Jump to content

G2, G3 ή μήπως...


michalis1984
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Προσπαθώ να αποφασίσω προς τα που να κινηθώ. Γενικά δεν αλλάζω συχνά συσκευές, κάθε 2-3 χρόνια!

 

Τώρα βρίσκομαι σε δίλημμα... να επιλέξω g2; g3 32gb ή.. να περιμένω το flex2;

 

Το τελευταίο φαίνεται καλό, αλλά μέχρι να έρθει στα σκρουτζομάγαζα και να περάσουν οι πρώτες παρτίδες για να βεβαιωθώ πως ξεπεράστηκαν οι όποιες παιδικές ασθένειες, μάλλον θα πάμε προς το πάσχα!

 

Τα θετικά-αρνητικά που σκέφτομαι είναι:

 

G2

+ ιδανική οθόνη σε όλα: χρώματα, ανάλυση, μέγεθος. (όταν το πρωτοείδα στο κατάστημα δίπλα σε άλλα κινητά μου έκανε εντύπωση, ξεχώριζε ανάμεσα στα άλλα για τα ωραία του χρώματα) (+1, +1, +1)

+ αξιοπρεπέστατη μπαταρία που σε συνδυασμό με την ανάλυση της οθόνης βοηθάνε στο να κρατάει 1,5 μέρα άνετα, ίσως και 2 (+1)

- περιορισμένος αποθηκευτικός χώρος, μη επεκτάσιμη μνήμη ή αποσπώμενη μπαταρία (-1, -1)

- το πίσω μέρος της συσκευής γεμίζει έντονα με δακτυλιές (τουλάχιστον στο μαύρο που είδα) και φαίνεται άσχημο-φτηνιάρικο! Επειδή θα κρατήσω τη συσκευή για καιρό, μετά απο 1 χρόνο τα αφήνω χωρίς θήκη και για μένα αυτό είναι σημαντικός παράγοντας. (-1)

- απουσία καλών-ποιοτικών θηκών, με την οριτζιναλ να γδέρνει την οθόνη.. πχ η της nikklin που πήρε ο φίλος (και που πήραν όλοι όσοι βλέπω με το ίδιο κινητό, εμένα μου φαίνεται φτηνιάρικη-αδικεί το κινητό.. (-1)

~ μέτρια camera (0)

~ έμαθα απο πρώτο χέρι ότι είναι πολύ καλή και σταθερή συσκευή, αφού την έχει φίλος και την χρησιμοποίησα αρκετά. (0)

+ διαθέσιμες custom rom και καλή υποστήξη απο την κοινότητα (σίγουρα custom rom αφού χορτάσω με την μαμα) (+1)

 

G3

+ μεγαλύτερη οθόνη με μέτρια-καλή αποτύπωση χρωμάτων (όχι όμως πως με χαλάνε οι 5,2 ιντζες) (+1)

- με όχι όμως τόσο ζωντανά χρώματα όπως του G2 (με την πρώτη ματία που το είδα στο κατάστημα ήταν εμφανές) (-1)

- με ανάλυση που ίσως να είναι υπερβολική-αχρείαστη (καλή η 2k αλλά.. για να βλέπω "εικονίδια"; - ταινίες στο κινητό πάντος δεν βλέπω.. Παιχνίδια σίγουρα που και που αλλά δεν νομίζω πως είναι και τόσο απαραίτητη η 2k. Βοηθάει σε κάτι; Φαίνεται πιο εντυπωσιακή η οθόνη στην καθημερινότητα? ;) (-1)

+ αποσπώμενη μπαταρία και υποστήριξη sd (+2)

+ εκ κατασκευής υποστήριξη ασύρματης φόρτισης (καλοδεχούμενη δυνατότητα για να μην μπλέκεις με καλώδια για φόρτιση, φόρτιση δηλαδή "χωρίς να το σκέφτεσαι") (+1)

+ καλη camera (+1)

+ οριτζιναλ θήκη quick circle (σίγουρη αγορά, ακριβή, αλλά ταιριάζει υπέροχα στο κινητό), παρουσία της slim guard, αλλά και ύπαρξη πολλών καλών θηκών τρίτων κατασκευαστών (+1)

+ διαθέσιμες custom rom και καλή υποστήξη απο την κοινότητα (σίγουρα custom rom αφού χορτάσω με την μαμα) (+1)

- μέτρια απόδοση μπαταρίας (αχ οθόνη κρίμα που δεν είσαι 1080) (-1)

 

flex 2

+ ιδανική ανάλυση οθόνης (+1)

+ ποιοτικότερη απόδοση χρωμάτων σε σύγκριση με g3, και μάλλον σε αυτό τον τομέα έχουμε ισοπαλία με το g2, τουλάχιστον στο ποσοστό ικανοποίησης μου (+1)

+ διάρκεια μπαταρίας καλύτερη απο g3, και μάλλον και απο g2 ή τουλάχιστον ισάξια! (+1)

+ όμορφη κατασκευή, σίγουρα θα το χρησιμοποιώ χωρίς θήκη, ίσως μόνο με ένα απλό tpu (για αρχή), μάλλον όχι quick circle, μόνο τζαμάκι (+1)

+ καλή camera (ίδια με g3) (+1)

- αναμονή για 3-4 μήνες (-1)

- περισσότερα χρήματα (δεν ξέρω πόσα θα πάει στα σκρουτζομάγαζα μέχρι να στρώσει αλλά ας πούμε 200 ευρώ περισσότερα απο g3 32 τώρα) (-1)

- θα έχει την υποστήριξη της κοινότητας για custom roms; το πρώτο flex δεν την είχε, και αν δεν έχει δεν το παίρνω άρα τζάμπα η αναμονή (-1)

- ο 810, ο πρώτος 64bit επεξεργαστής της σειράς 800 λογικά θα είναι συγκρατημένος/υποχρονισμένος/"μικρός", ενώ οι 800/801 όντας απο τους τελευταίους 32 μπιτους αποδίδουν τα μέγιστα για την τεχνολογία τους-ώριμοι (-1)

- και τέλος, βάζω ακόμη ένα πλήν για να υπάρχει, επειδή ακόμα δεν κυκλοφόρησε για να δούμε reviews ανθρώπων που το έχουν χρησιμοποιήσει αρκετά ή να το ψαχουλέψουμε στα καταστήματα (-1) :wacko:

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η απάντηση είναι πολύ εύκολη,πάρε το gflex

 

ΥΓ. o 810 είναι πιο δυνατός από 800,801 ,μην κοιτάς αν η συχνότητα χρονισμού του είναι παρακάτω από αυτους πχ στα 2.0

Link to comment
Share on other sites

μόνο από LG θες? τόσες εταιρείες υπάρχουν :P

λογικά δεν θέλει

Samsung : μαμά software άθλιο, έλλειψη από καλές custom rom, knox

Sony : bootloader lock, έλλειψη καλόν custom rom λόγο ότι για να της βάλεις πρέπει να κάνεις unlock to bl μόνιμα

 

του κάνει το one plus one, oppo find 7a, xiaomi mi4 αλλά λόγο απόστασης (Κίνα) δεν τα κοιτάει λογικά.....

 

 

η είναι fanboy της LG

 

εγώ ποντάρω στο 2

 

τώρα από τα 3 κινητά ίσος το flex γιατί τα άλλα δύο έχουν ελληψεις, για το flex δεν είδαμε ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Aν βιάζεσαι, πάρε το G3 32gb.

 

Αν μπορείς να περιμένεις κάποιους μήνες, βλέπεις το Flex2 και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

μόνο από LG θες? τόσες εταιρείες υπάρχουν :P

 

Δεν θα έλεγα όχι σε άλλη εταιρεία αν έβρισκα κάτι καλό, δεν είμαι κολλημένος με την LG, αλλά επειδή βλέπω και το screen to body ratio, δεν θα ήθελα μεγάλα bezels και αυτό περιορίζει τις επιλογές μου. Επίσης προτιμώ on screen buttons.

 

λογικά δεν θέλει

Samsung : μαμά software άθλιο, έλλειψη από καλές custom rom, knox

Sony : bootloader lock, έλλειψη καλόν custom rom λόγο ότι για να της βάλεις πρέπει να κάνεις unlock to bl μόνιμα

 

του κάνει το one plus one, oppo find 7a, xiaomi mi4 αλλά λόγο απόστασης (Κίνα) δεν τα κοιτάει λογικά.....

 

 

η είναι fanboy της LG

 

εγώ ποντάρω στο 2

 

τώρα από τα 3 κινητά ίσος το flex γιατί τα άλλα δύο έχουν ελληψεις, για το flex δεν είδαμε ακόμη

 

Αν εννοείς πως είμαι lg fan boy... όχι. Εξάλλου μόνο η apple και samsung έχουν το προνόμιο να διαθέτουν fanboys. :) Στο παρελθόν είχα sony erisccson, sony, motorola, nokia, htc, και 1 lg πριν αρκετά χρονια (με όχι και τόσο καλές εντυπώσεις, ίσως ήταν η πιο αποτυχημένη μου αγορά, αλλά βέβαια προ-android εποχές αυτό). Εξαιρουμένης της lg, οι υπόλοιπες έβγαζαν συσκευές με προσεγμένα υλικά και καλή εμφάνιση.

 

Σε καλές κινέζικες λύσεις με snapdragon όπως αυτές που λές, δεν θα έλεγα όχι χωρίς σκέψη, αλλά λόγο απόστασης και λόγο του ότι είναι δύσκολο, βασικά αδύνατον να τα βρω κάπου να τα δω ζωντανά πριν τα παραγγείλω, τα απορίπτω. Το κυριότερο όμως είναι η εγγύηση. Προτιμώ να υπάρχει τοπική αντιπροσωπία να κάνω τη δουλειά μου σε περίπτωση που χρειαστεί. Αν μιλόυσαμε για κινητό 100-150 ευρω εντάξει, το παραγέλνεις και αν χαλάσει στον 1 χρόνο το πετάς και παίρνεις άλλο. Δεν λέει όμως να δώσω έστω 400-500 ευρώ για κινέζικο και να μην έχω κάποιον να απευθυνθώ.

 

sammy,sony αυτά που λές. htc ανεπίτρεπτα bezels. Motorola θα μπορούσα εύκολα να πάρω, έχει καλές κατασκευές και προσεγμένες συσκευές, αλλά δεν βλέπω κάτι στον ορίζοντα.. είχα μια ελπίδα για το nexus 6 αλλά δυστυχώς το έκαναν 6ιντζο-τεράστιο. droid turbo και moto maxx, που είναι με τον 805 και ίσως να αποτελούσαν καλές επιλογές, δεν έρχονται Ευρώπη νομίζω.

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Το έχει προ παραγγελία το Amazon de στα 599 ευρώ(gflex2)

Άμα τύχει πατάτα η ελαττωματικό το γυρίζεις πίσω με ασφάλεια και refund.

http://www.amazon.de/LG-Flex-Full-HD-POLED-Display-2-GHz-Octa-Core-Prozessor-13-Megapixelkamera/dp/B00R4TCGLG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1421074073&sr=8-1&keywords=G+Flex+2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το note 4 είναι καλύτερο; Είδα ότι έπεσε στα 600.. Δεν του έδωσα σημασία γιατί ήταν στα 700+ και θεώρησα ότι έχει πολλά περιττά πράγματα που δεν τα κρίνω απαραίτητα, δεν θα μου χρησιμεύσουν σχεδόν καθόλου, και θα τα αγοράσω.. τζάμπα (fingerprint scanner, hr monitor, spen) + είναι πολύ μεγάλο. Όμως ποιός επεξεργαστής είναι προτιμότερος και γιατί; Επίσης βλέπω το N910F και το N910C στα 600 καί κάποιο N910U στα 800. Αυτό το τελευταίο τι είναι; Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Το note 4 n910u εχει cat 6 (tdd-lte) 300 mbls ταχυτητες κορεας δηλαδη...ειναι οκταπυρηνο οπως και το note 4 n910c..το n910f ειναι με τον snaodragon 805 πανω...αν πας για note 4 πηγαινε κατευθειαν στην εκδοση n910c που ειναι οκταπυρηνη και δουλευουν και οι 8 πυρηνες,το εχουν φερει και στην ελλαδα αυτο..οσο για το note 4 n910u κυκλοφορει μονο σε ασιατικες χωρες οπως ειχαν κανει και με το s4 i9500
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Το note 4 n910u εχει cat 6 (tdd-lte) 300 mbls ταχυτητες κορεας δηλαδη...ειναι οκταπυρηνο οπως και το note 4 n910c..το n910f ειναι με τον snaodragon 805 πανω...αν πας για note 4 πηγαινε κατευθειαν στην εκδοση n910c που ειναι οκταπυρηνη και δουλευουν και οι 8 πυρηνες,το εχουν φερει και στην ελλαδα αυτο..οσο για το note 4 n910u κυκλοφορει μονο σε ασιατικες χωρες οπως ειχαν κανει και με το s4 i9500

 

Δηλαδή ο exynos είναι 64bit ήδη;

Link to comment
Share on other sites

Το note 4 n910u εχει cat 6 (tdd-lte) 300 mbls ταχυτητες κορεας δηλαδη...ειναι οκταπυρηνο οπως και το note 4 n910c..το n910f ειναι με τον snaodragon 805 πανω...αν πας για note 4 πηγαινε κατευθειαν στην εκδοση n910c που ειναι οκταπυρηνη και δουλευουν και οι 8 πυρηνες,το εχουν φερει και στην ελλαδα αυτο..οσο για το note 4 n910u κυκλοφορει μονο σε ασιατικες χωρες οπως ειχαν κανει και με το s4 i9500

exynos είναι closed source, ξεχνάς rom όπως cm, aosp, aokp κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησα στο κατάστημα και τα είδα λίγο για να αποφασίσω. Τελικά το note 4 πολύ μεγάλο για μένα, καλά έκανα και δεν το είχα στην λίστα. Αν και έχει καλά χρώματα η οθόνη και μου φαίνεται πως η ποιότητα κατασκευής είναι βελτιωμένη. Απορίπτεται όμως και για τους λίγους που προαναφέρθηκαν απο όλους πιο πάνω, δεν κάνει για μένα.

 

Είδα ξανά την οθόνη του g3. Όντως τελικά ισχύει ακόμη η εντύπωση της πρώτης φοράς που το είδα. Δηλαδή καλό μέγεθος, ιδανικό θα έλεγα, αλλά η οθόνη δεν είναι καθόλου ζωντανή για τα μάτια μου. Του g2 είναι πολύ ανώτερη, κι ας είναι και εκείνη lcd. Πρόσεξα και την φωτεινότητα, γιατί την πρώτη φορά ξέχασα. Ήταν στο 100%.. το έβαλα στο 70% και στο 80%, και ήταν πολύ σκοτεινή για μένα. Δηλαδή αν το είχα θα το ήθελα στο 100%. Στο 100% όμως ζεσταινόταν.. μόνο περιήγηση στα μενού για 1 λεπτό και έβρασε! Δεν μου έβγαλε βέβαια κάποιο μύνημα αλλά ζεσταινοταν. Είναι νόρμαλ να ζεσταίνεται με απλή περιήγηση στα μενού; Δεν έχω πρόβλημα να βράζει, αν ξέρω πως είναι φυσιολογικό. Παιχνίδια ή κάμερα δεν δοκίμασα φαντάζομαι εκεί θα ζεσταινόταν περισσότερο.

 

Θα περιμένω λίγες βδομάδες ακόμη για το flex2. Είναι στις ίδιες διαστάσεις με το g3, ελάχιστα πιο μεγάλο, και με μια υπέροχη οθόνη oled 5,5'' που σίγουρα θα έχει όμορφα χρώματα. Νομίζω θα καλύψει την μοναδική αδυναμία του g3 που για μένα είναι η οθόνη του, που κατ επέκταση επηρεάζει και την αυτονομία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

exynos είναι closed source, ξεχνάς rom όπως cm, aosp, aokp κλπ

 

Άρα ξεχνάω τον exynos γενικά.

 

το πρώτο flex είναι γομάρι, αν και το δεύτερο είναι στα ίδια μήκη κύματος τότε με τίποτα..

 

Το πρώτο ήταν 6'' και σίγουρα πολύ μεγάλο. Το 2 θα είναι 5,5'' και περίπου όπως το g3, δηλαδή πολύ καλό μέγεθος.

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά μετά απο 2 μήνες επιστρέφω για να σας ενημερώσω πως εδώ και 2 βδομάδες είμαι κάτοχος το LG G3 32GB! Τελικά το είχε ένας φίλος και έτσι το επεξεργάστηκα καλά, και διαπίστωσα απο πρώτο χέρι πως όσα με προβλημάτιζαν δεν ήταν τόσο σοβαρά θέματα.

 

Η οθόνη απολαυστική, η φωτεινότητα ικανοποιητική (την έχω στο 60% manual).

 

Η μπαταρία πάει απο 5:30 ώρες οθόνης - με απλή χρήση, με ελάχιστο παιχνίδι η βίντεο, μέχρι 3:30 ώρες αν παίζεις συνεχώς αυτές τις ώρες παιχνίδια! Η μπαταρία θα μπορούσε να ήταν και καλύτερη, αλλά δεν παίζω με τις ώρες παιχνίδια έτσι δεν με πειράζει. Στην καθημερινότητα μου, για μια "φυσιολογική" μου μέρα επιστρέφω σπίτι το απόγευμα με περίπου 65% μπαταρία (σχεδόν 3 ώρες οθόνη - χρήση της 1της κατηγορίας), και στη συνέχεια αν έχω όρεξη το ξεζουμίζω με παιχνίδια, βίντεο κτλ μέχρι να αδειάσει :-P Αν δεν ασχοληθώ και πολύ με αυτά, η μέρα κλείνει γύρω στο 40%. Εντάξει όμως, το βράδυ και στις 2 περιπτώσεις στο φορτιστή εννοείτε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε με 270 ευρω παιρνεις το G2 32GB (καινουριο) και μετα κανεις οτι θελεις με αυτο και εχεις και χωρο και σου περισσευουν και λεφτα για σουβλακια, προφιτερολ κλπ. Πολλες και καλες ρομ και μεσα στις επομενες μερες ερχεται και ο γλυφιτζουρις με το UI του G3 και σταθερες aosp cm με binaries της καμερας απο τη μαμα lollipop. Win win καταστασεις βλεπω
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

φιλε με 270 ευρω παιρνεις το G2 32GB (καινουριο) και μετα κανεις οτι θελεις με αυτο και εχεις και χωρο και σου περισσευουν και λεφτα για σουβλακια, προφιτερολ κλπ. Πολλες και καλες ρομ και μεσα στις επομενες μερες ερχεται και ο γλυφιτζουρις με το UI του G3 και σταθερες aosp cm με binaries της καμερας απο τη μαμα lollipop. Win win καταστασεις βλεπω

 

Όπως τα λέει ο φίλος. Γιατί να μην πας κάπου σίγουρα, με τρομερό support, πολλές ROM διαθέσιμες και δοκιμασμένη εμπειρία; Για αυτονομια να μη μiλησω, είναι κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...