Jump to content

smartphone με καλή κάμερα και χαμηλό SAR


Hayate_Kirino
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε όλους,

 

Είμαι νέο μέλος και έχω επισκεφθεί αρκετά το forum το τελευταίο 2 μηνώ, από όταν δηλαδή αποφάσισα να αγοράσω κινητό. Ξέρω και έχω δει δεκάδες forum σχετικά με επιλογή κινητών, αλλα έχω χαοθει, είμαι άσχετος από κινητά (όχι όμως άσχετος από τεχνολογία γενικότερα) και αυτή πρόκειται να είναι η πρώτη συσκευή που θα αποκτήσω.

 

Ψάχνω λοιπόν ένα SMARTPHONE που να έχει πολυ καλή κάμερα, να έχει πολυ χαμηλό SAR,να είναι μιρκότερο από 6" και να κοστίζει μέχρι 250 ευρώ.

 

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι τον ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα? Κίνα? Λειτουργικό?

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σευχαριστώ για την απάντηση... Άργησα να το δω γιατί δεν ξέρω πως να βρίσκω εύκολα το thread που έχω ανοίξει και δεν μου ήρθε ειδοποίηση στο email ότι μου έστειλε κάποιος στο thread. Anyway είμαι στο UK αλλα δεν με πειράζει ούτε από που θα είναι το κινητό είτε Ελλάδα , είτε Κίνα, είτε από αλλου, αν και νομίζω τα κινεζικα δεν περνάνε από έλεγχο SAR. Επίσης ούτε το λειτουργικό δεν με απασχολεί.

 

Σευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα περνάνε από τον έλεγχο της tenaa επίσης οι μεγάλες εταιρίες περνάνε και από άλλων χωρών τουσ αντιστοίχους φορείς. Θα σου προτείνω το Huawei honor 6 και άμα δεν το θες από κίνα μπορείς να το πάρεις από το Amazon αλλά σε single sim εκδοση. Περνά από το τοπικ της συσκευής να δεις τα πράγματα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω λάθος διορθώστε με αλλά νομίζω το g2 που έχει και ois έχει καλύτερη κάμερα.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω λάθος διορθώστε με αλλά νομίζω το g2 που έχει και ois έχει καλύτερη κάμερα.

 

στην εγγραφή video ναι κάνει αισθητή η διαφορα του..... στης κλασσικές λήψεις είναι σαν να μην υπάρχει πάλι αν κουνηθείς λίγο κουνημένη θα βγει

ois είναι μια τεχνολογία που σου επιτρέπει να βγάζεις σταθερή foto και video ακόμη και αν κουνηθείς... πέρα από lumia 1020 σε κάποιο αλλο κινητό δεν είναι να λειτουργεί καλά

Link to comment
Share on other sites

στην εγγραφή video ναι κάνει αισθητή η διαφορα του..... στης κλασσικές λήψεις είναι σαν να μην υπάρχει πάλι αν κουνηθείς λίγο κουνημένη θα βγει

ois είναι μια τεχνολογία που σου επιτρέπει να βγάζεις σταθερή foto και video ακόμη και αν κουνηθείς... πέρα από lumia 1020 σε κάποιο αλλο κινητό δεν είναι να λειτουργεί καλά

Επίσης τη νύχτα επιτρέπει στο φακό να εισάγει περισσότερο φως, λόγω της σταθεροποίησης (παρόλο που τραβας με το χέρι), άρα έχεις θεωρητικά καλύτερο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τη νύχτα επιτρέπει στο φακό να εισάγει περισσότερο φως, λόγω της σταθεροποίησης (παρόλο που τραβας με το χέρι), άρα έχεις θεωρητικά καλύτερο αποτέλεσμα.

αυτό ναι μπορείς να έχεις ένα κλικ περισσότερο shutter time αν και στα κινητά (πέρα από το 1020) αποτέλεσμα δεν είδα. ένας σωστός ois μηχανισμός θέλει χώρο και δυστυχώς όλα τα κινητά έχουν τάση να είναι ποιο λεπτά έτσι για την ώρα στα κινητά είναι σχεδόν ανύπαρκτο (με εξαίρεση το video όπου υπάρχει και software stabilization σε συνδυασμό με ois)

 

πάρα πολλοί ακούνε ois στο κινητό και νομίζουν ότι είναι κάτι το μαγικό που κάνει την camera τους να πετάει και να βγάζει πολύ καλύτερες photo (έχει και πιασαρικο όνομα :p)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

αυτό ναι μπορείς να έχεις ένα κλικ περισσότερο shutter time αν και στα κινητά (πέρα από το 1020) αποτέλεσμα δεν είδα. ένας σωστός ois μηχανισμός θέλει χώρο και δυστυχώς όλα τα κινητά έχουν τάση να είναι ποιο λεπτά έτσι για την ώρα στα κινητά είναι σχεδόν ανύπαρκτο (με εξαίρεση το video όπου υπάρχει και software stabilization σε συνδυασμό με ois)

 

πάρα πολλοί ακούνε ois στο κινητό και νομίζουν ότι είναι κάτι το μαγικό που κάνει την camera τους να πετάει και να βγάζει πολύ καλύτερες photo (έχει και πιασαρικο όνομα :p)

Άρα είναι ανάλογα την υλοποίηση της κάθε εταιρίας ε? Νόμιζα ότι είναι κάτι stadar μιας και το ονομάζουν όλοι το ίδιο. Πάντως στο θέμα με τις καλύτερες φωτογραφίες σε κινητό έχουμε δει πολύ καλά αποτελέσματα του g2, μακάρι κάποιος να είχε και το honor να το δούμε, γιατί από τα λεγόμενά σου δείχνει αξιόλογο, παρόλο μεγάλο για τα γούστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι ανάλογα την υλοποίηση της κάθε εταιρίας ε? Νόμιζα ότι είναι κάτι stadar μιας και το ονομάζουν όλοι το ίδιο. Πάντως στο θέμα με τις καλύτερες φωτογραφίες σε κινητό έχουμε δει πολύ καλά αποτελέσματα του g2, μακάρι κάποιος να είχε και το honor να το δούμε, γιατί από τα λεγόμενά σου δείχνει αξιόλογο, παρόλο μεγάλο για τα γούστα μου.

 

standar ειναι η ονομασία τεχνολογίας....... μετά πάμε ανάλογα με την υλοποίηση (προφανώς οσο ποιο μεγάλη camera (οπτικά μεροι) τόσο καλύτερη υλοποίηση μπορούν να πετύχουν ...... αν θελεις σοστο ois θα εχεις και ενα κινιτο σε μεγεθος του 1020 τουλάχιστον

 

btw g2 τραβαει πανο κατο τα ιδια ειτε ειναι ανοιχτο ειτε κλειστο το ios (οσο αφορα την φοτογραφια) στο video αλλαζει λιγο το πραγμα (οχι τραγικα αλλα φαίνεται )

 

πλέον 5 ίντσες (honor 6 ) έχουν γίνει mini........... πλέον σιγά σιγά όλα πάνε στης 6 και πάνω.... (κοινός τσαντάκι θες για μεταφορά)

Link to comment
Share on other sites

Thanks guys για την βοήθεια. Και το honor 6 και το Lg G2 μου φαίνονται πολύ καλά κινητά. Το ιός που λέτε δεν το γνώριζα και το έψαξα λίγο. Όσο έχω ψάξει για τις κάμερες κινητών πάντως προς απογοήτευση μου έχω δει πολλές εταιρείες να μην παρέχουν αναλυτικά τα χαρακτηριστικά για τις κάμερες. ΠΧ πολύ σημαντικό είναι το διάφραγμα του φακού, όσο πιο ανοιχτό (μιρκότερο νούμερο) τόσο πιο πολύ φως παίρνει άρα και καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας. Επίσης το μέγεθος του αισθητήρα, αν και αυτό είναι ψιλό standard απ' ότι έχω καταλάβει.

 

*Αναφέρατε περί 2 SIM και μάλλον είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί. Θα με βόλευε πολύ να έχει 2 sim το κινητό.

 

* για το "tenaa" επίσης δεν ήξερα. Thanks θα το ψάξω και θα κοιτάζω να έχουν χαμηλό tenaa αν δεν έχουν περάσει από έλεγχο SAR.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...