Jump to content

Επιλογή μεταξυ 2 κινητών!


GeorgeGK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκοπεύω να αγοράσω νέο κινητό από κίνα.

Είμαι μεταξύ του Lenovo A806 και του Xiaomi Mi3! Ξέρω ότι το Μi3 είναι καλύτερο αλλά θέλω να ξέρω για την χρήση που σκοπεύω να κάνω αν αξίζει να δώσω τα 80€ παραπάνω που αξίζει.

Η χρήση που προορίζεται το κινητό είναι για browsing,fb,κανένα game από playstore που και που και να έχει μια αξιοπρεπή κάμερα για καμία φότο!

Οπότε η ερώτηση μου είναι για την παραπάνω χρήση αξίζει να δώσω τα 80€ παραπάνω?

Θα δω στα 2 κινητά αισθητή διαφορά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

LENOVO A806-->$155

LENOVO VIBE X2-->$235 (καινούριο, πολύ ποιοτικότερο του Α806)

XIAOMI MI3-->$250 (τα 16GB) (Λίγο παλιό,τ αξίζει τα λεφτά του, αλλά δε ξέρω αν αξίζει τόσο όσο η διαφορά στην τιμή).

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

LENOVO A806-->$155

LENOVO VIBE X2-->$235 (καινούριο, πολύ ποιοτικότερο του Α806)

XIAOMI MI3-->$250 (τα 16GB) (Λίγο παλιό,τ αξίζει τα λεφτά του, αλλά δε ξέρω αν αξίζει τόσο όσο η διαφορά στην τιμή).

 

Ναι αλλά με βάση αυτά που λέω στο πρώτο μήνυμα ποιο θα πρότεινες?

Link to comment
Share on other sites

Lenovo vibe θα πω κι εγώ,αξιόλογο κινητό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Lenovo vibe θα πω κι εγώ,αξιόλογο κινητό.

 

 

το κοιτάω και εγώ το VIBE X2 , αλλά τί γίνεται με τις ρομ του, το dulasim και το 4G?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και εγώ το κοιτάζω τώρα το VIBE X2 αλλά δεν ξέρω ακόμα τι να κάνω!
Link to comment
Share on other sites

Από Κίνα με την έκδοση με την οποία έρχεται το κινητό δουλεύουν και οι 2 κάρτες και έχει και Ελληνικά, απ' ότι λένε στο αντίστοιχο θέμα της συσκευής.

Απ' ότι διάβασα εκεί στα γρήγορα, Αν περαστεί η EU ρομ στη συσκευή, τότε δουλεύει μόνο η μια κάρτα μιας και η συγκεκριμένη ρομ προορίζεται για την Ευρώπη όπου υπάρχει η μονόκαρτη συσκευή.

4G δουλεύει κανονικά σε COSMOTE-VODAFONE. Δεν υποστηρίζεται η συχνότητα 800, οπότε αν η WIND επιλέξει αυτή τη συχνότητα για το 4G της, τότε η συγκεκριμένη συσκευή δε θα μπορεί να παίξει 4G σε αυτή την εταιρεία.

Και προσοχή η έκδοση της συσκευής από Κίνα να είναι CU και όχι Χ2.

Από σκρουτζ βρίσκεις τη συσκευή στα 400 φεύγα ευρώ και είναι μονόκαρτη.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασμένος ο demakhs,εύγε νέε μου!!!!

Το λοιπόν......

Vibe X2 και Mi3 είναι της ίδιας κατηγορίας με τον "θρύλο" της Xiaomi να είναι πιο παλιό,να μην έχει 4G αλλά με εκπληκτική υποστήριξη από την εταιρία σε updates(υπάρχει και Ελληνική σελίδα!)

Το Mi3 θα το βρεις και στο skroutz με ~100Ε καπέλο και service-υποστήριξη παρόμοια των κινεζομάγαζων.

Άρα?Αγορά από Κίνα!

Για το Vibe Χ2 τα είπε ο demakhs πολύ καλά.

Για το Lenovo A806(ευτυχής κάτοχός του ;) ),το απόλυτο vfm για αγορά κάτω των 200Ε.

Φορτωμένο στο φουλ αλλά με κάποιες παραχωρήσεις για να κρατηθεί χαμηλά η τιμή του(mediatek αντί snapdragon,απουσία notification led,φωτισμός των "κουμπιών").

Και πρέπει να το πάρεις από συγκεκριμένο μαγαζί με την 1447 multi ROM.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν δύναμαι να αγοράσω καινούρια συσκευή άμεσα (no money no honey :lol:), χαζεύω από δω και από κει....κοινώς φάτε μάτια ψάρια...:lol:

Οπότε με την ευκαιρία ενημερώνομαι και λίγο για τις εξελίξεις, όντας εθισμένος, γιατί κάποτε είχα τον προπομπό όλων αυτών που ζούμε τώρα τεχνολογικά, το θρυλικό HTC HD2, στο οποίο κάθε βδομάδα επί 2 χρόνια άλλαζα ρομ, εγκαθιστούσα άλλη ρομ στη συσκευή άλλες στην sd, με δυνατότητα επιλογής με ποια θα μπουτάρεις κλπ κλπ.

Ψάχνοντας, χαζεύοντας και μαθαίνοντας και διάφορα που αγνοούσα λοιπόν, απλά το μάτι έχει κολλήσει στο VIBE X2. Όχι μόνο εμφανισιακά που είναι κουκλί αλλά και από specs "WOW, Monster!" όπως γράφει και το Antutu!

Αν πέσει και λίγο ακόμα (κάτω από τα 200 ευρώ), τότε δεν υπάρχει ανταγωνιστής του σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ότι διαβάζοντας το αντίστοιχο θέμα για το vibe X2 βλέπω ότι υπάρχουν διάφορα θεματάκια με ROMS κλπ σε αντίθεση με την υποστήριξη που έχει το Mi3 όντας και πιο παλιό!

Γι αυτό είμαι προβληματισμένος για το τι να κάνω! Να "θυσιάσω" ας πουμε το 4G ,μιας και δεν χρησιμοποιώ το δεδομένα για ιντερνετ απο το κινητό καθημερινά, και να πάω στο Mi3 που θα έχω την καλύτερη υποστήριξη? Ή υπάρχει και κανένας άλλος λόγος που θα είναι καλύτερα να προτιμήσω το X2?

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχα δει το lenovo και διέθετα και 250 δολλάρια, εννοείται πως θα χτυπούσα το υπερ-τούμπανο MI3.

Ενδεχομένως και να μπορεί να κοντράρει στα ίσια το νεότερο lenovo, άσε που μπορεί και να το βάζει και κάτω σε κάποια σημεία, γι αυτό εξάλλου δε πέφτει και η τιμή του αν και παλιά συσκευή.

Το lenovo απλά το ερωτεύεσαι με την πρώτη ματιά.

Ρομ και διάφορα θα βγουν για το lenovo και τα τυχόν προβλήματα που υπάρχουν θα στρώσουν.

Είναι μικρότερο, ελαφρύτερο, ομορφότερο (υποκειμενικό) και πιο καινούριο.

Για τα δεδομένα ιντερνετ που λες, μια χαρά την κάνεις τη δουλειά σου με το 3G πάντως, αν αυτό σε απασχολεί.

Απλά η αρχική σύγκριση Α806 και MI3, όπως καταλαβαίνεις δεν ήταν εφικτή...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι το ξέρω! Απλά αποφάσισα μιας και δεν αγοράζω συχνα κινητό να τα δώσω τα παραπάνω γι αυτό τώρα είμαι ανάμεσα στο lenovo και το Mi3 απλά δεν μπορώ να αποφασίσω!

Θα πάω να το δω το lenovo από κοντα στο public που το έχουν.

Πάντως θεωρείς εσύ ότι τα 2 κινητά ειναι ισάξια σε θέμα δυνατοτήτων?

Σαν εταιρίες πιστεύω και οι 2 ειναι αξιόλογες(Lenovo-Xiaomi)

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι ειδα σε θεμα δυνατοτητων ειναι πανω κατω ιδια. Η xiaomi ομως ειναι ενα κλικ, μπορει και δυο, πανω απο τη lenovo.
Link to comment
Share on other sites

Η λογική θα επέλεγε xiaomi, αλλά εγώ έχω απαντήσει ήδη προηγουμένως ;).

http://www.vickmall.com/media/catalog/product/cache/1/image/9eaecda0ea2abe32722d6ba499570b78/9/_/9_5_10.jpg

Πήγαινε δες το και από κοντά και καλή φώτιση!

Και μιας και είσαι στα 250 ευρώ δε ξέρω αν πρέπει να μπεις σε τρίλλημα γιατί γνώστης του αθλήματος συζητάει και επιμένει για το huawei (κορυφαία Κινέζικη εταιρία όπως υποστηρίζει) ascend P7 (κυκλοφορία 2014), το οποίο παίρνεις από Ελλάδα, με διετή εγγύηση, Service, χωρίς αναμονή από Κίνα κλπ κλπ.

Μετά βέβαια, μπαίνει στο παιχνίδι και το LG G2 (κυκλοφορία 2013-1000 σελίδες θέμα!!!)

Άστα βράστα (πήγαινες γυρεύοντας με τόσες ερωτήσεις και συ!!!!)..... :lol: :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι το ξέρω! Απλά αποφάσισα μιας και δεν αγοράζω συχνα κινητό να τα δώσω τα παραπάνω γι αυτό τώρα είμαι ανάμεσα στο lenovo και το Mi3 απλά δεν μπορώ να αποφασίσω!

Θα πάω να το δω το lenovo από κοντα στο public που το έχουν.

Πάντως θεωρείς εσύ ότι τα 2 κινητά ειναι ισάξια σε θέμα δυνατοτήτων?

Σαν εταιρίες πιστεύω και οι 2 ειναι αξιόλογες(Lenovo-Xiaomi)

Να ξέρεις πως εκτός από την διπλάσια + τιμή του σε σχέση με Κινέζικη αγορά,έχει κι άλλες διαφορές.Ο demakhs λόγω ψύχωσης (:p:p) με τη συσκευή τα ξέρει καλύτερα.

Αλλά μια και θα πας στο public,ρίξε και μια ματιά στο lenovo Vibe Z......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...