Jump to content

iNew V7


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά ,αντιμετωπίζω μερικά προβλήματα με το κινητό μου συγκεκριμένα ο οθόνη αφής δεν λειτουργεί σωστά, δηλαδή είναι κάποιες στιγμές που θα πιάνει αλλά μετά από κάποια δευτερόλεπτα κάτι παθαίνει και η οθόνη μια πιάνει μια δεν πιάνει . Τι μπορώ να κάνω για αυτό.:worry: :worry:

 

Μια καλή επαναφορά εργοστασιακές ρυθμίσεων. ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΕ BACKUP ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν....Έχουμε και λέμε...Ποια βήματα πρέπει να κάνεις για να δεις τι φταίει...

1) Παίρνεις backup τις επαφές σου και ότι άλλο νομίζεις πως θα χρειαστείς. Αν έχεις περάσει και custom recovery ακόμα καλύτερα για να πάρεις backup όλο το τηλέφωνο.

2) Κάνεις εργοστασιακή επαναφορά από τις ρυθμίσεις και αν δεις πως δεν έφτιαξε τότε...

3) Περνάς κάποια άλλη rom ή ακόμα και την ίδια με το SP Flashtools. Αν δεν φτιάξει πάλι, τότε

4) Έχεις πρόβλημα στο digizer που είναι ης υπεύθυνο για την αφή και θα χρειαστείς τεχνικό για να σου βάλει καινούριο.

 

Το πρόβλημα με το touch της οθόνης λύθηκε με το βήμα 3. Για οποίον έχει το ίδιο πρόβλημα καταβασα την Ρομ που έχει το needrom ( μια εχει μόνο) το έκανα εγκατάσταση με sp flashtools και τουλάχιστον μέχρι τώρα δουλεύει μια χαρα . ή καινούρια Ρομ έχει διαφορές σε σχέση με την παλιά και κάποιος και πρόβλημα να μην έχει θα του πρότεινα να την περάσει. Είναι official. Θα την περάσω και στο άλλο κινητό που έχει πρόβλημα με το μικρόφωνο μήπως διορθωθει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας παιδιά ,αντιμετωπίζω μερικά προβλήματα με το κινητό μου συγκεκριμένα ο οθόνη αφής δεν λειτουργεί σωστά, δηλαδή είναι κάποιες στιγμές που θα πιάνει αλλά μετά από κάποια δευτερόλεπτα κάτι παθαίνει και η οθόνη μια πιάνει μια δεν πιάνει . Τι μπορώ να κάνω για αυτό.:worry: :worry:

Κάνε αυτό που εκανα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα και απο μενα..

καινουργιος στο φορουμ και θελω τα φωτα σας.Ειμαι κατοχος inew v7 απο τα χριστουγεννα.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι που αντιμετωπισα ενα προβλημα.Το κινητο ειχε ερθει αρουταριστο απο κινα μεσω aliexpress.Αποφασισα να του κανω μονος μου root και το καταφερα με το kingroot και ολα καλα (το root εγινε τον ιανουαριο).Την προηγουμενη βδομαδα λοιπον και ενω ολα καλα στο κινητο μου εβγαλε ενα μηνυμα για ''ενημερωση συστηματος''.Τις πρωτες φορα το απεφυγα να το κανω αλλα αφου εμφανιζοταν καθε φορα μετα την επανεκκινηση αποφασισα να το κανω.Αφου λοιπον εκανα την ενημερωση συστηματος και ενω την ολοκληρωσα το κινητο εκανε μονο του επανεκκινηση και ανοιγοντας το εβγαλε το σημα του android με την λεξη error πανω του.Ενω το πηγα στην vodafone ο τεχνικος μου ειπε οτι το προσπαθησε για 3 μερες κατεβαζοντας καποια firmware αλλα τιποτα.Θελω τα φωτα σας λοιπον για το τι μπορω να κανω απο δω και περα.Ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..

καινουργιος στο φορουμ και θελω τα φωτα σας.Ειμαι κατοχος inew v7 απο τα χριστουγεννα.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι που αντιμετωπισα ενα προβλημα.Το κινητο ειχε ερθει αρουταριστο απο κινα μεσω aliexpress.Αποφασισα να του κανω μονος μου root και το καταφερα με το kingroot και ολα καλα (το root εγινε τον ιανουαριο).Την προηγουμενη βδομαδα λοιπον και ενω ολα καλα στο κινητο μου εβγαλε ενα μηνυμα για ''ενημερωση συστηματος''.Τις πρωτες φορα το απεφυγα να το κανω αλλα αφου εμφανιζοταν καθε φορα μετα την επανεκκινηση αποφασισα να το κανω.Αφου λοιπον εκανα την ενημερωση συστηματος και ενω την ολοκληρωσα το κινητο εκανε μονο του επανεκκινηση και ανοιγοντας το εβγαλε το σημα του android με την λεξη error πανω του.Ενω το πηγα στην vodafone ο τεχνικος μου ειπε οτι το προσπαθησε για 3 μερες κατεβαζοντας καποια firmware αλλα τιποτα.Θελω τα φωτα σας λοιπον για το τι μπορω να κανω απο δω και περα.Ευχαριστω για τον χρονο σας

 

Προσπάθησε να μπεις στο recovery menu και να κάνεις factory reset. Αν δεν ανοίξει και έτσι τότε

θα βάλεις αυτή την rom μέσω του flashtool και καθάρισες...

http://www.needrom.com/download/inew-v7a/

Απλά να ξέρεις θα χαθούν τα πάντα είτε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...Αν και παντελως ασχετος με αυτα θα το προσπαθησω.Δεν με νοιαζει αν χαθουν τα παντα,απλα θελω να δουλεψει το κινητο
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...Αν και παντελως ασχετος με αυτα θα το προσπαθησω.Δεν με νοιαζει αν χαθουν τα παντα,απλα θελω να δουλεψει το κινητο

 

Θα σου δουλέψει. Μπορείς να δεις και τον οδηγό εδώ για το πως να χρησιμοποιήσεις το flashtool.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
εχω ενα προβλημα . εχω δυο καρτες σιμ μια cosmote (sim1) και μια vodafone(sim2) και σχεδον καθε απογευμα χανει το δικτυο της κοσμοτε. δηλαδη ενω δειχνει τρεις γραμμες κανονικα το τηλεφωνο ουτε κλησεις κανεις αλλα και οταν με καλουνε φενετε οτι ειναι κλειστο. με ενα restart λειτουργει κανονικα. εχει καποιος παρομοιο προβλημα και το εχει λυσει???
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα . εχω δυο καρτες σιμ μια cosmote (sim1) και μια vodafone(sim2) και σχεδον καθε απογευμα χανει το δικτυο της κοσμοτε. δηλαδη ενω δειχνει τρεις γραμμες κανονικα το τηλεφωνο ουτε κλησεις κανεις αλλα και οταν με καλουνε φενετε οτι ειναι κλειστο. με ενα restart λειτουργει κανονικα. εχει καποιος παρομοιο προβλημα και το εχει λυσει???

 

Βάλε ανάποδα τις σιμ σου. Δηλαδή την cosmote αν την είχες στην θύρα 1 βάλ'την στην 2 και δες αν στο ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Βάλε ανάποδα τις σιμ σου. Δηλαδή την cosmote αν την είχες στην θύρα 1 βάλ'την στην 2 και δες αν στο ξανακάνει.

 

το θεμα ειναι οτι η μια ειναι κανονικη και η αλλη micro......πρεπει μα παω να αγορασω αλλη.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι η μια ειναι κανονικη και η αλλη micro......πρεπει μα παω να αγορασω αλλη.

 

Πάρε μια άλλη κ ξαναδοκίμασε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προχθες χωρίς λόγο το κινητό απεκατέστησε από μόνο του τον launcher που είχα εδώ και 10 μήνες!!! Προσπάθησα να το επαναφερω αλλά τίποτα. Έτσι πήγα στο flashtool και πέρασα την 1.14 αλλά δε μπορούσα να την rootαρω με τίποτα. Μετά έβαλα την 1.10 αλλά πάλι τίποτα. Στο τέλος έβαλα την 1.05 και την rootαρα με το kingroot. Μήπως έχει κάποιος καμία ιδέα ποιο custom recovery να βάλω για αυτό το κινητό. Και αν είναι εύκολο κανένα link για να το κατεβασουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υπαρχει καμια θηκη με μαγνιτη που ανοιγοκλεινει το τηλεφωνο ή δεν το υποστηριζει αυτο η συσκευη?
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια θηκη με μαγνιτη που ανοιγοκλεινει το τηλεφωνο ή δεν το υποστηριζει αυτο η συσκευη?

 

Απ'όσο ξέρω δεν υποστηρίζεται...

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ και πάλι την παρέα. το είχα πεταμένω το κινήτο για αρκετό καιρο λόγο σπασμενου digitizer και ετσι άλαξα οθόνη και το εχώ και πάλη στα χέρια μου. εχει firmware 1.0.5 και σκεύτομε να βάλω την 1.1.0. εσεις που την έχετε περάσει εχετε δει κάποιες διαφορες; και επίσεις το δικό μου και ενος φίλου μου που εχει το v7 δεν φορτίζουν με τους γνύσειους φορτιστές σταματάνε περίπου στο 30%. με φορτιστές χωρίς usb έχουμε πλήρως φόρτηση.
Link to comment
Share on other sites

Μείνε στην 1.0.5 μιας κ μόνο αυτήν κατάφερα να rootάρω. Για κάποιο λόγο οι άλλες εκδόσεις δε rootάροντε.

Οι κινέζικοι φορτιστές είναι για τον....!!!! Αγοράστε έναν γνήσιο sony, lg,Microsoft, Samsung.Εγώ έτσι ελυσα το πρόβλημα φόρτισης.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Με το digitizer που αλλο πατας και αλλο πατιεται με ποια ρομ λυνεται το προβλημα?

 

Δε ξέρω φίλος. Εγώ στην 1.0.5 που είμαι μία χαρά δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Με το digitizer που αλλο πατας και αλλο πατιεται με ποια ρομ λυνεται το προβλημα?

Εχω απαντησει παραπανω. βαλε απο needrom την rom 1,1,0. εγω παντως που το εκανα εδω και 3 μηνες δουλευει το κινητο μια χαρα.

 

στο δευτερο inew που εχω σταματησε να δουλευει το μικροφωνο του . εχει καποιος παρομοιο προβλημα????

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπαρχει καμια θηκη με μαγνιτη που ανοιγοκλεινει το τηλεφωνο ή δεν το υποστηριζει αυτο η συσκευη?

 

ειχα βρει καποια στιγμη στο banggood αν θυμαμαι καλα αλλα ξερω οτι δεν το υποστηριζει το κινητο οποτε δεν την αγορασα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε εσύ που είσαι στην 1.10 το έχεις rootάρει το κινητό; Και αν ναι πως; Εγώ ότι δοκιμασία δεν έπιανε. Μόνο στην 1.05.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ροοταρει γιατί γενικά δεν ειμαι φαν. Όσο για το μικρόφωνο που δεν δούλευε είχε κοπει το καλώδιο του . το άνοιξα από περιέργεια να το δω και είδα το καλώδιο κομμένο. Κολλητήρη κολημα και όλα οκ. Προσοχή γιατι τα καλώδια είναι πολύ λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
προσπαθω να κουμπωσω ενα φλασακι με mini usb αλλα δεν γινεται τιποτα δεν το αναγνωριζει,εχουμε καμια λυση?
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να φταίει το usb stick? Δοκίμασε κάποιο άλλο ή αν έχεις καλώδιο OTG δοκίμασε με αυτό. Επίσης έχεις κάνει φορματ το usb stick? Σε εμένα ένα φλασάκι δε το διάβαζε το κινητό μου και το έβαλα σε άλλο και δούλευε κανονικά. Οπότε άντε βγάλε άκρη....
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να φταίει το usb stick? Δοκίμασε κάποιο άλλο ή αν έχεις καλώδιο OTG δοκίμασε με αυτό. Επίσης έχεις κάνει φορματ το usb stick? Σε εμένα ένα φλασάκι δε το διάβαζε το κινητό μου και το έβαλα σε άλλο και δούλευε κανονικά. Οπότε άντε βγάλε άκρη....

 

 

σε samsung δουλευει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
που μπορούμε να βρούμε οδηγό για φλασάρισμα τελευταίας ρομ;

 

Τις roms θα τις βρεις εδώ -> http://www.needrom.com/category/inew/v7/

Οδηγό φλασαρίσματος εδώ -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Και εδώ ένα βίντεο για το πως γίνεται η διαδικασία. ->

Το βίντεο είναι για το inew v3 αλλά είναι ακριβώς η ίδια διαδικασία. Απλά στο σημείο που λέει οτι συνδεεις το τηλέφωνό σου με το usb στο pc δε χρειάζεται να πατάς συγχρόνως το volume up button όπως κάνει αυτός στο βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...