Jump to content

Νέο κινητό για δώρο


pitvelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, καλημέρα

 

Είμαι κάτοχος huawei p1 (αγορασμένο από Ελλάδα, άσχετη πληροφορία...) και θέλω να αγοράσω κινητό μέχρι 250-300 ευρώ για δώρο. Ο νέος κάτοχος έχει αυτή τη στιγμή κινητό παλαιάς τεχνολογίας και ουσιαστικά είναι η πρώτη επαφή του με android. Τι έχετε να προτείνετε; Δεν έχω κάνει ποτέ αγορά κινητού από Κίνα και το ψιλοφοβάμαι και επειδή θα είναι δώρο νομίζω ότι είναι (;) καλύτερα να μείνω εντός ελλαδικού χώρου. Κάνω καλά ή κακά; Κάποια πρόταση και αν ναι από πού; Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

coolpad f1 €125 vickmall.com

πληρωμη με paypal, αποστολη με

ταχυδρομειο σιγκαπουρης (singpost)

θα το λαβεις σε 15-20 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου προτείνουμε κάποιο κινητό πρέπει να μας βάλεις κάποιες προτεραιότητες για το κινητό. Πχ μέγεθος οθόνης, δυνατότητα επέκτασης μνήμης, δικαρτο ή όχι, 4g ή όχι, αν η φωτογραφία είναι στις προτεραιότητες κτλ... Το G2 πχ που πρότεινε ο φίλος είναι πάρα πολύ καλό κινητό αλλά δεν παίρνει sd κάρτα που μπορεί ο νέος κάτοχος να χρειάζεται οπωσδήποτε.
Link to comment
Share on other sites

Για να σου προτείνουμε κάποιο κινητό πρέπει να μας βάλεις κάποιες προτεραιότητες για το κινητό. Πχ μέγεθος οθόνης, δυνατότητα επέκτασης μνήμης, δικαρτο ή όχι, 4g ή όχι, αν η φωτογραφία είναι στις προτεραιότητες κτλ... Το G2 πχ που πρότεινε ο φίλος είναι πάρα πολύ καλό κινητό αλλά δεν παίρνει sd κάρτα που μπορεί ο νέος κάτοχος να χρειάζεται οπωσδήποτε.

Και αγορά από Ελλάδα αποκλειστικά ή και από Κίνα....?

Link to comment
Share on other sites

Και αγορά από Ελλάδα αποκλειστικά ή και από Κίνα....?

 

 

Επειδή ακριβώς θα είναι για δώρο και δεν θέλω να μου... χρεώσουν ότι πήγα για κάτι πιο φθηνό, θα προτιμούσα να το πληρώσω εν γνώσει μου ακριβότερα από Ελλάδα αλλά να... έχω -όσο γίνεται- το κεφάλι μου ήσυχο. Οπότε θα εμπιστευτώ περισσότερο την αγορά από Ελλάδα. Άλλωστε, όταν πήρα το p1 εγώ, θεωρούνταν (όχι ότι δεν είναι) κινέζικο τηλέφωνο, απλά έκανα την αγορά από ηλεκτρονικό κατάστημα στην Αγία Παρασκευή. Ευχα4ιστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να σου προτείνουμε κάποιο κινητό πρέπει να μας βάλεις κάποιες προτεραιότητες για το κινητό. Πχ μέγεθος οθόνης, δυνατότητα επέκτασης μνήμης, δικαρτο ή όχι, 4g ή όχι, αν η φωτογραφία είναι στις προτεραιότητες κτλ... Το G2 πχ που πρότεινε ο φίλος είναι πάρα πολύ καλό κινητό αλλά δεν παίρνει sd κάρτα που μπορεί ο νέος κάτοχος να χρειάζεται οπωσδήποτε.

 

Εν συντομία:

Μέγεθος οθόνης, όχι πάνω από πέντε ίντσες (το p1 είναι 4.3'' και μου φαίνεται ακόμα και μένα κάπως) γιατί θα... κακοφανεί από το μικρό που έχει τώρα.

Κάρτα μνήμης: θέλουμε να έχει

Δίκαρτο: δεν μας ενδιαφέρει

4g: Αδιάφορο

Φωτογραφία: να βγάζει της... προκοπής

Ραδιόφωνο: οπωσδήποτε

Μπαταρία: Δεν πολυγίνεται χρήση του τωρινού κινητού, αλλά όταν περνάς στο αντρόιντ, αλλάζεις ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ συνήθειες. Άρα όχι της πλάκας.

Και τελευταίο επειδή δεν υπάρχει γνώση και χρόνος για να μάθουμε τι και πως, κάτι που είναι σεταρισμένο και δεν πολυχρειάζονται ρυθμίσεις. Έναν λογαριασμό γκουγκλ, να βάλουμε το μαιλ και να κατεβάζουμε καμιά εφαρμογή.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

coolpad f1 €125 vickmall.com

πληρωμη με paypal, αποστολη με

ταχυδρομειο σιγκαπουρης (singpost)

θα το λαβεις σε 15-20 μερες.

 

Αυτό που μου προτείνεις, για δική μου χρήση (δεύτερο δωράκι) τι λέει; Έχω το p1 αλλά έχει αρχίσει και κολλάει και σβήνει πού και πού μόνο του (είμαι άσχετος με ρουταρίσματα και να περνάω μέσα άλλες εκδόσεις...). Προτείνεται το κινητάκι αυτό για έναν (κάτι περισσότερο από) μέσο χρήστη; Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις; Και αν ναι, πώς γίνεται η διαδικασία;

:D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε κοιτάς για κανένα windows phone; Σε αυτά τα χρήματα παίρνεις κορυφαίο τηλέφωνο.

Ειδικά για μετάβαση από non-smartphone σε smartphone είναι καλύτερη επιλογή,λόγω σταθερότητας

και απλούστερου menu.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε κοιτάς για κανένα windows phone; Σε αυτά τα χρήματα παίρνεις κορυφαίο τηλέφωνο.

Ειδικά για μετάβαση από non-smartphone σε smartphone είναι καλύτερη επιλογή,λόγω σταθερότητας

και απλούστερου menu.

Όντως όλα είναι σχετικά. Αλλά από το λίγο που τα έχω πιάσει, δεν είχα και πολλά πράγματα να κάνω. Εγώ βέβαια, που ήθελα να βρω εφαρμογές που έχω στο p1 και στο αντίστοιχο πλέι στορ. Κάτι με χαλούσε όμως. Δεν ξέρω τι... Όταν λες κορυφαίο, τα μόνα που ξέρω είναι τα lumia...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου προτείνεις, για δική μου χρήση (δεύτερο δωράκι) τι λέει; Έχω το p1 αλλά έχει αρχίσει και κολλάει και σβήνει πού και πού μόνο του (είμαι άσχετος με ρουταρίσματα και να περνάω μέσα άλλες εκδόσεις...). Προτείνεται το κινητάκι αυτό για έναν (κάτι περισσότερο από) μέσο χρήστη; Έχεις κάτι άλλο να προτείνεις; Και αν ναι, πώς γίνεται η διαδικασία;

:D

 

φιλε για σενα, αν δε θες δικαρτο, παρε το lenovo a806.

και το f1 μια χαρα κινητο ειναι, απλως το a806 ειναι

λιγο πιο νεο μοντελο, υποστηριζει ταχυτητες 4G,

εχει ενσωματωμενη 16rom αντι 8rom που εχει το f1

και ερχεται κατευθειαν με android 4.4.

εχει μερικα μικροθεματακια λογισμικου τα οποια

διορθωνονται σιγα-σιγα με updates καθως ειναι

προσφατο μοντελο. θα σε καλυψουν και τα 2 τηλεφωνα.

απλως για +15€ αξιζει να εχεις 4g και 16rom αντι 8

(και τα 8gb ικανοποιητικα ειναι, αλλα 16 ακομα καλυτερα).

αν θες δικαρτο προτεινω f1, αν μονοκαρτο a806.

 

διαβασε και το θεμα καθε συσκευης εδω στο φορουμ.

 

μερικα αξιοπιστα καταστηματα: vickmall.com , to2c.com , minideal.net

πληρωσε με paypal και διαλεξε αποστολη με singpost.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που αναφέρεις, τα κινητά στην Ελλάδα που αξίζει να δεις είναι τα παρακάτω, όλα με τα υπέρ και τα κατά τους.

 

Motorola moto G 2nd generation

LG G2 mini LTE

Samsung Galaxy S3 neo

 

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να με ρωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που αναφέρεις, τα κινητά στην Ελλάδα που αξίζει να δεις είναι τα παρακάτω, όλα με τα υπέρ και τα κατά τους.

 

Motorola moto G 2nd generation

LG G2 mini LTE

Samsung Galaxy S3 neo

 

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να με ρωτήσεις...

 

Αυτά έγραψα λίγο παραπάνω:

 

Εν συντομία:

Μέγεθος οθόνης, όχι πάνω από πέντε ίντσες (το p1 είναι 4.3'' και μου φαίνεται ακόμα και μένα κάπως) γιατί θα... κακοφανεί από το μικρό που έχει τώρα.

Κάρτα μνήμης: θέλουμε να έχει

Δίκαρτο: δεν μας ενδιαφέρει

4g: Αδιάφορο

Φωτογραφία: να βγάζει της... προκοπής

Ραδιόφωνο: οπωσδήποτε

Μπαταρία: Δεν πολυγίνεται χρήση του τωρινού κινητού, αλλά όταν περνάς στο αντρόιντ, αλλάζεις ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ συνήθειες. Άρα όχι της πλάκας.

Και τελευταίο επειδή δεν υπάρχει γνώση και χρόνος για να μάθουμε τι και πως, κάτι που είναι σεταρισμένο και δεν πολυχρειάζονται ρυθμίσεις. Έναν λογαριασμό γκουγκλ, να βάλουμε το μαιλ και να κατεβάζουμε καμιά εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τι έγραψες παραπάνω. Τα τρία αυτά κινητά, αν και φθηνότερα από αυτά που διαθέτεις θα καλύψουν τις ανάγκες σου. Το καθένα έχει τα δικά του προτερήματα. Το Samsung έχει καλύτερη φωτογραφική βίντεο και οθόνη (το τελευταίο είναι υποκειμενικό), το moto g είναι το καλύτερο σε επιδόσεις γενικά και το LG καλύτερη μπαταρία και είναι και 4G. Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται να δώσεις παραπάνω από 200 ευρώ για την δουλειά για την οποία προορίζεται να κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τι έγραψες παραπάνω. Τα τρία αυτά κινητά, αν και φθηνότερα από αυτά που διαθέτεις θα καλύψουν τις ανάγκες σου. Το καθένα έχει τα δικά του προτερήματα. Το Samsung έχει καλύτερη φωτογραφική βίντεο και οθόνη (το τελευταίο είναι υποκειμενικό), το moto g είναι το καλύτερο σε επιδόσεις γενικά και το LG καλύτερη μπαταρία και είναι και 4G. Κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται να δώσεις παραπάνω από 200 ευρώ για την δουλειά για την οποία προορίζεται να κάνει.

 

Σε ό,τι έχει να κάνει με μελλοντικές αναβαθμίσεις, ποια εταιρεία θεωρείται πιο αξιόλογη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...