμενα λίγα παραπάνω.

Μου αρέσει πολύ το form factor του, οι δυο USB, η οθοναρα του αλλα υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι πως για να δικαιολογήσει την τιμή του θελει βελτιώσεις αρκετές.

 

Η κύρια χρήση που κάνω είναι browsing και σημειώσεις με το OneNote. Αλλα στον τομέα του OneNote κάποιες φορές μου φαίνεται πως το παλιο μου Asus vivotab note 8 τα πηγαινε καλύτερα. Για κάποιο λόγο το surface ζοριζεται περισσότερο κάθε φορά που πάω να κάνω copy paste γραπτά κείμενα. Όπως επίσης όταν πάω να κυκλωσω κείμενο.

Δεν ξέρω αν φταίει η μεγαλύτερη ανάλυση στην οθόνη ή η τεχνολογία της ntrig σε σχέση με της wacom, παντός τα αποτελέσματα δεν είναι τα αναμενόμενα.

Επίσης εντύπωση μου έκανε πως και το duos android emulator τρεχει πολυ πιο smooth στο vivotab note 8 απο ότι στο surface.

Edited by alex2539
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κακά τα ψέμματα συσκευή που να συνδιάζει όλα τα θετικά των Windows και mobile OS εξαιρετικα δύσκολα να υπάρξει.

 

Οτι και να πάρουμε κάποιον συμβιβασμο θα κάνουμε.

 

Ειναι λογο της φύσεως των 2 κόσμων,των αποφάσεων που παίρνουν η δεν παίρνουν οι ηγεσίες των OS και βέβαια των επιλογών των OEM εξισου.

 

Και να ειναι λεπτό και ελαφρύ και με βαρβάτη μπαταρια και με βαρβατες επιδόσεις και με ολες τις απαραίτητες θύρες διασύνδεσης με αλλες συσκευες και περιφερειακά και με digitizer και να συνδυάζει τα θετικά Windows και mobile OS δυστυχώς όλα αυτα δεν συνδυάζονται.

 

Οτι και να πάρει ο καθένας μας όλο και κάπου ανικανοποίητος θα ειναι σε κάποιο παράμετρο.

 

Τωρα απο εκει και περα στα του Surface 3 δεν μου ακούγεται νορμαλ η αίσθηση οτι ειναι κατώτερη σε καποιες παραμέτρους απο το Asus Vivo Note 8 σε καποιες λειτουργίες διοτι ειναι ενα πιο ισχυρά εξοπλισμένο tablet με πιο ικανά specs.

 

Ισως αν δοκιμάζατε την desktop έκδοση του OneNote μήπως εκει ρολάρει καλυτερα απο την modern εκδοχη του.

 

Επίσης να ψάχνατε κάποια tip να αυξήσετε επιδόσεις αλλάζοντας παραμέτρους του power management των Windows πχ μήπως αυτή η λυση βοηθήσει

η να χρησιμοποιήσετε κάποια προγράμματα απλά αλλα αποτελεσματικά που βοηθούν στην ομαλότητα και πιο σβέλτα συμπεριφορά των Windows πχ το ccleaner.

 

Επίσης απο το task manager να απενεργοποίησε καποιες υπηρεσίες που ξεκινάνε στο start up.

Απενεργοποίηση του encryption επίσης θα βοηθήσει αν δεν το έχετε κανει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

@alextrela τα περισσοτερα "tricks" τα εχουμε κανει ηδη.

Αλλά οι εντυπώσεις αδυναμίας υπέρβασης αυτης της μετέωρης κατάστασης παραμένουν. Άσε που κάθε φορά που πας σε max performance δεν προλαβαίνεις να δεις 3ωρο καλα καλα αναμμένης οθονης.

Ίσως με ένα κατάστημα γεμάτο universal apps, να αμβλύνονταν τα περισσότερα παράπονα. Αλλά με την ερημιά που επικρατεί δεν βλέπω κάτι να αλλάζει σύντομα.

Εγώ προσωπικά με βλέπω για Air3...και το μόνο που πραγματικά θα μου λείψει είναι ο Edge και το πολύ βολικό sync που έχω με το λαπτοπ της δουλειάς.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

@alextrela τα περισσοτερα "tricks" τα εχουμε κανει ηδη.

Αλλά οι εντυπώσεις αδυναμίας υπέρβασης αυτης της μετέωρης κατάστασης παραμένουν. Άσε που κάθε φορά που πας σε max performance δεν προλαβαίνεις να δεις 3ωρο καλα καλα αναμμένης οθονης.

Ίσως με ένα κατάστημα γεμάτο universal apps, να αμβλύνονταν τα περισσότερα παράπονα. Αλλά με την ερημιά που επικρατεί δεν βλέπω κάτι να αλλάζει σύντομα.

Εγώ προσωπικά με βλέπω για Air3...και το μόνο που πραγματικά θα μου λείψει είναι ο Edge και το πολύ βολικό sync που έχω με το λαπτοπ της δουλειάς.

Και ουτε θα βελτιωθούν να προσθέσω αρα η ύπαρξη μιας δεύτερης συσκευής για κάλυψη των πιο light χρήσεων σε πιο αποδοτικο βαθμο ειναι επιβεβλημένη.

 

Θα πάρει μια 5ετια τουλαχιστον για να δούμε ενα πολυ σεβαστό μερίδιο universal app σε άψογη βαθμο λειτουργικότητας, φιλικότητας και ευχρηστιας.

 

Παντως δεν ξέρω αν το εχεις παρατηρήσει αλλα όλα μα όλα τα review σε Windows tablet η αξιολόγηση η βαθμολογία τους γίνεται βάση Windows desktop φύση τους και οχι για το tablet mode οι τις εφαρμογες.

 

Αυτή ειναι η πραγματικότητα για αυτο δεν εχω πολλές ελπίδες οτι θα βελτιωθεί δραστικά προς το καλυτερο τα των universal.

 

Ειναι και στην μεση το UI που και εκει εχει δουλεια να γίνει.

 

Ειδικά αν εχεις desktop η laptop ειναι περιττο να εχεις ενα surface για κάλυψη κατα κύριο λογο κατανάλωσης περιεχομένου αναγκών.

 

Και εγω το air 3 το εχω σταμπάρει αλλα σε αντικατασταση του air 2 και οχι Windows tablet που ειναι απαραίτητο να εχω διοτι δεν εχω λαπτοπ η ντεσκτοπ PC.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

@alextrela Ναι εγώ το surface το χρησιμοποιώ για browsing, social media, ενημερωση ειδήσεων, light χρηση office, αρκετά mail δουλειάς και Spotify

Το μονο στο οποιο βολευει πολύ το surface είναι ο Edge οπου εχεις σχεδόν desktop εμπειρια. Σε ΟΛΑ τα άλλα, το iPad Air2 είναι ανωτερο. Ευχρηστία ui, διαστάσεις συσκευής, αυτονομία, ποιότητα οθόνης, εφαρμογές κλπ

Τεσπα δεν θελω να κανω το thread VS.

Link to comment
Share on other sites

@alextrela Ναι εγώ το surface το χρησιμοποιώ για browsing, social media, ενημερωση ειδήσεων, light χρηση office, αρκετά mail δουλειάς και Spotify

Το μονο στο οποιο βολευει πολύ το surface είναι ο Edge οπου εχεις σχεδόν desktop εμπειρια. Σε ΟΛΑ τα άλλα, το iPad Air2 είναι ανωτερο. Ευχρηστία ui, διαστάσεις συσκευής, αυτονομία, ποιότητα οθόνης, εφαρμογές κλπ

Τεσπα δεν θελω να κανω το thread VS.

 

Ακριβώς τωρα τα είπες όλα σωστα με εξαίρεση την ποιότητα οθόνης που εφαμιλη ειναι ανάμεσα τους.

Εχεις στην κατοχή σου όλο αυτο το διαστημα λάθος συσκευή για λάθος χρηση διοτι αυτο θα το έκανες πιο εύκολα και αποδοτικά με ενα iPad.

 

Δεν ειναι VS δεν το εκλαμβάνω ως διαμάχη σε καμια περίπτωση αλλα ως συζητηση απλά και κατάθεση συμπερασμάτων βάση των χρήσεων η αναγκών που θελουμε να καλύψουμε.

 

Αλλα παντως σε θέμα αυτονομια και βαρος-διαστάσεις θα σε κάλυπταν καλυτερα ενα απο τα 2 10ιντσα πισω αν ήθελες Windows και οχι το Surface 3.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα απο εκει και περα στα του Surface 3 δεν μου ακούγεται νορμαλ η αίσθηση οτι ειναι κατώτερη σε καποιες παραμέτρους απο το Asus Vivo Note 8 σε καποιες λειτουργίες διοτι ειναι ενα πιο ισχυρά εξοπλισμένο tablet με πιο ικανά specs.

 

Ισως αν δοκιμάζατε την desktop έκδοση του OneNote μήπως εκει ρολάρει καλυτερα απο την modern εκδοχη του.

 

 

Και όμως ισχύει αυτό! Το παλιο μου Asus vivotab note 8 τα πάει καλύτερα στο OneNote από το surface 3. Και πάντα χρησιμοποιώ την desktop έκδοση με τις ίδιες ρυθμίσεις και τα ίδια αρχεία και στα δυο.

Ίσως και να είναι λογικο αυτό. Ο επεξεργαστής που χρησιμοποιεί το surface 3 είναι μόνο κατά 10% πιο δυνατος από την προηγούμενη γενια. Συν το γεγονός ότι έχουμε να κάνουμε και με πολύ αυξημένη ανάλυση οθόνης σε σχέση με το asus. Ίσως η τεχνολογία της ntrig να ειναι απαιτητική σε επεξεργαστική ισχύς. Δεν ξέρω, σημασία έχει το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως ισχύει αυτό! Το παλιο μου Asus vivotab note 8 τα πάει καλύτερα στο OneNote από το surface 3. Και πάντα χρησιμοποιώ την desktop έκδοση με τις ίδιες ρυθμίσεις και τα ίδια αρχεία και στα δυο.

Ίσως και να είναι λογικο αυτό. Ο επεξεργαστής που χρησιμοποιεί το surface 3 είναι μόνο κατά 10% πιο δυνατος από την προηγούμενη γενια. Συν το γεγονός ότι έχουμε να κάνουμε και με πολύ αυξημένη ανάλυση οθόνης σε σχέση με το asus. Ίσως η τεχνολογία της ntrig να ειναι απαιτητική σε επεξεργαστική ισχύς. Δεν ξέρω, σημασία έχει το αποτέλεσμα.

Συμφωνα με τις μετρήσεις ειναι περισσότερο ισχυρός σε σχέση με την προηγούμενη γενια.

Μονο σε σύγκριση με το z3795 ειναι στο 10% η διαφορα.

Αλλα με τον z3740/3745 ειναι αρκετα μεγαλύτερη.

http://www.notebookcheck.net/Microsoft-Surface-3-Tablet-Convertible-Review.141116.0.html

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Atom+Z3740+%40+1.33GHz

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Atom+x7-Z8700+%40+1.60GHz

 

Δες και εδω σημαντική διαφορα και σε CPU και GPU.

http://www.anandtech.com/show/9219/the-surface-3-review/5

http://www.anandtech.com/show/9219/the-surface-3-review/6

 

Εν μέρει αντισταθμίζεται απο την ανάλυση αλλα οχι στο βαθμο αυτο που η διαφορα να ειναι στο 10%.

Δεν ειναι και τοσο υψηλή η ανάλυση 1080p σε 11 ίντσες κοντά tablet.

 

Μηπως η νεα γραφιδα δεν ειναι το ίδιο αποτελεσματική και αποδοτική και μονο στο Pro 4 ειναι πιο optimized άσχετα αν ειναι συμβατή με το Surface 3;;

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Αλλα δεν εννοώ πως είναι πιο smooth μόνο κατά το γράψιμο ( που έτσι και αλλιώς αυτό οφείλεται στην καλύτερη τεχνολογία της wacom ) αλλα και κατά το copy paste κειμένων ή κατά την επιλογή τους.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το απόγευμα και έκτοτε έχει μπεί στο dock του και κατεβάζει win 8 updates/firmware...

152 ενημερώσεις έχει να κατεβάσει και μετά απο 1:20 λεπτά είναι στο 94... θα το ξημερώσουμε απόψε!:lol:

 

Πρίν αποφασίσω για το Surface 3, είχα πεί να δοκιμάσω για ακόμα μια φορά να πάρω ενα κινέζικο - dual OS...

Ήρθε χθές το Teclast X98 Dual OS (μετά απο 2 εβδομάδες απο Κίνα μεριά) και ...είναι ακόμα στο κουτί της DHL... παει για πούλημα πρίν κάν το ανοίξω... έρωτας το Surface 3 - χωρίς να το έχω δουλέψει βέβαια σχεδόν καθόλου, αλλά απο το λίγο που το έπαιξα, παει σφαίρα για τα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τι ipad ? Αν θέλω σερφαρισμα ας πάει και κινεζικο των 150 ευρώ. Γιατί διαφορετικά μόνο για τον δεκαχρονο ανηψιο μου κάνει το ipad και οποιαδήποτε ios, Android ταμπλέτα. Πίτα στους περιορισμούς δηλαδή...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες τι ipad ? Αν θέλω σερφαρισμα ας πάει και κινεζικο των 150 ευρώ. Γιατί διαφορετικά μόνο για τον δεκαχρονο ανηψιο μου κάνει το ipad και οποιαδήποτε ios, Android ταμπλέτα. Πίτα στους περιορισμούς δηλαδή...

 

Mπα περιορισμός είναι να έχεις τάμπλετ χοντρό και βαρυ χωρίς αυτονομία της προκοπής, χωρίς εφαρμογές βελτιστοποιημένες για αφή, χωρίς σοβαρά touch gestures στο λειτουργικό, χωρίς soc που να αντέχει full desktop os και x86 προγράμματα.

Αν και το surface ευαγγελίζεται σαν μεσσίας των τάμπλετ, στην πραγματικότητα είναι ο ορισμός του συμβιβασμού σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Mπα περιορισμός είναι να έχεις τάμπλετ χοντρό και βαρυ χωρίς αυτονομία της προκοπής, χωρίς εφαρμογές βελτιστοποιημένες για αφή, χωρίς σοβαρά touch gestures στο λειτουργικό, χωρίς soc που να αντέχει full desktop os και x86 προγράμματα.

Αν και το surface ευαγγελίζεται σαν μεσσίας των τάμπλετ, στην πραγματικότητα είναι ο ορισμός του συμβιβασμού σε όλα.

Παντως αυτο το ήξερες η θα οφειλές να το ξέρεις οταν το αγόραζες οτι δεν ειναι για full laptop replacement.

Έχουμε γράψει και πολλά παραδείγματα για την χρηση για την οποία ενδείκνυται.

 

Και είσαι άδικος διοτι ουδέποτε η MS η οι χρήστες του το ευαγγελίζονταν ως το υπέρτατο tablet replacement.

Ουτε και ως ενα κανονικό tablet.

 

Ως ενα mini laptop replacement με ως ενα βαθμο tablet ήταν ανέκαθεν.

 

Με τα Windows ως λειτουργικο με τα πλεονεκτήματα και μειονέκτημα του οπως συμβαίνει με όλα τα OS.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο το ήξερες η θα οφειλές να το ξέρεις οταν το αγόραζες οτι δεν ειναι για full laptop replacement.

 

Και είσαι άδικος διοτι ουδέποτε η MS η οι χρήστες του το ευαγγελίζονταν ως το υπέρτατο tablet replacement.

 

Ως ενα mini laptop replacement με ως ενα βαθμο tablet ήταν ανέκαθεν.

 

Εγώ είμαι άδικος ή ο φίλος v@gelis που λέει ότι τα ipad είναι για δεκάχρονα; Θύμισε μου την ηλικία σου να δω κατι...:lol:

Άλλωστε αντιφάσκεις κι εσύ λέγοντας ότι δεν είναι full laptop αλλα είναι mini laptop. Δεν νοείται ΓΕΝΙΚΩΣ λαπτοπ με atom, τα λαπτοπ ξεκινουν από Celeron και Pentium οι οποιοι είναι αρκετά πιο ισχυροί από οποιονδήποτε Atom. Το Surface προσπαθεί να παίξει σε πολλαπλά επίπεδα και τελικά χάνει σε όλα. Δεν κάνει για ταμπλετ λόγω ανώριμου touch UI και έλλειψης touch εφαρμογών και δεν κάνει για laptop replacement λόγω ψοφιου soc σε x86 προγράμματα.

Σκέψου ότι στην τιμή του Surface παίρνεις fhd core i5 laptop με διπλή μνήμη ή ένα ipad air2/android tablet και σου μένουν και ρέστα. Με οποιαδήποτε τέτοια επιλογή κάνεις καλύτερα τη δουλειά σου, είτε αυτή προορίζεται για x86 χρηση (λαπτοπ) είτε προορίζεται για mobile os χρηση (ταμπλετ). Με το surface ταχα προσπαθεις και για τα δυο, αλλα είσαι υποδεέστερος από τις δύο εναλλακτικές.

 

 

(Φυρί φυρί το πάτε να το κάνουμε versus το thread, χαχα)

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι άδικος ή ο φίλος v@gelis που λέει ότι τα ipad είναι για δεκάχρονα; Θύμισε μου την ηλικία σου να δω κατι...:lol:

Άλλωστε αντιφάσκεις κι εσύ λέγοντας ότι δεν είναι full laptop αλλα είναι mini laptop. Δεν νοείται ΓΕΝΙΚΩΣ λαπτοπ με atom, τα λαπτοπ ξεκινουν από Celeron και Pentium οι οποιοι είναι αρκετά πιο ισχυροί από οποιονδήποτε Atom. Το Surface προσπαθεί να παίξει σε πολλαπλά επίπεδα και τελικά χάνει σε όλα. Δεν κάνει για ταμπλετ λόγω ανώριμου touch UI και έλλειψης touch εφαρμογών και δεν κάνει για laptop replacement λόγω ψοφιου soc σε x86 προγράμματα.

 

 

(Φυρί φυρί το πάτε να το κάνουμε versus το thread, χαχα)

Αμα δεις τι εχω γράψει θα καταλάβεις οτι δεν αντιφάσκω καθόλου.

 

Ουδέποτε το χαρακτήρισα ως full laptop replacement και αυτο ειναι το λογικό λογω του Atom που φοράει.

Οταν κάνουμε μια αγορά απο πριν έχουμε κανει προεργασία οπως με όλα τα προϊόντα.

 

Αν εσυ περίμενες οτι θα καλύψεις επιπέδου i5 απαιτήσεις τότε το λάθος ειναι δικό σου.

 

Εκτός και αν πρώτη φορα αγοράζεις Windows και δεν ήξερες πράγμα που δεν συμβαίνει αφου λες οτι εχεις laptop ηδη.

 

Και γιατι δεν πηγές εξαρχής να παρεις ενα iPad απο τη στιγμή που εχεις λαπτοπ;;;

Εκτός αν δεν ήξερε τα θετικά και αρνητικά του surface.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεις τι εχω γράψει θα καταλάβεις οτι δεν αντιφάσκω καθόλου.

 

Ουδέποτε το χαρακτήρισα ως full laptop replacement και αυτο ειναι το λογικό λογω του Atom που φοράει.

Οταν κάνουμε μια αγορά απο πριν έχουμε κανει προεργασία οπως με όλα τα προϊόντα.

 

Αν εσυ περίμενες οτι θα καλύψεις επιπέδου i5 απαιτήσεις τότε το λάθος ειναι δικό σου.

 

Εκτός και αν πρώτη φορα αγοράζεις Windows και δεν ήξερες πράγμα που δεν συμβαίνει αφου λες οτι εχεις laptop ηδη.

 

Κανεις λάθος οτι βρίσκεις i5 full HD laptop με διπλάσια μνήμη και παίρνεις και iPad η android tablet και σου μένουν κσι ρέστα.

 

Για δώσε μου ενα παράδειγμα.

 

Ήδη παραδέχθηκες ότι δεν είναι laptop replacement. Ουτε full, ουτε mini, ουτε micro.

Πάμε παρακάτω.

Μου πετάς το μπαλάκι ότι είμαι noob buyer. Οκ, ας πούμε ότι είμαι :lol:

Σενάριο εργασίας:

Είμαι ένας μέσος noob αγοραστής. Το αγοράζω και πάω να το δουλέψω ως τάμπλετ. Γιατί ως ΤΕΤΟΙΟ διαφημίζεται. Γράφει Surface TABLET. Χμμμ....δεν έχουν πολλά gestures τα windows...ααα....επίσης βγάζω με το ζόρι 4ωρο οθόνης...επίσης είναι σαν να κουβαλάω τόμο εγκυκλοπαίδειας σχεδόν, μεγάλα μπέζελς και πάχος και βάρος...κάτσε να κατεβάσω και μερικές εφαρμογές...τι;;;....ερημιά στο κατάστημα; Τι σόι τάμπλετ είναι αυτό;

Δεν πειράζει, θα αγοράσω με 120-140 ευρώ ένα πληκτρολόγιο touch cover και θα το χρησιμοποιήσω σαν laptop. Βάζω full office 365...μετά από μισή μέρα έχει γίνει η εγκατάσταση...δεν πειράζει...ας δουλέψω λίγο σοβαρα με edge και πολλαπλές καρτέλες...τι;;;...."your system is low on memory";;; Lag σε multitasking x86 προγραμμάτων; Δεν κάνει ούτε για laptop γμτ...

 

Τελικά για τι είναι καλό το surface? Να βλέπω mails και να σερφαρω; Αυτό το κάνω με κινέζικο android των 60 ευρώ.

 

Παραδείγματα επιτυχημένων αγορών στα ίδια χρήματα:

1. https://www.skroutz.gr/s/6772496/Lenovo-G50-80-i5-5200U-8GB-1TB-Radeon-R5-M330-No-OS-80E501UAGM.html

βαζω και windows με 100 ευρω και τελος. Ή βάζω τσάμπα από τον θείο.

2. https://www.skroutz.gr/s/5617273/Apple-iPad-Air-2-WiFi-64GB.html

 

YΓ: Το αγόρασα να το δοκιμάσω. Το δοκίμασα 4 μηνες και λέω την εμπειρία μου μετά από αυτό το διάστημα. Και η εμπειρία όπως γράφω εδώ και δυο σελίδες ΔΕΝ κανει για τον μεσο χρήστη. Η συσκευή έχει σοβαρή κρίση ταυτότητας. Προς το παρόν, το iPad είναι αδιαμφισβήτητος βασιλιάς των tablets, Καθώς παρέχει την πιο ολοκληρωμένη εμπειρία χρήσης.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Παντως εδω τα έγραψες οπως ειναι στην πράξη.

Εκτός αν δεν ειναι ετσι οπως τα έγραψες.

 

Νέος κάτοχος εδώ και μια εβδομάδα του 64/4 gb. Πολύ ωραίο hardware σε όλα του.

Σε tablet χρήση όμως είναι μερικά κλικς πιο κάτω από το iPad Air 2 μου. Λόγω: 1) ανωριμότητας των Win10 σε gestures, 2) μικροθεμάτων εργονομίας των touch controls και 3) έλλειψης metro apps.

Σε desktop χρήση ικανοποιεί ΠΛΗΡΩΣ για καθημερινή και office χρήση. Αρκεί να ξέρεις τα όριά του.

Γενικά δηλώνω ευχαριστημένος με την αγορά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως εδω τα έγραψες οπως ειναι στην πράξη.

Εκτός αν δεν ειναι ετσι οπως τα έγραψες.

Μια χαρά τα έγραψα. Ανωριμότητα windows, ελλειψη εφαρμογών κλπ

Το μόνο που άλλαξε είναι ότι έφυγε ο αρχικος ενθουσιασμός

Link to comment
Share on other sites

Ήδη παραδέχθηκες ότι δεν είναι laptop replacement. Ουτε full, ουτε mini, ουτε micro.

Πάμε παρακάτω.

Μου πετάς το μπαλάκι ότι είμαι noob buyer. Οκ, ας πούμε ότι είμαι :lol:

Σενάριο εργασίας:

Είμαι ένας μέσος noob αγοραστής. Το αγοράζω και πάω να το δουλέψω ως τάμπλετ. Γιατί ως ΤΕΤΟΙΟ διαφημίζεται. Γράφει Surface TABLET. Χμμμ....δεν έχουν πολλά gestures τα windows...ααα....επίσης βγάζω με το ζόρι 4ωρο οθόνης...επίσης είναι σαν να κουβαλάω τόμο εγκυκλοπαίδειας σχεδόν, μεγάλα μπέζελς και πάχος και βάρος...κάτσε να κατεβάσω και μερικές εφαρμογές...τι;;;....ερημιά στο κατάστημα; Τι σόι τάμπλετ είναι αυτό;

Δεν πειράζει, θα αγοράσω με 120-140 ευρώ ένα πληκτρολόγιο touch cover και θα το χρησιμοποιήσω σαν laptop. Βάζω full office 365...μετά από μισή μέρα έχει γίνει η εγκατάσταση...δεν πειράζει...ας δουλέψω λίγο σοβαρα με edge και πολλαπλές καρτέλες...τι;;;...."your system is low on memory";;; Lag σε multitasking x86 προγραμμάτων; Δεν κάνει ούτε για laptop γμτ...

 

Τελικά για τι είναι καλό το surface? Να βλέπω mails και να σερφαρω; Αυτό το κάνω με κινέζικο android των 60 ευρώ.

 

Παραδείγματα επιτυχημένων αγορών στα ίδια χρήματα:

1. https://www.skroutz.gr/s/6772496/Lenovo-G50-80-i5-5200U-8GB-1TB-Radeon-R5-M330-No-OS-80E501UAGM.html

βαζω και windows με 100 ευρω και τελος. Ή βάζω τσάμπα από τον θείο.

2. https://www.skroutz.gr/s/5617273/Apple-iPad-Air-2-WiFi-64GB.html

Ειμαι ο ΠΡΩΤΟΣ που έγραψα και εχω γράψει αμέτρητες φορες και τα ΘΕΤΙΚΑ και ΑΡΝΗΤΙΚΑ των surface.

Σε αυτο δεν μπορείς να με κατηγορείς ουτε οτι φάσκω κσι αντιφάσκω.

 

Οπουδήποτε μέσα σε όλα τα νήματα.

 

Απο εκει και περα ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ πολλές φορες οτι συνδυασμός ενος λαπτοπ και ενος tablet εχει τα πλεονεκτήματα του και τα μειονεκτήματα του οπως αντίστοιχα μιας συσκευής για καλύψη των αναγκών ενος χρήστη.

 

Και ο καθένας πορεύεται οπως τον βολεύει.

 

Και αυτος ο συνδυασμός που έβαλες εως παράδειγμα ειναι άνω των 1000 ευρω και το λαπτοπ πάσχει σε χειρότερη ποιότητα κατασκευης,μετριότατη οθονη,χειρότερη αυτονομια,χειρότερη φορητότητα,έλλειψη γραφιδας και γενικά ειναι ο ορισμός του τουβλου σε σχέση με το surface.

 

Βλεπεις λοιπον οτι οπως είπα όλα εχουν τα συν και τα πλην.

 

Αν εσυ ήθελες εξαρχής i5 επιδόσεις και δεν σε ενδιαφέρει η γραφιδα η φορητότητα σε Windows συσκευή η άψογη ποιότητα κατασκευης και οθόνης θα μπορούσες εξαρχής να είχες πάρει λαπτοπ και οχι το surface.

 

 

Και διαφωνω κάθετα οτι δεν μπορείς να υποκαταστήσεις ενα λαπτοπ με μια ελαφριά και μεση χρηση.

Και 3-4 καρτέλες ιντερνετ ανοιχτές είχα και κατέβασα παραλληλα και word PDF είχα ανοιχτά και έβλεπε καιρο,email,ειδήσεις και ουδέποτε είχα καθυστερήσεις η lag.

 

Αν φόρτωνα παραπάνω ναι σαφώς,αλλα αν εσυ το πήρες να φορτώνεις 10 σελίδες ιντερνετ και απο πισω 4-5 επιπλεον αλλες εργασιες ανοιχτές ειναι σαφές οτι το λάθος σου διοτι δεν εχεις αντιληφθεί τη συσκευή κρατάς στα χέρια σου και τα όρια του.

 

Επίσης το 64αρι σε χωρητικότητα surface 3 δυστυχώς πάσχει σε σχεδόν τις μισές των επιδόσεων του αντίστοιχου με 128.

 

Κάπου έπεσε το μάτι μου με αναφορά απο χρήστη του εξωτερικού και αν δεν με ξεγελά η μνήμη μου και σε βίντεο στο YouTube.

 

Ενα μέρος των lag ήταν 100% απο εκει για να εχεις υπόψη.

 

 

Αυτο το video ειναι το πλέον αντιπροσωπευτικό που το είχα ποστάρει στην αρχή για το ποσα καντάρια μπαλιά πιάνει ετσι ώστε ένας υποψήφιος χρησης να το λάβει υπόψη του.

Και εδω

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου λαπτοπ έχω...

Το XPS15 με 4k, i7 και 16gb ram. Δεν έχω ανάγκη για κανένα λαπτοπ και ειδικά με τα specs του Surface.

Είχα ανάγκη τάμπλετ. Και για τάμπλετ ΔΕΝ κάνει αυτή η συσκευή τελικά. Λογω βάρους, όγκου, αυτονομίας και έλλειψης εφαρμογών. Η ίδια η συσκευή με ανάγκασε να της αγοράσω και touch cover και να το χρησιμοποιήσω "σαν" λαπτοπ (αφού δεν αξίζει σαν ταμπλετ 600 ευρώ), αλλά και πάλι δεν κάνει ούτε για λαπτοπ, λόγω πόρων συστήματος. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Δεν είναι οι ανάγκες μου "χαμηλές" ή "βασικές" σαν δεκάχρονου που λένε κάποιοι. Η ίδια η συσκευή με περιορίζει τελικά σε βασική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface 3 (2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...