Jump to content

Samsung 3 vs Hongmi 1s


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Η αναζήτηση κινητού συνεχίζεται και χρειάζομαι την βοήθειά σας. Μετά από ψάξιμο στην κινέζικη αγορά (που έχω στο παρελθόν προτιμήσει) κατέληξα στο hongmi 1s έναντι του vfm coolpad f1 λόγω σταθερότητας, gps και αξιοπιστίας της εταιρίας. Και ενώ έλεγα ότι από εδώ και πέρα θα με απασχολούν μόνο κινέζικα κινητά τηλέφωνα, είδα πως το Samsung Galaxy S III Neo I9301I (16GB) έχει πέσει στα 188 E. Με την επιστροφή του ΦΠΑ λόγω επαγγέλματος φτάνει στα 140Ε ενώ το xiaomi είναι στα 120Ε. Άρα ουσιαστικά μιλάμε για 2 κινητά με (παρόμοια?) χαρακτηριστικά με διαφορά 20 Ε. Τί λέτε αξίζει? Την κινέζικη αγορά την έχω δοκιμάσει και είμαι ευχαριστημένος άρα δεν υπάρχει φόβος προς αυτό. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε γνώμη! Edited by DimitriKallithea
Link to comment
Share on other sites

http://www.mobilesmspk.net/compare/xiaomi-hongmi-1s/samsung-i9301i-galaxy-s3-neo

 

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα το samsung, λίγο καλύτερη camera, περισσότερη ram και δεν θα χρειαστεί να περιμένεις μέχρι να έρθει..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Samsung, η περισσότερη RAM πάντα χρήσιμη θα σου είναι. :)
Significant tags: achievement, dreams, failure, fear
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κανά φίλο που έχει το 1s, πέστου να σου το δώσει να σερφάρεις λίγο στο νετ και θα έχεις την απάντηση του τι να πάρεις.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω κανέναν γνωστό με το xiaomi (ούτε και με το συγκεκριμένο Samsung βέβαια) κάτι που θα με βοηθούσε σίγουρα στην επιλογή μου. Αν μείνω αποκλειστικά στα χαρακτηριστικά, νομίζω ότι η απόφαση κλίνει εύκολα προς το Samsung. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μιλάμε για μια συσκευή που αρχικά έχει βγεί πριν από 2 χρόνια, δεν έγινε ουσιαστικά καμία αλλαγή και το ξαναβγάζουν σε μια τόσο χαμηλή(?) τιμή το καλοκαίρι. Φίλε Παναγιώτη εννοείς ότι τo 1s είναι καλύτερο στο browsing?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιώτη εννοείς ότι τo 1s είναι καλύτερο στο browsing?

Το browsing με το Xiaomi είναι ταχύτατο.Πάντως πριν αποφασίσεις να αγοράσεις, τουλάχιστον το Samsung μπορείς να το βρεις για να το δουλέψεις λίγο.Έτσι για να έχεις άποψη.

Link to comment
Share on other sites

S3 με τοσο που κατεβασες την τιμη αξιζει, 2 χρονια εγγυηση κτλ.

Οχι για πολλους ιδιαίτερους λογους αλλα το samsung ετσι οπως το θέτεις ειναι σιγουρα καλυτερη επιλογη

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Και απο μενα Samsung για την ram,τιμη,εγγυηση και γρηγορη παραλαβη.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ Samsung, αλλά οι κάτοχοι δεν λένε και τα καλύτερα νομίζω και ειδικά για την συγκεκριμένη συσκευή και για την εμπειρία χρήσης της μετά από 2-3 μήνες π.χ.

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Είχα πριν λίγο καιρό στα χέρια του το Hongmi 1s. Αξιόλογο κινητό, σφαιράτο αλλά κι εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα το S3 διότι εκτός από κάποια χαρακτηριστικά του που είναι ανώτερα, η ποιότητα κατασκευής του είναι καλύτερη και το νιώθεις απ'την πρώτη επαφή. Αν του βάλεις και κάποια αξιόλογη custom rom τότε θα είναι όλα ιδανικά . Έπειτα, είναι κ το θέμα της εγγύησης..
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσεις Custom Rom στο S3 κάτι μπορεί να γίνει. Διαφορετικά μετά από 2 μήνες θα λες γιατί δεν πήρα το κινέζικο :) Edited by bilakos10
Link to comment
Share on other sites

Είχα πριν λίγο καιρό στα χέρια του το Hongmi 1s. Αξιόλογο κινητό, σφαιράτο αλλά κι εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα το S3 διότι εκτός από κάποια χαρακτηριστικά του που είναι ανώτερα, η ποιότητα κατασκευής του είναι καλύτερη και το νιώθεις απ'την πρώτη επαφή. Αν του βάλεις και κάποια αξιόλογη custom rom τότε θα είναι όλα ιδανικά . Έπειτα, είναι κ το θέμα της εγγύησης..

 

Καλά δεν είναι μόνο η ποιότητα κατασκευής λόγος για να πάρεις ένα κινητό, παίζουν και άλλα ρόλο.

“Bitcoin is Cash with Wings” - Charlie Shrem :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Πως δεν παίζει ρόλο η ποιότητα κατασκευής; Οπτικά και μόνο, χωρίς να γνωρίζει κάποιος τα κινητά καταλαβαίνει ότι το S3 είναι φτιαγμένο από καλύτερα υλικά κ γενικώς δείχνει και είναι έμπρακτα μία συσκευή υψηλότερου κόστους παραγωγής.
Link to comment
Share on other sites

S3 με τοσο που κατεβασες την τιμη αξιζει

Δεν την κατέβσα τόσο εγώ, το ΦΠΑ είνα στον Θεό!!Άλλη κουβέντα όμως εκτός θέματος!!

 

Αν περάσεις Custom Rom στο S3 κάτι μπορεί να γίνει. Διαφορετικά μετά από 2 μήνες θα λες γιατί δεν πήρα το κινέζικο :)

Για την Custom θα το ψάξω στο αντίστοιχο νήμα. Βέβαια δεν λέω γενικά για κινέζικο αλλά για το συγκεκριμένο που σαν hardware νομίζω είναι περίπου ισάξιο με το samsung.

 

Πως δεν παίζει ρόλο η ποιότητα κατασκευής; Οπτικά και μόνο, χωρίς να γνωρίζει κάποιος τα κινητά καταλαβαίνει ότι το S3 είναι φτιαγμένο από καλύτερα υλικά κ γενικώς δείχνει και είναι έμπρακτα μία συσκευή υψηλότερου κόστους παραγωγής.

Παλιά είχα το galaxy S advanced και πέρασα στο zte 967s. Χωρίς να έχω πιάσει xiaomi στα χέρια μου η κατασκευή του galaxy με του Zte ήταν μέρα με νύχτα. Και θεωρώ πως η εμπειρία χρήσης του samsung ήταν καλύτερη γενικά (φωτογραφική σταθερότητα κ.λ.π.). Βέβαια και η τιμή του ήταν διπλάσια, ενώ εδώ μιλάμε για κινητά στα ίδια χρήματα περίπου.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας. Σήμερα θα πάω να δω το Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...