Jump to content

S4 vs A3 vs Α5 vs nokiaZ2 vs S5


angeloslev
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

 

Ανανέωσα πρόσφατα σύνδεση στη Vodafone και έχω €250 επιδότηση.

Παράγγειλα το S4 (06) και περιμένω να μου το φέρουν, αλλά αργούν και με δεδομένο ότι στο site το έχει "μη διαθέσιμο απόθεμα" έχω αρχίσει να χάνω τις ελπίδες μου. Κρίμα γιατί είναι πολύ καλό τηλέφωνο και το είχε και προσφορά €300, οπότε με ένα πενηντάρικο το έπαιρνα.

Περιμένοντας λίγο ακόμα, ψάχνω και για κάτι άλλο και θα ήθελα γνώμες:

 

Είδα το A3 και το Α5. Πολύ όμορφα, δε λέω, αλλά η ομορφιά είναι χαμηλά στις δικές μου προτεραιότητες. Το Α3 είναι και πολύ χειρότερο σε δυνατότητες, ενώ το Α5 είναι οριακό, θα έλεγα, ενώ ακούω διάφορα και για προβλήματα με το σήμα τους.

 

Εναλλακτικά βλέπω το Ζ2, που το έχει στο πλαίσιο (συνεργάζεται με Vodafone) στα €400 (οριακά για το budget μου, όπως και το Α5). Ίσως είναι καλύτερη περίπτωση από το Α5, στα ίδια λεφτά, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Παίζει, τέλος το S5, αλλά είναι ακόμα πολύ ακριβό και δεν ξέρω αν και πότε θα πέσει σημαντικά (€530 αυτή τη στιγμή).

 

Οπότε A5 ή Ζ2 τώρα ή να περιμένω να πέσει το S5;

Τί λέτε;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το z2 ειναι εξαιρετική συσκευη και πληρέστερη απο τα Samsung(s4-s5) συνολικα.

Ποιότητα καταςκευης.

Υλοποιηςη λογισμικού

Αυτονομια

Εξαιρετικά ποιότικα ακουστικά στη συςκευαςια.

Με τα μέγιστα specs χωρις τσιγκουνιές και χωρις τα κουσούρια των Samsung(κλείδωματα,έλλειψη ράδιο)

Απορώ μαλιςτα που σου σαν πρώτη κίνηση να πάρεις το s4 που ειναι μια μετριότητα σαν συσκευη ανεξάρτητος κόστους.

Αν έχεις μεγάλο χρονικό διαςτημα να κανεις χρηςη της επιδότησης(1.5-2 μήνες) και εφοςον θες Samsung ντε και καλά το s5 ειναι μονόδρομος με την ελπίδα οτι θα πέσει στα 399 οςο το z2 σήμερα.

Αλλιώς z2 δαγκωτό.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το z2 ειναι εξαιρετική συσκευη και πληρέστερη απο τα Samsung(s4-s5) συνολικα.

Ποιότητα καταςκευης.

Υλοποιηςη λογισμικού

Αυτονομια

Εξαιρετικά ποιότικα ακουστικά στη συςκευαςια.

Με τα μέγιστα specs χωρις τσιγκουνιές και χωρις τα κουσούρια των Samsung(κλείδωματα,έλλειψη ράδιο)

Απορώ μαλιςτα που σου σαν πρώτη κίνηση να πάρεις το s4 που ειναι μια μετριότητα σαν συσκευη ανεξάρτητος κόστους.

Αν έχεις μεγάλο χρονικό διαςτημα να κανεις χρηςη της επιδότησης(1.5-2 μήνες) και εφοςον θες Samsung ντε και καλά το s5 ειναι μονόδρομος με την ελπίδα οτι θα πέσει στα 399 οςο το z2 σήμερα.

Αλλιώς z2 δαγκωτό.

 

 

Όχι, δε θέλω Samsung σώνει και καλά. Απλώς νομίζω, από όσα διάβασα, ότι τα S4-5 είναι πολύ καλές συσκευές. Επίσης, διαβάζω ότι έχουν καλύτερη κάμερα από το Z2 (το οποίο, λέει, καλύτερα βγάζει στο auto, με 8mp, παρά στα 20mp).

(επίσης, το Ζ2 μου πέφτει λίγο μεγάλο, αλλά ok).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε θέλω Samsung σώνει και καλά. Απλώς νομίζω, από όσα διάβασα, ότι τα S4-5 είναι πολύ καλές συσκευές. Επίσης, διαβάζω ότι έχουν καλύτερη κάμερα από το Z2 (το οποίο, λέει, καλύτερα βγάζει στο auto, με 8mp, παρά στα 20mp).

(επίσης, το Ζ2 μου πέφτει λίγο μεγάλο, αλλά ok).

Ναι στο αυτόματο βγάζουν πιο καλές τα Samsung αλλα το s5 οχι το προ 2 ετών s4.

Αν ειναι να επιλέξεις Samsung το s5 ειναι το καλύτερο Samsung της s σειράς ξεκάθαρα και μονο αυτό κοιτάς.

Σε διαστάσεις ειναι και τα 2 εφάμιλλα(s5-z2)

 

Τώρα μεταξύ s5-z2 τα υπέρ-κατα ειναι.

 

Το s5 υπερτερεί στην κάμερα και ειναι ο μόνος τομέας που υπερτερεί.

Σε αυτονομια,ποιότητα καταςκευης,υλοποιηςη λογισμικού,3gb ram υπερέχει το z2.

Διαλέγεις και παίρνεις που θες να κανεις συμβιβασμό.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω, στο gsmarena βγάζουν καλύτερο το S4 στην κάμερα.

To S5 ok, πολύ καλό, αλλά πολύ ακριβό αυτή τη στιγμή. Μόνο αν περιμένω (πόσο άραγε; ).

Το Α5;

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω, στο gsmarena βγάζουν καλύτερο το S4 στην κάμερα.

To S5 ok, πολύ καλό, αλλά πολύ ακριβό αυτή τη στιγμή. Μόνο αν περιμένω (πόσο άραγε; ).

Το Α5;

Για το A5 δεν έχουμε μεγάλη εικόνα διότι μόλις κυκλοφόρησε.

Πάντως ποιοτικά ειναι ανώτερο απο το s5 και πιο ντινεζατο,κάμερα θα βγάζει σίγουρα οςο το s5 και εχει και ράδιο που δεν εχει το s5.

Τώρα αυτονομια φαντάζομαι πάνω κάτω στα επίπεδα του s5 λόγω πιο χαμηλής ανάλυσης οθόνης.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πω, στο gsmarena βγάζουν καλύτερο το S4 στην κάμερα.

To S5 ok, πολύ καλό, αλλά πολύ ακριβό αυτή τη στιγμή. Μόνο αν περιμένω (πόσο άραγε; ).

Το Α5;

 

αν εννοεις συγκριση καμερας s4-z2 ναι,το s4 τραβαει καλυτερα φωτογραφια.

 

θες την γνωμη μου?προσωπικα θα πηγαινα στο a5,ειναι πανεμορφη συσκευη και η εμφανιση εχει σημασια κατα την γνωμη μου,ποιοτικο,ωραια οθονη,καλη καμερα,ραδιο αν και προσωπικα δε με ενδιαφερει αυτο,φρεσκο μοντελο με αξιολογα χαρακτηριστικα,λογικα θα δινει καλη αυτονομια,το προτεινω λοιπον.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Ανανέωσα πρόσφατα σύνδεση στη Vodafone και έχω €250 επιδότηση.

Παράγγειλα το S4 (06) και περιμένω να μου το φέρουν, αλλά αργούν και με δεδομένο ότι στο site το έχει "μη διαθέσιμο απόθεμα" έχω αρχίσει να χάνω τις ελπίδες μου. Κρίμα γιατί είναι πολύ καλό τηλέφωνο και το είχε και προσφορά €300, οπότε με ένα πενηντάρικο το έπαιρνα.

Περιμένοντας λίγο ακόμα, ψάχνω και για κάτι άλλο και θα ήθελα γνώμες:

 

Είδα το A3 και το Α5. Πολύ όμορφα, δε λέω, αλλά η ομορφιά είναι χαμηλά στις δικές μου προτεραιότητες. Το Α3 είναι και πολύ χειρότερο σε δυνατότητες, ενώ το Α5 είναι οριακό, θα έλεγα, ενώ ακούω διάφορα και για προβλήματα με το σήμα τους.

 

Εναλλακτικά βλέπω το Ζ2, που το έχει στο πλαίσιο (συνεργάζεται με Vodafone) στα €400 (οριακά για το budget μου, όπως και το Α5). Ίσως είναι καλύτερη περίπτωση από το Α5, στα ίδια λεφτά, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Παίζει, τέλος το S5, αλλά είναι ακόμα πολύ ακριβό και δεν ξέρω αν και πότε θα πέσει σημαντικά (€530 αυτή τη στιγμή).

 

Οπότε A5 ή Ζ2 τώρα ή να περιμένω να πέσει το S5;

Τί λέτε;

 

Ευχαριστώ.

Εκτός από Πλαίσιο μπορείς και σε Κοτσόβολο. Στα 300euro πας σε g2. Αν δώσεις άλλα 40euro έχει το galaxy alpha και το Z2. Δεν θα πρότεινα s4, a5.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από Πλαίσιο μπορείς και σε Κοτσόβολο. Στα 300euro πας σε g2. Αν δώσεις άλλα 40euro έχει το galaxy alpha και το Z2. Δεν θα πρότεινα s4, a5.

 

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Είσαι σίγουρος για Κωτσόβολο με επιδότηση Vodafone?

 

Επίσης, θες να μου πεις λίγο παραπάνω γιατί όχι S4, αλλά καλύτερα Z2?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Είσαι σίγουρος για Κωτσόβολο με επιδότηση Vodafone?

 

Επίσης, θες να μου πεις λίγο παραπάνω γιατί όχι S4, αλλά καλύτερα Z2?

 

Το σ4,πλήν της κάμερας? (έμενα προσωπικά δεν μου φάνηκε τίποτα ιδιαίτερο,νομίζω κατατάσσεται στον μέσο όρο,αντίστοιχη του ζ2),είναι χειρότερο σε όλους τους άλλους τομείς,με την αυτονομία και την ποιότητα κατασκευής τους πιο βασικούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Είσαι σίγουρος για Κωτσόβολο με επιδότηση Vodafone?

 

Επίσης, θες να μου πεις λίγο παραπάνω γιατί όχι S4, αλλά καλύτερα Z2?

 

Γιατί το s4 είναι πιο πίσω σε hw, αυτονομία. Στα λεφτά αυτά το g2 είναι και καλύτερο και φθηνότερο.

 

Στην κάμερα παίζει το s4 να είναι καλύτερο του z2 σε αυτόματο.

 

Για Κωτσόβολο πριν λίγο καιρό είχε πάρει φίλος.

Link to comment
Share on other sites

κι οχι μονο στο αυτοματο.και manual να ψαχτει ο χρηστης και παλι το s4 ειναι ανωτερο.

επισης το 9506 δεν ειναι και τοσο πισω στα χαρακτηριστικα,μια χαρα μαχιμο ειναι απο πολλα καινουρια.σιγα την διαφορα που κανει ο 810 με τον 800....

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

κι οχι μονο στο αυτοματο.και manual να ψαχτει ο χρηστης και παλι το s4 ειναι ανωτερο.

επισης το 9506 δεν ειναι και τοσο πισω στα χαρακτηριστικα,μια χαρα μαχιμο ειναι απο πολλα καινουρια.σιγα την διαφορα που κανει ο 810 με τον 800....

 

Είχα την εντύπωση ότι είχαν την έκδοση με τον 600. Από την άλλη και με την προϋπόθεση ότι σε κάποιον φτάνουν τα 16gb το g2 είναι πιο φθηνό και έχει καλύτερη απόδοση. Το z2 έχει περισσότερη ram πέραν της αυτονομίας. Για την διαφορά στην τιμή που έχουν όμως θα εμένα με τα κορεατικα

Link to comment
Share on other sites

και το G2 ειναι σουπερ,αν τον φτανουν τα 10,87 ελευθερης μνημης

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η μνήμη είναι σημαντικός παράγοντας (οπότε το G2 απορρίπτεται).

Το Ζ2, πολύ κοντά, ναι, αλλά όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω, στα tests βγάζει πολύ καλύτερη την κάμερα του S4, τουλάχιστον στο φως...

Το Z2 είναι μάλλον πιο όμορφο (υποκειμενικό), αλλά και λίγο πιο γκουμούτσα (για μένα και το S4 οριακά είναι, tbh), ενώ σε software μάλλον προτιμώ το S4.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η μνήμη είναι σημαντικός παράγοντας (οπότε το G2 απορρίπτεται).

Το Ζ2, πολύ κοντά, ναι, αλλά όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω, στα tests βγάζει πολύ καλύτερη την κάμερα του S4, τουλάχιστον στο φως...

Το Z2 είναι μάλλον πιο όμορφο (υποκειμενικό), αλλά και λίγο πιο γκουμούτσα (για μένα και το S4 οριακά είναι, tbh), ενώ σε software μάλλον προτιμώ το S4.

Οταν εχεις τη δυνατοτητα να παρεις ενα καλο κινητο,επιλεγεις το ανωτερο και εντος 14 μοντελο στη χειροτερη.

Το s4 ειναι προπερσινο και χωρις υπερβολη ειναι ενα ξεπερασμενο κινητο απ ολες τις πλευρες.

Προσωπικα και δωρο να μου το εκαναν θα το πεταγα κατευθειαν στο καδο σκουπιδιων.

Η μονο s σειρα που αξιζει ειναι το S5.

Μπορει να υπολοιπεται σε καποιους παραμετρους απο αλλες ναυαρχιδες του 14 αλλα ειναι με διαφορα η καλυτερη υλοποοιηση της Samsung ever στην κατηγορια του.

Καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω αλλα να πιανουν τοπο τα λεφτα και οχι να συμβιβαστης σε μια πολυ κατωτερη συσκευη οπως ειναι το s4.

Αλλιως προτιμοτερο το alpha η το Α5 σε Samsung.

 

Το να δωσεις λεφτα σημερα για το s4 ειναι σαν να πετας λεφτα στα σκουπιδια,οταν εχεις πολυ ανωτερες επιλογες.

 

Αυτα απο εμενα,οτι ηταν να πω το εξαντλησα στο μεγιστο βαθμο.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η μνήμη είναι σημαντικός παράγοντας (οπότε το G2 απορρίπτεται).

Το Ζ2, πολύ κοντά, ναι, αλλά όπως λέει κι ο φίλος παραπάνω, στα tests βγάζει πολύ καλύτερη την κάμερα του S4, τουλάχιστον στο φως...

Το Z2 είναι μάλλον πιο όμορφο (υποκειμενικό), αλλά και λίγο πιο γκουμούτσα (για μένα και το S4 οριακά είναι, tbh), ενώ σε software μάλλον προτιμώ το S4.

 

Λόγω χώρου ανάμεσα σε s4 & g2, τότε s4. Για θέμα sw σιγά τις διαφορές...εγώ με γυμνό nexus και δεν έχω δει κάτι να μου λείπει από το market, απλώς τα 100euro είναι σεβαστή διαφορά σε αυτές τις τιμές...

 

btw λογικά θα έχεις μάθει αν θα παραλάβεις το s4 ή όχι ως τώρα

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά από 300€ (βλέπε €50) σε €550 (βλ. €300) η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, όχι "κάτι παραπάνω". 50 μπορώ να δώσωμ 300 όχι, τόσο απλά.

Όσο για το Α5, που και γι' αυτό πρέπει να δώσω €150 (δεν είναι και λίγα), ναι είναι μοντέρνο και όμορφα, αλλά νομίζω κατώτερο γενικά από το S4.

 

Όπως, όμως, είπε και ο enigma, ναι, σήμερα έμαθα ότι ήρθε τελικά το S4 οπότε μένω σε αυτό. Ευχαριστώ πάντως και ελπίζω να μην το πετάξω στα σκουπίδια :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά από 300€ (βλέπε €50) σε €550 (βλ. €300) η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, όχι "κάτι παραπάνω". 50 μπορώ να δώσωμ 300 όχι, τόσο απλά.

Όσο για το Α5, που και γι' αυτό πρέπει να δώσω €150 (δεν είναι και λίγα), ναι είναι μοντέρνο και όμορφα, αλλά νομίζω κατώτερο γενικά από το S4.

 

Όπως, όμως, είπε και ο enigma, ναι, σήμερα έμαθα ότι ήρθε τελικά το S4 οπότε μένω σε αυτό. Ευχαριστώ πάντως και ελπίζω να μην το πετάξω στα σκουπίδια :)

Πολύ καλή επιλογή για τα λεφτά του:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά από 300€ (βλέπε €50) σε €550 (βλ. €300) η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, όχι "κάτι παραπάνω". 50 μπορώ να δώσωμ 300 όχι, τόσο απλά.

Όσο για το Α5, που και γι' αυτό πρέπει να δώσω €150 (δεν είναι και λίγα), ναι είναι μοντέρνο και όμορφα, αλλά νομίζω κατώτερο γενικά από το S4.

 

Όπως, όμως, είπε και ο enigma, ναι, σήμερα έμαθα ότι ήρθε τελικά το S4 οπότε μένω σε αυτό. Ευχαριστώ πάντως και ελπίζω να μην το πετάξω στα σκουπίδια :)

 

το 9506 στα σκουπιδια?δε νομιζω,πολυ καλη επιλογη και ανταγωνισιμο και τωρα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, κι εμένα καλό μου φαίνεται.

Πολλές επιλογές, βρε παιδί μου, μέχρι να το μάθω όλο θα πάρω άλλο :)

 

Btw, έχει κανείς να προτείνει κάποιες καλές εφαρμογές απο το play?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, κι εμένα καλό μου φαίνεται.

Πολλές επιλογές, βρε παιδί μου, μέχρι να το μάθω όλο θα πάρω άλλο :)

 

Btw, έχει κανείς να προτείνει κάποιες καλές εφαρμογές απο το play?

 

Android - The best of (2015)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...