Jump to content

Ελληνική έντεχνη μουσική


jog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά υπάρχουν άτομα που ακούν έντεχνο?

 

Γιατί καλή η ροκ και η μέταλ,αλλά υπάρχουν πολλές στιγμές στης ζωή μας που θέλουμε να ακούσουμε μόνο έντεχνο.

 

Κανονικά όμως ο όρος έντεχνο δεν πρέπει να υπάρχει,γιατί θεωρεί πως τα τραγούδια που ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες μουσικής,γράφονται χωρίς τέχνη

 

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας

 

:)

Link to comment
Share on other sites

apla iparxei kali k kaki mousiki/kales k kakes epiloges apo kalitexnes.

 

to entexno apla den einai eukolo tragoudi...

gia na vgei ena tragoudi kalo xreiazontai evdomades mporei k poloi mines k oxi mia mera(vlepe foivos).

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (31 Οκτ. 2004 , 09:20)

 

[...]

 

Κανονικά όμως ο όρος έντεχνο δεν πρέπει να υπάρχει,γιατί θεωρεί πως τα τραγούδια που ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες μουσικής,γράφονται χωρίς τέχνη

 

[...]

 

Ααααααακριβώς! ;)

 

Εύγε αγόρι μου! :D


Link to comment
Share on other sites

σίγουρα υπάρχου άτομα που ακούν ,εγώ δεν θα έλεγα έντεχνο αλλά "ποιοτικό" μιας και αυτού του είδους μουσικής και έκφρασης μένει και ένα ποσοστό 99% γίνονται και διαχρονικά κομματια που ακούγονται πάντα και σε καθε στιγμή !!!

Και βέβαια και μπράβο στους σταθμούς που σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστο παίζει αυτού του είδους μουσικής (βλέπε Ερα, και περιφεριακοί σταθμόι της Ερα)

Υπογραφή εκτός ορίων. 420Χ150 και 16Κ μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nio1975 ( 4 Νοέ. 2004 , 12:55)

 

σίγουρα υπάρχου άτομα που ακούν ,εγώ δεν θα έλεγα έντεχνο αλλά "ποιοτικό" μιας και αυτού του είδους μουσικής και έκφρασης μένει και ένα ποσοστό 99% γίνονται και διαχρονικά κομματια που ακούγονται πάντα και σε καθε στιγμή !!!

Και βέβαια και μπράβο στους σταθμούς που σε πάρα πολύ μεγάλο ποσοστο παίζει αυτού του είδους μουσικής (βλέπε Ερα, και περιφεριακοί σταθμόι της Ερα)

 

 

Δηλαδή τα άλλα είδη είναι "μη ποιοτικά" (για να παραφράσω την παρατήρηση του jog);

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 4 Νοέ. 2004 , 19:28)

 

Δηλαδή τα άλλα είδη είναι "μη ποιοτικά" (για να παραφράσω την παρατήρηση του jog);

 

 

akrivos opos to les.

den mporo na sigrino leme tora p.x ton vardi me ton foivo

k oute ton lempesi me ton lidaki ...

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ...

Δηλαδή 'άλλα είδη' = Φοίβος, Λεμπέσης, κλπ...

 

Οι Β. Τσιτσάνης, Μ. Χιώτης, Μαρινέλλα, Δανάη, Φ. Πολυμέρης, Γ. Ζαμπέτας, Β. Παπαθανασίου, Yianni, Γ. Μπιθικώτσης, Γ. Πάριος, Γ. Πουλόπουλος και πόοοοοοσοι ακόμα που ΔΕΝ είναι 'έντεχνο'...

 

Δεν είναι ΠΟΙΟΤΙΚΟΙ μουσικοί;

 

Ας προσέχουμε τι λέμε... :worry:


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina ( 5 Νοέ. 2004 , 00:28)

 

Μμμμ...

Δηλαδή 'άλλα είδη' = Φοίβος, Λεμπέσης, κλπ...

 

Οι Β. Τσιτσάνης, Μ. Χιώτης, Μαρινέλλα, Δανάη, Φ. Πολυμέρης, Γ. Ζαμπέτας, Β. Παπαθανασίου, Yianni, Γ. Μπιθικώτσης, Γ. Πάριος, Γ. Πουλόπουλος και πόοοοοοσοι ακόμα που ΔΕΝ είναι 'έντεχνο'...

 

Δεν είναι ΠΟΙΟΤΙΚΟΙ μουσικοί;

 

Ας προσέχουμε τι λέμε... :worry:

 

 

opos eipa k pio pano iparxei to poiotiko kai to mi poiotiko/eukolo tragoudi. :!:

 

oloi oi pio pano pou aneferes cristina anikoun sto xoro tou laikou(ekserountai o yianni,papathanasiou)kai tou erotikou tragoudiou kai den einai "eukoloi" dimiourgoi,tragoudistes.

me liga logia den anikoun stin laikotsifteteloxasapotoumperlekopop

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina ( 5 Νοέ. 2004 , 00:28)

 

 

Οι Β. Τσιτσάνης, Μ. Χιώτης, Μαρινέλλα, Δανάη, Φ. Πολυμέρης, Γ. Ζαμπέτας, Β. Παπαθανασίου, Yianni, Γ. Μπιθικώτσης, Γ. Πάριος, Γ. Πουλόπουλος και πόοοοοοσοι ακόμα που ΔΕΝ είναι 'έντεχνο'...

 

Δεν είναι ΠΟΙΟΤΙΚΟΙ μουσικοί;

 

 

Η μουσική τέχνη είναι απεριόριστη τώρα αν το έντεχνο και το ποιοτικό συμβαδίζουν δεν πάει να πει ότι αυτοί που αναφέρεις δεν είναι ποιοτικοί απλά το είδος που αντιπροσοπεύουν είναι ρεμπετικο πχ η κάτι άλλο δεν τους παρακάμπτουμε και τους πετάμε είναι και αυτοί άξιοι της δουλειάς που κάνουν αλλά ο φοίβος και όλοι οι άλλοι σαν αυτόν είναι για μία βδομάδα και πολυ τους έβαλα οπότε ας μην τα ισοπεδόνουμε όλα αμέσως

 

;)

Υπογραφή εκτός ορίων. 420Χ150 και 16Κ μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nio1975 ( 5 Νοέ. 2004 , 17:58)

 

Η μουσική τέχνη είναι απεριόριστη τώρα αν το έντεχνο και το ποιοτικό συμβαδίζουν δεν πάει να πει ότι αυτοί που αναφέρεις δεν είναι ποιοτικοί απλά το είδος που αντιπροσοπεύουν είναι ρεμπετικο πχ η κάτι άλλο δεν τους παρακάμπτουμε και τους πετάμε είναι και αυτοί άξιοι της δουλειάς που κάνουν αλλά ο φοίβος και όλοι οι άλλοι σαν αυτόν είναι για μία βδομάδα και πολυ τους έβαλα οπότε ας μην τα ισοπεδόνουμε όλα αμέσως

 

;)

 

 

Δεν ισοπέδωσα τίποτα και σε καμιά περίπτωση δεν τάχθηκα υπέρ του Φοίβου (αν και δεν με ενοχληθεί η ύπαρξή του στην μουσική βιομηχανία, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα που σηκώνει κουβέντα).

 

Ότι έγραψα, αφορούσε αυτό το post.

 

lewton: Δηλαδή τα άλλα είδη είναι "μη ποιοτικά" (για να παραφράσω την παρατήρηση του jog);

 

panos23: akrivos opos to les.

 

 

Κι εγώ παρέθεσα μερικούς καλλιτέχνες από διάφορα άλλα είδη και όχι μόνο από το Ρεμπέτικο και ρώτησα αν είναι ποιοτικοί ή όχι.

Φυσικά και περίμενα να ακούσω αρνητικές απαντήσεις γιατί ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και είναι ποιοτικοί και άξιοι εκπρόσωποι τους είδους τους και της εποχής τους.

Και με απλή επαγωγική σκέψη καταρρίπτεται το σχήμα 'ποιοτικό = έντεχνο'.

 

 

 

Έντεχνη μουσική = μουσική φτιαγμένη με τέχνη, καλλιτεχνική.

 

Εδώ ακριβώς, θαρρώ πως είναι η ένσταση του jog (που πιο κάτω ο lewton το είπε με απλά λόγια), σχετικά με τον όρο 'έντεχνο'.

 

nio1975, ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω που είδες την ισοπέδωση...


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina ( 6 Νοέ. 2004 , 12:36)

 

Φυσικά και περίμενα να ακούσω αρνητικές απαντήσεις γιατί ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και είναι ποιοτικοί και άξιοι εκπρόσωποι τους είδους τους και της εποχής τους.

 

 

tis arnitikes apantiseis pou tis eides???

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina ( 6 Νοέ. 2004 , 12:36)

 

Και με απλή επαγωγική σκέψη καταρρίπτεται το σχήμα 'ποιοτικό = έντεχνο'.

 

 

?????????? :blink:

 

omologo pos den katalava to minima sou.ta exeis psiloberdepsei ligo.

 

ipame iparxei eukolo k mi eukolo tragoudi :!: tpt ligotero tpt perisotero

Link to comment
Share on other sites

lewton: Δηλαδή τα άλλα είδη είναι "μη ποιοτικά" (για να παραφράσω την παρατήρηση του jog);

 

panos23: akrivos opos to les.

 

Από αυτήν την ερώτηση και την απάντηση, τί καταλαβαίνουμε ότι θέλεις να πεις;

Πως υπάρχουν 2 κατηγορίες (όχι είδη).

Το έντεχνο είναι η μία κατηγορία και όλα τα άλλα είδη είναι η άλλη κατηγορία. Σωστά;

 

Συνεπώς βάσει αυτού, ό,τι δεν ανήκει στο έντεχνο (που θεωρείται ποιοτικό) είναι 'μη ποιοτικό'.

 

Αυτό είπε ο lewton και συμφώνησες. Έχω καταλάβει λάθος σε κάτι; :worry:

Αν ήθελες να πεις κάτι άλλο από αυτό που έγραψες, λυπάμαι που δεν κατάφερα να το 'πιάσω'... :worry:

 

Πάνω σε αυτό 'πάτησα' και είπα αυτά που είπα. :)

 

Όσο για τις αρνητικές απαντήσεις, δεν είπα πουθενά ότι υπήρξαν, αλλά ότι περίμενα να δω... :confused:

Το θεωρούσα (και το θεωρώ) αναμενόμενο να υπάρξουν αντιδράσεις για την ένστασή μου με τον χαρακτηρισμό 'έντεχνη μουσική' από τους φίλους του είδους. :)

 

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι σημαίνει 'εύκολο και μη εύκολο' τραγούδι. :)


Link to comment
Share on other sites

Guest andrea doria

Αν και μου αρέσει μέρος της λεγόμενης 'έντεχνης' μουσικής, οφείλω ωστόσο να ομολογήσω ότι πολλές φορές με ευχαριστεί ν' ακούω σταθμούς στο ραδιόφωνο που παίζουν 'εμπορική' μουσική. Και μάλιστα αρκετά συχνά έχω εντοπίσει αρκετά τραγούδια που ενώ τυπικά αντιπροσωπεύουν την εμπορική πλευρά, ουσιαστικά δεν υστερούν σε τίποτα από διάφορα 'ποιοτικά' τραγούδια (από άποψη και στίχων και μουσικής).

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι όλα μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι, αλλά ειλικρινά πιστεύω πως αν ένα κομμάτι/τραγούδι/όπως θες πες το είναι καλό, ουδεμία σημασία έχει σε ποια κατηγορία ανήκει :)

 

Και γιατί να υπάρχουν κατηγορίες, σε τελική ανάλυση :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina ( 6 Νοέ. 2004 , 12:36)

 

 

nio1975, ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω που είδες την ισοπέδωση...

 

 

H ισοπέδωση πάει στην σύγκριση του έντεχνου με τα τραγούδια που βγαίνουν με το κιλό για μία βδομάδα και δεν έχουν ούτε νόημα ούτε και σκοπό καμιά φορά πάρε γαι παράδειγμα την θεοδωρίδου που το γύρισε στο ποιοτικό στα τελευταία αλπουμ που εβγαλε !

Υπογραφή εκτός ορίων. 420Χ150 και 16Κ μέγιστο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ αλλά η Χαρούλα Αλεξίου και η Ελευθερία Αρβανιτάκη κάνουν απίστευτο πρόγραμμα στο Βοτανικό. Πήγα στην πρεμιέρα την Πέμπτη.

Μου άρεσε που σε αντίθεση με άλλα έντεχνα προγράμματα που έχω πάει δε δίστασαν να το κάνουν ελαφρώς σκυλάδικο την τελευταία ώρα με αποτέλεσμα να ανέβουμε στα τραπέζια (ήμασταν και μεγάλη παρέα).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
Δεν ξέρω αν κολλάει εδώ αλλά η Χαρούλα Αλεξίου και η Ελευθερία Αρβανιτάκη κάνουν απίστευτο πρόγραμμα στο Βοτανικό. Πήγα στην πρεμιέρα την Πέμπτη.

Μου άρεσε που σε αντίθεση με άλλα έντεχνα προγράμματα που έχω πάει δε δίστασαν να το κάνουν ελαφρώς σκυλάδικο την τελευταία ώρα με αποτέλεσμα να ανέβουμε στα τραπέζια (ήμασταν και μεγάλη παρέα).

 

έχετε να προτείνετε κανένα καλό σχήμα για φέτος?

Entexnos Fm

Το νέο μουσικό ραδιόφωνο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω πως να προσδιορίσω το έντεχνο με βάση τους καλλιτέχνες.Για παράδειγμα η Αλεξίου έχει τραγουδήσει Θάνο Μικρούτσικο και άλλους τόσους ποιοτικούς συνθέτες,αλλά έχει κάνει και το δίσκο "Η νύχτα θέλει έρωτα" ο οποίος είναι ελαφρολαϊκός.Από την άλλη η Δήμητρα Παπίου τραγουδούσε όλο ελαφρολαϊκά (σκυλάδικα) και έχει ερμηνεύσει το αριστούργημα "Αυτή η νύχτα μένει" σε σύνθεση του Κραουνάκη,το οποίο ανήκει στα κορυφαία της ελληνικής ποιοτικής μουσικής.Επομένως υπάρχει καλό και κακό τραγούδι,και δεν πρέπει να προσδιορίζουμε τους καλλιτέχνες ως έντεχνους ή άτεχνους.

 

έχετε να προτείνετε κανένα καλό σχήμα για φέτος?

 

Προτείνω το σχήμα Μακεδόνας-Γλυκερία-Θεοφάνους στην Αττική Σκηνή.Δεν είναι ακριβώς έντεχνο,αλλά σίγουρα θα ακούσεις καλά τραγούδια!

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι ένας νέος τραγουδοποιός που οι μουσικές συνθέσεις μου κινούνται στα πλαίσια του "έντεχνου" και με στοιχεία ρόκ και παραδοσιακής μουσικής.

Άν έχετε χρόνο και διάθεση, ακούστε μερικά απο τα τραγούδια μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον και την υποστήριξή σας.

Φιλικά,

Κωστής Λαμπρόπουλος

http://www.facebook.com/kostislambropoulos

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...