Jump to content

S.O.S. big problem - δεν ξεκινα τιποτα.


wall
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχω "τεραστιο" προβλημα.Οταν ανοιγω το pc μπαινει κανονικα στα windows αλλα μετα δεν εμφανιζεται κανενα εικονιδιο ουτε ξεκινα να πραγματοποιειται καμια διαδικασια.Εχω απλως μια γαλαζια οθονη.Δεν ξεκινα κανενα προγραμμα.Κ με το ctrl+alt+del ια να δω τα προγραμματα που τρεχουν δεν τρεχει τιποτα -λευκο-. καμια ιδεα? πριν το παθω αυτο ειχα χρησιμοποιησει το x-cleaner. Aν κανω unistall τα windows kαι τα ξαναβαλω?δεν θα χασω τιποτα στο σκληρο ε? οτιδηποτε ευπροσδεκτο.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει χαλάσει το αρχείο explorer.exe.

Λοιπόν πας στον task manager, στην καρτέλα applications, new task και στο φάκελο των win πρέπει να βρείς το αρχείο explorer.exe (συνήθως έχει εικονίδιο σαν του my computer) αυτό το αρχείο θα σου εμφανίσει το desktop σου.

 

Μετά πάρε κανά ad-aware και σβήσε όλα τα προβληματικά αρχεία...

Αν δεν γίνει κάτι με τα αντιβιοτικά κάνε repair στα windows με το cd τους.

Ελπίζω να βοήθησα. :rolleyes:

'70s
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος wall (29 Οκτ. 2004 , 13:11)

 

Οταν ανοιγω το pc μπαινει κανονικα στα windows αλλα μετα δεν εμφανιζεται κανενα εικονιδιο ουτε ξεκινα να πραγματοποιειται καμια διαδικασια.

 

 

Κάτσε γιατί με κούφανες τώρα...

Άνοιξε το pc μπες στα win μέχρι να ακουστεί ο ήχος εκκίνησης και πάτα ctrl - alt - del για εμφανιστεί task manager! :cool:

'70s
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος wall (29 Οκτ. 2004 , 13:33)

 

εχω win98 οποτε δεν ειναι ακριβως task manager.

 

 

:blink: :blink: :blink: :blink:

 

αυτό δεν γίνεται!!!όλα τα win έχουν task manager. Είναι Ελληνικά ή Αγγλικά μήπως δεν κατάλαβες τα παραπάνω...

'70s
Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω.Δεν ξερω αν σου φαινεται κουφο η οχι αλλα στα δικα μου αυθεντικα για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις αγγλίκα windows98 πατω την φονικη τριπλετα μου βγαζει εναν σχετικο task manager που οι μονες διαδικασιες που μπορω να κανω ειναι

END TASK ---------- SHUT DOWN ------------- CANCEL.

οποτε δεν μπορω να κανω τιποτα απο εκει εφοσον δεν εμφανιζεται κανενα προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

1)όχι ρε φίλε τι παρεξηγήσεις.... 2)αν σίγουρα δεν υπάρχει άλλη καρτέλα πέραν του applications θα πρέπει να κάνεις repair! ξέρεις μου φαίνεται παράξενο να μην έχει άλλη καρτέλα ο task manager... για ξαναδες λίγο
'70s
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν εχει καμια αλλη καρτελα. ισως να ειχα προβληματικα win98 αν και νομιζω στα 98 ετσι ειναι μονο η καρτελα με τα προγραμματα. σκεφτομαι μηπως να εκανα επανεγκατασταση...?

Χιλια ευχαριστω παντως. Παω σπιτι να πεταξω το μπρικι απ'το μπαλκονι!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν νομίζω τα 98 να είχαν την δυνατότητα run στον task manager. Πάντως είμαι σίγουρος πως υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος να κάνεις αυτή τη λειτουργία. Όμως τώρα δεν τον θυμάμαι...

 

Δοκίμασε καταρχάς να μπουτάρεις σε safe mode (πάτα μανιωδώς το F8 όταν ξεκινάει το PC και στο μενού που θα εμφανιστεί διάλεξε safe mode). Από εκεί κάνε scan με antivirus κλπ. Αν δεν δουλέψει, τότε κάνε backup σε κάποοιν άλλο σκληρό και κάνε reinstall τα windows από πάνω.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά έχετε δίκιο τα 98 δεν έχουν αυτές τις επιλογές στον task manager. Άλλη μια λύση είναι να κάνεις overwrite τον explorer.exe από dos. Αλλά θα πρέπει να βρεις το αρχείο από άλλα win98. Μήπως ψάχνοντας στο δίκτυο βρεις κάτι και υο κατεβάσεις...
'70s
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φιλαράκι δεν πιστεύω πως έχεις σπουδαίο πρόβλημα αν είναι αυτό που σκέφτομαι!!!! ;)

 

Στην επιφάνεια εργασίας κάνεις:

 

Δεξί κλικ > τακτοποίηση εικονιδίων κατά > προβολή εικονιδίων επιφάνια εργασίας

 

Τόσο απλό γιατί όταν είναι κριμένα η επιφάνεια είναι μπλε (όπως εσένα) και δεν υπάρχουν εικονίδια. Τώρα αν δεν έχεις ούτε την γραμμή εργασιών.... :whistle: δεν ξέρω ακόμα...

 

Επίσης αν κάνεις format όπως ρώτησες αυτό που θα γίνει είναι πλήρη εκκαθάριση του σκληρού θα χαθούν όλα τα αρχεία που έχεις εκτός κι αν έχεις partitions (άλλη ιστορία) :)

 

Ελπίζω να βοήθησα

Dread

Albert Einstein : "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." :!: :)

 

<-><-><-><-><->

This signature is protected by Norton AntiVirus 2005 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπάρχουν διάφορα που μπορείς να δοκιμάσεις.. Ενα απ'αυτά είναι να επαναφέρεις την registry στο σημείο που ήταν πριν τις αλλαγές που έκανες με το πρόγραμμα. Το παρακάτω είναι για windows 98/me (πες μας και τι έκδοση για windows έχεις):

 

Στο boot του υπολογιστή, μόλις σου βγάλει τον πίνακα με τα IRQ, πάτησε F8 μερικές φορές. Θα σου εμφανίσει ένα μενού. Εκεί θα επιλέξεις "command prompt". Στο command prompt γράψε scanreg /restore και πάτησε enter. Θα εμφανιστεί μία οθόνη με αποθηκευμένα αντίγραφα του registry. Τα windows κρατάνε ένα διαφορετικό αντίγραφο κάθε ημέρα και μέχρι 5 αν δεν κάνω λάθος. Δοκίμασε κάποιο παλαιότερο και δες αν διορθώνεται το πρόβλημα..

 

Αν όχι, η επόμενη λύση είναι να κάνεις install τα windows πάνω από τα ήδη υπάρχοντα (θυμίσου να επιλέξεις το ίδιο directory στην εγκατάσταση).

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

SAFE MODE re paidia iati oloi to ksexnate ayto apo ekei kanoume prwta scan me ad aware kai norton/mcafee kai oti allo exete kai meta vlepete to provlhma pou exete kalou kakou kane ena back up ths registry prin kaneis otidhpote sto safe mode
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro (29 Οκτ. 2004 , 22:33)

SAFE MODE re paidia iati oloi to ksexnate ayto apo ekei kanoume prwta scan me ad aware kai norton/mcafee kai oti allo exete

 

Καμμία σχέση δεν έχει το πρόβλημα του φίλου με spyware. Για ιό δεν θα το απέκλεια αλλά εφ'όσον όλα ξεκίνησαν αφότου έτρεξε το συγκεκριμένο πρόγραμμα, τότε αλλού είναι το πρόβλημα. Παρεπιμπτόντως, το safe mode δεν έχει νόημα σε περίπτωση που έχει κάποιος πρόβληματα spyware ή ιών αφού το πρόβλημα μπορεί να λυθεί και στην κανονική λειτουργία των windows (εκτός από πολύ ειδικές περιπτώσεις).

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσεις τα windows πάνω στα windows ΔΕ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ! αν κάνεις format τα χάνεις όλα! ....
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Paidia xilia efxaristw gia tis apantiseis.

1o kai me safe mode pou ekana den emfanizontan tipota.

2o piga na kanw reinstal ta win98 sto idio directory (c:\windows) alla gyrw sto 28% moy ebgaze oti kapoio suwin kanei ejairesh sto kernel.exe

kai stamatouse.apotelesma na anoigw to pc kai na kleinei meta apo 1 lepto afou mou zitouse na kanw reinstal ta win.Etsi ekana reinstal ta win se allo directory. Eftixws ola doulepsan k to mono pou eprepe itan na ksanavalw tous drivers. A mou vgazei k ena proidopoiitiko minima oti mporei na yparxei provlima pou iparxoun windows se 2 diaforetika directories.

Twra to mono pou thelw einai na mou anagnwrisei to netmod enw exw prospathisei 100 fores.vazw-vgazw tous drivers alla afto tipota exei pismwsei.

Xilia sygnwmi gia ta greeklish alla aptin sxoli pou grafw den leitourgoun ta ellinika.

Thanx k pali

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...