Jump to content

[Off-topic] Nέος υπολογιστής / Αναβάθμιση: Σύνθεση, προτάσεις, αγορές, ερωτ


xxSAKISxx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λεω να κανω μια μικρή αναβάθμιση σε λίγο καιρο όσων αφορά το σκληρό δίσκο. Είμαι ανάμεσα σε δυο

http://www.e-shop.gr/kingston-shfs37a-120g-hyperx-fury-120gb-ssd-25-sata3-standalone-p-PER.345840

και

http://www.e-shop.gr/samsung-mz-7te120bw-840-evo-series-ssd-120gb-25-sata3-p-PER.306078.

Εχω 2 ερωτήσεις.

1ον Ποιον απο τους δυο εσεις θα διαλέγατε και γιατί?

και

2ον Σε αυτον τον σκληρο θα υπάρχει το λειτουργικό, ενα online παιχνίδι που παίζω ( πιάνει γυρω στα 10 - 15 γιγα και ακομα ενα παιχνιδι απο τα καινούργια που βγαίνουν οπως για παράδειγμα αυτο που παιζω αυτη τη στιγμή το Bioshock Infinite που πιανει περίπου αν δεν κάνω λάθος 20 γιγα.

Θα ειμαι εντάξει απο χώρο λέτε?

Και τέλος μια απορία αν μπορεί κάποιος να μου πει. Τα παιχνιδια που παιζω οκ δεν ειναι original. (Ξέρετε τι εννοώ). Τα κσνω εγκατάσταση κανονικά τα τελειώνω αλλα οταν παω να κανω απεγκατασταση δεν τα βρίσκω στη λιστα με τα εγκατεστημενα προγράμματα και τοτε απλά σβήνω τον φάκελο του παιχνιδιού. Ειναι σωστο αυτό ή πρέπει να κανω κάτι αλλο? Σορρυ για το μεγαλο ποστ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος μια απορία αν μπορεί κάποιος να μου πει. Τα παιχνιδια που παιζω οκ δεν ειναι original. (Ξέρετε τι εννοώ). Τα κσνω εγκατάσταση κανονικά τα τελειώνω αλλα οταν παω να κανω απεγκατασταση δεν τα βρίσκω στη λιστα με τα εγκατεστημενα προγράμματα και τοτε απλά σβήνω τον φάκελο του παιχνιδιού. Ειναι σωστο αυτό ή πρέπει να κανω κάτι αλλο? Σορρυ για το μεγαλο ποστ.

καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που κάνει απεγκατάσταση,έτσι αφήνεις πολλά πράγματα στον σκληρό σου...

Link to comment
Share on other sites

Λεω να κανω μια μικρή αναβάθμιση σε λίγο καιρο όσων αφορά το σκληρό δίσκο. Είμαι ανάμεσα σε δυο

http://www.e-shop.gr/kingston-shfs37a-120g-hyperx-fury-120gb-ssd-25-sata3-standalone-p-PER.345840

και

http://www.e-shop.gr/samsung-mz-7te120bw-840-evo-series-ssd-120gb-25-sata3-p-PER.306078.

Εχω 2 ερωτήσεις.

1ον Ποιον απο τους δυο εσεις θα διαλέγατε και γιατί?

και

2ον Σε αυτον τον σκληρο θα υπάρχει το λειτουργικό, ενα online παιχνίδι που παίζω ( πιάνει γυρω στα 10 - 15 γιγα και ακομα ενα παιχνιδι απο τα καινούργια που βγαίνουν οπως για παράδειγμα αυτο που παιζω αυτη τη στιγμή το Bioshock Infinite που πιανει περίπου αν δεν κάνω λάθος 20 γιγα.

Θα ειμαι εντάξει απο χώρο λέτε?

 

αφού θα βάλεις που θα βάλεις ssd και έχεις μαζέψει 70 ευρώ κάνε λίγο υπομονή να μαζέψεις άλλα 50 και πάρε τον 256 ο ssd μπορεί να θεωρηθεί και σαν επένδυση γιατί και υπολογιστή να αλλάξεις θα τον βάλεις στον καινούργιο..

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που κάνει απεγκατάσταση,έτσι αφήνεις πολλά πράγματα στον σκληρό σου...

ok φίλε μου μαζί σου αλλά πως οποιοδήποτε πρόγραμμα απεγκαταστασης θα απεγκαταστησει αυτα τα παιχνίδια από τη στιγμή που δεν φαίνονται να είναι εγκατεστημενα?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να μην φαίνονται τα εγκατεστημένα; Έχω βάλει και γω πειρατικά στο παρελθόν, πάντα φαίνονταν! Μάλλον η μόνη λύση είναι αυτή που κάνεις. Προτίμησε πάντως κάποιο απο τα προγράμματα αυτά, εγώ έχω το Your Uninstaller. Και οι δύο δίσκοι πιστεύω είναι καλοί , απλώς αν μπορείς να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω να προτιμήσεις τον 840 ή 850 Pro. Οι Sandisk είναι λίγο φθηνότεροι και λίγο πιο αργοί, δε πιστεύω ότι δεν είναι αξιόπιστοι. Στο θέμα χωρητικότητας εσύ ξέρεις τι προγράμματα θα βάλεις και πόσα games θα έχεις εγκατεστημένα κάθε φορά, υπολόγισε ότι περίπου 20gb ειναι το λειτουργικό αν δε κάνω λάθος και κάποια game πλέον αγγίζουν άνετα τα 50gb.
Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

όπως λέει και ο madwalker, δεν γίνεται να μην φαίνονται εγκαταστημένα τα παιχνίδια σου...99% πάντα φαίνονται.
Link to comment
Share on other sites

Με μιά πιο μπακαλίστικη σκέψη ,μήπως θέλει φορμάτ ή κάτι δε πάει καλά με τα πειρατικά!
Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Τονίζω πως οι συζητήσεις για πειρατικό λογισμικό απαγορεύονται στο forum.

 

xxSAKISxx, Τον Samsung 840evo πάρε, ή τον 850. Κι όπως σου παν, επένδυσε σε 256GB, εκτός αν η χρήση που κάνεις δεν απαιτεί επιπλέον αποθηκευτικό χώρο (πχ εμένα τα προγράμματα και τα περισσότερα αρχεία μου δεν ξεπερνούν τα 90GB και τον εξωτερικό 320GB τον έχω μονο για ταινίες, firmwares και backup).

Link to comment
Share on other sites

Για SSD υπάρχει το αρμόδιο topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219267

Συνεχίζουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...