Jump to content

Convert VGA to S-video?


jimbou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να πάρω ένα laptop και αυτό στο οποίο έχω καταλήξει δεν έχει s-video.Έχει όμως θύρα vga για εξωτερικό monitor.Υπάρχει κάποιος converter?Είδα κάποιο στο ebay που ήταν σαν καλώδιαο και αρχιζε με vga και κατέληγε σε s-video κια rca.Ρώτησα και στο πλαίσιο και μου είπαν οτι είχαν ένα τέτοιο μετατροπέα αλλά δεν υπήρχε στο μαγαζί εκείνη τη στιγμή.

Έχετε δοκιμάσει τίποτα τέτοιο?Δουλέυουν κανονικά ή δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρω?

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jimbou (13 Οκτ. 2004 , 23:32)

 

Θέλω να πάρω ένα laptop και αυτό στο οποίο έχω καταλήξει δεν έχει s-video.Έχει όμως θύρα vga για εξωτερικό monitor.Υπάρχει κάποιος converter?Είδα κάποιο στο ebay που ήταν σαν καλώδιαο και αρχιζε με vga και κατέληγε σε s-video κια rca.Ρώτησα και στο πλαίσιο και μου είπαν οτι είχαν ένα τέτοιο μετατροπέα αλλά δεν υπήρχε στο μαγαζί εκείνη τη στιγμή.

Έχετε δοκιμάσει τίποτα τέτοιο?Δουλέυουν κανονικά ή δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρω?

 

Χρησιμοποιώ ένα τέτοιο σύστημα που έχω πάρει από το πλαίσιο και δουλεύει άψογα.Σε ένα desktop pc συνδέεις την Vga της κάρτας γραφικών σε αυτό και από την έξοδό του πάει στην οθόνη.Έπειτα έχει και άλλες 3 εξόδους S-video,rca,RGB για σύνδεση στην τηλεόραση.Η τροφοδοσία του γίνεται όμως από την θύρα πληκτρολογίου,οπότε πρέπει το laptop σου να έχει θύρα για εξωτερικό πληκτρολόγιο. Το πήρα 30€.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγα στο Πλαίσιο Ηρακλείου αλλά δεν ήξεραν γι αυτό των αντάπτορα τιποτα, οι πωλητές.

Εαν μπορείς να με βοηθήσεις με κάποιο τρόπο να βρω κι εγώ κάτι τέτοιο εδώ στο ηράκλειο ή να μου το στείλεις με αζημίοτο βέβαια θα ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος barbounis (16 Νοέ. 2004 , 15:55)

 

Πήγα στο Πλαίσιο Ηρακλείου αλλά δεν ήξεραν γι αυτό των αντάπτορα τιποτα, οι πωλητές.

Εαν μπορείς να με βοηθήσεις με κάποιο τρόπο να βρω κι εγώ κάτι τέτοιο εδώ στο ηράκλειο ή να μου το στείλεις με αζημίοτο βέβαια θα ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ.

 

Αυτό ακριβώς είναι που μισώ στην επαρχία.Η ασχετοσύνη των πωλητών :mad: Και εδώ στην Κοζάνη δεν είχαν ιδέα τι εννοούσα.Εγώ το αγόρασα από το πλαίσιο που βρίσκεται στην οδό Στουρνάρη στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

[Off topic]

Δεν φταίει η επαρχία για την ασχετοσύνη των πωλητών... εδώ να δεις κάτι αστέρια που έχουμε :p

[/Off topic]

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω ότι είναι ασχετοι. Μάλλον για ufo με περάσανε για αυτά που τους ρωτούσα, τεσπα μπορείτ να μου πείτε με ποιό τρόπο θα το ζητήσψ, έχει κάπιοα ονομασία, εταιρία, οτίδιποτε μπορεί να βοηθείσει για την αναζήτηση του.

Έχω βρει και αυτο http://www.ramelectronics.net/html/PC-TV_GTM-2000.html αλα ειναι ακριβότερο. Θα με βόλευε καλήτερα το Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...