Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας , την περασα και ολα επιτηχως.

Πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες ' γρηγορη και ανετη εννοω καλητερη απο στοκ.

Δυο ερωτησεις ομως

1) οταν ξεκινησε το κινητο και αρχισε να κατεβαζει εφαρμογες απο το πλεη στορ μου εβγαλε το μυνημα "touchwiz has stop working"

2)οταν μπηκα στο SNote παρατηρησα οτι αυτα που ειχα ηταν το ενα πανω στο αλλο δισκολεβε να ξεχωρησεις τι γραφει και μου εβγαζε μυνημα για αναβαθμιση της εφαρμογης και οταν του ελεγα να την κανει με πηγαινε στο samsung apps την κατεβαζε και την ωρα του installation σταματουσε με ενα μυνημα error try again later' τι λετε;

Εκανες factory reset, σσβήσιμο τα παντα πριν την βαλεις?

Αν στο κάνει συνέχεια το 1, δεν την έχεις βαλει σωστά για καποιο λογο.

Στο 2, πως έχεις προηγούμενα έγγραφα ωστε να ειναι το ενα πανω σστο άλλο αν τα έσβησες ολα με factory reset?

Μετεφερες backup με titanium? Αν ναι μονο εφαρμογές που εβαλες εσυ απο playstore μεταφερεις, τιποτε αλλο.

Στο θεμα της αναβάθμισης που σου βγάζει το κανει σε ολους. Δυστυχώς δε γίνεται να κάνεις αναβάθμιση σε επόμενη εκδοση για την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκανες factory reset, σσβήσιμο τα παντα πριν την βαλεις?

Αν στο κάνει συνέχεια το 1, δεν την έχεις βαλει σωστά για καποιο λογο.

Στο 2, πως έχεις προηγούμενα έγγραφα ωστε να ειναι το ενα πανω σστο άλλο αν τα έσβησες ολα με factory reset?

Μετεφερες backup με titanium? Αν ναι μονο εφαρμογές που εβαλες εσυ απο playstore μεταφερεις, τιποτε αλλο.

Στο θεμα της αναβάθμισης που σου βγάζει το κανει σε ολους. Δυστυχώς δε γίνεται να κάνεις αναβάθμιση σε επόμενη εκδοση για την ωρα.

Καλημέρα φίλε.

1) Ναι εχω κανει factory reset και clean install new rom και τα αλλα 2 πριν κανω install rom

2)Ο λογος που ηρθαν ειναι επειδή τα εχω συγχρωνισμενα με Google και με Samsung account.

Οκ αρα αν δεν μου ξαναβγαλει το μυνημα TouchWiz τοτε το αφηνω

3) οταν πηρα back up απο recovery μου πηρε 10gb αποθήκευση . Ετσι ειναι;

Edited by Andreasole
From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε.

1) Ναι εχω κανει factory reset και clean install new rom και τα αλλα 2 πριν κανω install rom

2)Ο λογος που ηρθαν ειναι επειδή τα εχω συγχρωνισμενα με Google και με Samsung account.

Οκ αρα αν δεν μου ξαναβγαλει το μυνημα TouchWiz τοτε το αφηνω

3) οταν πηρα back up απο recovery μου πηρε 10gb αποθήκευση . Ετσι ειναι;

3). Εμενα 3gb ηταν. Αλλά αυτο παίζει.. Προφανώς ειχες πολλες εφαρμογές εγκατεστημενες και σχεδον σίγουρα δεν εκανες τικ την επιλογή να σώζει συμπιεσμένα για μικρότερο μέγεθος..

Δεν πειράζει παρτο ολο, σωστο σε καποιον σκληρο δισκο να μη σου πιανει τόσο χωρο, και αν χρειαστεί ποτε..

Βγηκε και η sdx Debloated. Οποιος τη θελει, τη βάζει. Οποιος εχει την sdx χωρις factory reset και χωρις να ξαναστεινει λογικα δε θαχει πρόβλημα. Απλα με wipe cashe / dalvik.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Μετα απο δυο μερες που είμαι με την Kyubi Rom μενω ευχαριστημένος ομως καταλαβα οτι η μπαταρία πέφτει πιο γρηγορα σε εμφανες σημειο . Δεν ξερω αν κατι εκανα λαθος η αν πρεπει να την ξαναπερασω..

Και μια φωτογραφία να μου πειτε

Edited by Andreasole
From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Μετα απο δυο μερες που είμαι με την Kyubi Rom μενω ευχαριστημένος ομως καταλαβα οτι η μπαταρία πέφτει πιο γρηγορα σε εμφανες σημειο . Δεν ξερω αν κατι εκανα λαθος η αν πρεπει να την ξαναπερασω..

Και μια φωτογραφία να μου πειτε

Γι αυτο σου ειπα οτι η kyubi είναι μονόδρομος αν εχεις ορεξη να την φτιαξεις, ενω αν θες κατι έτοιμο χωρις πειραγμα πας στην nameless.

Στην φωτο πάντως καλα παει, δεν εχεις drain (που εγω ειχα), αλλα δεν έβαλες πόσες ωρες οθόνης ειχες οποτε δεν βγαίνει συμπέρασμα.

Για να μη ρωτας 100 φορες τα ιδια πράγματα, διαβασε τις τελευταίες 10 σελιδες, εχουν ξανα γραφτει.

Περιληπτικά προτεινω: Βαλε kernel emotion v23, kernel audiutor + battery profile το τελευταίο που βγηκε. Η μπαταρία θα βελτιωθει αρκετά. Αν εχεις drain: xposed+amplify+powernap+greenify , ολα τις full paid εκδοσεις.

Με τα παραπάνω βγαζω 6-6:30 οθονη συνήθως σε σχετικα νορμαλ ελαφρη χρηση. Τα link θα τα βρεις στις προηγούμενες σελιδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Μετα απο δυο μερες που είμαι με την Kyubi Rom μενω ευχαριστημένος ομως καταλαβα οτι η μπαταρία πέφτει πιο γρηγορα σε εμφανες σημειο . Δεν ξερω αν κατι εκανα λαθος η αν πρεπει να την ξαναπερασω..

Και μια φωτογραφία να μου πειτε

 

κανε πρωτα 4-5 φορτισεις.και μετα θα δεις αποτελεσματα.αν δεν εχεις battery drain εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σας ευχαριστώ

Πηρα μια ιδεα απο τις προηγούμενες σελίδες, προς το παρόν θα μείνω μεχρι το τελος τις βδομάδας να δω αν πραγματι δεν εχω battery drain και μετα να δοκιμάσω τα κερνελς.

Εμεινα λιγο πισω απο καποια θεματα περι κινητών, δεν το αγγιξα εδω και ενα χρονο (απο τη μερα αγορας του) αλλα ηθελα να ειμαι και βεβαίως οτι δεν ειχε προβλημα μιας και του αλλαξα πλακετα απο τον πρωτο μηνα.

From N9
Link to comment
Share on other sites

Ωραια σας ευχαριστώ

Πηρα μια ιδεα απο τις προηγούμενες σελίδες, προς το παρόν θα μείνω μεχρι το τελος τις βδομάδας να δω αν πραγματι δεν εχω battery drain και μετα να δοκιμάσω τα κερνελς.

Εμεινα λιγο πισω απο καποια θεματα περι κινητών, δεν το αγγιξα εδω και ενα χρονο (απο τη μερα αγορας του) αλλα ηθελα να ειμαι και βεβαίως οτι δεν ειχε προβλημα μιας και του αλλαξα πλακετα απο τον πρωτο μηνα.

 

απολαυσε το κινητο σου.και αν χρειαστεις κατι εδω ειμαστε.για μενα μακραν καλυτερος ειναι ο στοκ κερνελ που φοραει η ρομ.και ο στοκ του zancum που εχει σταματησει να βγαζει κερνελ.επισης δοκιμασε την sdx αν δεν την εχεις ηδη ειναι καλυτερη σε μπαταρια απο τις αλλες εκδοσεις

 

 

 

 

 

Έχουμε καμία έκδοση του touchwiz με όλα τα extra για note 5 port rom?

 

υπαρχουν 3 rom νοτε 5 για το f και νομιζω 2 για το c.αν αυτο ρωτας

Edited by liogia
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη την sdx . Ναι θα παραμεινω με στοκ κερνελ τις ρομ τουλαχιστο μεχρι το τελος τις βδομάδας να δω τι παιζει με την μπαταρία. Οπως ειπα και πιο πάνω με την sdx kyubi ειμαι και ειναι μπορω να πω ενός έτους πιο προχωρημενο το Note μου απο κάθε άλλο Note 4 που ειναι στοκ. Θα ανεβάσω ακομα μια φωτο οταν παει στο 4% για να δούμε και την οθόνη
From N9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...έχω note4 sm-n910c φουλ official κτλ και έχω παρατηρήσει ότι πέφτει η μπαταρία του πολύ γρήγορα δηλαδή σε μια ημέρα θα το φορτίσω σίγουρα 1 φορά...ξεκινάω για την δουλειά στις 7μιση το πρωι και το έχω από τις 12 με 1 το προηγούμενο βράδυ στην μπριζα(έχω clean master και το boost charge on)όταν γυρναω από την δουλεια γύρω στις 3μιση το μεσημέρι θα είναι 20% η κάπου εκεί τελοςπαντων...βέβαια το δουλεύω πολύ(youtube fb κτλ)το wifi δεν κλείνει ποτε,ποτέ όμως και τα δεδομένα ανοίγουν οπότε δεν υπάρχει wifi δηλαδή σπάνια...δεν λειτουργώ την εξοικονόμηση αλλά έχως κάνει βελτιστοποιηση εφαρμογών μέσω της τελευταίας ενημέρωσης που εμφάνισε...έχω πάνω κάρτα sd το αναφέρω μήπως επηρεάζει...μήπως κάνω κάτι λάθος στις φορτίσεις?η έχει χαλάσει η μπαταρία?στο note3 που είχα πάντως δεν είχα τέτοια θέματα σαφώς και έπεφτε η μπαταρία αλλά όχι έτσι και το είχα και Official αλλά και ρουτ εκείνο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...έχω note4 sm-n910c φουλ official κτλ και έχω παρατηρήσει ότι πέφτει η μπαταρία του πολύ γρήγορα δηλαδή σε μια ημέρα θα το φορτίσω σίγουρα 1 φορά...ξεκινάω για την δουλειά στις 7μιση το πρωι και το έχω από τις 12 με 1 το προηγούμενο βράδυ στην μπριζα(έχω clean master και το boost charge on)όταν γυρναω από την δουλεια γύρω στις 3μιση το μεσημέρι θα είναι 20% η κάπου εκεί τελοςπαντων...βέβαια το δουλεύω πολύ(youtube fb κτλ)το wifi δεν κλείνει ποτε,ποτέ όμως και τα δεδομένα ανοίγουν οπότε δεν υπάρχει wifi δηλαδή σπάνια...δεν λειτουργώ την εξοικονόμηση αλλά έχως κάνει βελτιστοποιηση εφαρμογών μέσω της τελευταίας ενημέρωσης που εμφάνισε...έχω πάνω κάρτα sd το αναφέρω μήπως επηρεάζει...μήπως κάνω κάτι λάθος στις φορτίσεις?η έχει χαλάσει η μπαταρία?στο note3 που είχα πάντως δεν είχα τέτοια θέματα σαφώς και έπεφτε η μπαταρία αλλά όχι έτσι και το είχα και Official αλλά και ρουτ εκείνο...

Καλησπερα φιλε. Αν καταλαβα καλα το έχεις όλη νύχτα στην μπριζα;

Είχα και γω τις ερωτήσεις μου πιο πάνω για το θέμα μπαταριας αλλα αυτό εξαρτάται απο τον καθένα μας τι χρήση κάνει στο κινητό του . Με αυτά που λες κατε μεν μου φαίνεται λογικο.

Πριν αλλάξω ρομ στο δικο μου το φορτιζα καθημερινα δυο φορές απο τη χρήση που του εκανα αλλα δεν ειχα παράπονο διοτι μου φαινόταν λογικη . Τωρα που αλλαξα ρομ κατάλαβα τι διαφορά οτι κατι δεν παει καλα αλλα οκ αυτο θα δείξει με το θεμα μου.

Βγαλε screenshot την μπαταρια σου οταν θα εισαι κατω απο το 5% . Μπες settings-battery-battery usage και βγαλε screenshot και ανέβασε την να σε βοηθήσουν τα παιδιά εδω.

From N9
Link to comment
Share on other sites

Αποψη αν παει καλα η μπαταρία χωρις φωτο συν. χρησης, φωτο ωρες οθονης, φωτεινότητα που είναι, χρηση 4g ή οχι, απλα δε γίνεται.

Γιατι αναλογως των παραπάνω μπορεί ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΗΣΗ να πας απο τις 4 στις 6:30 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...έχω note4 sm-n910c φουλ official κτλ και έχω παρατηρήσει ότι πέφτει η μπαταρία του πολύ γρήγορα δηλαδή σε μια ημέρα θα το φορτίσω σίγουρα 1 φορά...ξεκινάω για την δουλειά στις 7μιση το πρωι και το έχω από τις 12 με 1 το προηγούμενο βράδυ στην μπριζα(έχω clean master και το boost charge on)όταν γυρναω από την δουλεια γύρω στις 3μιση το μεσημέρι θα είναι 20% η κάπου εκεί τελοςπαντων...βέβαια το δουλεύω πολύ(youtube fb κτλ)το wifi δεν κλείνει ποτε,ποτέ όμως και τα δεδομένα ανοίγουν οπότε δεν υπάρχει wifi δηλαδή σπάνια...δεν λειτουργώ την εξοικονόμηση αλλά έχως κάνει βελτιστοποιηση εφαρμογών μέσω της τελευταίας ενημέρωσης που εμφάνισε...έχω πάνω κάρτα sd το αναφέρω μήπως επηρεάζει...μήπως κάνω κάτι λάθος στις φορτίσεις?η έχει χαλάσει η μπαταρία?στο note3 που είχα πάντως δεν είχα τέτοια θέματα σαφώς και έπεφτε η μπαταρία αλλά όχι έτσι και το είχα και Official αλλά και ρουτ εκείνο...

 

πετα το clean master.βαλτο σε αργη φορτιση και κλεινε τα δεδομενα.κανε 2-3φορτισεις ετσι και δες πως θα παει

Edited by liogia
Link to comment
Share on other sites

Και αστο ενα βραδυ φορτισμενο 100% με ολα ανοιχτα. Το πρωι πχ μετα απο 8 ωρες ποση μπαταρία εχει? Πχ για σύγκριση εγω εχω 97%
Link to comment
Share on other sites

ξεκινάω για την δουλειά στις 7μιση το πρωι όταν γυρναω από την δουλεια γύρω στις 3μιση το μεσημέρι θα είναι 20% η κάπου εκεί τελοςπαντων...βέβαια το δουλεύω πολύ(youtube fb κτλ)

Ειλικρινα ζηλευω τη δουλεια σου, που σου επιτρεπει να λιωνεις σε youtube/facebook. Εισαι πολυ τυχερος.

Οσον αφορα το ενεργειακο σου θεμα, ακολουθησε κατα γραμμα τις συμβουλες του liogia. Θα δεις σημαντικη διαφορα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Και αστο ενα βραδυ φορτισμενο 100% με ολα ανοιχτα. Το πρωι πχ μετα απο 8 ωρες ποση μπαταρία εχει? Πχ για σύγκριση εγω εχω 97%

 

παιζει ρολο και η ρομ σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο και η ρομ σε αυτο

Εννοειται. Και οι εφαρμογές του όμως. Αμα δει πχ 60% το πρωι, κάτι του τρώει την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

οι rom απο echoe team βρισκονται και παλι στο κανονικο forum.δοκιμαζω την v26 note 5 port ειναι πιο γρηγορη απο την kyibi αλλα δεν ξερω πως θα παει απο μπαταρια.αν θελει κανεις ας την δοκιμασει.δουλευουν με bl και cp coj3 και πανω.
Link to comment
Share on other sites

οι rom απο echoe team βρισκονται και παλι στο κανονικο forum.δοκιμαζω την v26 note 5 port ειναι πιο γρηγορη απο την kyibi αλλα δεν ξερω πως θα παει απο μπαταρια.αν θελει κανεις ας την δοκιμασει.δουλευουν με bl και cp coj3 και πανω.

 

Καλη φαίνεται.. Αν έβαζα τωρα θα προτιμούσα αυτή, αλλά επειδη εχω φαει ωρες να το στησω καλά, δεν ξανα αλλαζω τωρα..

Πες μας τι παιζει απο μπαταρια οταν καταλάβεις, σε σχεση με kiubi. Διαφορά σε ταχύτητα που το καταλαβες? Σου φαίνεται ποιο smooth, ή τα μετροπρογραμματα?

Link to comment
Share on other sites

οι rom απο echoe team βρισκονται και παλι στο κανονικο forum.δοκιμαζω την v26 note 5 port ειναι πιο γρηγορη απο την kyibi αλλα δεν ξερω πως θα παει απο μπαταρια.αν θελει κανεις ας την δοκιμασει.δουλευουν με bl και cp coj3 και πανω.

Εγω έχω την kuybi 7.1 light debloated με pok1 bl kai modem!θεωρεις καλύτερο να φλασαρω τα oj3 modem και bootloader ή να μείνω σε αυτούς που έχω και να βάλω την echoe!στο aroma μπορώ πχ να επιλεξω stock note 5 ui και μετα modded note 5 launcher?ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ανοιχτά τα δεδομένα και μου λένε οτι μου έστειλαν μυνημα στο viber και δεν εχω παρει ειδοποιηση και επρεπε να ανοίξω την εφαρμογή για να δω τα μυνηματα μου. Γνωρίζετε κατι; ειμαι με την Kyubi
From N9
Link to comment
Share on other sites

η echoe εχει καποια bug οχι σοβαρα αλλα εκνευριστικα.καλυτερη σε μπαταρια η kyibi το ιδιο smooth ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχω ανοιχτά τα δεδομένα και μου λένε οτι μου έστειλαν μυνημα στο viber και δεν εχω παρει ειδοποιηση και επρεπε να ανοίξω την εφαρμογή για να δω τα μυνηματα μου. Γνωρίζετε κατι; ειμαι με την Kyubi

 

εχεις greenify η κατι παρομοιο ?.@polo1400 μεινε οπως εισαι.το aroma εχει αυτες τις επιλογες που λες

Edited by liogia
Link to comment
Share on other sites

η echoe εχει καποια bug οχι σοβαρα αλλα εκνευριστικα.καλυτερη σε μπαταρια η kyibi το ιδιο smooth ειναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

εχεις greenify η κατι παρομοιο ?.@polo1400 μεινε οπως εισαι.το aroma εχει αυτες τις επιλογες που λες

Τελικά λύθηκε το πρόβλημα και συγνώμη για την χαζομαρα. Δεν ειχα καλο σήμα

 

From N9
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...