Jump to content

Lenovo TAB S8-50


gmavris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτοχος εδώ και μερικές μέρες του εν λόγω tablet έχω να πω τα εξής:

Υπέρ:

-Πανάλαφρο, πολύ βολικό στο πιάσιμο, λεπτό με ποιότητα κατασκευής που φαίνεται πολύ καλή.

-Οθόνη με μεγάλη φωτεινότητα, full HD, γεμάτα χρώματα, υψηλό κοντράστ.

-Ταχύτατο στις εντολές του touch (Intel επεξεργαστής), στις εφαρμογές, lag μηδέν, τα full HD video τα παίζει νεράκι είτε τοπικά είτε από WiFi.

-WiFi σταθερό και πολύ ευαίσθητο.

-Στέρεο ηχεία, στο μπροστινό μέρος, με τον καλύτερο ήχο που έχω ακούσει από tablet, αν εξαιρέσω βέβαια την έλλειψη μπάσου, με surround αίσθηση.

Κατά:

-Πολύ μέτρια μπαταρία, γύρω στις 4-5 ώρες, με παιχνίδι και browsing.

-Οθόνη που τραβάει σα μαγνήτης σκόνη και δαχτυλιές.

-dot matrix (του touch πάνελ?) που αχνοφαίνεται από κάποιες γωνίες (πολύ μικρά λευκόγκριζα στίγματα).

Edited by gmavris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλορίζικο.με ενδιαφέρει και εμένα αυτό το tablet.αν μπορείς γράψε και άλλα σχετικά με την χρήση του.Πως τα πάει σε παιχνίδια; ζεσταίνεται;sd κάρτα μπορείς να βάλεις;
Link to comment
Share on other sites

Στα παιχνίδια είναι πολύ καλό, χωρίς ίχνος lag. (Τουλάχιστον στα subway surfers και angry birds go). Οσον αφορα το ζέσταμα, τίποτα το ιδιαίτερο. Το εντυπωσιακό είναι η ταχύτητα που φορτώνει τις σελίδες και το πολύ γρήγορο (έως αστραπιαίο) scrolling και typing. Από την άλλη η μπαταρία του αποδυκνύεται κάτω του μετρίου. Γύρω στις 2 με 2,5 ώρες σε (full action, π.χ. subway surfers) game και γύρω στις 3 με 4 ώρες σε ποιο απλά πράγματα, π.χ. internet browsing.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρηστώ για την γρήγορη απάντηση.Αυτό με την μπαταρία με προβλημάτησε λίγο.Εχω ενα vero 8860 και βγάζει άνετα 6 ώρες full action.Θα το σκεφτώ λίγο καλύτερα πρίν το αγοράσω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! με ενδιαφέρει και έμενα αυτό το ταμπλετ

άλλα με τόσο μικρή διάρκεια μπαταρίας με προβληματίζει..

Σαν συνολική εικόνα αξίζει τα λεφτά του?

 

Έχω στο μυαλό μου και το Asus MeMO Pad 8 ME181CX (8GB) που φοράει ίδιο επεξεργαστή και κοστίζει περίπου 150

Link to comment
Share on other sites

Το Asus έχει HD ανάλυση νομίζω. Αν είσαι heavy user το θέμα με την μπαταρία ίσως είναι εκνευριστικό. Κατά τα άλλα το ταμπλετάκι είναι άψογο. Το έχουν αρκετά μαγαζιά τώρα οπότε φαντάζομαι ότι μπορείς να το δεις από κοντά.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το asus έχει υποδεέστερα χαρακτηριστικα..

Τώρα όσο αφορά την μπαταριά διάβασα ότι και άλλοι έχουν παράπονα..

Το samsung galaxy tab 2 που είχα κρατούσε κοντά στις 8 ώρες!

Είναι το μόνο πράγμα που με φρενάρει να το αγοράσω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Κάτοχος του εν λόγω tablet εδώ και μια εβδομάδα περίπου, έκδοση με LTE (Tab S8-50L).

 

+ Πολύ καλή κατασκευή, καλό grip το πίσω κάλυμμα (έχω το κίτρινο, δείχνει πολύ όμορφο)

+ Οθόνη πολύ καλή, ευκρινέστατη, πολύ ζωντανά χρώματα και φωτεινότητα

+ Ο Atom τα πάει μια χαρά, 34.000 Antutu, όχι σαν τον Snap800 βέβαια αλλά είπαμε. Lag καθόλου, ακόμα και πιό βαριά παιχνίδια παίζουν άψογα. 1080P ταινίες άψογες.

+ 3G/LTE συνδεσιμότητα μια χαρά, με Cosmote πολύ καλές ταχύτητες.

+ Ηχεία με πολύ καλή απόδοση, και με το Dolby ενεργοποιημένο ακόμα καλύτερα.

 

- Μέτρια μπαταρία, με απαιτητικό παιχνίδι 4-5 ώρες, με απλό σερφάρισμα λίγο παραπάνω.

- Non-oleophobic screen cover, τουτέστιν με τις δαχτυλιές γίνεται κ@λος.

- Ζεσταίνεται αρκετά σε βαριά χρήση, χωρίς όμως πρόβλημα.

- Απίθανη η αναβάθμιση σε 5.0. Δεν υπάρχουν custom ROMs. Μετά την τελευταία αναβάθμιση από τη Lenovo δεν γίνεται Root.

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος, είναι κάτι ιδανικό σα μέγεθος και ταχύτητα να το έχεις πάντα μαζί σου.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

βασικα αν δεις xda εχει 2 μεθοδους για ρουτ οσο για 5,0 μαλλον δυσκολα στο φορουμ της λενοβο δεν εχουν πει τιποτα!!ταχυτατο αλλα λογο ιντελ μερικές εφαρμογες κρασαροyν πχ το sync της bittorrent
Link to comment
Share on other sites

βασικα αν δεις xda εχει 2 μεθοδους για ρουτ οσο για 5,0 μαλλον δυσκολα στο φορουμ της λενοβο δεν εχουν πει τιποτα!!ταχυτατο αλλα λογο ιντελ μερικές εφαρμογες κρασαροyν πχ το sync της bittorrent

 

Σε μερικούς δεν πάιζει ούτε η δέυτερη :wacko:

Ναι, κρασαρισματάκια έχει, και στον Doplhin μερικές φορές. Πολύ σπάνια όμως.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ταμπλετ δυστυχώς εχει πολλά bugs με την τελευταία αναβάθμιση άλλαξε η ανάλυση της οθόνης απο 240dpi σε 320 με αποτέλεσμα πχ στις ρυθμίσεις να μη βλέπεις το μενού οπως πρώτα η σε εφαρμογές δεν έχουν τη σωστή εμφάνιση πχ στη εφαρμογή zedge το πρόγραμμα αναγνωρίζει ανάλυση οθόνης qhd και οχι φουλ 1920*1200 , εχει θέμα με τον ήχο στις ειδοποιήσεις πχ στην εφαρμογή μηνυμάτων του φβ στο κανονικό προφίλ δεν ακούγετε οταν έρθει μήνυμα ενώ εχει δυνατά και καλά ηχεία ακόμα εχει θέματα με παράσιτα στο σκαιπ βιμπερ, στη εφαρμογή κάμερας οταν απο φωτογραφεία πάμε σε βιντεο κάνει ζουμ ιν και δε μπορείς να κάνεις ζουμ ουτ , η οθονη τρεμοσβήνει πολλές φορές στα καλα καθούμενα
Link to comment
Share on other sites

...θα μπορούσε κάποιος να δοκιμάσει εάν το S8-50 παρουσιάζει το θέμα με το digitizer όπως τα φτηνότερα ξαδερφάκια A3500/A5500 όπως αυτό περιγράφεται σε αυτό το βίντεο και το αντίστοιχο νήμα;

 

https://vid.me/gfEj

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6009337#post6009337

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by RTouris
Link to comment
Share on other sites

...θα μπορούσε κάποιος να δοκιμάσει εάν το S8-50 παρουσιάζει το θέμα με το digitizer όπως τα φτηνότερα ξαδερφάκια A3500/A5500 όπως αυτό περιγράφεται σε αυτό το βίντεο και το αντίστοιχο νήμα;

 

https://vid.me/gfEj

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6009337#post6009337

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

οχι αυτο σε έμενα δε το κανει

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο σε έμενα δε το κανει

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Έχεις περάσει τις τελευταίες ενημερώσεις (Ιανουαρίου 2015 αν δεν κάνω λάθος);

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν μετά από περίπου δύο μήνες συμβίωσης με το S8-50L (4G/LTE) έχω να πώ ότι το συγκεκριμένο tablet είναι από τις μεγαλύτερες μούφες που έχω πιάσει στα χέρια μου. Τραγική υλοποίηση, από τις χειρότερες αγορές.

Εξηγούμαι:

 

- Crashes παντού. Στον Browser, στις ρυθμίσεις, σε παιχνίδια, όπου θες. Dolphin με Flash δεν ξεκινάει κάν. Random reboots ειδικά όταν φορτίζει. Όχι άπειρα, αλλά στο τρίωρο χρήσης ένα θα το φας. Παντελώς ηλίθιο bloatware (σαν αυτό το protection που το μόνο που κάνει είναι ένας popup blocker). Root μετά το τελευταίο update δεν μπορείς να κάνεις. Για Lollipop ούτε κατά διάνοια.

- Μπαταρία για κλάματα, το τετράωρο με το ζόρι το βγάζει. Με βαριά χρήση γύρω στις 2:30 ώρες...

- Η οθόνη δεν έχει oleophobic επίστρωση με αποτέλεσμα μετά από 10-15 λεπτά χρήσης να γίνεται σκ@τά εντελώς. Γίνεται τόσο χάλια που νομίζεις ότι έχει κολλήσει πάνω της κάποια κακοφτιαγμένη ζελατίνα. Το χειρότερο: καθαρίζει μόνο με πανάκι με μικροϊνες (σαν αυτά που καθαρίζουν τα γυαλιά), εαν επιχειρήσεις με άλλο ύφασμα (μανίκι π.χ.) γίνεται ακόμα πιό χάλια... Έλεος, πόσο θα κόστιζε παραπάνω; Κινητά από το 2005 έχουν τέτοια επίστρωση...

- Με απαιτητική χρήση καίγεται. Ζεματάει. Τσουρουφλίζεται. Και τι μας νοιάζει; Στο μισάωρο σχεδόν (και όχι με κανα βαρύ παιχνίδι, Hay Day!) πετάει μήνυμα: Thermal event triggered, ρίχνει τη φωτεινότητα της οθόνης και την ταχύτητα λειτουργίας. Καληνύχτα.

- Το κύκλωμα φόρτισης δεν αντέχει να τροφοδοτήσει και το tablet και ταυτόχρονα να φόρτίσει τη μπαταρία. Εαν βάλεις παιχνίδι π.χ. και το συνδέσεις στο φορτιστή πετάει: Insufficient charger current και ναι, με συνδεδεμένο το φορτιστή συνεχίζει να αποφορτίζεται, έστω και πιό αργά. Σχεδιασμός της πλάκας, για να μην πω τίποτα άλλο...

- Το καλό το αφήνουμε για το τέλος: Δεν υποστηρίζει exFAT, μόνο FAT32 με αποτέλεσμα να μην μπορείς να αποθηκεύσεις αρχείο μεγαλύτερο από 2GB. Τουτέστιν: ΔΕΝ μπορείς να βάλεις HD ταινία (άντε κανα YIFY). Και σαν να μην έφτανε αυτό η ταχύτητα μεταφοράς αρχείων στο tablet είναι τραγική, ούτε USB 1.1 τόσο. Η HD εμπειρία που αναφέρει η Lenovo είναι φαίνεται μόνο για το Youtube.

 

Ευτυχώς ήρθε Πάσχα, το καλοκαθάρισα και το έκανα δώρο στο ανιψάκι μου να παίζει κανα fruit ninja. 270 € πεταμένα, πήρα ένα Galaxy Tab S, με 100 ευρώ παραπάνω πήρα 100 φορές καλύτερο tablet. Μακριά, κοιτάξτε κάτι άλλο!

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γτ δε το έστειλες στη λενοβο έχει εγγύηση!!! Το δικο μου είναι χωρίς κάρτα σιμ κ ρεσταρτ κ υπερθέρμανση δεν έχει κ η μπαταρία χαλιά είναι αλλά όχι τόσο φουλ φορτισμένο με xbmc στρεαμ ταινία κοντά στο 3ωρο κ λίγο παραπανω απλα έχει τα ηλίθια bug p έχω περιγράψει χτες έστειλα κ μέιλ στη λενοβο
Link to comment
Share on other sites

Γτ δε το έστειλες στη λενοβο έχει εγγύηση!!! Το δικο μου είναι χωρίς κάρτα σιμ κ ρεσταρτ κ υπερθέρμανση δεν έχει κ η μπαταρία χαλιά είναι αλλά όχι τόσο φουλ φορτισμένο με xbmc στρεαμ ταινία κοντά στο 3ωρο κ λίγο παραπανω απλα έχει τα ηλίθια bug p έχω περιγράψει χτες έστειλα κ μέιλ στη λενοβο

 

Να το στείλω στην εγγύηση για ποιό από όλα; Για τα crashes/reboots? Θα μου πουν εμεις το είδαμε είναι μια χαρά οι εφαρμογές φταίνε. Τα υπόλοιπα είναι "works as designed", ας τα έβλεπες, δεν είπαμε ότι δεν τα έχει. Τι ψάχνεις...

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να το στείλω στην εγγύηση για ποιό από όλα; Για τα crashes/reboots? Θα μου πουν εμεις το είδαμε είναι μια χαρά οι εφαρμογές φταίνε. Τα υπόλοιπα είναι "works as designed", ας τα έβλεπες, δεν είπαμε ότι δεν τα έχει. Τι ψάχνεις...

 

Αυτα που εκανε το δικο σου ταμπλετ ηταν hardware fail και software,εγω εχω το wifi μοντελο και δεν μου εχει κανει τιποτα απο ολα αυτα,ουτε υπερθερμανση,ουτε διακοπες στην φορτιση ουτε τιποτα,και επειδη ειμαι power user λογο δουλειας,η μπαταρια μου βγαζει μιση μερα δουλειας,οποτε ειναι αψογο,βεβαια δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα ειναι απο την τελευταια σειρα παραγωγης.

Υ.Γ Να ξερετε παιδια οτι η lenovo ειπε επισημα οτι το ταμπλετακι μας θα παρει λολιποπ,ξεκινοντας απο της wifi εκδοσης τελη μαιου.

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εκανε το δικο σου ταμπλετ ηταν hardware fail και software,εγω εχω το wifi μοντελο και δεν μου εχει κανει τιποτα απο ολα αυτα,ουτε υπερθερμανση,ουτε διακοπες στην φορτιση ουτε τιποτα,και επειδη ειμαι power user λογο δουλειας,η μπαταρια μου βγαζει μιση μερα δουλειας,οποτε ειναι αψογο,βεβαια δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα ειναι απο την τελευταια σειρα παραγωγης.

Υ.Γ Να ξερετε παιδια οτι η lenovo ειπε επισημα οτι το ταμπλετακι μας θα παρει λολιποπ,ξεκινοντας απο της wifi εκδοσης τελη μαιου.

 

Μπορεί να ήταν fail, δε διαφωνώ. Ακόμα και αυτό να ήταν, μόνο και μόνο για την non oleophobic επίστρωση και για το πανηλιθιο bloatware άξιζε το σουτ που έφαγε. Και το λέω με πίκρα γιατί μετά την απουσία της LG στα ταμπλετ, δεν υπάρχει σοβαρός και οικονομικός αντίπαλος των Apple, samsung, δυστυχως

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν fail, δε διαφωνώ. Ακόμα και αυτό να ήταν, μόνο και μόνο για την non oleophobic επίστρωση και για το πανηλιθιο bloatware άξιζε το σουτ που έφαγε. Και το λέω με πίκρα γιατί μετά την απουσία της LG στα ταμπλετ, δεν υπάρχει σοβαρός και οικονομικός αντίπαλος των Apple, samsung, δυστυχως

 

Φίλε Νικο σκέφτομαι και εγω να πάρω το ταμπλετ από την προσφορά του eshop στα 199 την LTE έκδοση. Από specs και σχόλια έχω διαβάσει τα καλύτερα εκτος από το θέμα της μπαταρίας. Στην αρχή που διάβαζα την εμπειρία σου άρχισα να πιστεύω πολλά αρνητικά για το ταμπλετ, αλλά όταν είπες ότι πήρες το tab s και ξενιασες τότε φίλε κατάλαβα ότι μάλλον σου έκατσε προβληματικό lenovo. Έχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πολλά tablet και γενικώς δεν έχω βρει ούτε ένα android tablet χωρίς lag, ομως το tab s ειναι το χειρότερο. Οτιδήποτε και να κάνεις βλέψεις lag. Ακόμα και όταν κάνεις δεξιά αριστερά το συρτάρι των εφαρμογών. Χειρότερο lag δεν εχω δει... Το έδωσα ...νύχτα και ηρεμησα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικο σκέφτομαι και εγω να πάρω το ταμπλετ από την προσφορά του eshop στα 199 την LTE έκδοση. Από specs και σχόλια έχω διαβάσει τα καλύτερα εκτος από το θέμα της μπαταρίας. Στην αρχή που διάβαζα την εμπειρία σου άρχισα να πιστεύω πολλά αρνητικά για το ταμπλετ, αλλά όταν είπες ότι πήρες το tab s και ξενιασες τότε φίλε κατάλαβα ότι μάλλον σου έκατσε προβληματικό lenovo. Έχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πολλά tablet και γενικώς δεν έχω βρει ούτε ένα android tablet χωρίς lag, ομως το tab s ειναι το χειρότερο. Οτιδήποτε και να κάνεις βλέψεις lag. Ακόμα και όταν κάνεις δεξιά αριστερά το συρτάρι των εφαρμογών. Χειρότερο lag δεν εχω δει... Το έδωσα ...νύχτα και ηρεμησα!

 

Με τη lollipop έγινε άλλο ταμπλετ τελείως. Τουλάχιστον είναι πολύ άρτια κατασκευή και υλοποίηση, όχι πρόχειροδουλειά. Άποψη μου.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...